ΤΣΟΚ (CHOKE) Παρουσιάσεις – Κριτικές – Εντυπώσεις

Θέλω να σας κάνω μια ερώτηση ένας ξάδερφος μου θέλει να κάνει αγορά ενός τσοκ σφικτό , αλλά το όπλο του είναι από τις πρώτες Κριό που έχουν το σπείρωμα στην κορυφή όπως η οπτιμα, εσείς πιο τσοκ φρένου προτείνετε κιλά σμοκ ,το Μπακ λικέρ,η το χαιφλαιερ.Σας ευχαριστώ εκ μέρους του.
 
Είναι πολυ σφιχτο;πως το βλεπεις στις κατανομές;
Πολύ σφιχτό δεν θα το έλεγα Πανό.Ενα 2,5* άστρα με ωραίες κατανομές χωρίς έντονα κέντρα.Αυτα από τις λίγες τουφεκιές που έχω ρίξει σε χαρτόνια.
Στο κυνήγι προσωπικά το έχω καθιερώσει και κυνηγάω μόνο με αυτό,εκτός λίγων εξαιρέσεων που βάζω τον κύλινδρο της benelli πάνω.
 
Πανό όχι δεν ειναι πολυ σφιχτο. Θα σου δώσει και πουλιά που δεν θα είσαι 100% πάνω τους. Στα μπασιματα της τσιχλας στο δικανο έχω MR και ΤM όταν μπαινουν σε νορμάλ και ντεμι ύψη και όταν δεν λένε να χαμηλώσουν έχω και το TL. Το BL απλά σκούπα μέχρι τα 25 μέτρα και δεν χαλάει και τα πολύ κοντινά πουλιά.
 
Πανό όχι δεν ειναι πολυ σφιχτο. Θα σου δώσει και πουλιά που δεν θα είσαι 100% πάνω τους. Στα μπασιματα της τσιχλας στο δικανο έχω MR και ΤM όταν μπαινουν σε νορμάλ και ντεμι ύψη και όταν δεν λένε να χαμηλώσουν έχω και το TL. Το BL απλά σκούπα μέχρι τα 25 μέτρα και δεν χαλάει και τα πολύ κοντινά πουλιά.
Σε ευχαριστώ πολυ.
 
Πολύ σφιχτό δεν θα το έλεγα Πανό.Ενα 2,5* άστρα με ωραίες κατανομές χωρίς έντονα κέντρα.Αυτα από τις λίγες τουφεκιές που έχω ρίξει σε χαρτόνια.
Στο κυνήγι προσωπικά το έχω καθιερώσει και κυνηγάω μόνο με αυτό,εκτός λίγων εξαιρέσεων που βάζω τον κύλινδρο της benelli πάνω.
Σε ευχαριστώ πολυ
 
Σε ευχαριστώ πολυ
Για αυτό πηρα το bell για κοντά το Gemini lm μέσες και το tm ποιο μακριά.τα κυνήγια μου είναι τρυγονι φασσα στο ανειγμα και λαγός κοντά στα σκυλιά. Max 40 μετρα.. Και κλείσιμο τσίχλα.
 
Πανό όχι δεν ειναι πολυ σφιχτο. Θα σου δώσει και πουλιά που δεν θα είσαι 100% πάνω τους. Στα μπασιματα της τσιχλας στο δικανο έχω MR και ΤM όταν μπαινουν σε νορμάλ και ντεμι ύψη και όταν δεν λένε να χαμηλώσουν έχω και το TL. Το BL απλά σκούπα μέχρι τα 25 μέτρα και δεν χαλάει και τα πολύ κοντινά πουλιά.
Δημήτρη σε τι απόσταση θα σου δώσει πουλιά που δεν θα είσαι 100% πάνω τους το ΤΜ? Απο ποια απόσταση και μετά το χρησιμοποιείς? Σε ποιό είδος κυνηγίου το προτείνεις?
 
Δημήτρη σε τι απόσταση θα σου δώσει πουλιά που δεν θα είσαι 100% πάνω τους το ΤΜ? Απο ποια απόσταση και μετά το χρησιμοποιείς? Σε ποιό είδος κυνηγίου το προτείνεις?
Μετά τα 30 σιγουρα. Από την στιγμή που γεμίζει με σκάγια την περιφέρεια νομίζω ότι είναι φυσιολογικό. Στο τρυγονι και στα μπασιματα είναι μόνιμα βιδωμενο στην μια κανη. Επίσης όταν περπατάμε πευκωνες ανάμεσα σε χωράφια και τα πουλια βγαίνουν μακρύτερα από 30-35 μετρα.
 
Δηλαδή ανω των 30 μετρων δεν εισαι πάνω στο πιυλι και σε διρθωνει το τσοκ μακρυτερα απο 30 και 35 μετρα .Δεν θελω να κρινω κανενα αλλα μαλλον εχεις λαθος εκτιμηση αποστασης η εχεις παρει τυχαια πουλια καποιες φορες ή νομίζεις ότι εισαι εκτός ενω δεν εισαι τοσο .Αν θες να διαπιστωσεις τι λεω βρες εναν τοιχο 3επι 3 μετρα πηγαινε στα μετρα που λες και ζωγραφισε ενα πουλι του μεγεθους που κυνηγας και ριξε εκτος στοχου οπως στην πραγματικοτητα και πες μας στις ποσσες ντουφεκιες θα εβλεπες οτι το σκοτώνεις αλλα να ριξεις εκτος στοχου οχι 3 και 5 ποντους διπλα αυτο δεν ειναι εκτος .Αν υπηρχε τσοκ να διορθωνει το λαθος στα 30 και 35 μετρα οι πρωτοι που θα το ειχαν θα ηταν οι σκοπευτες ανα το πλανητη και θα κοθμοντουσαν αγκαλια μη το χασουν .Καπιυ μπερδευομαστε νομιζω αποψη μου βεβαια χωρις ιχνος αντιπαράθεσης.
 
Δηλαδή ανω των 30 μετρων δεν εισαι πάνω στο πιυλι και σε διρθωνει το τσοκ μακρυτερα απο 30 και 35 μετρα .Δεν θελω να κρινω κανενα αλλα μαλλον εχεις λαθος εκτιμηση αποστασης η εχεις παρει τυχαια πουλια καποιες φορες ή νομίζεις ότι εισαι εκτός ενω δεν εισαι τοσο .Αν θες να διαπιστωσεις τι λεω βρες εναν τοιχο 3επι 3 μετρα πηγαινε στα μετρα που λες και ζωγραφισε ενα πουλι του μεγεθους που κυνηγας και ριξε εκτος στοχου οπως στην πραγματικοτητα και πες μας στις ποσσες ντουφεκιες θα εβλεπες οτι το σκοτώνεις αλλα να ριξεις εκτος στοχου οχι 3 και 5 ποντους διπλα αυτο δεν ειναι εκτος .Αν υπηρχε τσοκ να διορθωνει το λαθος στα 30 και 35 μετρα οι πρωτοι που θα το ειχαν θα ηταν οι σκοπευτες ανα το πλανητη και θα κοθμοντουσαν αγκαλια μη το χασουν .Καπιυ μπερδευομαστε νομιζω αποψη μου βεβαια χωρις ιχνος αντιπαράθεσης
Η σωστή σχετική δοκιμή είναι να ρίξεις 2 τουφεκιές, μία με όποιο άλλο 2*τσοκ έχεις και δίπλα της μία με το ΤΜ. Μετά έλέγχεις πόσο εκτός κέντρου αρχίζει να γίνεται πιθανό το χάσιμο πουλιού στη κάθε μία. Και ναι, ειδικά στο Sporting, (και) to TM / C4 όσοι σκοπευτές το βλέπουν σε συναθλητές το βάζουν και δεν το ξαναβγάζουν ποτέ, ειδικά Γαλλία και Αμερική, κάτι που σιγά - σιγά μαθαίνεται καθώς δεν κάνω καθόλου διαφήμιση αφού δεν μπορώ πιά να ικανοποιήσω την ήδη υπάρχουσα ζήτηση.
Χρίστος Σωτηρόπουλος
BRAIN Chokes
 
Πολύ χρησιμη πληροφορία δεν έχω λόγο αμφισβητησης καθώς δεν το εχω στη κατοχη μου αλλα χρειάζεται η διαφημιση και ας μην προλαβαινεις τελειως φιλικα γιατι πρεπει να μαθαινεται το ελληνικο προιον ειδικα οταν ειναι αξιολογο .
 
Δηλαδή ανω των 30 μετρων δεν εισαι πάνω στο πιυλι και σε διρθωνει το τσοκ μακρυτερα απο 30 και 35 μετρα .Δεν θελω να κρινω κανενα αλλα μαλλον εχεις λαθος εκτιμηση αποστασης η εχεις παρει τυχαια πουλια καποιες φορες ή νομίζεις ότι εισαι εκτός ενω δεν εισαι τοσο .Αν θες να διαπιστωσεις τι λεω βρες εναν τοιχο 3επι 3 μετρα πηγαινε στα μετρα που λες και ζωγραφισε ενα πουλι του μεγεθους που κυνηγας και ριξε εκτος στοχου οπως στην πραγματικοτητα και πες μας στις ποσσες ντουφεκιες θα εβλεπες οτι το σκοτώνεις αλλα να ριξεις εκτος στοχου οχι 3 και 5 ποντους διπλα αυτο δεν ειναι εκτος .Αν υπηρχε τσοκ να διορθωνει το λαθος στα 30 και 35 μετρα οι πρωτοι που θα το ειχαν θα ηταν οι σκοπευτες ανα το πλανητη και θα κοθμοντουσαν αγκαλια μη το χασουν .Καπιυ μπερδευομαστε νομιζω αποψη μου βεβαια χωρις ιχνος αντιπαράθεσης.
Γιάννη κάτω από τα 30 η τουφεκιά με το TM είναι αρκετά κλειστή για να διορθώσει. Έχω πάρει πουλιά που το όπλο δε έκατσε καλά στον ώμο. Δεν σου λέω ότι θα τουφεκισεις ένα μέτρο πίσω και θα πέσει το πουλι. Αν είσαι τελείως εκτός ούτε το Μπελ σε σώζει.
 
Πολύ χρησιμη πληροφορία δεν έχω λόγο αμφισβητησης καθώς δεν το εχω στη κατοχη μου αλλα χρειάζεται η διαφημιση και ας μην προλαβαινεις τελειως φιλικα γιατι πρεπει να μαθαινεται το ελληνικο προιον ειδικα οταν ειναι αξιολογο .
........ το TM / C4 όσοι σκοπευτές το βλέπουν σε συναθλητές το βάζουν και δεν το ξαναβγάζουν ποτέ, ειδικά Γαλλία και Αμερική, κάτι που σιγά - σιγά μαθαίνεται καθώς δεν κάνω καθόλου διαφήμιση αφού δεν μπορώ πιά να ικανοποιήσω την ήδη υπάρχουσα ζήτηση........

Δες τι ήρθε σήμερα στο email:

Name: Lee Weaver
Email: leew@ptd.net
Subject: C1 choke
Message: Hello ! I bought one of your "choke in choke " about thee months ago that fit my Mossberg 930 semi-auto shotgun. ( Browning invector thread ) I have been shooting clay target sports for 50 years and now shoot skeet twice a week. My scores have gone UP dramatically. Every station shows solid breaks. Awesome choke. Thanks
Date: 23 July 2021
Time: 00

Μετάφραση: Γειά σας! Αγόρασα ένα από τα δικά σας "τσοκ-μέσα-στο-τσοκ" περίπου πριν από τρεις μήνες για την καραμπίνα μου Mossberg 930 (σπείρωμα Invector). Ρίχνω σκοποβολή σε πιάτα εδώ και 50 χρόνια και τώρα ρίχνω skeet δύο φορές την εβδομάδα. Τα σκορ μου έχουν ΕΚΤΙΝΑΧΘΕΊ δραματικά. Σε κάθε βατήρα παράγει σίγουρα σπασίματα. Απίθανο τσοκ. Ευχαριστώ. Lee Weaver

Ο μόνος τρόπος να ανέβουν ξαφνικά και τόσο αισθητά, τα σκορ ενός τόσο έμπειρου σκοπευτή είναι να του συγχωρεί το τσοκ μεγαλύτερα λάθη σκόπευσης. ότι ακριβώς κάνουν όλα τα BRAIN και στη σκοποβολή και στο κυνήγι.

Τι διαφήμιση να κάνω, την καλύτερη την κάνουν οι χρήστες των BRAIN.

Χρίστος Σωτηρόπουλος
BRAIN Chokes
 
Καλημέρα σας από που μπορώ να αγοράσω kicks smoke choke από Ελλάδα; Ποιος κατάστημα τα έχει ; Ευχαριστώ
Από ποια περιοχή είσαι Γιάννη? Στην Αθήνα τα φέρνει ο Μανδηλαρας (ehunter) στο ιλιον αλλά εξαφανιζονται σαν ζεστό ψωμί. Παρτον ένα τηλ να συννενοηθεις..
 
Back
Top