Τεχνολογία φυσιγγίων, καινούργια προϊόντα.

Για τσιχλα συμφωνω. Ομως για φυσιγγι φασσας, παπιου, λαγου ο Ελληνας πληρωνει ακομη πολυ καλα.
Μπορεί να πληρώνει στο ένα κουτί, αλλά δεν αγοράζει πολλά.
Εγώ νομίζω ότι ο τσιχλοκυνηγός θα διαθέσει πολύ περισσότερα χρήματα στα φυσίγγια σε μία κυνηγητική σεζόν από ότι ο λαγοκυνηγός και ο φασσοκυνηγός.
Δε μου έχει τύχει ποτέ να δω λαγοκυνηγούς να αγοράζουν κούτα με φυσίγγια από κατάστημα. Τσιχλοκυνηγούς συνέχεια.
 
Δυστυχως η τιμολογιακη πολιτικη των Ελληνων βιοτεχνων ειναι οτι ναναι. Παιρνει ο μολυβδος ενα λιγο%, τσουπ μισο ευρω πανω τα φυσιγγια των 32γρ. Αν κοιταξεις ομως την γκαμα τους, εκεινα των 34γρ και παραπανω, δεν εχουν αναλογικη αυξηση, αλλα 1-2 ευρω πανω. Και αν κοιταξεις τα προς τα κατω, 24 και 28γρ, επισης οι διαφορες ειναι ελαχιστες συνηθως, αφου αν οντως την τιμη του φυσιγγιου την καθοριζε η τιμη του σκαγιου, θα ηταν αρκετα πιο χαμηλη. Και φυσικα θα τα προτιμουσε ως εναλλακτικη πολυς κοσμος.
 
αφου αν οντως την τιμη του φυσιγγιου την καθοριζε η τιμη του σκαγιου, θα ηταν αρκετα πιο χαμηλη.
Τα σκάγια καθορίζουν το κόστος του φυσιγγίου. Η τιμή του είναι άλλο πράγμα.
Αυτό που θέλω να πω είναι ότι οι μικρές βιοτεχνίες φυσιγγίων μπορούν να επιβιώσουν γιατί βγάζουν το φτηνό φυσίγγι που πουλιέται στην Ελλάδα και ότι ο λόγος που οι μεγάλες δε βγάζουν "ποιοτικά" και ακριβά φυσίγγια είναι διότι η ελληνική αγορά δεν μπορεί να τα στηρίξει. Πρώτον η χώρα έχει πολύ λίγους κατοίκους, δέυτερον, αυτοί οι λίγοι δεν έχουν αγοραστική δύναμη.
 
Aκριβως ετσι. Μεχρι πριν λιγα χρονια οι Αγγλοι εριχναν σφαλιαρες σε οσους εριχναν μακρινες τουφεκιες στο κυνηγι ως αντιαθλητικο και σπαταλη θηραματος. Ελα ντε που ομως ως δια μαγειας ο driven pheasant βιδωσε απο τα 70 μετρα και πανω και κοντεψανε να τρελλαθουνε γιατι αυτο θα τελειωνε με τη μια το πιο παραδοσιακο τους κυνηγι.
Δουλεψανε με μεγαλες αγγλικες εταιρειεσ οπωσ οι Gamebore και η Hull, αφησανε τα παραδοσιακα τους side by side για κατι μακρυκαννα πανακριβα σουπερ ποζε, σφιξανε τα τσοκ, πηρανε μαθηματα σκοποβολης για τετοιες αποστασεις, γνωρισαν πρωτογνωρες επιτυχιες και αλλαξαν κατευθειαν τη κασετα λεγοντας πλεον οτι τουφεκια στις 100 γιαρδες στο φασιανο δεν ειναι αδυνατη.
Πρωσοπικα πιστεύω ότι αυτή η ανάγκη για μακρινές τουφεκιες γεννήθηκε λόγω της εξέλιξης των κυνηγιων τους που στην πλειοψηφία αν όχι 95% είναι καρτέρι η driven όπως το λένε αυτοί, ακόμα και την σκοποβολή τούς έχουν προσαρμοσει έτσι, έχουν όμως στήσει οι εταιρίες φυσίγγια κομμένα και ραμενα όχι μόνο στα κυνήγια που θα χρησιμοποιηθούν αλλά και αναλογως με τι όπλο θα βληθουν (κωνος,αυλός). Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι ότι σε πολλά φυσίγγια με τάπα diana η μάλλινη δεν χρησιμοποιούν πλαστικό εμφρακτηρα αλλά overpowder.



Και για να πενεψουμε και το σπίτι μας.

 
Εγώ φέτος αναγκάστηκα μετά από πολλά χρόνια να αγοράσω φυσίγγια εμπορίου διότι τελειώσαν όλα τα δικά μου. Μου έκανε εντύπωση πως στην Κυπαρισσία βρήκα φυσίγγια 8άρια 32 γραμμαρίων από μία μικρή Ελληνική βιοτεχνία στην Καλαμάτα αν δεν κάνω λάθος που έδινε το κουτί 5,80. Εγώ που γομώνω τα δικά μου 32άρια φυσίγγια σε αυτή την τιμή δεν μπορώ να βγάλω με τίποτα. Αυτός πως το κατέφερε και είχε και κέρδος δεν καταλαβαίνω. Φυσικά τα φυσίγγια του πωλήθηκαν ολα, το τελευταίο ΣΚ της σεζόν, το Σάββατο είχε μείνει μόνο ένα κουτί από αυτά το οποίο και πήρα.
Άρα νομίζω ότι οι μικρές βιοτεχνίες που μπορούν να βγάζουν no-name φυσίγγια μπορούν να επιβιώσουν, διότι στην Ελλαδική αγορά πουλάει ότι είναι φτηνό. Αυτός είναι και ο λόγος πιστεύω που οι εταιρείες δεν βγάζουν ακριβά/ποιοτικά φυσίγγια. Δεν υπάρχει αγοραστικό κοινό στην Ελλάδα και δεν υπάρχει αγοραστική δύναμη.
Το φτηνο το κυνηγαει ο κοσμος λογο κρισης....στις καλες εποχες δεν σε πειραζε το 0.50 λεπτο ουτε το 1 ή 2 € παραπανω.
 
Πρωσοπικα πιστεύω ότι αυτή η ανάγκη για μακρινές τουφεκιες γεννήθηκε λόγω της εξέλιξης των κυνηγιων τους που στην πλειοψηφία αν όχι 95% είναι καρτέρι η driven όπως το λένε αυτοί, ακόμα και την σκοποβολή τούς έχουν προσαρμοσει έτσι, έχουν όμως στήσει οι εταιρίες φυσίγγια κομμένα και ραμενα όχι μόνο στα κυνήγια που θα χρησιμοποιηθούν αλλά και αναλογως με τι όπλο θα βληθουν (κωνος,αυλός). Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι ότι σε πολλά φυσίγγια με τάπα diana η μάλλινη δεν χρησιμοποιούν πλαστικό εμφρακτηρα αλλά overpowder.



Και για να πενεψουμε και το σπίτι μας.


Κωνσταντινε σε βλεπω συντομα με καμμια κουτα Hull Cal. 20 να κυνηγας τις περδικες στο νησι σου.sarcastic.
 
Κωνσταντινε σε βλεπω συντομα με καμμια κουτα Hull Cal. 20 να κυνηγας τις περδικες στο νησι σου.sarcastic.
Hull δεν έχει εδώ Παύλο αλλά δυο κούτες τελευταίες gamebore pure gold που είχαν ξεμείνει στο Cabela's τις έχω εγώ .sarcastic. και αν πιστέψουμε και τα σχόλια στο εγγλέζικο περιοδικό Gun mart είναι ένα από τα καλύτερα φυσίγγια στην κατηγορία του.
Best of 20 bore Gameload Cartridges | Shotgun Cartridges | Gun Mart
http://www.gunmart.net/ammunition/shotgun-cartridges/best-of-20-bore-gameload-cartridges
 
Hull δεν έχει εδώ Παύλο αλλά δυο κούτες τελευταίες gamebore pure gold που είχαν ξεμείνει στο Cabela's τις έχω εγώ .sarcastic. και αν πιστέψουμε και τα σχόλια στο εγγλέζικο περιοδικό Gun mart είναι ένα από τα καλύτερα φυσίγγια στην κατηγορία του.

Εισαι μερακλης εσυ, σε περιμενα να κανεις τετοια κινηση.sarcastic.
 
Δε σφαζεις κανενα Gamebore να δουμε τα "σωθικα" του;
Δυστυχώς Βικτωρα λόγω νομοθεσίας δεν τα έχω πρόχειρα γιατί τα παραγκελνω να πάνε αλλού, μάλλον με f2 είναι γεμισμένα στο άρθρο δεν λέει αλλά εσύ μπορείς να καταλάβεις από την φωτο.

20-bore high game cartridge review review - Shooting UK
http://www.shootinguk.co.uk/reviews/ammunition/20-bore-high-game-cartridge-review
 
Δυστυχώς Βικτωρα λόγω νομοθεσίας δεν τα έχω πρόχειρα γιατί τα παραγκελνω να πάνε αλλού, μάλλον με f2 είναι γεμισμένα στο άρθρο δεν λέει αλλά εσύ μπορείς να καταλάβεις από την φωτο.

20-bore high game cartridge review review - Shooting UK
http://www.shootinguk.co.uk/reviews/ammunition/20-bore-high-game-cartridge-review

Πολυ μου αρεσε στο αρθρο.
For instance if your 20-bore gun has 3in chambers you can propel almost 1.1/4oz of lead shot up the tubes if the fancy takes you.
Try it, but don’t blame me if it sets your teeth chattering or loosens some fillings.

Που αναμεσα στις γραμμες που λενε και οι αγγλοφωνοι σημαινει, αν θες cal. 20 μην θελεις να ριχνεις και γομωσεις cal. 12 με αυτο
 
Why not? .sarcastic. Παντως φιλε μου ενα πραμα, ενω ο ελληνας ιδιογομωτης ειναι πραγματι τοσο πολυ μπροστα, πως ο ελληνας κατασκευαστης μας πηγαινει χρονο με το χρονο και λιγο πισω στην ποιοτητα? Σε σημειο που πολλοι αναπωλουν τα παλια φυσιγγια του ταδε. Ενα απο τα μεγαλα μυστηρια του εμποριου.my man.

Τα υλικα που εισαγωνται στην Ελλαδα ειναι μια χαρα. Εχει σημασια και πως στηνεις το φυσιγγι, και το ποσο εισαι συνεπης σε αυτο που κανεις
Αυτές οι δύο απαντήσεις πρέπει να μας βάλουν όλους σε σκέψη ως προς το θέμα φυσίγγι γενικά, ποιότητα, αξιοπιστία και προπαντων σταθερότητα κυρίως. Από τη μια μεριά βλέπω ιδιογωμοτες με ανήσυχο πνεύμα, πολύ ψάξιμο, δοκιμές, ιδιοπατεντες σε συγκεντωτηρες και από την άλλη εταιρείες ξένες και ελληνικές απο οτι διαβαζω ,να πουλανε στεγνά τους πελάτες τους ακόμα και σε φυσιγγια που ήταν χρόνια αγαπημένα .
Βάζω λοιπόν δύο δοκιμές ένα ιδιογωμοση και ένα από αγγλική εταιρεία πριν βγει στην κατανάλωση.


Εδώ ας δώσουμε προσοχή στο θέμα φυσίγγι, ποιότητα, σταθερότητα, καιρικες συνθήκες και το κυριότερο δοκιμάζεται πριν βγει στην παραγωγή γιαυτό το κυνήγι που προορίζεται και όχι απλά βγάζουμε έναν καινούριο τύπο φυσιγγίου και το ονομάζουμε, τσιχλοφυσιγγο επειδή είναι 32γρ κτλ. Επειδή το κυνήγι αυτό ξενιζει πολλούς από μας ,διαφορετικά έθιμα εμείς διαφορετικά αυτοί,έχουν μετεξελιξει κάτι σαν σκοποβολή και κυνήγι αλλά αυτό είναι παράδοση γιαυτους. Αυτό που με ενδιαφέρει είναι το φυσίγγι και θα δείτε ότι είναι σε διαφανο κάλυκα δοκιμαστικό που αργότερα θα πάρει την ονομασία black gold η dark storm, και δοκιμάζεται σε δύσκολες καιρικες συνθήκες αλλά όπως φαίνεται είναι άψογο, πόσες εταιρείες το κάνουν αυτό δεν ξέρω να απαντήσω.
 
Αυτές οι δύο απαντήσεις πρέπει να μας βάλουν όλους σε σκέψη ως προς το θέμα φυσίγγι γενικά, ποιότητα, αξιοπιστία και προπαντων σταθερότητα κυρίως. Από τη μια μεριά βλέπω ιδιογωμοτες με ανήσυχο πνεύμα, πολύ ψάξιμο, δοκιμές, ιδιοπατεντες σε συγκεντωτηρες και από την άλλη εταιρείες ξένες και ελληνικές απο οτι διαβαζω ,να πουλανε στεγνά τους πελάτες τους ακόμα και σε φυσιγγια που ήταν χρόνια αγαπημένα .
Βάζω λοιπόν δύο δοκιμές ένα ιδιογωμοση και ένα από αγγλική εταιρεία πριν βγει στην κατανάλωση.


Εδώ ας δώσουμε προσοχή στο θέμα φυσίγγι, ποιότητα, σταθερότητα, καιρικες συνθήκες και το κυριότερο δοκιμάζεται πριν βγει στην παραγωγή γιαυτό το κυνήγι που προορίζεται και όχι απλά βγάζουμε έναν καινούριο τύπο φυσιγγίου και το ονομάζουμε, τσιχλοφυσιγγο επειδή είναι 32γρ κτλ. Επειδή το κυνήγι αυτό ξενιζει πολλούς από μας ,διαφορετικά έθιμα εμείς διαφορετικά αυτοί,έχουν μετεξελιξει κάτι σαν σκοποβολή και κυνήγι αλλά αυτό είναι παράδοση γιαυτους. Αυτό που με ενδιαφέρει είναι το φυσίγγι και θα δείτε ότι είναι σε διαφανο κάλυκα δοκιμαστικό που αργότερα θα πάρει την ονομασία black gold η dark storm, και δοκιμάζεται σε δύσκολες καιρικες συνθήκες αλλά όπως φαίνεται είναι άψογο, πόσες εταιρείες το κάνουν αυτό δεν ξέρω να απαντήσω.
Τι ωρσιο θεαμα...!!
 
Ηθελα ναξερα με τα τα βρισκουνε ? Πεφτουνε μες στο ποταμι και τα περνει το ρευμα ...what.
Αργύρη την ίδια απορία είχα και γω ,διάβασα τα σχόλια και λέει ότι υπάρχει δίχτυ κάπου στο ποτάμι. Άσε που οι κοκκινοκωληδες.sarcastic. είναι οργανωμενοι σε όλα τούς, λαμπραντορ,σπρινγκερ, μέχρι και τζάκ ρασελ έχω δει να απορταρει φασιανους στα βιντεάκια τους δεν ξεφεύγει τίποτα.
 
Αργύρη την ίδια απορία είχα και γω ,διάβασα τα σχόλια και λέει ότι υπάρχει δίχτυ κάπου στο ποτάμι. Άσε που οι κοκκινοκωληδες.sarcastic. είναι οργανωμενοι σε όλα τούς, λαμπραντορ,σπρινγκερ, μέχρι και τζάκ ρασελ έχω δει να απορταρει φασιανους στα βιντεάκια τους δεν ξεφεύγει τίποτα.
Ειδες οργανωση !! Αλλα αυτο που εχουν παντα διπλα τους καποιον να τους γεμιζει....τρελενομαι ..μαμω τις τσιτσιολινες...sarcastic.
 
Ειδες οργανωση !! Αλλα αυτο που εχουν παντα διπλα τους καποιον να τους γεμιζει....τρελενομαι ..μαμω τις τσιτσιολινες...sarcastic.
Τους εχει μεινει απο την εποχη των λορδων.sarcastic. Ασε που αν τους αφησεις να σου γεμιζουν τα οπλα θα μεινουν τοσες χιλιαδες butler ανεργοι
 
Back
Top