Σώσε τον σκύλο σου - Φόλες - Ατυχήματα

Παρτε κτηνιατρο επρεπε ηδη να το χες κανει κωστα
Συνηθως ακομη και με τις ενεσεις δεν προλαβαινουμε και ευτυχως μαλλον η φολα ειχε φαει βροχη η δεν ηταν φρεσκα παντως σιγουρα ειχε αδυνατησει η δυναμη της
 
Παρτε κτηνιατρο επρεπε ηδη να το χες κανει κωστα
Συνηθως ακομη και με τις ενεσεις δεν προλαβαινουμε και ευτυχως μαλλον η φολα ειχε φαει βροχη η δεν ηταν φρεσκα παντως σιγουρα ειχε αδυνατησει η δυναμη της
Σίγουρα η φόλα είχε φάει νερό τη νύχτα γιατί έβρεχε κ είχε εξασθενήσει κάπως.....αύριο θα μάθω τελικά τη έγινε με το σκύλο.
 
@Kostas ContraDosi μπραβο για την ετοιμότητα σου. Εισαι ωραίος!
Ευχαριστώ Γιώργο....πάντα πρέπει έχουμε σε ετοιμότητα τέτοιες ενέσεις,είτε είμαστε κυνηγοί,είτε όχι εφόσον έχουμε κ ένα απλό κατοικίδιο στο σπίτι.
Πριν 3 μέρες δηλητηρίασαν ενός γείτονα μου ένα τσοπανόσκυλο με αρχ....δι@ κ ένα κοκονάκι....αυτά δν τα προλάβαμε δυστυχώς γιατί τα βρείκε το πρωί νεκρά....είναι μάστηγα η οποία παραμονεύει για κλέψιμο...ευτυχώς από τύχη γλύτωσε κ ένα Labrador που είχε κ κοιμώταν στο πίσω μέρος του σπιτιού κ δν το είδαν....αλλιώς.......
 
Ευχαριστώ Γιώργο....πάντα πρέπει έχουμε σε ετοιμότητα τέτοιες ενέσεις
Πανω μου τις ειχα ολες Κωστη.Εμετικες,ατροπινες,κορτιζονες...
Οταν ειδα την ποιντερινα να χτυπιεται απο κατω απο την σαρα
πηδηξα στο κενο και κατεβηκα σβαρνα να την φτασω.Δεν προλαβα
ουτε να βγαλω απο το γιλεκο την κασετινα και μου εμεινε η σκυλα
στα χερια κοιτωντας με.Χεστα!!Ακομα κλαιω.
 
Δυστυχως ειναι ενα θεμα που πρεπει οσοι βγαινουμε με σκυλια να εξεικοιωθουμε
Εχει αναπτυξει καποιος αλλοα συναδερφος το θεμα;
Τι ενεσεις εχουμε πως μπαινουν ποτε μπαινουν , εαν μπαινουν κλπ;
Εαν οχι να πουμε δυο πραγματα
Πρεπει να ειμαστε παντα ετοιμοι δυστυχως και να παρακαλουμε να μην μας χρειαστουν ποτε
 
Δυστυχως ειναι ενα θεμα που πρεπει οσοι βγαινουμε με σκυλια να εξεικοιωθουμε
Εχει αναπτυξει καποιος αλλοα συναδερφος το θεμα;
Τι ενεσεις εχουμε πως μπαινουν ποτε μπαινουν , εαν μπαινουν κλπ;
Εαν οχι να πουμε δυο πραγματα
Πρεπει να ειμαστε παντα ετοιμοι δυστυχως και να παρακαλουμε να μην μας χρειαστουν ποτε
Χρύσανθε....σήμερα ήταν η 1η μου φορά που έκανα τέτοια ένεση κ ΜΑΚΑΡΙ και η τελευταία....αρχικά η 1η ένεση ήταν η εμετική τη οποία έκανα στο εμπρός πόδι (στη σπάλα)...η 2η ένεση ήταν Ατροπίνη
(για την καρδιά) την οποία την έκανα εξωτερικά στο πίσω πόδι
(στο μπούτι)....ΠΑΝΤΑ οι ενέσης κάτω από το δέρμα (στην πέτσα).....το σκυλί σε 2' ΩΣ 3' ΤΟ ΠΟΛΥ σηκώθεικε "ρομποτικά" κ περπάτησε 2 μέτρα κ άρχισε τους εμετούς......
 
Τρία είδη ενέσεων χρειάζονται: ατροπίνη, εμετική για φολες και κορτιζόνη για τσιμπήματα από φίδια κτλ... αλλά και πάλι εξαρτάται από το είδος της φολας. Το υδροκυάνιο δεν το προλαβαίνεις....δε χρειάζεται να το καταπιεί το ζώο.... μόνο που θα σπάσει την αμπούλα πάει.... ούτε 10 μέτρα δεν προλαβαίνει να κάνει. Ρωτήστε τον κτηνίατρο σας και κουβαλάτε φαρμακεία για εσάς και τα σκυλιά σας.... παυσίπονα, επίδεσμοι απλοί και αιμοστατικοι, τριγωνικοι και τουρνικε, γάζες, αντιισταμινικά, αμμωνία,bettadin, και τις αμπούλες πάντα μαζί μας όχι στο αυτοκίνητο.... ζητηστε να σας δείξει ο κτηνίατρος πως κάνουμε τις ενέσεις, πως παίρνουμε αίμα από φλέβες στο πόδι και το αυτί του ζώου... πως φτιάχνουμε απλούς νάρθηκες... υπάρχουν σχολεία για α βοήθειες... παρακολουθήστε κάποιο. Μπορεί να σώσετε τη ζωή κάποιου.... επίσης α βοήθειες για τραύματα από πυροβόλα όπλα.... ειδικά οι γουρουναδες...
 
Πανω μου τις ειχα ολες Κωστη.Εμετικες,ατροπινες,κορτιζονες...
Οταν ειδα την ποιντερινα να χτυπιεται απο κατω απο την σαρα
πηδηξα στο κενο και κατεβηκα σβαρνα να την φτασω.Δεν προλαβα
ουτε να βγαλω απο το γιλεκο την κασετινα και μου εμεινε η σκυλα
στα χερια κοιτωντας με.Χεστα!!Ακομα κλαιω.
Να τον πιάσεις το καθίκι να του την ταισεις να χαθεί το είδος του! Τα τομάρια αυτά θέλουν ευνουχισμό με σφυρί!
 
Και όμως το σκυλί πάει από συστροφή και διάταση στομάχου ..δύσκολη πάρα πολύ δύσκολη περίπτωση και κάπως σπάνια...εγω δεν το ήξερα...στο ίντερνετ γράφει πάρα πολλά...ούτε φόλα ήταν ούτε κοκκαλακι...
Δεν είναι και τόσο σπάνια, υπάρχουν κάποιες ράτσες που έχουν πολύ μεγάλη προδιάθεση και εμφανίζουν πολύ συχνά συστροφή.
 
Ο εικονιζόμενος σκύλος μου, έμαθε από μωρό να τρώει μόνο στο πιάτο του, πουθενά αλλού δεν του έβαζα τροφή μέχρι που γέρασε.
Στο διάστημα της βασικής του εκπαίδευσης και υπακοής, του έκανα και μάθημα με διάφορους μεζέδες (που είχαν πολύ καυτερή μικρή πιπεριά μέσα) που είχα φροντίσει να συναντήσουμε σε εξωτερικό χώρο εκεί που τον έβγαζα για παιχνίδι και μάθημα, αλλά και για βόλτα σε χωράφια. Όταν τους εντόπιζε πήγαινε κοντά αλλά ποτέ δεν τους έβαλε στο στόμα (του έλεγα όχι όταν τους μύριζε και μπράβο μόλις απομακρυνόταν) και οι πιπεριές δεν χρειάστηκαν...το μάθημα είχε επαναλήψεις τέσσερις φορές που απείχαν 1-2 εβδομάδες μεταξύ τους.
Για μπράβο από μωρό ποτέ δεν του έδωσα "λιχουδιά" μόνο μπράβο και χάδια.
Μέσα στο σπίτι λυτός, με στρωμένο τραπέζι, χωρίς να είμαστε συνέχεια εκεί, δεν πείραξε ποτέ τίποτα!!!
Όταν αποφάσισα να του κάνω τέτοια μαθήματα ο λόγος ήταν η περιέργεια μου, αν μπορούσε να το μάθει (γενικά μάθαινε εύκολα) αλλά και η απελπισία μου γιατί εκείνες τις χρονιές είχαμε πολλά περιστατικά φόλας.
Οι περιοχές που κυνηγούσαμε κατά περιόδους είχαν κρούσματα φόλας, ... δεν μας "έτυχε" ποτέ; δεν ξέρω! (ούτε ψοφίμι όταν έβρισκε το έβαζε στο στόμα). Από 2-3 χρόνια και μετά πήγαινα με το κεφάλι μου ήσυχο παντού...(του είχα μεγάλη εμπιστοσύνη)
Εκπαιδευτής δεν είμαι και σίγουρα στο forum υπάρχουν εκπαιδευτές, θα ήθελα να μάθω αν υπάρχει μεθοδολογία για εκπαίδευση αποφυγής φόλας ...
 

Attachments

  • DSC00063.JPG
    DSC00063.JPG
    267,3 KB · Προβολές: 13
  • DSC01207.JPG
    DSC01207.JPG
    140,6 KB · Προβολές: 15
  • DSC01212.JPG
    DSC01212.JPG
    125,3 KB · Προβολές: 16
  • DSC01255.JPG
    DSC01255.JPG
    227,2 KB · Προβολές: 15
Ο εικονιζόμενος σκύλος μου, έμαθε από μωρό να τρώει μόνο στο πιάτο του, πουθενά αλλού δεν του έβαζα τροφή μέχρι που γέρασε.
Στο διάστημα της βασικής του εκπαίδευσης και υπακοής, του έκανα και μάθημα με διάφορους μεζέδες (που είχαν πολύ καυτερή μικρή πιπεριά μέσα) που είχα φροντίσει να συναντήσουμε σε εξωτερικό χώρο εκεί που τον έβγαζα για παιχνίδι και μάθημα, αλλά και για βόλτα σε χωράφια. Όταν τους εντόπιζε πήγαινε κοντά αλλά ποτέ δεν τους έβαλε στο στόμα (του έλεγα όχι όταν τους μύριζε και μπράβο μόλις απομακρυνόταν) και οι πιπεριές δεν χρειάστηκαν...το μάθημα είχε επαναλήψεις τέσσερις φορές που απείχαν 1-2 εβδομάδες μεταξύ τους.
Για μπράβο από μωρό ποτέ δεν του έδωσα "λιχουδιά" μόνο μπράβο και χάδια.
Μέσα στο σπίτι λυτός, με στρωμένο τραπέζι, χωρίς να είμαστε συνέχεια εκεί, δεν πείραξε ποτέ τίποτα!!!
Όταν αποφάσισα να του κάνω τέτοια μαθήματα ο λόγος ήταν η περιέργεια μου, αν μπορούσε να το μάθει (γενικά μάθαινε εύκολα) αλλά και η απελπισία μου γιατί εκείνες τις χρονιές είχαμε πολλά περιστατικά φόλας.
Οι περιοχές που κυνηγούσαμε κατά περιόδους είχαν κρούσματα φόλας, ... δεν μας "έτυχε" ποτέ; δεν ξέρω! (ούτε ψοφίμι όταν έβρισκε το έβαζε στο στόμα). Από 2-3 χρόνια και μετά πήγαινα με το κεφάλι μου ήσυχο παντού...(του είχα μεγάλη εμπιστοσύνη)
Εκπαιδευτής δεν είμαι και σίγουρα στο forum υπάρχουν εκπαιδευτές, θα ήθελα να μάθω αν υπάρχει μεθοδολογία για εκπαίδευση αποφυγής φόλας ...

Υπαρχει η εκπαιδευση για αποφυγη φολας,αλλα οι μεγαλοι εκπαιδευτες του χωρου,λενε οτι ειναι δικοπο μαχαιρι για τα κυνηγοσκυλα.
Η αρνηση της φολας,ενδεχομενως στο μυαλο του σκυλου,να εχει και επεκταση στο θηραμα,δηλαδη αρνηση στην επαναφορα.Δεν ειναι σιγουρο οτι θα συμβει αυτο,απλα υπαρχουν οι πιθανοτητες αναλογα με την ιδιοσυγκρασια του ζωου.Για τα λοιπα σκυλια,δεν υπαρχει θεμα.
 
Υπαρχει η εκπαιδευση για αποφυγη φολας,αλλα οι μεγαλοι εκπαιδευτες του χωρου,λενε οτι ειναι δικοπο μαχαιρι για τα κυνηγοσκυλα.
Η αρνηση της φολας,ενδεχομενως στο μυαλο του σκυλου,να εχει και επεκταση στο θηραμα,δηλαδη αρνηση στην επαναφορα.Δεν ειναι σιγουρο οτι θα συμβει αυτο,απλα υπαρχουν οι πιθανοτητες αναλογα με την ιδιοσυγκρασια του ζωου.Για τα λοιπα σκυλια,δεν υπαρχει θεμα.
Καλημέρα Θοδωρή, ο συγκεκριμένος σκύλος ήταν αστέρι στην επαναφορά, έβρισκε πολύ εύκολα τα χτυπημένα, νεκρά ή ζωντανά όπου και αν ήταν τρυπωμένα ή τρέχανε. Έβρισκε επίσης πουλιά που είχα τραυματίσει, είχαν φύγει και είχαν πάει ακαθορίστως κάτω και τα έβρισκε νεκρά ώρα μετά, όταν φτάναμε στην περιοχή που είχανε πάει. (πέρδικες και μπεκάτσες)
Αυτό που γράφεις για την ιδιοσυγκρασία του ζώου νομίζω ότι είναι το κλειδί. Το συγκεκριμένο ζώο είχε τόσο μυαλό και τόση εμπιστοσύνη σε εμένα, που εύκολα καταλάβαινε τι ήθελα και το έκανε ...
 

Attachments

  • DSC00163 (2).JPG
    DSC00163 (2).JPG
    102,1 KB · Προβολές: 12
Καλημερα
Υπαρχει εκπαιδευση για αρνηση φολας αλλα ειναι και στον ιδιο το σκυλο σαν χαρακτηρα
Εαν σαν εκπαιδευτης θελεις να επεμβαινεις στην ιδιοσυγκρασια του τοτε ακομηνκαι αυτοι οι χαρακτητες που το παθος τους δημιουργει και την περιεργια και με την σειρα της αυτη δημιουργει το ακονισμα του μυαλου και συνεπως την εξελιξη του στονκυνηγι μπορουν να αρνηθουν την φολα
Αλλα σου στοιχιζει σε αλλα και κατ εμενα οχι στο απορτ
Εαν σου στοιχησει απορτ το μαθημα αυτο κατι δεν εχεις κανει σωστα
Σου στερει ομως πρωτοβουλια καιναυτοπεππιθηση σου δημιουργει περαν του κανονικου επιστροφες και αμηχανια-σκεπτικισμο στην ερευνα
Ειναι σκυλια που ακομη και αν τα ταιζεις 1 κιλο την μερα φαγητο -ακομη και αν τα αφησεις ενα σακκο τροφη μπροστα τους θα τρωνε μεχρι να σκασουν
Αυτα τα σκυλια συνηθως με την εκαπιδευση αρνιυνται φολα οσο νιωθουν οτι μπορουμε να τα δουμε
Εαν βρεθουν μονα τους δοκιμαζουν
Προσωπικα την αρνηση την μαθαινω απο μικρα - δεν θα πω τροπους- με επιτυχια!
Δεν ειμαι εκπαιδευτης γιαυτο δεν λεω τροπους
Μονο εναν θα αναφερω
Απαγορευεται να φαει κατι εκτος του πιατου του
Τρωει οτι εχει μεσα σε αυτο
Μαθαινει να τρωει στο πιατο
Ακολουθως θα βαλουμε και εξω και μεσα στο πιατο- δεν θα επιτρεψουμε να φαειναπ εξω
Και μετα βαζουμε πρωτα εξω απο το πιατο- και δεν θα φαει εκτος και αν βαλουμε φαι στο πιατο
Οταν ομως εχω να κανω με τετοια σκυλια που ειναι λαιμαργα τοτε παντα στο κυνηγι τους φοραω κολλαρο
Τα σκυλια ξερουν το κολλαρο απο πριν
Ξερουν οτι σημαινει κυνηγι και εξοδος
Δεν ξερουν ομως το ρευμα καθολου περαν απο την περιπτωση φολας και φιδιου
Πουθενα αλλου δεν το εχουν συνδιασει στο μυαλο τους
Ετσι εαν χρειαστει να επεμβω σε τετοια περιπτωση εχω την δυνατοτητα αλλα και μονο η παρουσια του κολλαρουνλειτουργει αποτρεπτικα οταν δεν ειναι κοντα μου
Τον τροπο δεν θα το αναφερω! Σιγουρα με τις γνωσεις μου δεν υποφερει το ζωο
Αλλα δεν μπορω να σας πω πως το κανω γιατι το κολλαρο ειναι ενα εργαλειο που απαιτει να το ξερεις για να το δουλεψεις και δεν συγχωρει λαθη!!!
Και εφοσον δεν θα ειμαι κοντα σε καποιον οταν θα εφαρμοσει κατι δεν μπορω να ξερω εαν ξερει πως να το εφαρμοσει

οσον αφορα τα λαγοσκυλα η χρηση φιμωτρου ειναι για εμενα μονοδρομος και υπαρχουν αρκετα ηδη που δεν στερουν ουτε ιχνηλασια ουτε φωνη
Απαραιτητο ειναι να μαθουν απο μικρα
Στο δαγκωμα μπορουμε να το βγαλουμε και να το βαλουμε συνεχιζοντας
 
Back
Top