Συρτή (Αφρού & Βυθού)

Τώρα παντού σε τελάρα ...λαϊκή...ψαράδικα..ψαραγορά Αθήνα...βλέπω τέτοια μαζί με σαρδελα ανακατεμένες...
Γιάννη οι σαρδέλες όπως ξέρεις έχουν βούλες αυτές που είναι ακριβώς σε σχήμα όπως οι σαρδέλες αλλά χωρίς βούλες (και χωρίς κίτρινη γραμμή που έχουν οι φρίσες) είναι παπαλίνες όπως σου είπε και ο Χρήστος. Οι παπαλίνες είναι άλλο είδος ξεχωριστό από τη σαρδέλα αλλά ομοίως νόστιμη.
 
Γιάννη οι σαρδέλες όπως ξέρεις έχουν βούλες αυτές που είναι ακριβώς σε σχήμα όπως οι σαρδέλες αλλά χωρίς βούλες (και χωρίς κίτρινη γραμμή που έχουν οι φρίσες) είναι παπαλίνες όπως σου είπε και ο Χρήστος. Οι παπαλίνες είναι άλλο είδος ξεχωριστό από τη σαρδέλα αλλά ομοίως νόστιμη.
Εντάξει Γιώργο...είχα έναν ενδοιασμό ..για αυτές.. τις φρίσες τις ξέρω...με αυτές αναρωτιόμουν...
 
Μπράβο Βασίλη ! ... μεζές από τους λίγους.

Ο μικρός ήταν μαζί ; έπιασε κανένα ; ... :)
2 ο μικρός (και το μεγαλύτερο), 1 ο ανιψιός και εγώ έπιασα 3 και τα έχασα και τα 3 !!!!!!!!!!!
Το πρώτο ήταν πολύ μεγάλη παλαμίδα ή τονάκι, το δεύτερο χριστόψαρο και το τρίτο έφυγε μετά από 2-3 καλά κεφάλια.

Γκαντεμιά, και τα 3 δικά μου ψάρια ήταν καλά.
3 σιλικόνες μείον.

Αααα έχασε και ο μικρός άλλο ένα καλό έφυγε το μεγάλο αγκίστρι μαζί με τον κλέφτη από το σώμα !!!!!!!!!!!! σε black minnow !!!!!!!!!!!!!!
Χουντίνι το ψάρι ... δεν ξέρω πως τα κατάφερε !!!!
Αν έχω ακόμα τις σιλικόνες θα σας δείξω φωτό.

.hair. .hair..hair.
 
2 ο μικρός (και το μεγαλύτερο), 1 ο ανιψιός και εγώ έπιασα 3 και τα έχασα και τα 3 !!!!!!!!!!!
Το πρώτο ήταν πολύ μεγάλη παλαμίδα ή τονάκι, το δεύτερο χριστόψαρο και το τρίτο έφυγε μετά από 2-3 καλά κεφάλια.

Γκαντεμιά, και τα 3 δικά μου ψάρια ήταν καλά.
3 σιλικόνες μείον.

Αααα έχασε και ο μικρός άλλο ένα καλό έφυγε το μεγάλο αγκίστρι μαζί με τον κλέφτη από το σώμα !!!!!!!!!!!! σε black minnow !!!!!!!!!!!!!!
Χουντίνι το ψάρι ... δεν ξέρω πως τα κατάφερε !!!!
Αν έχω ακόμα τις σιλικόνες θα σας δείξω φωτό.

.hair. .hair..hair.
Πώς το κατάφερες αυτό ρε Μπιλ; Για στείλε να δούμε τις σιλικόνες από περιέργεια.
 
2 ο μικρός (και το μεγαλύτερο), 1 ο ανιψιός και εγώ έπιασα 3 και τα έχασα και τα 3 !!!!!!!!!!!
Το πρώτο ήταν πολύ μεγάλη παλαμίδα ή τονάκι, το δεύτερο χριστόψαρο και το τρίτο έφυγε μετά από 2-3 καλά κεφάλια.

Γκαντεμιά, και τα 3 δικά μου ψάρια ήταν καλά.
3 σιλικόνες μείον.

Αααα έχασε και ο μικρός άλλο ένα καλό έφυγε το μεγάλο αγκίστρι μαζί με τον κλέφτη από το σώμα !!!!!!!!!!!! σε black minnow !!!!!!!!!!!!!!
Χουντίνι το ψάρι ... δεν ξέρω πως τα κατάφερε !!!!
Αν έχω ακόμα τις σιλικόνες θα σας δείξω φωτό.

.hair. .hair..hair.
Στα Black minnow το κεντρικό αγκίστρι θέλει ασφάλιση γιατί μπορεί να βγει, ειδικά με σφυρίδα που περιστρέφεται γύρω από τον άξονα της
 
Πώς το κατάφερες αυτό ρε Μπιλ; Για στείλε να δούμε τις σιλικόνες από περιέργεια.
1695646365049.png

Άστα αυτά ρε, το χρώμα ήθελες να δεις 🤣🤣🤣 .yel..yel..yel.😍😍😍

Τέτοια μούντζα δεν έχω φάει ποτέ Bill ... 3 ψάρια συνεχόμενα να τα χάσω.
Δεν ξέρω που είναι οι άλλες σιλικόνες, μπορεί να τις πήρε ο ανιψιός μου μπορεί να τις εξαφάνισε ο μικρός.
 
View attachment 79824

Άστα αυτά ρε, το χρώμα ήθελες να δεις 🤣🤣🤣 .yel..yel..yel.😍😍😍

Τέτοια μούντζα δεν έχω φάει ποτέ Bill ... 3 ψάρια συνεχόμενα να τα χάσω.
Δεν ξέρω που είναι οι άλλες σιλικόνες, μπορεί να τις πήρε ο ανιψιός μου μπορεί να τις εξαφάνισε ο μικρός.
Αν μπορούσα να μαντέψω θα έλεγα ότι το πάνω ήταν μεγάλο ψάρι και το κάτω ή δεν το κάρφωσες καλά ή σκίστηκε (ίσως χριστοψαρο αν κρίνω από την υπόλοιπη ψαριά). Όπως και να έχει το σημαντικό είναι ότι δημιουργείς ωραίες αναμνήσεις με τον γιο σου!
 
Ναι και την σκορπίνα σούπα την κάναμε...Μέχρι που τη δοκιμάσαμε στα κάρβουνα.Για σούπα ,τραγι -αλατοπιπερο!!!
Άλλο η σκορπίνα ! ... η σκορπίνα κάρβουνο ή ωμή !!!
Ο σαρπιέρος και η σκλεμπού σούπα ή ψαροκεφτέδες !!! (κομάτια φιλέτου χωρίς κανένα κόκκαλο στο τηγάνι)
 
Ναι και την σκορπίνα σούπα την κάναμε...Μέχρι που τη δοκιμάσαμε στα κάρβουνα.Για σούπα ,τραγι -αλατοπιπερο!!!
Σκορπίνα σούπα ρε φίλε ... και σκλεπού φυσικά.
Λες να ρίξω καμία σκορπίνα σε κάνα κάρβουνο ?
 
Back
Top