Σχετικά με Αορτήρες

Και πάλι παρόλο που στην θήκη σου έχει διπλό φερμουάρ και μπορείς να το βάλεις σε όποιο σημειο θέλεις μπορεί να χαλάσει η συνδεση του φερμουαρ και να ανοίξει η θήκη στο σημείο που ειναι το κοντάκι. Για αυτό οι περισσότερες θήκες αν όχι όλες στην πλευρα που μπαίνει η κάννη δεν έχουν καθόλου ουτε φερμουαρ ούτε κάποιο άλλο χειροκίνητο κλειδωμα αλλά ειναι ραμένες κανονικά και μάλιστα πολλές φορές με έξτρα ενίσχυση ώστε να μην μπορεί να τρυπίσει ή σχιστεί και πέσει το όπλο. Επίσης είναι πιο βολικό να βγάλεις το όπλο αν κρατάς την θήκη με την κάννη προς τα κάτω. Τώρα αν δεν ειναι σε θήκη το όπλο υπάρχουν κάποιοι σοβαροί λόγοι για να το κρατάς ανάποδα. Όπως για να μην λειτουργήσει σαν αλεξικέραυνο όπως είπες και επίσης αν ειναι γεμάτο με μονόβολο ειναι πιο ασφαλή να βλέπει προς τα κάτω η κάννη. Γιατί αν βαρέσει προς τα πάνω το μονόβολο όταν πέφτει μπορει να σε σκοτώσει.
 
Χρησιμοποιούσα αορτήρα από ιμάντα με δερμάτινα δεσίματα και σωλινάκια. Τον αντικατέστησα με ελαστικό γιατί σκάλωνε στα πικνά αλλά και στις απότομες επωμίσεις αρκετές φορές ανέβαινε πάνω στην ρίγα. Ο ελαστικός είναι μαζεμένος και δεν εμποδίζει καθόλου, σε συνδιασμό με αορτιριούχους ταχείας απελευθέρωσης μπαινωβγαίνει πολύ γρήγορα. Το πρόβλημα με τους ελαστικούς είναι όταν κρεμάς το όλπο απλώνουν και γλιστράνε. Επίσης λόγο της ελαστικότητας όταν περπατάς με κρεμασμένο όπλο στον ώμο πηγαίνει πάνω κάτω σαν τραμπολίνο. Στο δικό μου έγδαρε λίγο τη βίδα της πάπιας από το κρέμασμα. Θα μου έπεφτε το όπλο 2 φορές ενώ περπατούσα και τον αφαίρεσα. Προσπαθώ να συνηθίσω ότι δεν έχω τρόπο να το κρεμάσω παρά μόνο κράτημα. Τον κουβαλάω στο γιλέκο για παν ενδεχόμενο βέβαια.

Μιάς και το 'φερε η κουβέντα και μιλάμε για αορτήρες υπήρχαν κάποτε κάποιοι ελαστικοί με μεταλλικά κλίπ στην άκρη τους αντί για αγκράφες - δερματάκια κλπ που "κούμπωναν" ταχύτατα στους αορτηριούχους - κάτι σαν τα κλίπ του αορτήρα του G3 περίπου.
Ξέρουμε άν κυκλοφορούν ακόμα τέτοιοι;

Πήρα πέρσι του αετού από εδώ. https://www.outdooraction.gr/-913-9...-954-972-962-aetos-917-1-935-945-954-943.html

IMG_20221206_182616.jpg386477916_719081162994424_2063868630828154533_n.jpg398304873_3317232851910770_4144058649815795748_n.jpg
 
Last edited:
Προσοχή σε δερμάτινο αορτήρα από decathlon!! Έχουν λεπτύνει δύο σημεία που ενώνονται διαφορετικά κομμάτια για να τα ράψουν,με αποτέλεσμα όμως να γίνει επικίνδυνα αδύναμο.
Ο συγκεκριμένος αγορασμενος πέρσυ,περασμένος με λίπος, κόπηκε στεγνά κ απροειδοποίητα σε ένα μικρό άλμα από μισό μέτρο,πέφτοντας το (γεμάτο) δίκανο με τις κάννες κάτω! Εννοείται έχω ειδοποιήσει την εταιρεία....
 

Attachments

  • IMG_20231125_112432.jpg
    IMG_20231125_112432.jpg
    937,6 KB · Προβολές: 46
  • IMG_20231125_200430.jpg
    IMG_20231125_200430.jpg
    255,3 KB · Προβολές: 45
  • IMG_20231125_201142.jpg
    IMG_20231125_201142.jpg
    138,9 KB · Προβολές: 45
  • IMG_20231125_200708.jpg
    IMG_20231125_200708.jpg
    126,7 KB · Προβολές: 46
Χρησιμοποιούσα αορτήρα από ιμάντα με δερμάτινα δεσίματα και σωλινάκια. Τον αντικατέστησα με ελαστικό γιατί σκάλωνε στα πικνά αλλά και στις απότομες επωμίσεις αρκετές φορές ανέβαινε πάνω στην ρίγα. Ο ελαστικός είναι μαζεμένος και δεν εμποδίζει καθόλου, σε συνδιασμό με αορτιριούχους ταχείας απελευθέρωσης μπαινωβγαίνει πολύ γρήγορα. Το πρόβλημα με τους ελαστικούς είναι όταν κρεμάς το όλπο απλώνουν και γλιστράνε. Επίσης λόγο της ελαστικότητας όταν περπατάς με κρεμασμένο όπλο στον ώμο πηγαίνει πάνω κάτω σαν τραμπολίνο. Στο δικό μου έγδαρε λίγο τη βίδα της πάπιας από το κρέμασμα. Θα μου έπεφτε το όπλο 2 φορές ενώ περπατούσα και τον αφαίρεσα. Προσπαθώ να συνηθίσω ότι δεν έχω τρόπο να το κρεμάσω παρά μόνο κράτημα. Τον κουβαλάω στο γιλέκο για παν ενδεχόμενο βέβαια.



Πήρα πέρσι του αετού από εδώ. https://www.outdooraction.gr/-913-9...-954-972-962-aetos-917-1-935-945-954-943.html

View attachment 81997View attachment 81998View attachment 81999
Ειχα κι εγω τετοιον,δεν ειχα δοσει σημασια και μου εκανε σημαδια στο φινιρισμα της παπιας και του κοντακιου.επειδη ομως ηταν πρακτικος και μου αρεζε ,τυληξα τα σημεια με μονωτικη ταινία
 
Αορτυρας γιακυ που ανεβασε ο φιλος σε προηγουμενες σελιδες,τον ελαστικο απο ιμαντα.πολυ λεπτο δερμα που απο το βαρος ειχαν ανοιξει οι τρυπες και παλι καλα το καταλαβα στο αμαξι οταν ηταν να βγαλω το οπλο.
Προτιμώ απο ιμαντα με ενσωματωμενους ασφαλειας.το κακο ειναι πως οι περισσοτεροι εχουν αχρηστα κλιπς επανω και αλλαζουν το γυζισμα,
 
Toν έχει κάποιος; Αξίζει τα 57€


ionex61171.JPG
 
To θέμα είναι να αξίζει.
Σιγουρα εχει καποια ποιοτητα, αλλα καλο ειναι να πας σε καποιο μαγαζι που εχει ποικιλια και να τους δεις με τα ματια σου, προσωπικα πιστευω στα χρηματα αυτα ισως και λιγοτερα, υπαρχουν πιο ποιοτικοι αορτηρες.Αν ησουν Αθηνα θα μπορουσες να πας στο ''Ναο''
 
Toν έχει κάποιος; Αξίζει τα 57€


ionex61171.JPG
Ακριβος, πληρωνεις το ταμπελακι με το σημα της benelli, σαν να λεμε πετσετα μπανιου by lakis(gavalas)......
Ε όχι ρε φίλε να μου συγκρίνεις τη Benelli με τον Λάκη... Μήπως είσαι Μπερεττάκιας; .very funny.

Κατά τα άλλα συμφωνώ, 7€ κάνει ο αορτήρας και 50€ το σήμα, αλλά θα τον αγόραζα αν μου έκανε το πλάτος. Θεωρώ ότι τοσο φαρδείς είναι για ραβδωτά σε κυνήγια που κάνουν μία μέρα πορεία για να ρίξουν μια τουφεκιά
 
Σιγουρα εχει καποια ποιοτητα, αλλα καλο ειναι να πας σε καποιο μαγαζι που εχει ποικιλια και να τους δεις με τα ματια σου, προσωπικα πιστευω στα χρηματα αυτα ισως και λιγοτερα, υπαρχουν πιο ποιοτικοι αορτηρες.Αν ησουν Αθηνα θα μπορουσες να πας στο ''Ναο''
Είμαι μακριά από Αθήνα και εδώ οι επιλογές είναι ελάχιστες για να δω από κοντά δυστηχως..
Θέλω κάποιον που να αξίζει και σίγουρα να είναι αξιόπιστος..Δεν θα ήθελα να τον δω να σπάει και να βλέπω το όπλο κάτω..
 
Toν έχει κάποιος; Αξίζει τα 57€


ionex61171.JPG
Με 20 € παραπάνω παίρνεις ρισερβα, πολύ ανώτερο. Όχι για μένα δεν αξίζει, πληρώνεις το ταμπελακι. πήγαινε σε μαγαζιά και δες από κοντά, ρίξε βάρος στον τρόπο που συνδέεται με τους αορτηριουχους. Θα βρεις ποιοτικούς αορτηρες με κλάσμα των χρημάτων
 
Για το diamond.
Δεν νομίζω ότι θα σε βολεψει,θα καμπανιζει δεξιά -αριστερα σε κάθε επωμιση.Εγω στα όπλα που έχουν αορτηριουχους έχω βολευτεί τους ελαστικούς γιατί δεν ενοχλούν αν τους αφήσεις πάνω στο όπλο.Εχω πάρει έναν παρόμοιο με θηλιές για δίκανο χωρίς αορτηριουχουςτης niggeloh,για μόνο μεταφορά του όπλου , δύσκολα περάσματα που χρειάζεσαι και τα δύο χέρια ελεύθερα και στο κυνήγι να βγαίνει.Δεν έχει τύχει να τον χρησιμοποιήσω ακόμα γιατί για το όπλο που τον προοριζα το άφησα για τον γιο μου .2182024114449.jpg2182024114512.jpg
 
Δεν νομίζω ότι θα σε βολεψει,θα καμπανιζει δεξιά -αριστερα σε κάθε επωμιση.Εγω στα όπλα που έχουν αορτηριουχους έχω βολευτεί τους ελαστικούς γιατί δεν ενοχλούν αν τους αφήσεις πάνω στο όπλο.Εχω πάρει έναν παρόμοιο με θηλιές για δίκανο χωρίς αορτηριουχουςτης niggeloh,για μόνο μεταφορά του όπλου , δύσκολα περάσματα που χρειάζεσαι και τα δύο χέρια ελεύθερα και στο κυνήγι να βγαίνει.Δεν έχει τύχει να τον χρησιμοποιήσω ακόμα γιατί για το όπλο που τον προοριζα το άφησα για τον γιο μου .View attachment 86951View attachment 86952
Παίζει να αφήνει σημάδια πάνω στο όπλο;
Ελαστικό έχω σε άλλο όπλο, έχει τα θετικά και τα αρνητικά του...
 
Αν έχεις τους αορτηριουχους της benelli πήγαινε και πάρε από είδη για τσάντες ταξιδίου κτλ ιμάντα με το μέτρο..... ή και σε ορειβατικά..... μέτρα πόσο μήκος χρειάζεσαι και ραψε μόνιμα......ο αορτηρας είναι για να μπαίνει όποτε τον χρειαστείς...... στο καρτέρι ή στο περπατητο βγαίνει........ αυτός που σου λέω έχει κόστος..... εφόσον το όπλο συνοδευόταν από αορτηριουχους......3-5 ευρώ το πολύ...... έχεις ένα αθάνατο εργαλείο μετά που δεν έχει θέμα αν βραχεί...... κτλ
 
Παίζει να αφήνει σημάδια πάνω στο όπλο;
Ελαστικό έχω σε άλλο όπλο, έχει τα θετικά και τα αρνητικά του...
Δεν νομίζω αλλά επιμένω στους ελαστικούς 12€ έχουν και αν χαλαρώσει το λάστιχο τον αλλάζεις δηλ χρόνο παρά χρόνο.Προσοχή στις αγκραφες που αναφέρω στην αρχή της ενότητας.
 
Αν έχεις τους αορτηριουχους της benelli πήγαινε και πάρε από είδη για τσάντες ταξιδίου κτλ ιμάντα με το μέτρο..... ή και σε ορειβατικά..... μέτρα πόσο μήκος χρειάζεσαι και ραψε μόνιμα......ο αορτηρας είναι για να μπαίνει όποτε τον χρειαστείς...... στο καρτέρι ή στο περπατητο βγαίνει........ αυτός που σου λέω έχει κόστος..... εφόσον το όπλο συνοδευόταν από αορτηριουχους......3-5 ευρώ το πολύ...... έχεις ένα αθάνατο εργαλείο μετά που δεν έχει θέμα αν βραχεί...... κτλ
Αυτό το έχω σκεφτεί και εγώ. Το όπλο έχει αορτηριουχους και έχω αρκετούς ορειβατικους ιμάντες..
 
Δεν νομίζω αλλά επιμένω στους ελαστικούς 12€ έχουν και αν χαλαρώσει το λάστιχο τον αλλάζεις δηλ χρόνο παρά χρόνο.Προσοχή στις αγκραφες που αναφέρω στην αρχή της ενότητας.
Αυτό που αναφέρεις για τις αγκράφες το έχω λύσει με λαστιχάκι 5cm που την καλυπτει..
Κατι τέτοιο..
large_20220406130319_dm_michailidis_lasticho_raptikis_polyesteriko_me_to_metro_mayro_60mm_l.jpeg
 
Back
Top