Τοποθέτηση πέλματος σε λειόκαννο

Ασχοληθηκα λιγο το μεσημερι κ εφερα τον αποστατη στο σχημα του κοντακιου... Κοβωντας λιγο με ενα πριονωτο μαχαιρι τα πολλα "μποσικα", το χοντρο γυαλοχαρτο εκανε τελικα καλη δουλεια κ με λιγο υπομονη εφαγε τον περισευουμενο βακελιτη... Με ενα πιο λεπτο κ με λιγη χαρτοταινια το λειανα πολυ περισσοτερο κ το εφερα σχεδον ιδιο με το πελμα...
Αυτο που ηθελα να δοκιμασω ειναι οτι λογω του οτι το κοντακι εχει κοντυνει αρκετα απο το αρχικο του μηκος, ειχε αποτησει ταχυτητα κ κουμπωνε ωραια με τα χειμερινα ρουχα,ωστοσο τις τελευταιες 2-3 φορες στο σκοπευτηριο με τη ζεστη κ φορωντας απλα μια λεπτη κοντομανικη μπλουζα σε καποιες πολυ χαλαρες επωμισεις κυριως σε χαμηλες τροχιες το κοντακι οριακα δεν ακουμπαγε καλα στον ωμο, ειδικα αν δεν το βοηθουσα καλα κ με το σωμα... Του εβαλα εναν τελειως ευθειο αποστατη 4 χιλ ωστε να μην χαλασει το πιτς με την σκεψη να τον χρησιμοποιω μονο τους καλοκαιρινους μηνες στο σκοπευτηριο κ να τον αφαιρω την κυνηγετικη περιοδο... Φαινομενικα κατι εγινε αλλα απομενει κ η δοκιμη στην πραξη...
Το ιδανικο βεβαια ειναι να υπαρχουν δυο πελματα, ενα για χειμωνα κ ενα για καλοκαιρι εφοσον το οπλο χρησιμοποιειται κ σε κυνηγι κ σε σκοπευτηριο αλλα αυτη η "επενδυση" θα γινει οταν με το καλο φτιαχτει απο την αρχη κοντακι...
Μπραβο Αρη το ιδιο εχω διαπιστωσει και εγω το καλοκαιρι επωμιζω καλυτερα απο το χειμωνα αφου το κοντακι προσαρμοστηκε καλοκαιρι....πως μπορει να λυθει το προβλημα..? Γινεται να αφαιρειτε ή να πφοσθετουμε πελμα στο οπλο..?
 
Ασχοληθηκα λιγο το μεσημερι κ εφερα τον αποστατη στο σχημα του κοντακιου... Κοβωντας λιγο με ενα πριονωτο μαχαιρι τα πολλα "μποσικα", το χοντρο γυαλοχαρτο εκανε τελικα καλη δουλεια κ με λιγο υπομονη εφαγε τον περισευουμενο βακελιτη... Με ενα πιο λεπτο κ με λιγη χαρτοταινια το λειανα πολυ περισσοτερο κ το εφερα σχεδον ιδιο με το πελμα...
Αυτο που ηθελα να δοκιμασω ειναι οτι λογω του οτι το κοντακι εχει κοντυνει αρκετα απο το αρχικο του μηκος, ειχε αποτησει ταχυτητα κ κουμπωνε ωραια με τα χειμερινα ρουχα,ωστοσο τις τελευταιες 2-3 φορες στο σκοπευτηριο με τη ζεστη κ φορωντας απλα μια λεπτη κοντομανικη μπλουζα σε καποιες πολυ χαλαρες επωμισεις κυριως σε χαμηλες τροχιες το κοντακι οριακα δεν ακουμπαγε καλα στον ωμο, ειδικα αν δεν το βοηθουσα καλα κ με το σωμα... Του εβαλα εναν τελειως ευθειο αποστατη 4 χιλ ωστε να μην χαλασει το πιτς με την σκεψη να τον χρησιμοποιω μονο τους καλοκαιρινους μηνες στο σκοπευτηριο κ να τον αφαιρω την κυνηγετικη περιοδο... Φαινομενικα κατι εγινε αλλα απομενει κ η δοκιμη στην πραξη...
Το ιδανικο βεβαια ειναι να υπαρχουν δυο πελματα, ενα για χειμωνα κ ενα για καλοκαιρι εφοσον το οπλο χρησιμοποιειται κ σε κυνηγι κ σε σκοπευτηριο αλλα αυτη η "επενδυση" θα γινει οταν με το καλο φτιαχτει απο την αρχη κοντακι...

Ωραιος Αρη μπραβο
 
Αρη το ιδανικοτερο ολων είναι εξειδικευση , το δικαννο στο αγωνισμα που σου αρεσει στημενο , στο κυνυγι αντιστοιχα οπλο στημενο , η αλλαγη μονο ζημια σου κανει , γνωμη μου παντα

Σιγουρα Δημητρη αλλα τετοια "πολυτελεια" δεν υπαρχει... Το κυνηγι γουστρω κ εκει θελω να ευχαριστιεμαι τα οπλα μου... Το Sporting μου αρεσει αλλα δεν θα το εβαζα ποτε πανω απο την κυνηγετικη ευχαριστηση, οποτε καλως η κακως κοιταω να βρω μια καλη μεση λυση...

Μπραβο Αρη το ιδιο εχω διαπιστωσει και εγω το καλοκαιρι επωμιζω καλυτερα απο το χειμωνα αφου το κοντακι προσαρμοστηκε καλοκαιρι....πως μπορει να λυθει το προβλημα..? Γινεται να αφαιρειτε ή να πφοσθετουμε πελμα στο οπλο..?
Λογικα επωμιζεις καλυτερα το καλοκαιρι γιατι μπορει το κοντακι σου να ειναι λιγο μακρυ η απλα να φορας ρουχα που δεν σε βολευουν στην επωμιση το χειμωνα Αργυρη... Παρε μια μερα το κυνγετικο σου μπουφαν στο σκοπευτηριο να σε δει ο δασκαλος σου κ θα σου απαντησει τι απο τα δυο γινεται... ;)
 
Ερωτηση. Εβαλα ενα λασιτιχο 6χιλ αναμεσα στο κοντακι και στο πελμα μαμας του μπαικαλ και μου ερχται πολυ καλα. Το εριχνα περσι. Μηπως ομως αυτο το ενδιαμεσο λαστιχο (συγκεκριμενα απο λασποτιρα ναι λασποτιρα φορτηγων καινουριο εννοειτε) δημιουργησει προβλημα_σπασιμο του κοντακιου απο την κοντρα με το πελμα;
 
Ερωτηση. Εβαλα ενα λασιτιχο 6χιλ αναμεσα στο κοντακι και στο πελμα μαμας του μπαικαλ και μου ερχται πολυ καλα. Το εριχνα περσι. Μηπως ομως αυτο το ενδιαμεσο λαστιχο (συγκεκριμενα απο λασποτιρα ναι λασποτιρα φορτηγων καινουριο εννοειτε) δημιουργησει προβλημα_σπασιμο του κοντακιου απο την κοντρα με το πελμα;
λογικά αν σπάσει κάτι θα είναι το πέλμα αν είναι πλαστικό ή βακελίτης. Εγώ το είχα κάνει με ποιο λεπτο λάστιχο όμως αλλά διπλό και για μια σεζόν κανένα πρόβλημα.
 
Ερώτηση προς τους φίλους μπερετακηδες. Έσπασε ο βεκελιτης στην 302 του πατέρα μου και πρέπει να βρούμε πελμα. Μέτρησα την απόσταση από τρύπα σε τρύπα στο κοντακι και είναι 82 χιλιοστα. Έλεγα να του πάρω cervellati αλλά δεν αναγράφει πουθενά την απόσταση. Τα μόνα που βρίσκω είναι κάποια μπερετα και musthunt στα 82Χιλ. Επίσης το κοντακι πίσω δεν είναι εντελώς ίσιο. Έχει καμπύλη. Πως θα κουμπώσει το πελμα ? Τι έχετε να προτείνετε?
 
Ερώτηση προς τους φίλους μπερετακηδες. Έσπασε ο βεκελιτης στην 302 του πατέρα μου και πρέπει να βρούμε πελμα. Μέτρησα την απόσταση από τρύπα σε τρύπα στο κοντακι και είναι 82 χιλιοστα. Έλεγα να του πάρω cervellati αλλά δεν αναγράφει πουθενά την απόσταση. Τα μόνα που βρίσκω είναι κάποια μπερετα και musthunt στα 82Χιλ. Επίσης το κοντακι πίσω δεν είναι εντελώς ίσιο. Έχει καμπύλη. Πως θα κουμπώσει το πελμα ? Τι έχετε να προτείνετε?
Ξυλινο!
 
Επίσης να πω ότι ο πατέρας μου σημαδεύει με το μάτι κλειστό. Οπότε υποθέτω ότι το μήκος του πελματος δεν επηρεάζει σε κάτι σωστά?
 
Ερώτηση προς τους φίλους μπερετακηδες. Έσπασε ο βεκελιτης στην 302 του πατέρα μου και πρέπει να βρούμε πελμα. Μέτρησα την απόσταση από τρύπα σε τρύπα στο κοντακι και είναι 82 χιλιοστα. Έλεγα να του πάρω cervellati αλλά δεν αναγράφει πουθενά την απόσταση. Τα μόνα που βρίσκω είναι κάποια μπερετα και musthunt στα 82Χιλ. Επίσης το κοντακι πίσω δεν είναι εντελώς ίσιο. Έχει καμπύλη. Πως θα κουμπώσει το πελμα ? Τι έχετε να προτείνετε?
Η διαδικασία αυτή δεν έχει σχέση με μπερετάκηδες ή μη.
Πρώτα να πούμε ότι τα ευρέως διαδεδομένα πέλματα που κυκλοφορούν στην αγορά δεν έχουν τρύπες και αποκαλούνται grind to fit, σε ελεύθερη μετάφραση, τρίψε το να το ταιριάξεις. Για το μόνο που πρέπει να βεβαιωθείς πριν την αγορά ενός τέτοιου πέλματος είναι ότι η επιφάνεια που θα έρθει σε επαφή με την επιφάνεια του ξύλου, περισσεύει ώστε να μπορέσει ο μάστορας να το φέρει πρόσωπο με το κοντάκι. Αυτό όμως μην σε αγχώνει γιατί δεν έχω βρει ποτέ στην αγορά τέτοιο πέλμα που να είναι μικρότερο από την επιφάνεια του κοντακιού και αναφέρομαι πάντα σε εργοστασιακά κοντάκια.
Αυτά τα πέλματα είναι ευέλικτα για τον λόγο ότι δεν έχουν τρύπες, τις οποίες θα ανοίξει στο τέλος ο μάστορας και θα το βιδώσει στις υπάρχουσες. Υπάρχουν ωστόσο και πέλματα εξειδικευμένα για συγκεκριμένα μοντέλα όπλων που ταιριάζουν απόλυτα αλλά για ένα παλιό μοντέλο όπως το συγκεκριμένο πάντα θα υπάρχει μια αμφιβολία αν τελικά θα κάνει. Εκτός και αν αναζητήσεις το αυθεντικό πέλμα από βακελίτη που φόραγε από το εργοστάσιο.
Αν ωστόσο πας στην λύση ενός "grind to fit" πέλματος, την οποία προσωπικά προτείνω, η διαδικασία είναι η εξής. Ο κοντακάς (δεν λέω οπλουργός) πρέπει να συζητήσει μαζί σου και να σε δει από κοντά για να καταλήξει στο pitch που θα δώσει στο κοντάκι κατά την τοποθέτηση. Πρέπει να δει τον σωματότυπο σου και να του πεις τι κυνήγια κάνεις περισσότερο. Αφού καταλήξει στο pitch που αρμόζει σε σένα, θα πρέπει να κόψει ένα μικρό μέρος του κοντακιού ώστε να φύγει αυτή η καμπύλη. Σου βάζω την φώτο με ένα παράδειγμα για το πως πρέπει να κοπεί το ξύλο.



Στην συνέχεια θα βιδώσει το πέλμα επάνω και με κυλιόμενη ταινία από γυαλόχαρτο, θα το φέρει πρόσωπο προστατεύοντας τα πλαινά του ξύλου για να μην γδαρθούν με χαρτοταινία.
Αυτή είναι η σωστή διαδικασία που θα δώσει και την αφορμή στον ιδιοκτήτη να φέρει στο κοντάκι το σωστό pitch ώστε να δει ακόμα μεγαλύτερη βελτίωση στον κυνηγότοπο.
Το ξύλο που θα αφαιρεθεί για να ισιώσει η βάση μην σε τρομάζει, θα αποκατασταθεί από την επιλογή του ανάλογου πέλματος σε πάχος (ύψος).
 
Last edited by a moderator:
Ενημερωτικά και μόνο, και χωρίς να λέω ότι είναι σωστό έχω τοποθετήσει στο robust πέλμα cervelati χωρίς να αφαιρέσω αυτή την καμπύλη. Με λίγο ζέσταμα και σφίξιμο από τις βίδες ήρθε ακριβώς.
 
γιωργο σε ευχαριστω για την απαντηση την ξερω την διαδικασια καθως την εχω κανει στο δικο μου οπλο. το θεμα ειναι οτι το οπλο ειναι του πατερα μου και η ιδεα να κοψει το κοντακι εστω και λιγο δεν του αρεσει. ξερεις ειναι απο τους παλιους κυνηγους. επισης σημαδευει με κλειστο το ματι. γιαυτο ρωτησα αν θα επηρεασει το μηκος του πελματος. λογικα οχι αφου κλεινοντας το ματι δεν ισχυαουν τα ιδια που ισχυουν με την διοφθαλμη σωστα? φιλε αβερελ μπορεις σε παρακαλω να μετρησεις την αποσταση απο τρυπα σε τρυπα στο cervellati.
 
ωραια ευχαριστω γιωργο. καμια πατεντα να ταιριαξει πανω στο καμπυλωτο κοντακι υπαρχει η υποχρεωτικα πρεπει να κοπει ξυλο ?
 
γιωργο σε ευχαριστω για την απαντηση την ξερω την διαδικασια καθως την εχω κανει στο δικο μου οπλο. το θεμα ειναι οτι το οπλο ειναι του πατερα μου και η ιδεα να κοψει το κοντακι εστω και λιγο δεν του αρεσει. ξερεις ειναι απο τους παλιους κυνηγους. επισης σημαδευει με κλειστο το ματι. γιαυτο ρωτησα αν θα επηρεασει το μηκος του πελματος. λογικα οχι αφου κλεινοντας το ματι δεν ισχυαουν τα ιδια που ισχυουν με την διοφθαλμη σωστα? φιλε αβερελ μπορεις σε παρακαλω να μετρησεις την αποσταση απο τρυπα σε τρυπα στο cervellati.
Πολύ ευχαρίστως απλά το βραδάκι που θα γυρίσω απο το γραφείο.
Πάντως κάνε ένα ερώτημα και εδώ για το πλαστικό μήπως σου κάθεται ακριβώς
https://www.hobbi.gr/pelmata-oplou-beretta-elastiko-p-4934.html ίσως το c51222
Δεν έχουν τρύπα τα cervelatti :)
Γιώργο αυτά που έχω εγώ δεν έχουν στην καλή πλευρά αλλά έχουν στην μεριά που ακουμπάει στο κοντάκι οπότε πρέπει να τα ακολουθήσεις από την ανάποδη, βέβαια είναι και τα 2 πάνω από 25 χιλιοστά ίσως τα ποιο λεπτά να μην έχουν καθόλου.
Βέβαια στο robust που έχει τον μηχανισμό στο κοντάκι και πολύ δύσκολο στου χώρους πίσω από το πέλμα άνοιξα νέα τρύπα στο πέλμα.sarcastic.
 
Back
Top