Σώσε τον σκύλο σου - Φόλες - Ατυχήματα

Καλησπέρα σε όλους τους φίλους του φόρουμ. Ανοίγω αυτό το θέμα περισσότερο για τους κινηγους του γουρουνιου που μαζί με το σκύλο τους απολαμβάνουν το κυνήγι αυτό. Ο τίτλος είναι ωμός όμως ωμά μα θα γίνει το ατύχημα . Οι γουρουναδες το ξέρουν καλά ότι σε μια μάχη του σκύλου με το γουρούνι μπορεί το σκυλί να βρεθεί με τα έντερα έξω. Και ας μην μένουμε εκεί μόνο. Ακόμα και σε περίπτωση που το σκυλί φάει φόλα σπάσει πόδι πάθει κάτι τι πρέπει να έχουμε στο φαρμακιο μας για να δοσουμε τις πρώτες βοήθειες στο τετράποδο φίλο μας. Παρακαλώ να ακουστούν οι γνώμες των φίλων που ξέρουν και να μάθουμε για λόγους πρόληψης.
 
Αντερα έξω.......... τα βαζεις στη κοιλιακή χώρα, επιδένεις και τρέχεις σε γιατρό
Σπασμένο πόδι......ακινητοποιείς με ξύλο και επίδεσμο και τρέχεις σε γιατρό
φόλες.......έχεις ήδη τρέξει σε γιατρό και σου λέει τί ενέσεις να έχεις στο φαρμακείο σου, που έτσι κι αλλιώς επιβάλλεται να κουβαλάς πάνω σου. !
 
Αντερα έξω.......... τα βαζεις στη κοιλιακή χώρα, επιδένεις και τρέχεις σε γιατρό
Σπασμένο πόδι......ακινητοποιείς με ξύλο και επίδεσμο και τρέχεις σε γιατρό
φόλες.......έχεις ήδη τρέξει σε γιατρό και σου λέει τί ενέσεις να έχεις στο φαρμακείο σου, που έτσι κι αλλιώς επιβάλλεται να κουβαλάς πάνω σου. !

Υπάρχουν στην αγορά ραματα στιγμής για σκυλιά?
 
φόλες.......έχεις ήδη τρέξει σε γιατρό και σου λέει τί ενέσεις να έχεις στο φαρμακείο σου, που έτσι κι αλλιώς επιβάλλεται να κουβαλάς πάνω σου. !
Αυτό ρε Βασίλη εχει εξαιρετικό ενδιαφέρον και εγώ εχω άγνοια.
Δηλαδή τι πρεπει να εχω μαζί μου;;;;
Αν ειναι ένεση πως πρέπει να γινει;;;;
Αν πρέπει να γινει ενδοφλέβια πως θα γινει αφου δεν ξέρω πως να την κάνω;;;;

Οι πρωτες στιγμές που το σκυλί μας θα φάει το δηλητήριο είναι και οι πιο σημαντικές
 
αρχικά προκαλείς εμετό με χάπια και μετά αν η κατάσταση ζορίζει του κάνεις μια ένεση.
όταν είχα το πόιντερ, είχα ένα μικρό τσαντάκι (λίγο μεγαλύτερο από πακέτο τσιγάρων) με μία σύριγγα, κανά δυο αμπούλες και χάπια.
περισσότερες λεπτομέρειες δεν θυμάμαι, έχουν περάσει πολλά χρόνια....η καλύτερη πηγή πληροφοριών είναι ο κτηνίατρος
 
Καταρχάς... απο την στιγμή που το σκυλί θα φάει φόλα πότε εμφανίζονται τα πρωτα συμπτωματα και ποια ειναι αυτα.... πως θα καταλάβω οτι το σκυλι έφαγε κάτι? πριν παιθανει ενωω.....και μιλάμε για χημικο ετσι γαιτι τροφη με τρημενο γυαλι μεσα δε νομηζω να υπαρχει γιατρια....
 
όποιος γνωρίζει τον σκύλο του, αντιλαμβάνεται αμέσως το πρόβλημα.....αδυναμία προσανατολισμού, αφροί στο στόμα κ.α.
ο σκύλος σώζεται με την άμεση μεταφορά στον γιατρό !
 
Κάποτε ήμουν στην δυσάρεστη να δω οχι ενα αλλα τρία κυνηγοσκυλα ταυτόχρονα νεκρά ενός συναδέλφου.
Έβγαζαν αφρούς(κλασσικό σημάδι δηλητηρίασης)..Και τα τρία δεν τα κατάφεραν κ μεσα σε λίγα λεπτά ήταν νεκρά.
Σε αυτο όμως έφταιγε κ ο ιδιοκτήτης που δεν είχε πανω του ούτε μια ένεση..Που πας ρε Καραμητρο..
 
ας πουμε οτι το σκυλι το σωζεις και ολα καλα περνανε 5-6 μηνες εχει αναρωσει πληρος και τα λοιπα. ειπαρχει περιπτωση να αφισει στο σκυλο καποιο κουσουρι?
 
ρε παιδια μιας και αναλυσαμε τα περιφολας.... μια απορια εχω..... αυτα τα διλητιρια ειναι σιγκεκριμενα για φονευση σκυλων? η ειναι απλα δηλητιρια για φυτα ας πουμε η ποντικοφαρμακα και τα πατενταρουν με τρομες σκυλων για να το κανουν για τα σκυλια? δηλαδι ο δολοφονος (γιατι δολοφονοι ειναι ας μην το συνεχησω γιατι θα βρησω) που θελει να φολιασει σκυλια παει στο εμποριο και περνει δηλητιριο για φολιασμα ? ειπαρχει τετοιο πραμα? η απλα παει ας πουμε σε ενα μαγαζι με κυπευτικα και περνει ενα φαρμακο για την ακριδα ασπουμε και το βαζει μεσα σε φαι και το κανει δολομα? δεν εχο καταλάβει... επισης πως στο καλο καταλαβενεις οτι αυτο που βλεπεις ειναι φολα? μιαζει καπος αυτο το πραμα? ειναι ας πουμε σαν ξυρα τροφη? σαν μπισκοτα? πως? παρακαλω μην αναφερεται ονοματα δηλητιριων υπαρχουν πολοι καλοθελιτες....
 
ωραιες οι ερωτησεις του θανατου(φτου-φτου) κ πολυ ωραιες οι απαντησεις κ συμβουλες του συνκυνηγου πεντζ...συνεχιστε σε αυτο το επιπεδο συναδελφοι.shake hands.
 
ε ναι απλη λογικη ευκολη προσβαση σε δηλιτιρα ειναι σε ιδοι με γεοπονικα φαρμακα... μια ζωη θυμαμε τον παπου μου να μου λεει να μην αγκιζω καν τα φαρμακα που ειχε στην αποθηκη με τα οποια εκανε υδατινο διαλημα και ψεκαζε το αμπελι και τις τοματες.....
 
ωραιες οι ερωτησεις του θανατου(φτου-φτου) κ πολυ ωραιες οι απαντησεις κ συμβουλες του συνκυνηγου πεντζ...συνεχιστε σε αυτο το επιπεδο συναδελφοι.shake hands.

χαχα το φτου φτου μαρεσε..... και θανατος και φολες ε? οχαοχοα . Η αληθεια ειναι οτι ολα πρεπει να τα λεμε οχι μονο για οπλα και λοιπα. στο κυνηγι το θεμα σκυλος ειναι σοβαρο πραμα.... και λογηκα οπως και εγω οι περισωτεροι φιλοι κυνηγοι (η μπορει και σκοπευτες) ειμαστε κυνοφιλοι κια σιγουρα θελουμε να ξερουμε ποως να προφηλαξουμε το σκυλο μας απο τετοια. εγω δεν ξερω ... εχω χασει στο λαγονισι σκυλο ετσι που μου εφυγε μια μερα τον εψαχνα και τον βρηκα μετα απο μια εβδοδα και κατι στην αρχη συψης χωρης εμφανη τραβμα και λογηκα ηταν φολα
 
Συνηθως το σκυλι που εχει παρει φολα όταν καταλαβει ότι κατι δεν παει καλα γυριζει στον κυνηγο (αν προλαβει),τα συμπτώματα είναι ασταθεια και αφρος στο στομα.Οι ενεργειες που πρεπει να κανεις είναι να προκαλέσεις εμετο με μαγειρικη σοδα για να μην περασει το δηλητηριο στο αιμα και αμεσως μετα να κανης ενεση ατροπινης από ότι ξερω η ενεση είναι ευκολη υποθεση τραβας το δερμα στο ζβερκο και περνας την βελονα μετα τρεχεις για το γιατρο και ο θεος βοηθος
Αν εχει σκιστει από γουρουνι πρεπει να το επιδεσεις με πλαστικη μεμβρανη (σελοφάν, αυτο που τυλιγουν οι νοικοκυρες τα φαγητα) πολλες φορες για να κρατησει τα εντερα στην θεση τους και μετα τρεχεις για γιατρο και ο θεος βοηθος
 
Συνηθως το σκυλι που εχει παρει φολα όταν καταλαβει ότι κατι δεν παει καλα γυριζει στον κυνηγο (αν προλαβει),τα συμπτώματα είναι ασταθεια και αφρος στο στομα.Οι ενεργειες που πρεπει να κανεις είναι να προκαλέσεις εμετο με μαγειρικη σοδα για να μην περασει το δηλητηριο στο αιμα και αμεσως μετα να κανης ενεση ατροπινης από ότι ξερω η ενεση είναι ευκολη υποθεση τραβας το δερμα στο ζβερκο και περνας την βελονα μετα τρεχεις για το γιατρο και ο θεος βοηθος
Αν εχει σκιστει από γουρουνι πρεπει να το επιδεσεις με πλαστικη μεμβρανη (σελοφάν, αυτο που τυλιγουν οι νοικοκυρες τα φαγητα) πολλες φορες για να κρατησει τα εντερα στην θεση τους και μετα τρεχεις για γιατρο και ο θεος βοηθος

ειναι τραγικοτατο να πας με φιλους για κυνυγι και αντι να απολαφσεις την ημερα σου στο τελος να γυρησεις χωρης τον σκυλο σου. δεν μπορω καν να καταλαβω αυτους τους ανθρωπους..... και τι να κανεις κιολας? το σκυλι στο κυνηγη δεν μπορεις να το εχεις και φιμομενο και σκυλι αν βρει κατι θα το φαει. γινεται να το εκπεδευσεις να μην τροει? δεν γινεται....
 
Back
Top