Τι ξύλα για ενεργειακό τζάκι

Παιδιά όποιος θέλει να ανταλλάξουμε απόψεις για ποια ξύλα δίνουν το βέλτιστο αποτέλεσμα καυσης. Εγώ συνήθως βάζω μιξ δρυ και ελιά που είναι βραδυκαυστα και αποφεύγω πιο ευλεκτα όπως πεύκο. Αν και πολλοί υποστηρίζουν ευλεκτα για αρχή και βραδυκαυστα για συντήρηση.
 
Το δικό μου τζάκι δεν είναι ενεργειακό
αλλά βάζω μόνο ελιά και άμα βρω και πουρνάρι
Το πεύκο το αποφεύγω καίγεται γρήγορα αφήνει κατάλοιπα στην καμινάδα και λόγω ρετσινιού πετάει σπίθες
Το δρυς είναι και αυτό καλό σκληρό ξύλο και θέλει βοήθεια για να κάνει πχ οξυά
 
Όπως τα λέει ο Θοδωρής πιο πανω. Για να αποδόσει θέλει φωτιά.Με ελιά δουλεύω το δικό μου, προπερσινα και περσινα με όσο το δυνατόν λιγότερη υγρασία, αλλά δεν έχω και άλλη θέρμανση, ειναι αεροθερμο, με μοτέρ και αεραγωγούς πανε σε όλα τα δωμάτια!
 
Όπως τα λέει ο Θοδωρής πιο πανω. Για να αποδόσει θέλει φωτιά.Με ελιά δουλεύω το δικό μου, προπερσινα και περσινα με όσο το δυνατόν λιγότερη υγρασία, αλλά δεν έχω και άλλη θέρμανση, ειναι αεροθερμο, με μοτέρ και αεραγωγούς πανε σε όλα τα δωμάτια!
Πολυ καλό σύστημα. Μόνο θες δε θες το ανάβεις αν δεν έχεις άλλο σύστημα θέρμανσης.
 
Πάντως και με πευκα που το ειχα δουλέψει αλλά και με κουρβουλα από μια σταφίδα που είχαμε κόψει ήταν μια χαρά, αρκεί να είναι ξερά. Απο τη σταφίδα γινόταν τουρμπο σε χρόνο μηδέν.Ότι καίγεται γρήγορα θα έχει και απόδοση........
 
Πάντως και με πευκα που το ειχα δουλέψει αλλά και με κουρβουλα από μια σταφίδα που είχαμε κόψει ήταν μια χαρά, αρκεί να είναι ξερά. Απο τη σταφίδα γινόταν τουρμπο σε χρόνο μηδέν.Ότι καίγεται γρήγορα θα έχει και απόδοση........
Ναι εννοείται. Το θέμα με τα ελαφρά ξύλα είναι ότι καίγονται γρήγορα αλλά αποδίδουν
 
Εγώ βάζω ελιά αλά δεν θέλει πολύ χοντρά όπως στα κανονικά τζάκια θέλει μεσαία και ψιλά για να βγάζει φλόγα πρέπει να έχει περίπου 80 με 100 βαθμούς για να ζεστάνει καλάView attachment 40032
Του Μησαηλίδη είναι;
Αν ναι, σου μαυρίζει το τζάμι;
 
Του Μησαηλίδη είναι;
Αν ναι, σου μαυρίζει το τζάμι;
Όχι Γιάννη , σχεδόν μόνος μου το έφτιαξα με βοήθησε ένας φίλος που μου έβαλε τα μάρμαρα και τους αεραγωγούς στα δοματια Το τζαμί μαύριζει άμα το ντουμάνιασεις στη φλόγα αλά καθαρίζει εύκολα
 
Καθάρισμα του τζαμιού ,βρέχεις χαρτί κουζίνας και το βουτάς στη απαλη στάχτη και καθαρίζει εύκολα.
Υπάρχει ένα ειδικό καθαριστικό. Κάνει δουλειά. Το σταχτονερο έχω ακούσει ότι κάνει δουλειά. Δεν το έχω κάνει ποτέ.
 
Εγώ στο χωριό έβαλα κασέτα με μοτέρ kl 2 ισπανική όταν το ανάβω στην αρχή μέχρι να πάρουν καλά για κάνα τρίλεπτο δηλαδή αφήνω την πόρτα της κασέτας ανοιχτή με λίγο ανοιχτό το παράθυρο και τραβιέται έτσι η πρώτη καπνίλα που μαυρίζει τι τζαμί έτσι για περίπου τέσσερα αναματα κερδίζω το καθάρισμα. Τώρα για το τζαμί χαρτί κουζίνα λίγο βρεγμένο το Βουτας στη σταχτι καθαρίζει και στο τέλος αζαξ. Για ξύλα μικρά στεγνά και όταν πάρει γερά και έχει θράκα βαράω πουρνάρι που κρατάει και φυσικά ξερό αρπάζει όλο και έχει φλόγα αρκεί να έχει πάρει καλά και έτσι κερδίζω στο να το τροφοδοτώ συνεχεια
 
Back
Top