Τεχνικές σκόπευσης με λειόκαννο

τα γυαλιά απαραίτητο αξεσουάρ παντού για ευνόητους λόγους

το καπελό απαραίτητο στο κυνήγι για τυχόν σκάγια που πέφτουν "βροχή" ( έχω φάει 8ρι πάνω από το φρύδι που έπεφτε από τουφεκιά φίλου και παράτησα το πόστο μου μέχρι να καταλάβω τί έγινε ) για τον ήλιο,για βροχή

το ίδιο ισχύει και στο σκοπευτήριο με το καπέλο συν το οτι σε προφυλάσει από σπασμένο κομμάτι πιάτου που έρχεται κατα πάνω σου και δεν το έχεις προσέξει
 
coaching high birt απο τον γνωστο παππου:)
Αυτό έβλεπα και γω το πρωί Νικόλα, στην αρχή λέει και για τα καινούργια φυσίγγια που πρόκειται να βγουν στην παραγωγή του τα δίνουν να τα δοκιμάσει χωρίς να ξέρει τι είναι,η γνώμη ενός έμπειρου σκοπευτή κυνηγού μετράει πολύ για μια σοβαρή εταιρεία, το ένα από τα δύο θα είναι το καινούργιο dark storm πιο βαριάς γομωσης.
 
Αυτό έβλεπα και γω το πρωί Νικόλα, στην αρχή λέει και για τα καινούργια φυσίγγια που πρόκειται να βγουν στην παραγωγή του τα δίνουν να τα δοκιμάσει χωρίς να ξέρει τι είναι,η γνώμη ενός έμπειρου σκοπευτή κυνηγού μετράει πολύ για μια σοβαρή εταιρεία, το ένα από τα δύο θα είναι το καινούργιο dark storm πιο βαριάς γομωσης.
ευτυχος υπαρχουν κ τετειες εταιριες φιλε κριμα που δεν ερχονται κ εδω
 
Καλησπέρα στην παρέα...
Δεν γνωρίζω αν γράφω στο σωστό νήμα, όποτε αν είμαι λάθος παρακαλώ να μετακινηθεί.
Γνωρίζω ότι από τον νόμο απαγορεύεται η χρήση αποθήκης άνω των 2 φυσιγγίων καθώς και οποιασδήποτε μορφής βοήθημα σκόπευσης στο ΚΥΝΗΓΙ.
Τι γίνεται όμως με την χρήση σε σκοπευτήριο.?
πχ αποθήκη 8 φυσιγγίων και σκόπευτρο τύπου red dot.?
Ευχαριστώ.
 
Λοιπόν για να μην σας παιδεύω, διάβασα στο site του κ. Κυπρίδημου ότι πριν κάνουμε το τεστ Churchill, καλό είναι να κάνουμε πρώτα έλεγχο της ευθυβολίας των καννών του όπλου με το Point of Impact test, ΡΟΙ και αναφέρει τον όρο που ρωτάω...
"...Οταν ελέγχουμε την ευθυβολία του όπλου ρίχνουμε από σταθερή βάση, πχ ένα τραπέζι, με το όπλο σταθερό και σκοπεύοντας με την τεχνική του ραβδωτού. Ο σκοπός αυτής της δοκιμής είναι να δούμε που στέλνει το ΟΠΛΟ τα σκάγια του..."
http://oplognosia.com/?p=177
http://www.oplognosia.com/opla/opla192.php
 
σκοπεύοντας με την τεχνική του ραβδωτού.
Εννοει οτι βαζουμε την ακίδα του όπλου στον στόχο πχ σε κάποιο σημάδι πάνω στο χαρτί που έχουμε κάνει για να δούμε που θα πάνε τα σκάγια..δεν ρίχνουμε "μπηχτή" στον στόχο οπως θα καναμε στο τεστ Τσερσιλ..
 
Last edited:
Back
Top