Τι ξύλα για ενεργειακό τζάκι

Εγώ στο χωριό έβαλα κασέτα με μοτέρ kl 2 ισπανική όταν το ανάβω στην αρχή μέχρι να πάρουν καλά για κάνα τρίλεπτο δηλαδή αφήνω την πόρτα της κασέτας ανοιχτή με λίγο ανοιχτό το παράθυρο και τραβιέται έτσι η πρώτη καπνίλα που μαυρίζει τι τζαμί έτσι για περίπου τέσσερα αναματα κερδίζω το καθάρισμα. Τώρα για το τζαμί χαρτί κουζίνα λίγο βρεγμένο το Βουτας στη σταχτι καθαρίζει και στο τέλος αζαξ. Για ξύλα μικρά στεγνά και όταν πάρει γερά και έχει θράκα βαράω πουρνάρι που κρατάει και φυσικά ξερό αρπάζει όλο και έχει φλόγα αρκεί να έχει πάρει καλά και έτσι κερδίζω στο να το τροφοδοτώ συνεχεια
Πουρνάρι μαζί με ελιά ότι καλύτερο για διατήρηση. Στο ανανά αν παίζεις μόνο με σκληρά θες πολύ προσάναμα. Και εγώ το αφήνω λίγο ανοιχτό μέχρι να πάρει θερμοκρασία και για λόγους υγρασίας.
 
Το διαφήμιζαν παλιά ,να έχεις φτιάξει καλό τζάκι στο σαλόνι και να φτιάχνεις και καις τέτοια πράματα;

Το τζακι ειναι αυτο που ειχε το σπιτι οταν το αγορασα....Παραδοσιακο...και το μονο που δεν αλλαξα
στο σπιτι!!!
Το μονο που εκανα , εβαλα μια ''σερπατινα'' δικης μου κατασκευης....ζεσταινεται το νερο με ξυλα...και
οταν φτασει στους 40 βαθμους....παιρνει μπροστα ο κυκλοφορητης του καλοριφερ...
Μιση ωρα με 45 λεπτα ολη αυτη η διαδικασια....Ο χρονος να ζεσταθουν τα σωματα εξαρταται απο
την φλογα που δινουν τα ξυλα.
Μετα ανοιγω το καλοριφερ....και σε αλλη μιση ωρα εχω 20 βαθμους μεσα στο σπιτι...οταν η εξωτερικη
θερμοκρασια ειναι στους + 3-4 βαθμους...
Μεγαλη οικονομια στο πετρελαιο....
Αν και δεν αγοραζω ξυλα.....εχω δικα μου....τα χαρτινα τουβλα θα δοκιμασω τον χειμωνα που μας
ερχετε....Βαρβαρο ''σπορ'' το κοψιμο ξυλων....!!!!

εικόνα_Viber_2021-12-08_14-33-28-673.jpg
 
Last edited:
Οξιά -δρυς ,στιβαγμενο κυβικό σε παλέτα έχουμε καμιά τιμή στην Αθήνα ,για ενεργειακό τζάκι;
300€ τα 4m3 πέρσυ.Μια φορά παρήγγειλα από έναν καλοκαιριατικα που είχε καλή προσφορά και με το που τα έφερε τα πήρε πίσω καπάκι.Ουτε από το αυτοκίνητο δεν κατέβηκε.Ολα τα κλαδέματα της Αθήνας είχε.
 
300€ τα 4m3 πέρσυ.Μια φορά παρήγγειλα από έναν καλοκαιριατικα που είχε καλή προσφορά και με το που τα έφερε τα πήρε πίσω καπάκι.Ουτε από το αυτοκίνητο δεν κατέβηκε.Ολα τα κλαδέματα της Αθήνας είχε.
Πέρσι εκεί που πήρα είχαν 170 τα δύο κυβικά Οξιά στιβαγμενα παλέτα και φέτος 260 .
 
Last edited:
Όλα έχουν πάρει πάνω ακόμα και τα ξύλα. Πέρσι πήρα 80ε τον τόνο οξιά και τώρα παίζει 100-110ε. Έκλεισα μια δενδροφυτεία κεράσια με 70ε τον τόνο. Θα πέσει αλυσοπρίονο που θα πάει σύννεφο.
 
Back
Top