Συγκριτική δοκιμή ανοιχτών συσφίξεων Brain Bell-Seminole Spreader-Beretta Opt+ Cyl

Πιστευω σχολια,κριτικιες,παρατηρησεις,γνωμες,διαλογος,αντιλογος,βοηθουν τοσο τον αγοραστη,οσο και τον κατασκευαστη, το "πειραγμενο" δεν βοηθαει κανεναν,και σταματα τον διαλογο,αντιλογο. Ποιος βγαινει κερδισμενος;.xm.
 
Παμε παρακάτω παιδιά... εγω πήρα το Bell για την Beretta 391 Stonecoat, το δούλεψα λίγο , δεν τρελάθηκα , το έδωσα .... Ο φίλος που το πήρε , κάπου πήρε το μάτι μου οτι το ξανά πουλάει... Ακούς άλλους που το εχουν μόνιμα βιδωμένο και πίνουν νερό στο όνομα του... Άβυσσος οι κουβέντες για οπλα, φυσιγγια ,τώρα και για τα τσοκ ...
Εγω πήρα το Bell σαν all around τσοκ , κυρίως για περπατητό ... οταν εχουν κυνηγηθεί τα πουλιά όμως , και βγαίνουν πολυ μπροστά σου, είδα οτι έχοντας το IC συνέχεια πανω είχα καλύτερα αποτελέσματα ... με λιγότερα κοψόφτερα πουλιά , που έχανα πολυ χρόνο και ενέργεια για να τα βρώ... αν είχα όμως σκύλο , πιθανά με το Bell να μάζευα περισσότερα στη τσάντα... Αν ξαναπάρω Brain , θα πάω σίγουρα για το CR, που ισως να βγει καλυτερο στο το Briley IC που εχω τώρα ... τόσο απλά ειναι τα πράγματα ;)
 
Επειδη ειχα συμμετοχη στην δοκιμη,κατασκευαζοντας τα φυσιγγια της .... και στη βαφη των πινακων δοκιμης.:)
Επιλέχθηκε το ιδιογομωμενο φυσιγγι,ακριβως για να υπαρχουν οι λιγοτερες, κατα το δυνατον,αποκλισεις.
Τα φυσιγγια ειναι κατασκευασμενα,ζυγισμενα ενα προς ενα στο χερι,με προκομμενα πτερυγια,μετρημενα ως προς το κλεισιμο με μεγιστη αποκλιση 3/100 του mm.
Τα σκαγια ΔΕΝ μετρηθηκαν ενα προς ενα!
Η ομοιομορφια τους εξεταστηκε "με το ματι".
Ειναι ωφέλιμες οι κουβεντες και οι αντιπαραθεσεις πανω σε τετοια θεματα.
Παντα βγαινει κατι καλο.
Μιλώντας-συζητώντας πάντα με καλη προθεση!
Η αναφορα σε "πειραγμενες"δοκιμες,δεν ωφελεί ΚΑΝΈΝΑΝ!!
Μπορει να εκληφθεί μονο σαν κατηγορια ως προς τον γραφοντα του παροντος και γενικοτερα,σε οσους συμμετείχαν στην δοκιμη.
Επειδη εκφραστηκε σαν παραπονο.....
Χρηστο,ο γραφοντας,εχει αναφερθει με ΚΑΛΑ λογια για τσοκακι σου(MR) που δοκιμασε στο ΚΥΝΗΓΙ και με την διαπιστωση πως ΚΑΝΕΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΤΆΖΕΙ!
Τοτε,δεν ηθελε να "πειραξει"το προϊόν σου και τωρα,θελει???
Ελπίζω,να μην μου αφαιρεις το δικαιωμα να αισθανομαι, το λιγοτερο, αδικημενος!:)
Παρακληση....
Αν θελεις, μου λες τον τροπο να βαζω στο κεντρο της τουφεκιας τα κατα δυο νουμερα ψιλοτερα σκαγια?
Θεωρω το αρχικο σου μυνημα,σε οτι αφορα τις προθεσεις αυτων που δοκιμασαν τα chokes,....ατυχες!
Αυτη η θεωρηση,ειναι το πιο καλοπροαιρετο που μπορω!
Αν δεν ειναι,τιθεται θεμα ΗΘΙΚΗΣ....
Δε νομιζω πως πρεπει να θιγεται,"ελαφρα τη καρδια"!!
 
Επειδη ειχα συμμετοχη στην δοκιμη,κατασκευαζοντας τα φυσιγγια της .... και στη βαφη των πινακων δοκιμης.:)
Επιλέχθηκε το ιδιογομωμενο φυσιγγι,ακριβως για να υπαρχουν οι λιγοτερες, κατα το δυνατον,αποκλισεις.
Τα φυσιγγια ειναι κατασκευασμενα,ζυγισμενα ενα προς ενα στο χερι,με προκομμενα πτερυγια,μετρημενα ως προς το κλεισιμο με μεγιστη αποκλιση 3/100 του mm.
Τα σκαγια ΔΕΝ μετρηθηκαν ενα προς ενα!
Η ομοιομορφια τους εξεταστηκε "με το ματι".
Ειναι ωφέλιμες οι κουβεντες και οι αντιπαραθεσεις πανω σε τετοια θεματα.
Παντα βγαινει κατι καλο.
Μιλώντας-συζητώντας πάντα με καλη προθεση!
Η αναφορα σε "πειραγμενες"δοκιμες,δεν ωφελεί ΚΑΝΈΝΑΝ!!
Μπορει να εκληφθεί μονο σαν κατηγορια ως προς τον γραφοντα του παροντος και γενικοτερα,σε οσους συμμετείχαν στην δοκιμη.
Επειδη εκφραστηκε σαν παραπονο.....
Χρηστο,ο γραφοντας,εχει αναφερθει με ΚΑΛΑ λογια για τσοκακι σου(MR) που δοκιμασε στο ΚΥΝΗΓΙ και με την διαπιστωση πως ΚΑΝΕΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΤΆΖΕΙ!
Τοτε,δεν ηθελε να "πειραξει"το προϊόν σου και τωρα,θελει???
Ελπίζω,να μην μου αφαιρεις το δικαιωμα να αισθανομαι, το λιγοτερο, αδικημενος!:)
Παρακληση....
Αν θελεις, μου λες τον τροπο να βαζω στο κεντρο της τουφεκιας τα κατα δυο νουμερα ψιλοτερα σκαγια?
Θεωρω το αρχικο σου μυνημα,σε οτι αφορα τις προθεσεις αυτων που δοκιμασαν τα chokes,....ατυχες!
Αυτη η θεωρηση,ειναι το πιο καλοπροαιρετο που μπορω!
Αν δεν ειναι,τιθεται θεμα ΗΘΙΚΗΣ....
Δε νομιζω πως πρεπει να θιγεται,"ελαφρα τη καρδια"!!
Χα χα χα ηρθες δευτερος,επιτελους!!!.banana..banana..victory..victory.
 
Επειδη ειχα συμμετοχη στην δοκιμη,κατασκευαζοντας τα φυσιγγια της .... και στη βαφη των πινακων δοκιμης.:)
Επιλέχθηκε το ιδιογομωμενο φυσιγγι,ακριβως για να υπαρχουν οι λιγοτερες, κατα το δυνατον,αποκλισεις.
Τα φυσιγγια ειναι κατασκευασμενα,ζυγισμενα ενα προς ενα στο χερι,με προκομμενα πτερυγια,μετρημενα ως προς το κλεισιμο με μεγιστη αποκλιση 3/100 του mm.
Τα σκαγια ΔΕΝ μετρηθηκαν ενα προς ενα!
Η ομοιομορφια τους εξεταστηκε "με το ματι".
Ειναι ωφέλιμες οι κουβεντες και οι αντιπαραθεσεις πανω σε τετοια θεματα.
Παντα βγαινει κατι καλο.
Μιλώντας-συζητώντας πάντα με καλη προθεση!
Η αναφορα σε "πειραγμενες"δοκιμες,δεν ωφελεί ΚΑΝΈΝΑΝ!!
Μπορει να εκληφθεί μονο σαν κατηγορια ως προς τον γραφοντα του παροντος και γενικοτερα,σε οσους συμμετείχαν στην δοκιμη.
Επειδη εκφραστηκε σαν παραπονο.....
Χρηστο,ο γραφοντας,εχει αναφερθει με ΚΑΛΑ λογια για τσοκακι σου(MR) που δοκιμασε στο ΚΥΝΗΓΙ και με την διαπιστωση πως ΚΑΝΕΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΤΆΖΕΙ!
Τοτε,δεν ηθελε να "πειραξει"το προϊόν σου και τωρα,θελει???
Ελπίζω,να μην μου αφαιρεις το δικαιωμα να αισθανομαι, το λιγοτερο, αδικημενος!:)
Παρακληση....
Αν θελεις, μου λες τον τροπο να βαζω στο κεντρο της τουφεκιας τα κατα δυο νουμερα ψιλοτερα σκαγια?
Θεωρω το αρχικο σου μυνημα,σε οτι αφορα τις προθεσεις αυτων που δοκιμασαν τα chokes,....ατυχες!
Αυτη η θεωρηση,ειναι το πιο καλοπροαιρετο που μπορω!
Αν δεν ειναι,τιθεται θεμα ΗΘΙΚΗΣ....
Δε νομιζω πως πρεπει να θιγεται,"ελαφρα τη καρδια"!!

Από την πρώτη στιγμή είπα πως "Δεν θέλω να πιστέψω πως τα παραπάνω συνιστούν κάτι τέτοιο, δηλ πως είναι "πειραγμένες" οι δοκιμές. Ατυχίες και αβλεψίες συμβαίνουν και στους ...εμπειρότερους των ιδιογομωτών." Δηλαδή, έδωσα έμφαση και κατεύθυνση σε τεχνικούς λόγους σε αντιδιαστολή με την κακοήθη πρόθεση.
Το ότι ήσουν εσύ ο ένας συντελεστής των δοκιμών, ενισχύει και βάσει προσωπικης γνώσης την άποψή μου αυτή.

Για τα ψιλά στο κέντρο, θα διακινδυνεύσω μία ερμηνεία. Τα χοντρύτερα σκάγια προηγήθηκαν λόγω μεγαλύτερης ενέργειας = ταχύτητας, σχημάτισαν το "donut", το οποίο καλύφθηκε από τα ψιλότερα που κρατήθηκαν στο κέντρο οδηγούμενα αεροδυναμικά στην περιφέρειά τους από τα περιμετρικά κινούμενα χοντρύτερα. Άλλη δεν μπορώ να σκεφτώ. Αλλά και αυτή, θεωρώ ότι πρέπει να δοκιμαστεί διεξοδικά για να δούμε υπό ποιές προϋποθέσεις μπορεί να ισχύσει (αν ισχύει). Δες και τους αριθμούς, τέτοια διαφορά σε ίδιου βάρους γόμωση δεν δικαιολογείται παρά μόνο με κάποια ποσότητα ψιλότερων σκαγιών.

Τώρα, να πω και κάτι άλλο τρελό σε αυτή την δοκιμή.
Ενώ στα 20 μέτρα το Beretta έχει 72 σκάγια πιό πολλά, στα 25 μέτρα τα σκάγια είναι 337 Bell με 343 Beretta (μολονότι υπάρχουν και εδώ ψιλότερα σκάγια) δηλαδή διαφέρουν μόνο κατά...6!
Αυτό όμως σημαίνει ότι μέσα σε 5 μέτρα, το μεν Bell έχασε μόνο 112 σκάγια ενώ το Beretta έχασε 178! Δηλαδή, με λίγα λόγια, το Bell ανοίγει πιό νωρίς από το Beretta και όμως κρατέι την τουφεκιά για περισσότερα μέτρα. Ότι λέω και εγώ πως κάνει! Πάντως, το να χαθούν μέσα σε μόλις 5 μέτρα τόσα σκάγια....είναι πραγματικά πολύ δύσκολο να γίνει.

Κλείνω οριστικά με αυτή μου την ανάρτηση την παρουσία μου σε αυτό το thread έχοντας μεν απόλυτα σταθερή θέση ως προς τις παρατηρήσεις μου, αλλά από την άλλη και απόλυτη πίστη στο ότι οι δοκιμαστές έπραξαν τα πάντα με απόλυτα καλή πρόθεση και μόνο για ενημέρωση των φίλων μελών του HL. Τον μεν Γιάννη τον ξέρω προσωπικά, ο δε Altair Lusso υπέγραψε με το όνομά του την τελευταία ανάρτησή του, δείχνοντας μία καλώς εννοούμενη ευθιξία, χαρακτηριστικό που εκτιμώ πολύ.

Θα χαρώ να τα πούμε με όλους στην έκθεση.

Με φιλικούς χαιρετισμούς
Χρήστος Σωτηρόπουλος
 
Δεν υπάρχουν ψιλά και χοντρά σκάγια, τα φυσίγγια δεν είναι mix. Η πρώτη ανάρτηση φωτογραφιών αφορά διεξοδική δοκιμή με φυσίγγι 32gr νούμερο 9 και η δεύτερη ανάρτηση αφορά συγκεκριμένη απόσταση με φυσίγγι 29γρ νούμερο 10.
Είναι πολύ ξεκάθαρα γραμμένα όλα από το πρώτο post.
 
Αν οι περιφέρειες έχουν καλή διάτρηση και στα τρία τσοκ τότε μαμά τσοκ!! Αν όχι όμως...;;;
Τι να συζητάμε για διατρηση περιφερειακων σκαγιων στα 20 25 μέτρα ρε Βασίλη ! Είναι δυνατον σε αυτά τα μέτρα να μην εχουν ενέργεια
 
Τι να συζητάμε για διατρηση περιφερειακων σκαγιων στα 20 25 μέτρα ρε Βασίλη ! Είναι δυνατον σε αυτά τα μέτρα να μην εχουν ενέργεια
Εγω θα επιμεινω στην άποψη μου λέγοντας πως το BL είναι ένα πολύ καλό τσοκ που βγάζει όμορφες κατανομες και όντως κρατάει τις κατανομες του πολυ καλά ! Όμως πιο ανοιχτή κατανομή από το 5 μαμα οπτιμα καννης δεν βγάζει
Κατά την άποψη μου είναι Λευτέρη!
Οκ σεβαστό !
 
Πάντως για να είμαι αντικειμένικος και εάν δεν με ξεγελαει η γυαλαδα του πίνακα και εάν η τουφεκια στα 20 με τα λίγα γραμμάρια με το μαμα 5 δεν ειναι ελάχιστα πάνω πιστευω ότι σε αυτήν την δοκιμή το BL μου αρεσει λίγο καλυτερα, όχι βέβαια ότι στις άλλες Τουφεκιες ειναι κακό θα έλεγα πως είναι εξαιρετικο και εννοείτε πως είναι καλύτερο απο το seminole! Τέλος εγώ θεωρώ ότι το BL είναι σαφώς καλύτερο από πολλά ευρωπαϊκά τσοκ είναι τσοκ με όμορφες κατανομες και με ποιότητα κατασκευης, απλά δεν θεωρώ ότι είναι πιο ανοιχτό από το μαμα 5 της optima καννης, πολύ πιθανόν σε άλλες κάννες να είναι όντως πιο ανοιχτό, από αυτά που έχω δει θεωρω ότι το brain ειδικά στα πιο στενά τσοκαρισματα θα δείχνει τα δόντια του σε πολλά ευρωπαϊκά θηρία στο θέμα των τσοκ!
 
Πάντως για να είμαι αντικειμένικος και εάν δεν με ξεγελαει η γυαλαδα του πίνακα και εάν η τουφεκια στα 20 με τα λίγα γραμμάρια με το μαμα 5 δεν ειναι ελάχιστα πάνω πιστευω ότι σε αυτήν την δοκιμή το BL μου αρεσει λίγο καλυτερα, όχι βέβαια ότι στις άλλες Τουφεκιες ειναι κακό θα έλεγα πως είναι εξαιρετικο και εννοείτε πως είναι καλύτερο απο το seminole! Τέλος εγώ θεωρώ ότι το BL είναι σαφώς καλύτερο από πολλά ευρωπαϊκά τσοκ είναι τσοκ με όμορφες κατανομες και με ποιότητα κατασκευης, απλά δεν θεωρώ ότι είναι πιο ανοιχτό από το μαμα 5 της optima καννης, πολύ πιθανόν σε άλλες κάννες να είναι όντως πιο ανοιχτό, από αυτά που έχω δει θεωρω ότι το brain ειδικά στα πιο στενά τσοκαρισματα θα δείχνει τα δόντια του σε πολλά ευρωπαϊκά θηρία στο θέμα των τσοκ!
Προτιμάς τσοκ που δίνει ωραίες ζωγραφιές ή που γεμίζει το σακουλι; Το λεω αυτό γιατί θεωρώ πως ο μοναδικός αντικειμενικός κριτής κατ´εμε για ένα κυνηγετικό προϊόν (τσοκ, όπλο, κάννη κλπ) είναι το βουνό!! Τα αλλα μας δίνουν ενδείξεις και έναυσμα για δοκιμές. Προσωπική άποψη που ίσως κάνω λάθος..αλλά για αυτό συζητάμε για να μαθαίνουμε και να αλλάζουμε γνώμη! :)
 
Συνδυασμός πολλών παραμέτρων είναι το εάν θα γεμίσεις τον ντουρβα !σε έναν κακό σκοπευτή το πενταρι θα του δώσει πουλιά σε έναν καταπληκτικό σκοπευτή τα ίδια πουλιά θα τα πάρει ίσως και με ένα τριάρι , το τεσσαρι είναι σαφέστατα ένα τσοκ που θα δώσει πουλιά σε όλους ! Σε έναν καλό σκοπευτη είτε του βάλεις το 5 είτε το 4ειτε το BL πουλιά θα πάρει και με τα τρία σιγουρα ! Του ενός θα του αρέσει το 5 του άλλου το 4 του άλλου το BL ,και αυτό βλέπουμε ότι γίνεται και εδώ και είναι λογικό διότι στην εξισωσει όταν μπει ο άνθρωπος που είναι ασταθμιστος παράγοντας τότε το αποτέλεσμα θα είναι ασταθμιστο και αυτό γίνεται στο κυνήγι ενώ στον πίνακα έχουμε σταθερές παραμέτρους ίδια φυσίγγια σίγουρα ίδια μέτρα ίδιες καννες ίδιες θερμοκρασίες τα πάντα ίδια .Απο την άλλη είναι δικαίωμα του καθενός να κρίνει όπως εκείνος νομίζει τα τσοκακια του μιας και για αυτό μιλάμε ,εγώ πάντως αυτό που είδα στον πίνακα αυτό είδα και στον κυνηγότοπο και για αυτό τελικά έμεινα στο μαμά 5 για την μπεκάτσα και δεν κράτησα το BL ,εάν δεν είχα το μαμά 4 που το γουστάρω πολύ και στο κυνήγι και στο σκοπευτήριο το BL θα το κράταγα ! Όμως φίλοι μου περί ορεξεως κολοκυθόπιτα να είμαστε όλοι υγιείς είναι το θέμα,

να έχουμε διάλογο πολύ καλό όπως και έχουμε εδώ μέσα και συγχαρητήρια σε όλους για αυτό και να κάνουμε το κέφι μας ! Τι θα γίνει καμία συνάντηση θα έχουμε να τα πούμε και από κοντά !!!!!
 
To ενα δεν αναιρει το αλλο Βασιλη. Το ιδανικο ζητουμενο ειναι ο συνδυασμος των δυο, αλλα βεβαια παντα με γνωμονα τι εννοει ο καθενας ωραια κατανομη.
Η ωραια κατανομη,ειναι το ισομοιρασμα της τουφεκιας σε ολο της το ευρος.
Μιλωντας παντα γι'αυτο που μπορουμε να δουμε.Δυσδιαστατα!
Η ομορφη-στρωτη τουφεκια,ειναι μια εικονα που μας προδιαθετει θετικα!
Ειχα γραψει για την πρωτη εμπειρια που ειχα με ένα kicks lf...
Ειχα πει συγκεκριμενα,πως αν το ειχα ριξει πρωτα στον πινακα,μαλλον θα το ξεβιδωνα και θα εμενε σε καποιο συρταρι!
Ωστοσο, στο κυνηγι μου "εβγαλε τα ματια"!o_O
Τα πουλια καιγοντουσαν σε αποστασεις που δεν "επρεπε"!
Οχι να τα πάρω ...
Το "πως",τα επερνα!
Μου εδιναν την εντύπωση πως τα χτυπουσα 15μ πιο κοντα απο εκει που πραγματικα,τα χτυπουσα!
Στον πινακα,ΔΕΝ μου αρεσε αυτο που ειδα!
Απλά επιβεβαιωθηκε πως ο μεγαλος κριτής ειναι το "γηπεδο" εεε το κυνηγι,ηθελα να πω!;)
 
Προτιμάς τσοκ που δίνει ωραίες ζωγραφιές ή που γεμίζει το σακουλι; Το λεω αυτό γιατί θεωρώ πως ο μοναδικός αντικειμενικός κριτής κατ´εμε για ένα κυνηγετικό προϊόν (τσοκ, όπλο, κάννη κλπ) είναι το βουνό!! Τα αλλα μας δίνουν ενδείξεις και έναυσμα για δοκιμές. Προσωπική άποψη που ίσως κάνω λάθος..αλλά για αυτό συζητάμε για να μαθαίνουμε και να αλλάζουμε γνώμη! :)
Κ πίνακα κ κυνήγι!!!δλδ αν απο φυσιγγι πάρεις ποσοστό 50% κ κατανομη για κλαμματα ,με φουλ ...θα το πας κ για κυνήγι????
 
Και εγώ μετά τον κών ο που έκανα όταν έριξα 7 8 τουφεκιές και μετά από αυτά που είχα διαβάσει ότι μετα απο αυτην την επεμβαση σφίγγει η τουφέκια κτλ δε σας κρυβω οτι ψιλοαπογοητευηκα λιγο μολις πηγα κυνηγι επι του τερεν τα χαμόγελα έφταναν μέχρι τα αυτια.sarcastic.φωτιά και λαυρα.pop.
Οπότε μαλον το βασικό μας κριτήριο πρέπει να Ναι στο κυνηγι να δίνουμε τις απαραίτητες ευκαιρίες είτε σε φυσίγγια είτε σε τσοκ
 
Back
Top