Τεχνικές σκόπευσης με λειόκαννο

Πάντα είχα την απορία αν υπάρχει κάποιος γενικός κανόνας για ποια τεχνική να ακολουθεί ο καθένας. Δηλαδή εμένα μου ταιριάζει καλύτερα κάποια τεχνική ή είναι προσωπικό το θέμα? Μιλάω πάντα για βολές που έχεις τον χρόνο να επιλέξεις τεχνική...
 
Πάντα είχα την απορία αν υπάρχει κάποιος γενικός κανόνας για ποια τεχνική να ακολουθεί ο καθένας. Δηλαδή εμένα μου ταιριάζει καλύτερα κάποια τεχνική ή είναι προσωπικό το θέμα? Μιλάω πάντα για βολές που έχεις τον χρόνο να επιλέξεις τεχνική...
Βασίλη θεωρητικά ανάλογα με το είδος της βολής υπάρχουν κάποιες τεχνικές που ταιριάζουν περισσότερο,το ποια τεχνική θα χρησιμοποιήσεις βγαίνει αυθόρμητα σε έναν απρόσμενο στόχο ή ακόμα και σε αναμενομενο,αλλά αυτό έχει σαν προϋπόθεση να γνωρίζεις να χρησιμοποιείς και άλλες τεχνικές το οποίο επιτυγχάνεται μόνο με προπόνηση και αστοχίες μέχρι να τις μάθεις!
 
Βασίλη θεωρητικά ανάλογα με το είδος της βολής υπάρχουν κάποιες τεχνικές που ταιριάζουν περισσότερο,το ποια τεχνική θα χρησιμοποιήσεις βγαίνει αυθόρμητα σε έναν απρόσμενο στόχο ή ακόμα και σε αναμενομενο,αλλά αυτό έχει σαν προϋπόθεση να γνωρίζεις να χρησιμοποιείς και άλλες τεχνικές το οποίο επιτυγχάνεται μόνο με προπόνηση και αστοχίες μέχρι να τις μάθεις!
Έτσι είναι φίλε Ηλία, μετά το πρώτο φορτηγό φυσίγγια όμως........sarcastic.
Πέρα από τη πλάκα, Καλό είναι να μπορεί κάποιος να χρησιμοποιεί δύο μεθόδους, Αυτό είναι το ιδανικό πιστεύω. Σε κάποιες βολές η μια μέθοδο υπερτερεί έναντι των άλλων, παράδειγμα μια κοντινή πολλή γρήγορη βολή με swing είναι πιο δύσκολη στην παρακολούθηση έναντι της maintained lead. Προσωπική άποψη πάντα.
Στο σκητ χρησιμοποιείται σχεδόν αποκλειστικά η μέθοδος maintained lead.
 
Last edited:
Ερώτηση για μια απορία που είχα πάντα.
Πως γίνεται να λέμε ότι στο skeet χρησιμοποιείται η maintain την ώρα που στον ντουμπλέ, θες δεν θες στην δεύτερη τουφεκιά θα σκουπίσεις;
Γιατί απαραίτητα σκούπισμα Γιώργο;νομίζω πως έχει μπεί στην άκρη σαν τεχνική στο σκεετ!
 
Γιατί απαραίτητα σκούπισμα Γιώργο;νομίζω πως έχει μπεί στην άκρη σαν τεχνική στο σκεετ!
Πως θα βγεις με maintain στο δεύτερο πιάτο, στον ντουμπλέ ; Από πίσω του δεν θα έρχεσαι; Για το δεύτερο πιάτο στον ντουμπλέ μιλάω.
 
Πως θα βγεις με maintain στο δεύτερο πιάτο, στον ντουμπλέ ; Από πίσω του δεν θα έρχεσαι; Για το δεύτερο πιάτο στον ντουμπλέ μιλάω.
Σίγουρα αναγκάστηκα θα βγεις από πίσω μπροστά αλλά ασχολείσαι πάλι με εικόνα και όχι με ένα αυστηρό σκούπισμα....από ότι καταλαβαίνω!
 
Πως θα βγεις με maintain στο δεύτερο πιάτο, στον ντουμπλέ ; Από πίσω του δεν θα έρχεσαι; Για το δεύτερο πιάτο στον ντουμπλέ μιλάω.

Σίγουρα αναγκάστηκα θα βγεις από πίσω μπροστά αλλά ασχολείσαι πάλι με εικόνα και όχι με ένα αυστηρό σκούπισμα....από ότι καταλαβαίνω!
Δεν είναι ακριβώς έτσι. Το θέμα είναι να σπάσεις το πρώτο πιάτο νωρίς, πολύ πριν από το κέντρο του πεδίου όπου διασταυρώνονται τα δυο πιάτα, οπότε είσαι μπροστά από το δεύτερο και το παίρνεις κι αυτό με maintained lead.
Εγώ προσωπικά ποτέ δεν κατάφερα να το κάνω αυτό, πάντα με swing-through πάω στο δεύτερο ... αλλά οι συστηματικοί σκοπευτές του skeet αυτό (προπονούνται να) κάνουν !!! ;)
Υ.Γ. Δεν ξέρω αν (ή πόσοι) έχετε δει τον Σαλαβαντάκη να ρίχνει, πόσο νωρίς σπάει το πρώτο, και γενικά πόσο γρήγορα παίρνει τον ντουμπλέ, .what. θα τρίβετε τα μάτια σας !!! Βέβαια δεν είναι πολλοί σαν το Γιώργο, αμφιβάλλω αν υπάρχει άλλος τόσο γρήγορος, στην Ελλάδα τουλάχιστον ... Αλλά αυτή είναι η "βασική ιδέα" της τεχνικής, από ότι έχω καταλάβει ... νωρίς το πρώτο πριν σε προσπεράσει το δεύτερο.
 
Εχω ριξει στη ζωη μου καμια 20 αρια πουλες skeet! Να πω εδω οτι κατα την γνωμη μου ειναι καλυτερη προπονηση για ενα κυνηγο το skeet παρα το sporting..στους ντουμπλεδες ειδικα απο το βατηρα το μεσαιο(τον 4 νομιζω) εριχνα το πρωτο πιατο swing through και το δευτερο αναγκαστικα maintained lead για να το προλαβω.εχω πετυχει τον εαυτο μου σε πολυ γρηγορες τουφεκιες στο κυνηγι χωρις οπτικο πεδιο καλο και σε περιπτωση που υπαρχει εμποδιο μπροστα απο το θηραμα και κινδυνος να χαθει αμεσα απο το οπτικο πεδιο να ριχνω maintained lead..
 
Εχω ριξει στη ζωη μου καμια 20 αρια πουλες skeet! Να πω εδω οτι κατα την γνωμη μου ειναι καλυτερη προπονηση για ενα κυνηγο το skeet παρα το sporting..
Σε αυτό συμφωνώ απόλυτα, το έχω πει πολλές φορές ... παρόλο που θα βρεις ελάχιστους να το υποστηρίξουν ή να το παραδεχτούν αυτό, αφού βλέπεις το σπόρτινγκ θεωρείται πιο "κυνηγετικό" άθλημα ... Εγώ είμαι απόλυτα πεπεισμένος, το έχω δει στην πράξη στον εαυτό μου, στα ποσοστά ευστοχίας μου στις τσίχλες (τουλάχιστον, αφού σε άλλα θηράματα δεν έχω μεγάλη εμπειρία) παλαιότερα που δεν είχαμε sporting και ρίχναμε μόνο skeet ...
στους ντουμπλεδες ειδικα απο το βατηρα το μεσαιο(τον 4 νομιζω) εριχνα το πρωτο πιατο swing through και το δευτερο αναγκαστικα maintained lead για να το προλαβω.
Γιάννη, μήπως εδώ τα μπέρδεψες και τα λες ανάποδα ;;; ;)
 
Back
Top