Τεχνολογία φυσιγγίων, καινούργια προϊόντα.

Γιωργο με τοση διαφυγη πυριτιδος πανω στον Ζ2Μ εμενα δεν μου λεει τιποτα σαν φυσιγγιο φιλε!!!
Τα περισσότερα από τα εμπορικά έτσι είναι νικο.. η μισή πυρίτιδα έξω.. το μόνο που θα ζήλευα από αυτό το φυσιγγι είναι ο συγκεντρωτηρας του.. που δεν κυκλοφορεί και έχει καλό υλικό.. κατά τα αλλά.. το συγκεκριμένο δε το ξέρω καθόλου.. έχω ρίξει αλλά της b&p.. μέχρι να κόψω εντελώς τα εμπορίου και να ρίχνω μερικά εδώ εκεί είτε από ανάγκη είτε από αυτά που μου δίνουν φίλοι.. :)
 
Έχει εδώ και κάνα δυο μήνες σίγουρα που κυκλοφορεί και σε 25αδα το είχα δει στο FB
Το πήρα για δοκιμή και εγώ και η παρέα δεν μας ενθουσίασε....
Είχα ρίξει το 2016 αρκετά από αυτά κ γενικότερα είχα δοκιμάσει διάφορα εκείνη τη χρονιά....Μόνο σε Νο:4 και σε ημέρες με ΒΑ άνεμο 2oC και με χιονόνερο που έτσουζε....Πάντα τότε με την ελατηρίου τη Baikal 76cm 1*......απλά τα .sex hard. όπου γύριζα όπλο....με λίγα αιματάκια...
(μικρά μεγάλα παπιά)...εγώ έμεινα ευχαριστημένος πάντος...
 
Είχα ρίξει το 2016 αρκετά από αυτά....Μόνο σε Νο:4 και σε ημέρες με ΒΑ άνεμο 2oC και με χιονόνερο που έτσουζε....Πάντα τότε με την ελατηρίου τη Baikal 76cm 1*......απλά τα .sex hard. όπου γύριζα όπλο....με λίγα αιματάκια...
(μικρά μεγάλα παπιά)...εγώ έμεινα ευχαριστημένος πάντος...
Κώστα δεν τα κατηγορώ ούτε εγώ ούτε η παρέα αλλά ίσως δεν μας ταίριαξαν.....
 
To mb winter είναι ότι πιο συγκεντρωτικό έχω δει σε εμπορικό.Το κυνηγάω χρονιά σε πάγο με μείον ...πολύ μείον και δεν λέει όχι...-17 στο βάλτο και κατέβαζε σε νο5 τα παπιά στουπια νεκρά.Αυτο και το baby magnum που γεμιζεται με m92s είναι ότι πιο συγκεντρωτικό και φονικό έχω ρίξει...όπλο supersport και τσοκ kicks .25-.35...σε ζεστές μέρες με νότια όμως είναι για πέταμα...πολύ αίμα και ζωντανά πουλιά.
 
To mb winter είναι ότι πιο συγκεντρωτικό έχω δει σε εμπορικό.Το κυνηγάω χρονιά σε πάγο με μείον ...πολύ μείον και δεν λέει όχι...-17 στο βάλτο και κατέβαζε σε νο5 τα παπιά στουπια νεκρά.Αυτο και το baby magnum που γεμιζεται με m92s είναι ότι πιο συγκεντρωτικό και φονικό έχω ρίξει...όπλο supersport και τσοκ kicks .25-.35...σε ζεστές μέρες με νότια όμως είναι για πέταμα...πολύ αίμα και ζωντανά πουλιά.
ετσι ακριβως ,μονο με - μειον εχει αποδοση αυτο το φυσιγγι και αμα κυνηγας στην βοσκη θελει ανοικτα τσοκ.
 
Πολυ διαφυγη πυριτιδας δεν εχει?
Νταξει μωρε βάζουν λίγο παραπάνω τι έγινε και να βγει έξω; Μήπως δεν τους φτάσει;! .sarcastic.
Είναι διαφανής ο κάλυκας και πήγε το μάτι κατευθείαν εκεί !!! :rolleyes: Αν ήταν σκούρος πράσινος, μαύρος κλπ. ποιός θα τό'βλεπε ;;; .sarcastic.
Όμως στα περισσότερα φυσίγγια βιομηχανικής παραγωγής συμβαίνει αυτό, και πιο πολύ με τις πυρίτιδες της B&P, ή/και τις διβασικές, που έχουν πολύ λεπτά φυλλίδια. Και σιγά το θέμα, αν ξεμείνουν 5-6 εκτός θαλάμου καύσης !!!
Πιστεύω ότι αυτό γίνεται κατά τη διάρκεια γεμίσματος των φυσιγγίων, όπου μερικά φυλλίδια κολλάνε στα τοιχώματα του κάλυκα (λόγω της νιτρογλυκερίνης, ή του στατικού ηλεκτρισμού ... ) και τυχαίνει μερικά από αυτά να μην τα "πιάσει" η φούστα του βύσματος κατεβαίνοντας να τα παρασύρει στον πάτο. (Ανάλογα και με το βύσμα και τον κάλυκα βέβαια). Γιατί μετά, αφού πέσουν και τα σκάγια και πιεστεί και κλείσει το φυσίγγιο, δε νομίζω ότι μπορεί πια να διαφύγει ούτε κόκκος πυρίτιδας. ;)
 
Κανεις δεν θα το εβλεπε Στελιο!!!! Δεν επιτρεπεται ομως σε μια σοβαρη εταιρεια....να εχει τετοιο
αποτελεσμα. Η γνωμη μου ειναι οτι απο στατικο ηλεκτρισμο δημιουργηται περισσοτερο....και αν δεν
εκτονωσεις την φουστα του βυσματος....δεν την παρασυρει για να την παει κατω....η μπαρουτι
χορευει καρσιλαμα...... ;)
 
Δεν επιτρεπεται ομως σε μια σοβαρη εταιρεια....να εχει τετοιο
αποτελεσμα.
Δεν επιτρέπεται, ίσως, σε ένα μερακλή ιδιογομωτή (που θέλει τα φυσίγγια του τέλεια από κάθε άποψη, και που του αρκεί να γεμίζει 1 κουτί την ώρα ... ;) )
Για μια εταιρεία μαζικής παραγωγής είναι αποδεκτό, κατά τη γνώμη μου. Γιατί 1) δεν είναι ρεαλιστικά εφικτό να το αποφύγει ... και 2) δεν έχει και κάποια σημαντική επίπτωση στο τελικό (βλητικό) αποτέλεσμα ...
Προσωπική μου άποψη πάντα ... Και μάλλον έτσι το αξιολογούν και οι εταιρείες ;)
 
Δεν επιτρέπεται, ίσως, σε ένα μερακλή ιδιογομωτή (που θέλει τα φυσίγγια του τέλεια από κάθε άποψη, και που του αρκεί να γεμίζει 1 κουτί την ώρα ... ;) )
Για μια εταιρεία μαζικής παραγωγής είναι αποδεκτό, κατά τη γνώμη μου. Γιατί 1) δεν είναι ρεαλιστικά εφικτό να το αποφύγει ... και 2) δεν έχει και κάποια σημαντική επίπτωση στο τελικό (βλητικό) αποτέλεσμα ...
Προσωπική μου άποψη πάντα ... Και μάλλον έτσι το αξιολογούν και οι εταιρείες ;)
Ο διαφανος καλυκας θελει παντελονια.Απο την στιγμη που εμφανιζεται αλλα και ειναι η ναυαρχιδα της Ιταλιας
ας το βγαλει σε μαυρο καλυκα με χρυσα γραμματα να κανει και το κομματι της.Ετσι οπως ειναι,ειναι σκετη
αρπα κολλα.
 
Δεν επιτρέπεται, ίσως, σε ένα μερακλή ιδιογομωτή (που θέλει τα φυσίγγια του τέλεια από κάθε άποψη, και που του αρκεί να γεμίζει 1 κουτί την ώρα ... ;) )
Για μια εταιρεία μαζικής παραγωγής είναι αποδεκτό, κατά τη γνώμη μου. Γιατί 1) δεν είναι ρεαλιστικά εφικτό να το αποφύγει ... και 2) δεν έχει και κάποια σημαντική επίπτωση στο τελικό (βλητικό) αποτέλεσμα ...
Προσωπική μου άποψη πάντα ... Και μάλλον έτσι το αξιολογούν και οι εταιρείες ;)

Στελιο μου ΟΛΟΙ οι κυνηγοι μερακληδες ειναι.....και πληρωνουν......καμια εταιρεια δεν τους χαριζει φυσεκια.
Να εχω εγω καταλοιπα στην κανη μου....σαν ιδιογομωτης εχω την ευθυνη.....ο κυνηγος ομως που αγοραζει
πρεπει αυτο που παιρνει ( τα φυσιγγια ) να ειναι σωστα.....απ'οποια εταιρεια ή βιοτεχνια αγοραζει φιλε!!!! :)
 
Είναι διαφανής ο κάλυκας και πήγε το μάτι κατευθείαν εκεί !!! :rolleyes: Αν ήταν σκούρος πράσινος, μαύρος κλπ. ποιός θα τό'βλεπε ;;; .sarcastic.
Όμως στα περισσότερα φυσίγγια βιομηχανικής παραγωγής συμβαίνει αυτό, και πιο πολύ με τις πυρίτιδες της B&P, ή/και τις διβασικές, που έχουν πολύ λεπτά φυλλίδια. Και σιγά το θέμα, αν ξεμείνουν 5-6 εκτός θαλάμου καύσης !!!
Πιστεύω ότι αυτό γίνεται κατά τη διάρκεια γεμίσματος των φυσιγγίων, όπου μερικά φυλλίδια κολλάνε στα τοιχώματα του κάλυκα (λόγω της νιτρογλυκερίνης, ή του στατικού ηλεκτρισμού ... ) και τυχαίνει μερικά από αυτά να μην τα "πιάσει" η φούστα του βύσματος κατεβαίνοντας να τα παρασύρει στον πάτο. (Ανάλογα και με το βύσμα και τον κάλυκα βέβαια). Γιατί μετά, αφού πέσουν και τα σκάγια και πιεστεί και κλείσει το φυσίγγιο, δε νομίζω ότι μπορεί πια να διαφύγει ούτε κόκκος πυρίτιδας. ;)
Ακριβώς Στέλιο ποιο πολύ το μάτι χαλαει από απόδοση καμία διαφορά.
 
Back
Top