Συγκρίσεις aftermarket chokes (δοκιμές-αγορές-προτάσεις)

Αδελφε και το τελευταιο βαγονι του τρενου να σε πατησει την ιδια ζημια θα παθεις.
Εχει ακριβως την ιδια ταχυτητα με το πρωτο,μην κοιτας την αποσταση.
Ακριβώς έτσι. Δεν μπορεί να αυξηθεί η διάτρηση με το τσοκ. Μόνο με αύξηση διαμέτρου των σκαγιων η αύξηση στις μενουσες ταχύτητες μπορεί να αυξηθεί κ με άλλους τρόπους. Το Κικς δίνει πιο πολλά σκάγια σε πιο μικρό χώρο εξού κ τα τρομερά σκασιματα στα πουλιά. Τσοκ που κατά την γνώμη μου απευθύνεται σε μεγάλα παπια η χήνες
 
Μα και τα απλά το ίδιο είναι δεν τα ξέρω αυτά τα helix αλλά αυτά τα περνούμε για να εχουμε πιο σφιχτή τουφεκιά οπότε κάνει τη δουλειά του
Το helix υποτίθεται κάνει αυτό που λένε τα brain σπάει το κεντρο
 
Πως αυξανεται η διατρηση δεν καταλαβα σε μια κοντη ατρακτο απο την στιγμη που το μονο
που γινεται ειναι οτι κοντενουν οι αποστασεις μεταξυ των σκαγιων-στιβαδων.
Το είπες μόνος σου κονταινει η απόσταση άρα μεγαλύτερη μάζα στο στόχο = περισσότερη κρούση και μεγαλύτερη διατρηση.αν πέσει ποτέ στα χέρια σου ένα τέτοιο τσοκ θα το δεις και ο ιδιος
 
Οπως ολα τα οπλα δεν ειναι τα ιδια ετσι και καποια τσοκ δεν ιδια με τα υπολοιπα...
Φιλος μου που γεμιζει χρονια δικα του φυσιγγια, στη μπενελι του ενα απο τα φυσιγγια που εριχνε σε νο6 εβγαζε 410 ταχυτητα αν θυμαμαι καλα και στο σκοπευτικο του δικανο εβγαζε το ιδιο 450 ταχυτητα, ιδιο αυλο και κωνο ειχαν τα οπλα, οπως ειναι λογικο το δικανο θα ειχε μεγαλυτερη διατρηση
 
Σωστη η σκεψη σου Νικο, τωρα για μετρηση ταχυτητας δεν ξερω να σου πω, εχω παρατηρησει ομως μια διαφορα σε τενεκε οπου ακους τον ηχο.

Δεν ειναι το ιδο πραγμα φιλε αυτο που λες, αν τυχει και δοκιμασεις ποτε ενα Κικς πες μου αν εχει μεγαλυτερη διατρηση απο τα δικα σου τσοκ η οχι, στο δικο μου οπλο εχει παντως και με οσα παιδια εχω μιλησει κι αυτοι εχουν δει διαφορα.
Εχει τυχει Αλεξ........
 
Εχει τυχει Αλεξ........
Δεν εχει τυχει φιλαρακι μου απλα εχει πετυχει...δεν γινεται να τυχαινει παντα υπερ του Kicks και του goose και οχι αντιστροφα!
Δεν προσπαθω να αποδειξω τιποτα στην τελικη ουτε παιρνω ποσοστα απο πουθενα, οτι εμπειριες εχω λεω, ετσι απλα, οποιος εχει δοκιμασει τα συγκεκριμενα τσοκ ξερει τι αποδοση εχουν, εγω παντως δυσκολα θα γυρισω ξανα στα συμβατικα αν και τα μαμα του οπλου μου ειναι παρα πολυ καλα.
 
Δεν εχει τυχει φιλαρακι μου απλα εχει πετυχει...δεν γινεται να τυχαινει παντα υπερ του Kicks και του goose και οχι αντιστροφα!
Δεν προσπαθω να αποδειξω τιποτα στην τελικη ουτε παιρνω ποσοστα απο πουθενα, οτι εμπειριες εχω λεω, ετσι απλα, οποιος εχει δοκιμασει τα συγκεκριμενα τσοκ ξερει τι αποδοση εχουν, εγω παντως δυσκολα θα γυρισω ξανα στα συμβατικα αν και τα μαμα του οπλου μου ειναι παρα πολυ καλα.
Εχει τυχει να δοκιμασω λεω,οι αποψεις πολλες και διαφορες που λενε.Ο καθενας βιδωνει οτι του ταιριαζει στην τελικη.
 
24γρ 9 1/2ν ιδιογομωση 35μετρα
KICKS 2*
View attachment 7142View attachment 7143
Brilay 3*
View attachment 7144View attachment 7145
Σήμερα το απόγευμα πήγα για τσίχλες. Πάλι καλά είχα χαρτόνια κ έριξα καμία τουφεκιά γιατί από τσίχλες γιοκ
Δεν βλεπω καμια τρελη διαφορα σε ιδια συσφηξη και τα δυο πιστευω θα πονουσε το κικ
 
Δεν δινει αυτα ειναι λογια καφενειου ασε που ουτε περισσοτερη συγκεντρωση δινει απο τα ταπεινα briley
Γιατι τα βαζεις σε ενα τσουβαλι ολα και τα χαρακτηριζεις λογια καφενειου? Εχεις κανει δοκιμη με Kicks να δεις αν εχει διαφορα με τα briley?
Εγω εχω κανει παρα πολλες δοκιμες και γι αυτο γραφω αυτα που γραφω, πχ για τα brain δεν εχω σχολιασει ποτε γιατι δεν ετυχε να δοκιμασω καποιο, αν τυχει και δοκιμασω καποιο θα γραψω αυτα που ειδα.
 
Γιατι τα βαζεις σε ενα τσουβαλι ολα και τα χαρακτηριζεις λογια καφενειου? Εχεις κανει δοκιμη με Kicks να δεις αν εχει διαφορα με τα briley?
Εγω εχω κανει παρα πολλες δοκιμες και γι αυτο γραφω αυτα που γραφω, πχ για τα brain δεν εχω σχολιασει ποτε γιατι δεν ετυχε να δοκιμασω καποιο, αν τυχει και δοκιμασω καποιο θα γραψω αυτα που ειδα.
Παραπανω ο φιλοs ανεβασε μια δοκιμη σε δυο ανομοια τσοκ και δε βλεπω καποια ουσιαστικη διαφορα αν ηταν και τα δυο το ιδιο πιστευω οτι το briley θα ξεχωριζε. Οσο για τη διατρηση πιστευω πωs μονο ενα πιο χοντρο σκαι η διαφορετικο φυσιγγι μπορει να τη δωσει και οχι το τσοκ αυτα μου θυμιζουν κατι τυπουs με κατι γελοιεs ρωσσικεs που σκοτωνουν τα παντα με ενα σκαι αλλα μεχρι τα 20 μετρα
 
Παραπανω ο φιλοs ανεβασε μια δοκιμη σε δυο ανομοια τσοκ και δε βλεπω καποια ουσιαστικη διαφορα αν ηταν και τα δυο το ιδιο πιστευω οτι το briley θα ξεχωριζε. Οσο για τη διατρηση πιστευω πωs μονο ενα πιο χοντρο σκαι η διαφορετικο φυσιγγι μπορει να τη δωσει και οχι το τσοκ αυτα μου θυμιζουν κατι τυπουs με κατι γελοιεs ρωσσικεs που σκοτωνουν τα παντα με ενα σκαι αλλα μεχρι τα 20 μετρα
Η διαφορά στο μήκος της ατράκτου με πορτινγκ έχει αποδυχθει σε slow motion κάμερες
 
Παραπανω ο φιλοs ανεβασε μια δοκιμη σε δυο ανομοια τσοκ και δε βλεπω καποια ουσιαστικη διαφορα αν ηταν και τα δυο το ιδιο πιστευω οτι το briley θα ξεχωριζε. Οσο για τη διατρηση πιστευω πωs μονο ενα πιο χοντρο σκαι η διαφορετικο φυσιγγι μπορει να τη δωσει και οχι το τσοκ αυτα μου θυμιζουν κατι τυπουs με κατι γελοιεs ρωσσικεs που σκοτωνουν τα παντα με ενα σκαι αλλα μεχρι τα 20 μετρα
Οκ οπως νομιζεις φιλε, αν τυχει ποτε παντως και βρεις ενα τετοιο τσοκ κανε μια δοκιμη ετσι για να δεις, ριξε σε χαρτονι αλλα δοκιμασε και αν εχει καλυτερη διατρηση η οχι.
 
Οκ οπως νομιζεις φιλε, αν τυχει ποτε παντως και βρεις ενα τετοιο τσοκ κανε μια δοκιμη ετσι για να δεις, ριξε σε χαρτονι αλλα δοκιμασε και αν εχει καλυτερη διατρηση η οχι.
Το θεμα δοκιμασε την διατρηση δεν ειναι και τοσο απλο θελειs δυο ιδια φυσιγια που δεν μπορειs να βρειs σε εμπορικα και μαλλον καποιο τζελ για στοχο μονο μονο τη συγκεντρωση μπορω να δοκιμασω
 
Το θεμα δοκιμασε την διατρηση δεν ειναι και τοσο απλο θελειs δυο ιδια φυσιγια που δεν μπορειs να βρειs σε εμπορικα και μαλλον καποιο τζελ για στοχο μονο μονο τη συγκεντρωση μπορω να δοκιμασω
Δεν ειναι απλο αλλα ουτε και τοσο δυσκολο, μπορεις να τουφεκισεις τενεκεδες και να συγκρινεις τρυπες αλλα και αποτυπωμα σκαγιων αλλα εκτος αυτου θα καταλαβεις αμεσως πιο εχει μεγαλυτερη δυναμη κρουσης, επισης μπορεις να παρεις παλια σχολικα βιβλια η κολλες Α4 που θα τις δεσεις με ταινια για να δεις διατρηση.
Στα εμπορικα φυσιγγια για τον λογο οτι εχουν διαφορες δεν μπορεις να μετρησεις σωστα ουτε τη συγκεντρωση, αλλα...οταν στα 10 η περισσοτερα φυσιγγια το ενα τσοκ θα ειναι παντα μπροστα δεν μπορω να πω οτι ετυχε στα πιο δυνατα η πιο συγκεντρωτικα φυσιγγια του κουτιου.
Οι δοκιμες θελουν κοπο χρονο και χρημα αλλα οποιος τις κανει βγαζει ωραια συμπερασματα για το οπλο του τα τσοκ και τα φυσιγγια.
Αν βρεις χρονο και μπορεις κανε καποια τετοια δοκιμη
 
Παραπανω ο φιλοs ανεβασε μια δοκιμη σε δυο ανομοια τσοκ και δε βλεπω καποια ουσιαστικη διαφορα αν ηταν και τα δυο το ιδιο πιστευω οτι το briley θα ξεχωριζε. Οσο για τη διατρηση πιστευω πωs μονο ενα πιο χοντρο σκαι η διαφορετικο φυσιγγι μπορει να τη δωσει και οχι το τσοκ αυτα μου θυμιζουν κατι τυπουs με κατι γελοιεs ρωσσικεs που σκοτωνουν τα παντα με ενα σκαι αλλα μεχρι τα 20 μετρα
Υπάρχουν πολλές δοκιμές που έχει ανεβάσει ο Alex76 ειδικά σε μακρινές αποστάσεις που είναι απίστευτες. Δες τες λίγο και νομίζω θα αναθεωρήσεις. Βέβαια δεν ξέρω αν αυτά τα αποτελέσματα οφείλονται στο όπλο του Alex76, στο τσοκ, ή και στα δύο.
 
Back
Top