Τοποθέτηση πέλματος σε λειόκαννο

Αλλο ένα δερμάτινο πέλμα αυτήν την φορά για την Baikal mp155 του αδερφού που ήρθε εκδρομή στην Αθήνα αυτές της μέρες .
μιας που έβαλε το κοντό πέλμα κάναμε δυο δουλειές .. του αλλάξουμε λίγο το πίτσ που ήθελα τρώγοντας και λίγο τις έντονες καμπύλες και μετά φυσικά να το ντύσουμε με δέρμα .
Η διαδικασία πάνω κάτω η ίδια που έχω ξανά κάνει ΕΔΏ ... #118 και εδώ #125
το μεγάλο πρόβλημα για να εφαρμόσει το δέρμα στο συγκεκριμένο πέλμα ήταν το κάτω μέρος που ειναι απότομη η γωνία .. η λύση ήρθε πατώντας ένα γαζί απο την ανάποδη και κόψιμο το περίσσευμα στο όριο. για καλύτερη εφαρμογή έσκαψα και ενα μικρο αυλάκι στο πέλμα να φωλιάσει η ραφή .
Επίσης έφαγα την πατούρα του πέλματος που φωλιάζει στο κοντάκι 0,5mm όσο και το πάχος του δέρματος για να χωράει
Ο αδερφός ευχαριστημένος με το αισθητικό και ευτυχισμένος που δεν κολλάει ποια στα ρούχα !!
хостинг изображений png

Ο μαστροχρήστος μαστορεύει στο μπαλκονοεργαστηρι του χαχαχα!!!
upload

το αποτέλεσμα .

фотохостинг бесплатно
 
Αλλο ένα δερμάτινο πέλμα αυτήν την φορά για την Baikal mp155 του αδερφού που ήρθε εκδρομή στην Αθήνα αυτές της μέρες .
μιας που έβαλε το κοντό πέλμα κάναμε δυο δουλειές .. του αλλάξουμε λίγο το πίτσ που ήθελα τρώγοντας και λίγο τις έντονες καμπύλες και μετά φυσικά να το ντύσουμε με δέρμα .
Η διαδικασία πάνω κάτω η ίδια που έχω ξανά κάνει ΕΔΏ ... #118 και εδώ #125
το μεγάλο πρόβλημα για να εφαρμόσει το δέρμα στο συγκεκριμένο πέλμα ήταν το κάτω μέρος που ειναι απότομη η γωνία .. η λύση ήρθε πατώντας ένα γαζί απο την ανάποδη και κόψιμο το περίσσευμα στο όριο. για καλύτερη εφαρμογή έσκαψα και ενα μικρο αυλάκι στο πέλμα να φωλιάσει η ραφή .
Επίσης έφαγα την πατούρα του πέλματος που φωλιάζει στο κοντάκι 0,5mm όσο και το πάχος του δέρματος για να χωράει
Ο αδερφός ευχαριστημένος με το αισθητικό και ευτυχισμένος που δεν κολλάει ποια στα ρούχα !!
хостинг изображений png

Ο μαστροχρήστος μαστορεύει στο μπαλκονοεργαστηρι του χαχαχα!!!
upload

το αποτέλεσμα .

фотохостинг бесплатно
Απο που μπορουμε να προμιθευτουμε ενα τετιο κομματι δερματος,σε τι παχος ειναι το ιδανικο για αυτη την δουλεια και πως να το ζητησουμε απο τον πωλητη?
 
Απο που μπορουμε να προμιθευτουμε ενα τετιο κομματι δερματος,σε τι παχος ειναι το ιδανικο για αυτη την δουλεια και πως να το ζητησουμε απο τον πωλητη?
στην Αθήνα Δημήτρη στου ψυρρή αλλά παντού υπάρχουν δερματάδες.
το ιδανικό με τρομερή ελαστικότητα είναι το ΑΡΝΙ και πάχος 0,4mm ή 0,6 το πολύ .
για ένα ολόκληρο τομάρι η τιμή ειναι 10-12 ευρώ
το συγκεκριμένο ρετάλι ήταν μοσχάρι κοιλιά .. λιγο ποιο χοντρό και μέτρια ελαστικότητα ..για αυτό και η ραφή
***τα ρετάλια συχνά στα χαρίζουν ;)
 
Ναι bill για να μακρινω λιγο το lop. Σε ανάκρουση δεν είδα διαφορα αν σε αν διαφέρει για αυτό το λόγο και έχασα και το πέλμα της μανας του.hair.
Φίλε αν έχεις όρεξη βάλε καμιά φωτό να δω πως είναι και καμιά οδηγία πως το έφτιαξες. Θέλω να το μακρύνω λίγο γι'αυτό, από ανάκρουση δεν με ενοχλεί ιδιαίτερα είμαι ΟΚ.
 
Επειδη είμαι στο εξοχικο για Χριστούγεννα οι φωτογραφειες απο μεθαύριο γιατί δεν το έχω μαζί το όπλο. δεν ειναι δυσκολο πάντως και μιας και δεν το χρισημοποιω πια το όπλο αν θες σου δινω και το δικο μου απλά ειναι αγγλε το κοντάκι και ποιο παλιό μοντέλο
 
Επειδη είμαι στο εξοχικο για Χριστούγεννα οι φωτογραφειες απο μεθαύριο γιατί δεν το έχω μαζί το όπλο. δεν ειναι δυσκολο πάντως και μιας και δεν το χρισημοποιω πια το όπλο αν θες σου δινω και το δικο μου απλά ειναι αγγλε το κοντάκι και ποιο παλιό μοντέλο
Ευχαριστώ Θέο, περιμένω τις φώτος, έχω κάνει ένα κομπόδεμα και έχω αποφασίσει να πάει για β φάση ρετους το όπλο ;)
 
Τι έχεις βάλει στο πονηρό μυαλό σου;:)
Cerakote και περιποίηση τα ξύλα, να φτιάξω τον αορτήρα μέσα στο κοντάκι, ένα καλό πέλμα, ανταλλακτικά μανίσια έχω αγορασμένα βελόνες-ελατήρια, γενικά να το κάνω καινούριο, για άλλα πόσα χρόνια ;)
 
Back
Top