Τεχνικές σκόπευσης με λειόκαννο

Κάτι δεν "παει" καλα και θα πάμε στον ...κουβά. !!!!:(
Στο άρθρο του ο κ. Κεφαλας λέει στα 35 μέτρα τραβέρσα χρειαζεται προσκόπευση 7 μέτρα.
Στο video με την shotcam δείχνει για τραβερσα στις 40 γυάρδες (36 μέτρα) πως θέλει προσκόπευση 8 πόδια δηλαδή 2,50 μέτρα.
Η διαφορά ειναι ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΗ μια και μιλάμε για πιατάκια στο Sporting που έχουν σταθερή ταχύτητα διεθνώς.
Εκτός αν στο video οι παρουσιάσεις των δίσκων δεν ειναι τραβέρσες όπως τις εκτιμώ εγώ.
Το θέμα θα πρεπει να λυθεί οπωσδήποτε μεχρι τα μπασίματα, φίλοι .pray to God.
7 μέτρα προσκοπευση δεν πιστεύω να χρειάζεται για ένα στόχο που βρίσκεται στα 35 μέτρα.
Αλλά γιατί να ασχολούμαστε με μαθηματικά και υπολογισμούς;
Εγώ αντιλαμβάνομαι την απαιτούμενη προσκοπευση ως εικόνες αποθηκευμένες στον σκληρό δίσκο του εγκεφάλου.
Μάτια έντονα εστιασμενα στο θήραμα και το υποσυνείδητο κάνει τα υπόλοιπα;).
 
Το θέμα θα πρεπει να λυθεί οπωσδήποτε μεχρι τα μπασίματα, φίλοι
Βγάλτε από το μυαλό σας τέτοιους προβληματισμούς γιατί θα σας οδηγήσουν με φοβερή ακρίβεια σε παταγώδη αποτυχία.
Την προσκόπευση θα την καθορίσει το υποσυνείδητο σας, μισό δέκατο του δευτερολεπτου πριν δώσει ο εγκέφαλος την εντολή να πατήσετε την σκανδάλη, την οποία θα την ανασύρει από επιτυχημένες παρόμοιες τουφεκιές του παρελθόντος. Αν δεν έχετε τέτοια εμπειρία θα προσπαθήσετε να την χτίσετε μόνος σας, αρκεί να θυμάστε κάθε φορά να κάνετε κάτι διαφορετικό.
 
Καντε το φυσικα,χωρις τριγωνομετριες!
Αυτο που λενε τα παιδια....
Θα ανασυρθουν εικονες και θα δωθουν εντολές, την κατάλληλη στιγμή!
η επιτυχία....παγιωνει την επιτυχια!;)
Αρκει να ειμαστε ήρεμοι και να μην αφηνουμε την, οποια,αποτυχια να μας ξεσυντονιζει!
Η επόμενη, θα ειναι η τουφεκια της ημερας!!:D
 
Κάτι δεν "παει" καλα και θα πάμε στον ...κουβά. !!!!:(
Στο άρθρο του ο κ. Κεφαλας λέει στα 35 μέτρα τραβέρσα χρειαζεται προσκόπευση 7 μέτρα.
Στο video με την shotcam δείχνει για τραβερσα στις 40 γυάρδες (36 μέτρα) πως θέλει προσκόπευση 8 πόδια δηλαδή 2,50 μέτρα.
Η διαφορά ειναι ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΗ μια και μιλάμε για πιατάκια στο Sporting που έχουν σταθερή ταχύτητα διεθνώς.
Εκτός αν στο video οι παρουσιάσεις των δίσκων δεν ειναι τραβέρσες όπως τις εκτιμώ εγώ.
Το θέμα θα πρεπει να λυθεί οπωσδήποτε μεχρι τα μπασίματα, φίλοι .pray to God.
Καλημέρα ... Εννοείται ότι συμφωνώ απόλυτα με τους προλαλίσαντες φίλους, δεν χρειάζεται να επαναλάβω τα ίδια ... :)
Αλλά - για να λύσουμε και την παραπάνω απορία - πράγματι τα 7 μέτρα προσκόπευση σε τραβέρσα στα 35 μέτρα είναι υπερβολικά πολλή, όποια μέθοδο σκόπευσης κι αν εφαρμόσουμε ... ακόμη και με σταματημένο το όπλο (spot shooting)!!!
Διαβάζοντας το άρθρο, νομίζω ότι γίνεται κάποια παρανόηση επειδή η διατύπωση στο συγκεκριμένο σημείο πάσχει, δεν είναι σαφής και διευκρινιστική. Λέγοντας: " ... Βάλτε έναν δίσκο στα 35 μ., κατόπιν δεξιά κι αριστερά από αυτόν τοποθετείστε δύο δίσκους σε απόσταση 7 μέτρων." ... έχω τη γνώμη ότι ο αρθρογράφος εννοεί "7 μέτρα μεταξύ τους", δηλαδή στα 3,5 μέτρα ο κάθε δίσκος [δείκτης] από το δίσκο [στόχο]. Αυτή είναι πιο "ρεαλιστική" προσκόπευση, αν και πάλι είναι πολλή για τα 35 μέτρα.
Αυτό πιστεύω ότι εννοούσε, γιατί δεν νομίζω ένας τόσο έμπειρος σκοπευτής ότι θα έκανε τέτοιο λάθος, ούτε ότι θα πρότεινε ως μέθοδο σκόπευσης το spot shooting !!! .what.
Εν πάσει περιπτώσει ... οι "μαθηματικά σωστές" προσκοπεύσεις είναι αυτές που δίνονται στο βιντεάκι με τη Shotkam ... ;)
 
Στα μπασιματα οι περισσοτερες τουφεκιες που θα ριχνεις ειναι royal..
Βασίλη, αν ξέρεις τέτοιο μέρος πολύ ευχαρίστως έρχομαι μαζι σου στα μπασίματα.sarcastic.
Αν όμως σου καθίσει μπροστά άλλος :
Α. ειτε τον τουφεκάς χωρίς προσκόπευση :mad: και χωρίς άγχος για το ...Τσόκ.
Β. ειτε πας λίγο ποιο πέρα και έχεις το νου σου και σε αυτά που περνάνε απο το ...πρώην καρτέρι σου (μαζι με ...βουντού για βολές του στο γάμο του Καραγκιόζη)

Υ/Γ
Γ. Ειτε πας μπροστά του, για να έρθει στην συνεχεια αυτός πάλι μπροστά σου κ.τ.λ. και ετσι να φας τη μερα σου με ...περπατητό στα μπασίματα.:)
Και καλα να πηγαίνεις προς το αυτοκίνητο. Άμα πας ανάποδα;;;;;;:(
 
Πολλα εχουν υποθει για τα μηκη κανων και τη χρηστικοτητα τους στο καρτερι!
Φετος μιας και εχω τη δυνατοτητα λογω οπλων, θα κανω και εγω τη συγκριση αυτη οσες φορες καταφερω να παω στο κυνηγι !!
Οι διαφορες που περιμενω να δω ειναι κυριως για το πως αντιλαμβανεται ο εγκεφαλος(τουλαχιστον ο δικος μου) την προσκοπευση σε 71 και πως στα 81 εκ!(για δικανο)
Ποια ειναι η πιο αποτελεσματικη τεχνικη και αν αυτη διαφοροποιειται αναλογα με το μηκος της κανης!
Προς το παρον τη δοκιμη αυτη την εχω κανει μονο στο σκοπευτηριο!!

https://ibb.co/bvYSrR
 
Πολλα εχουν υποθει για τα μηκη κανων και τη χρηστικοτητα τους στο καρτερι!
Φετος μιας και εχω τη δυνατοτητα λογω οπλων, θα κανω και εγω τη συγκριση αυτη οσες φορες καταφερω να παω στο κυνηγι !!
Οι διαφορες που περιμενω να δω ειναι κυριως για το πως αντιλαμβανεται ο εγκεφαλος(τουλαχιστον ο δικος μου) την προσκοπευση σε 71 και πως στα 81 εκ!(για δικανο)
Ποια ειναι η πιο αποτελεσματικη τεχνικη και αν αυτη διαφοροποιειται αναλογα με το μηκος της κανης!
Προς το παρον τη δοκιμη αυτη την εχω κανει μονο στο σκοπευτηριο!!

https://ibb.co/bvYSrR
Εργαλος το αριστερο! Δικαννάρα είναι, να το χαιρεσαι!
 
Πολλα εχουν υποθει για τα μηκη κανων και τη χρηστικοτητα τους στο καρτερι!
Φετος μιας και εχω τη δυνατοτητα λογω οπλων, θα κανω και εγω τη συγκριση αυτη οσες φορες καταφερω να παω στο κυνηγι !!
Οι διαφορες που περιμενω να δω ειναι κυριως για το πως αντιλαμβανεται ο εγκεφαλος(τουλαχιστον ο δικος μου) την προσκοπευση σε 71 και πως στα 81 εκ!(για δικανο)
Ποια ειναι η πιο αποτελεσματικη τεχνικη και αν αυτη διαφοροποιειται αναλογα με το μηκος της κανης!
Προς το παρον τη δοκιμη αυτη την εχω κανει μονο στο σκοπευτηριο!!

https://ibb.co/bvYSrR
Το 71 μοιάζει σαν παιδικό παιχνίδι μπροστά στο αντιαεροπορικό
 
Πολλα εχουν υποθει για τα μηκη κανων και τη χρηστικοτητα τους στο καρτερι!
Φετος μιας και εχω τη δυνατοτητα λογω οπλων, θα κανω και εγω τη συγκριση αυτη οσες φορες καταφερω να παω στο κυνηγι !!
Οι διαφορες που περιμενω να δω ειναι κυριως για το πως αντιλαμβανεται ο εγκεφαλος(τουλαχιστον ο δικος μου) την προσκοπευση σε 71 και πως στα 81 εκ!(για δικανο)
Ποια ειναι η πιο αποτελεσματικη τεχνικη και αν αυτη διαφοροποιειται αναλογα με το μηκος της κανης!
Προς το παρον τη δοκιμη αυτη την εχω κανει μονο στο σκοπευτηριο!!

https://ibb.co/bvYSrR
Εργαλεια και τα δυο!! Αλλα το κανονι στην τιμη που το πηρες (2400) τα σπαει!!
Σε καρτερι μην παρεις αλλο οπλο κατα την γνωμη μου περα απο το Guerini..πιστευω θα δεις τρελα πραγματα απο αυτο το οπλο..οχι οτι δεν εχεις δει στο σκοπευτηριο τι κανει,αλλα αλλο σκοπευτηριο αλλο κυνηγι!
 
Προς το παρον τη δοκιμη αυτη την εχω κανει μονο στο σκοπευτηριο!!
Δημήτρη καταρχήν να χαίρεσαι τα οπλακια σου,από τις δόκιμες που έκανες στο σκοπευτήριο τι είδες πια τεχνική κ με πιο όπλο, κ σε πιες βολές είδες ότι σου βγαίνουν πιο εύκολα κ αβίαστα οι προσκοπευσεις?
 
Δημήτρη καταρχήν να χαίρεσαι τα οπλακια σου,από τις δόκιμες που έκανες στο σκοπευτήριο τι είδες πια τεχνική κ με πιο όπλο, κ σε πιες βολές είδες ότι σου βγαίνουν πιο εύκολα κ αβίαστα οι προσκοπευσεις?
Νικολα με το 81 πολλες φορες πιστευα οτι εμενα πισω αλλα τελικα τα πιατα σπουσανε!εβαζα μικροτερη προσκοπευση που μαλλον στο ματι μου φαινοταν λιγη αλλα τελικα ηταν αυτη που χρειαζοταν!!
 
Πάντως ένα δίκαννο 81εκ έχει ίδια σκοπευτική γραμμή με μια καραμπίνα 71εκ, δεν είναι κάτι τραγικό για τον μέσο κυνηγό.
Διαφορά υπάρχει στην αισθητή προσκόπευση αλλά είναι θέμα εικόνων ποτέ δεν εχω πει έμεινα πίσω γιατί άλλαξα όπλο από το 81 και πήγα στο 71(στην ίδια πούλα) ποιο πιθανό ίσως είναι να βοηθάει το αυξημένο βάρος μπροστά στην διατήρηση του swing.
 
24 xρονια με δικαννα και μονο κατι μηνες με καραμπινα,εχω να πω,πως τα δικαννα ειναι πιο ζυγισμενα οπλα και πιο (μανιτζεβελα) απο τις καραμπινες.
Για μπηχτες ντουφεκιες μανουλα,αλλα η αληθεια ειναι οτι τωρα που προσπαθω να μαθω την γκλιτσα,εχει ξεκουραστει ο ωμος μου.Σκοπευτικα δεν βλεπω
διαφορες μεγαλες.Μονο που το χερι μου κραταει το ξυστο πολυ κοντα στην βαση της.Κουσουρι απο την αλλαγη μετρων των δυο οπλων.
 
Πάντως ένα δίκαννο 81εκ έχει ίδια σκοπευτική γραμμή με μια καραμπίνα 71εκ, δεν είναι κάτι τραγικό για τον μέσο κυνηγό.
Διαφορά υπάρχει στην αισθητή προσκόπευση αλλά είναι θέμα εικόνων ποτέ δεν εχω πει έμεινα πίσω γιατί άλλαξα όπλο από το 81 και πήγα στο 71(στην ίδια πούλα) ποιο πιθανό ίσως είναι να βοηθάει το αυξημένο βάρος μπροστά στην διατήρηση του swing.
Ψηλε με ποιον τρόπο δίνεις προσκοπευση?
 
Τελικά σχετικά με το μήκος καννων επειτα από αγορές δικανου με 66 πόντους δικανο με 71 , καραμπίνες με 66 και 71 πόντους κατέληξα ότι για το γενικο κυνήγι και τα κυνηγια που κάνω, παρότι είναι κατά βάση καρτερισια αυτό που με βόλεψε περισσότερο από όλα είναι το δικανο με 71 πόντους καννες. Σε ανοιχτά καρτερια δεν είδα καμμία διαφορά με την 71 καραμπίνα παρότι συνολικά πιο κοντό και στα κλειστά καρτερια πολύ ανώτερο. Οδηγείται στο στόχο πολύ καλύτερα και κυρίως πιο γρήγορα.Φυσικα μιλάω μόνο για κυνήγι κι όχι σκοπευτήριο.
 
Μια απορία που μου δημιουργήθηκε προχθές στο σκοπευτήριο, όλοι σχεδόν οι σκοπευτές έπαιζαν με καπέλο. Έχω μια απέχθεια σε καπέλα και γυαλιά, και μαλακωδως δεν τα χρησιμοποιώ(γυαλιά). Ρωτάω ένα φίλο, ρε πως μπορείς και ρίχνεις με καπέλο, μου λέει χωρίς το καπέλο θα είχα χάσει τα μισά πιάτα.
Έχει κάποια βάση αυτό ή είναι θέμα ψυχολογίας;
 
Back
Top