Συρτή (Αφρού & Βυθού)

Μπράβο κ.Γιαννη κ στα ταίρια του..Αυτό ειναι ψαρακας!!
Το ρούφηξε το καλαμάρι κ τον έστειλε στον αγυριστο.sarcastic.
 
  • Like
Reactions: jnp
Μπράβο κ.Γιαννη κ στα ταίρια του..Αυτό ειναι ψαρακας!!
Το ρούφηξε το καλαμάρι κ τον έστειλε στον αγυριστο.sarcastic.
Μισή ώρα Τασο μετά ο φίλος πήρε και έναν μικρότερο κάτω από δέκα κιλά. Έγινε ψαροσουπα την άλλη μέρα.Αυτός δεν βραχωσε και ανέβηκε εύκολα με ηλεκτρικό μηχανάκι.
 
Last edited:
Αυτό είναι ψάρι! Μπράβο κ. Γιάννη κι εις ανώτερα...Ένα ζόρι φαντάζομαι!!
Αν πω ότι με ποναγε η πλάτη μου δύο μέρες δεν είναι υπερβολή.
Ηταν πολλα τα μέτρα που μάζεψα μέχρι να έρθουμε απίκο.
Αλλά το κυριότερο δεν χαλάρωσα την πίεση μέχρι να μετακινηθεί και να τον ξεβραχωσω.
Δούλεψε και η τύχη βέβαια.
 
Να ρωτήσω κι εγώ την μαλακία μου;
Ας ρωτήσω λοιπόν. Με το βαρκάκι που έχω και δεν έχει βοηθητική υπάρχει κανένας τρόπος να κάνω συρτή;
Στο ρελαντί πηγαίνει με 4 κόμβους περίπου που από κάποια άρθρα που έχω τρακάρει κατά καιρούς είναι πολλοί;
 
Να ρωτήσω κι εγώ την μαλακία μου;
Ας ρωτήσω λοιπόν. Με το βαρκάκι που έχω και δεν έχει βοηθητική υπάρχει κανένας τρόπος να κάνω συρτή;
Στο ρελαντί πηγαίνει με 4 κόμβους περίπου που από κάποια άρθρα που έχω τρακάρει κατά καιρούς είναι πολλοί;
Συρτή για αφροψαρα μπορείς να κανεις.
Για βυθού με μολύβια η για ζωντανό όχι.
 
Υπάρχει δηλαδή κάποια τεχνική που να δουλεύει με ταχύτητες περί τους 5 κόμβους γιατί και από καλάμια και μηχανάκια έχω τα πολύ βασικά
 
2v1an9y.jpg


Χθεσινά! Γενικά έχει πολύ πράγμα μέσα
 
Τζερυ αυτά είναι τα λεγόμενα καρβούνια;
Πες του να ανοίξει ένα, να βγάλει το κόκαλο και να το γεμίσει σαν σάντουιτς με ψιλοκομμένη ντομάτα σε κυβακια, σκόρδο, κρεμμύδι, μαϊντανό, όλα πολύ ψιλοκομμένα, αλάτι, πιπέρι, να τα κλείσει και να το τυλίξει σε λαδόκολλα. Στον φούρνο και θα μας πει μετά :)
 
Τζερυ αυτά είναι τα λεγόμενα καρβούνια;
Πες του να ανοίξει ένα, να βγάλει το κόκαλο και να το γεμίσει σαν σάντουιτς με ψιλοκομμένη ντομάτα σε κυβακια, σκόρδο, κρεμμύδι, μαϊντανό, όλα πολύ ψιλοκομμένα, αλάτι, πιπέρι, να τα κλείσει και να το τυλίξει σε λαδόκολλα. Στον φούρνο και θα μας πει μετά :)
Ναι καρβούνια είναι! Δεν έχω πιάσει ποτέ...όλο παλαμίδες μου χτυπάνε! Ξέρω ότι τραβάνε πολύ καλύτερα όμως!!
 
Ναι καρβούνια είναι! Δεν έχω πιάσει ποτέ...όλο παλαμίδες μου χτυπάνε! Ξέρω ότι τραβάνε πολύ καλύτερα όμως!!
Βασιλη τραβανε σαν τρελλα φιλε... Η χαρα του Spinner... .RESPECT. Εμεις δεν εχουμε παλαμιδες εδω, αλλα εχουμε τετοια...
 
Την Κυριακή έβγαλα το μεγαλύτερο τονοειδές που έχω πιάσει ποτέ..ήταν λίγο πάνω απο κιλό αλλά ρε παιδιιά αυτά τα φρένα να τσιρίζουν και το να το βλέπεις κάτω απο το σκάφος και με ένα τράβηγμα να σου πέρνει 10 μέτρα για πλάκα δεν συγκρίνεται με τίποτα.. Απιστευτη δύναμη αυτά τα ψάρια..Έχω και βίντεο θα το ανεβάσω κάποια στιγμή..

2rgjt3k.jpg


Επίσης φέτος έχει και πολλά μαγιάτικα πρώτη φόρα βγάζουμε στα μέρη μας..Το Furuno που πήγε και αγόρασε ο πατέρας μου απλά είναι ΚΟΡΥΦΗ! βλέπαμε τι μήκος ψάρι υπάρχει και σε τι βάθος ακόμα και το νήμα που κατέβαινε με το παράμαλλο έδειχνε..Έχει προχωρήσει πάρα πολύ η τεχνολογία όσο αφορά τα βυθόμετρα..Κάποια στιγμή θα ασχοληθώ και με to jigging τώρα που έχουμε τέτοιο εργαλείο. Την συρτή την διαδέχτηκε η καθετούλα που πήραμε και τα καθιερωμένα μας λυθρίνια..;)

357otic.jpg
 
Back
Top