Συγκρίσεις aftermarket chokes (δοκιμές-αγορές-προτάσεις)

Παιδιά καλησπέρα.Θέλω να καταθέσω έναν προβληματισμό ο οποίος προέκυψε χθες στο σκοπευτήριο.Ριχνωντας λοιπόν διαπίστωσα ότι ένα παλικάρι έριχνε με ΤΣΟΚ κορυφαίο σύμφωνα με τον κατασκευαστή.Το παλικάρι ενώ είναι καλός Σκοπευτής αναθεματιζε θεούς και δαιμονες σε κάθε πιάτο...Στην τελευταία βάση ζήτησε να ανταλλάξουμε τα ΤΣΟΚ και έμεινε έκπληκτος από το ταπεινό .15 της kicks.Υποστήριζε ότι με το ίδιο φυσιγγι για κάποιο λόγο με το δικό του τσοκ καθυστερούσαν να φτάσουν τα σκάγια στον στόχο(δεν λέω ποιο γιατί είναι αντιδεοντολογικό)...Μην μπορώντας να το δεχτώ στήσαμε χαρτόνι στα 30 μέτρα και όντως ακόμη και χωρίς ταχογράφο διαπιστώσαμε όλοι ότι υπήρχε διάφορα ταχύτητας και κρούσης στον στόχο ανάμεσα στα δύο ΤΣΟΚ με ίδιο φυσιγγι.Υπάρχει περιθώριο για τέτοιο ενδεχόμενο???

Υ.Γ.στην πρώτη ευκαιρία αν βρω ταχογράφο θα κάνω την δοκιμή σίγουρα...
Επειδή ήμουν παρών τη συγκεκριμένη στιγμή στο σκοπευτήριο θα καταθέσω τις εντυπώσεις μου....... Το σίγουρο είναι ότι το kikcs σύσφιξης 3,5* η LM το δοκίμασα και εγώ με δύο διαφορετικές κανες η μία 53 cm και η άλλη 71cm και πραγματικά τα σπασίματα ολων των πιάτων ήταν εντυπωσιακά........ Από κει και πέρα όντως ο συνάδελφος που ξεβιδωσε το δικό του και δοκίμασε το kikcs δήλωσε ότι παρατήρησε μεγαλη διάφορα διάν απόδοση........σημειώστε ότι η σύσφιξη του άλλου τσοκ ήταν ίδια στο χαρτόνι το kikcs έκανε όντως διαφορά στην κατανομή και πυκνότητα!!!! Τώρα για την ταχύτητα και τη δύναμη κρούσης εγώ προσωπικά δεν μπορώ να βγάλω συμπερασμα ....... Θα μου πείτε άλλη φιλοσοφία σχεδίασης και χρήσης του καθενός.......εγώ προσωπικά εάν είχα και τα δύο και πήγαινα αύριο κυνήγι θα βιδωνα το kikcs.........
 
Επειδή ήμουν παρών τη συγκεκριμένη στιγμή στο σκοπευτήριο θα καταθέσω τις εντυπώσεις μου....... Το σίγουρο είναι ότι το kikcs σύσφιξης 3,5* η LM το δοκίμασα και εγώ με δύο διαφορετικές κανες η μία 53 cm και η άλλη 71cm και πραγματικά τα σπασίματα ολων των πιάτων ήταν εντυπωσιακά........ Από κει και πέρα όντως ο συνάδελφος που ξεβιδωσε το δικό του και δοκίμασε το kikcs δήλωσε ότι παρατήρησε μεγαλη διάφορα διάν απόδοση........σημειώστε ότι η σύσφιξη του άλλου τσοκ ήταν ίδια στο χαρτόνι το kikcs έκανε όντως διαφορά στην κατανομή και πυκνότητα!!!! Τώρα για την ταχύτητα και τη δύναμη κρούσης εγώ προσωπικά δεν μπορώ να βγάλω συμπερασμα ....... Θα μου πείτε άλλη φιλοσοφία σχεδίασης και χρήσης του καθενός.......εγώ προσωπικά εάν είχα και τα δύο και πήγαινα αύριο κυνήγι θα βιδωνα το kikcs.........
Βρήκαμε λοιπόν πεδίο δοκιμων για την επόμενη συνάντηση μας... Βρες ταχογράφο και εγώ θα φέρω τον κατάλογο....terror.
 
Βρήκαμε λοιπόν πεδίο δοκιμων για την επόμενη συνάντηση μας... Βρες ταχογράφο και εγώ θα φέρω τον κατάλογο....terror.
Θα γίνουν σύντομα δοκιμές.συγκριτικες τουλάχιστον σε πίνακα και διάτρηση.......τώρα για ταχογραφο......
 
Επειδή ήμουν παρών τη συγκεκριμένη στιγμή στο σκοπευτήριο θα καταθέσω τις εντυπώσεις μου....... Το σίγουρο είναι ότι το kikcs σύσφιξης 3,5* η LM το δοκίμασα και εγώ με δύο διαφορετικές κανες η μία 53 cm και η άλλη 71cm και πραγματικά τα σπασίματα ολων των πιάτων ήταν εντυπωσιακά........ Από κει και πέρα όντως ο συνάδελφος που ξεβιδωσε το δικό του και δοκίμασε το kikcs δήλωσε ότι παρατήρησε μεγαλη διάφορα διάν απόδοση........σημειώστε ότι η σύσφιξη του άλλου τσοκ ήταν ίδια στο χαρτόνι το kikcs έκανε όντως διαφορά στην κατανομή και πυκνότητα!!!! Τώρα για την ταχύτητα και τη δύναμη κρούσης εγώ προσωπικά δεν μπορώ να βγάλω συμπερασμα ....... Θα μου πείτε άλλη φιλοσοφία σχεδίασης και χρήσης του καθενός.......εγώ προσωπικά εάν είχα και τα δύο και πήγαινα αύριο κυνήγι θα βιδωνα το kikcs.........
Και πολυ καλα θα εκανες φιλε μου διοτι δοκιμασες ειδες στην πραξη συγκριτικα τι ειναι εκεινο που σε εικανοποιει και πηρες την σωστη κατα τον ευτο σου αποφαση.Τωρα για να βγαζουμε ασφαλη συμπερασματα για παραμετρους βλητικα χρειαζονται και τα απαραιτητα μηχανηματα .Του φιλου μας το οπλο δεν απεδωσε τα αναμενομενα διοτι οπως γνωριζουμε ολοι οτι οι κατασκευες αυτες ακομα και αν ειναι απολυτα ιδιες δεν αποδιδουν ακριβως το ιδιο αποτελεσμα .Προτεινω να πειραματισθει στο βαθμο που πρεπει για να βρει το δικο του τσοκ ωστε να εχει και αυτος το ποθητο αποτελεσμα.Παντα φιλικα σε ολους.
 
Και πολυ καλα θα εκανες φιλε μου διοτι δοκιμασες ειδες στην πραξη συγκριτικα τι ειναι εκεινο που σε εικανοποιει και πηρες την σωστη κατα τον ευτο σου αποφαση.Τωρα για να βγαζουμε ασφαλη συμπερασματα για παραμετρους βλητικα χρειαζονται και τα απαραιτητα μηχανηματα .Του φιλου μας το οπλο δεν απεδωσε τα αναμενομενα διοτι οπως γνωριζουμε ολοι οτι οι κατασκευες αυτες ακομα και αν ειναι απολυτα ιδιες δεν αποδιδουν ακριβως το ιδιο αποτελεσμα .Προτεινω να πειραματισθει στο βαθμο που πρεπει για να βρει το δικο του τσοκ ωστε να εχει και αυτος το ποθητο αποτελεσμα.Παντα φιλικα σε ολους.
Το ίδιο ακριβώς υποστηρίζω κι εγώ .......για.να βγει ασφαλές συμπέρασμα απαιτούνται πολλες δοκιμές!!!!! Εγώ θα το διάλεγα γιατί άκουγα πως είναι πολύ αυστηρό στη σκόπευση ότι καποιοι δεν τα βρήκαν μαζί του κλπ..... Εγώ εκ του αποτελέσματος εντυπωσιάστηκα και γνωρίζω και τα πλεονεκτήματα των φρενατων....οπότε ο "κύβος ερρίφθη"!!!!!
 
Το ίδιο ακριβώς υποστηρίζω κι εγώ .......για.να βγει ασφαλές συμπέρασμα απαιτούνται πολλες δοκιμές!!!!! Εγώ θα το διάλεγα γιατί άκουγα πως είναι πολύ αυστηρό στη σκόπευση ότι καποιοι δεν τα βρήκαν μαζί του κλπ..... Εγώ εκ του αποτελέσματος εντυπωσιάστηκα και γνωρίζω και τα πλεονεκτήματα των φρενατων....οπότε ο "κύβος ερρίφθη"!!!!!
Σου ευχομαι καλες επιτυχιες.
 
Το ίδιο ακριβώς υποστηρίζω κι εγώ .......για.να βγει ασφαλές συμπέρασμα απαιτούνται πολλες δοκιμές!!!!! Εγώ θα το διάλεγα γιατί άκουγα πως είναι πολύ αυστηρό στη σκόπευση ότι καποιοι δεν τα βρήκαν μαζί του κλπ..... Εγώ εκ του αποτελέσματος εντυπωσιάστηκα και γνωρίζω και τα πλεονεκτήματα των φρενατων....οπότε ο "κύβος ερρίφθη"!!!!!
Βαγγέλη για κυνηγια φερμας θα το πάρεις το κικς ή για καρτέρι??
 
Βαγγέλη για κυνηγια φερμας θα το πάρεις το κικς ή για καρτέρι??
Σκέφτομαι να πάρω ένα 3* η 3,5* το οποίο θα χρησιμοποιώ σε τσίχλες φάσες στα μπασιματα ,αλλά και σε πέρδικα όταν την κυνηγάω με καραμπίνα γιατί πολλές φορές την κυνηγάω με δίκανο όπως την μπεκάτσα και το ορτύκι....
 
Νομίζω ότι η επιλογή του τσοκ ορίζεται από το κυνηγετικό στυλ μας. Το τσοκ που δεν μας ταιριάζει δεν ειναι κακό, σίγουρα θα ειναι το καλύτερο για κάποιον άλλο.
 
Σκέφτομαι να πάρω ένα 3* η 3,5* το οποίο θα χρησιμοποιώ σε τσίχλες φάσες στα μπασιματα ,αλλά και σε πέρδικα όταν την κυνηγάω με καραμπίνα γιατί πολλές φορές την κυνηγάω με δίκανο όπως την μπεκάτσα και το ορτύκι....
Μπορεί να κάνω και λάθος αλλά σε αυτές τις συσφιξεις τι παραπάνω θα πάρει από ένα φρενατο?? Περισσότερη συγκέντρωση?? Τη χρειάζεσαι σε αυτές τις αποστάσεις η θα σου δώσει αστοχιες και διαλυμμενα θηραματα...??
Στο λέω γιατί φέτος με την Brown που έχει κωνο και βγάζει πιο σφιχτη τουφεκια είχα θέμα στα κοντινά γιατί έπαιρνα τις μπεκάτσες διαλυμμενες.
 
Μπορεί να κάνω και λάθος αλλά σε αυτές τις συσφιξεις τι παραπάνω θα πάρει από ένα φρενατο?? Περισσότερη συγκέντρωση?? Τη χρειάζεσαι σε αυτές τις αποστάσεις η θα σου δώσει αστοχιες και διαλυμμενα θηραματα...??
Στο λέω γιατί φέτος με την Brown που έχει κωνο και βγάζει πιο σφιχτη τουφεκια είχα θέμα στα κοντινά γιατί έπαιρνα τις μπεκάτσες διαλυμμενες.
Μπεκάτσες όπως έγραψα κυνηγάω αποκλειστικά με δίκανο.....όπως και ορτύκια! Τώρα η πέρδικα όχι στην έναρξη αλλά αργότερα όταν αγριευει και όταν σφίγγει και ο καιρός είναι άλλο έργο..., Άλλωστε μίλησα.για σύσφιξη 3,5* η 3*!!!!!
 
Για πες την άποψη σου για την κρυογεννη κατεργασία ,έχεις ρίξει πίνακα το 5αρι και έχεις δει ότι βγάζει τόσο ανοιχτές τουφεκιές ;
Φιλέ αν αναφερεσε σε μένα λέω ότι γ εμένα πρώσοπικα ακόμα κ στο ορτυκι δεν βαζω πιό ανοιχτό απο 0.50 παντα συγγεντρωτηρα δεν θέλω τραυματισμενα λόγο θυραματηκης σπαταλης 5 καθαρά στο χέρι κ όχι 10 αλλά βρήκα μονο τα τρια αυτά είναι απλα τα πιστευω μου
 
Επειδή ήμουν παρών τη συγκεκριμένη στιγμή στο σκοπευτήριο θα καταθέσω τις εντυπώσεις μου....... Το σίγουρο είναι ότι το kikcs σύσφιξης 3,5* η LM το δοκίμασα και εγώ με δύο διαφορετικές κανες η μία 53 cm και η άλλη 71cm και πραγματικά τα σπασίματα ολων των πιάτων ήταν εντυπωσιακά........ Από κει και πέρα όντως ο συνάδελφος που ξεβιδωσε το δικό του και δοκίμασε το kikcs δήλωσε ότι παρατήρησε μεγαλη διάφορα διάν απόδοση........σημειώστε ότι η σύσφιξη του άλλου τσοκ ήταν ίδια στο χαρτόνι το kikcs έκανε όντως διαφορά στην κατανομή και πυκνότητα!!!! Τώρα για την ταχύτητα και τη δύναμη κρούσης εγώ προσωπικά δεν μπορώ να βγάλω συμπερασμα ....... Θα μου πείτε άλλη φιλοσοφία σχεδίασης και χρήσης του καθενός.......εγώ προσωπικά εάν είχα και τα δύο και πήγαινα αύριο κυνήγι θα βιδωνα το kikcs.........
Για μένα αποκλείεται να έσπαγαν οι δίσκοι με το ένα και όχι με το άλλο λόγο....ΑΠΟΔΟΣΗΣ. Λόγο διαφορετικών ταχυτήτων ΝΑΙ. Γι'αυτό λέμε, μάθετε ένα τσοκ και μην τα αλλάζετε σαν τα πουκάμισα.
 
Για μένα αποκλείεται να έσπαγαν οι δίσκοι με το ένα και όχι με το άλλο λόγο....ΑΠΟΔΟΣΗΣ. Λόγο διαφορετικών ταχυτήτων ΝΑΙ. Γι'αυτό λέμε, μάθετε ένα τσοκ και μην τα αλλάζετε σαν τα πουκάμισα.
Η διαφορά
Για μένα αποκλείεται να έσπαγαν οι δίσκοι με το ένα και όχι με το άλλο λόγο....ΑΠΟΔΟΣΗΣ. Λόγο διαφορετικών ταχυτήτων ΝΑΙ. Γι'αυτό λέμε, μάθετε ένα τσοκ και μην τα αλλάζετε σαν τα πουκάμισα.
Εγώ πάλι πιστεύω ακριβώς το αντίθετο.....το συγκεκριμένο τσοκακι το δοκίμασα πρώτη φορά με δύο εντελώς διαφορετικές κανες η μία 53cm και η άλλη 71 cm με πορτινκ......ο συναδελφος με 66 beretta που ταιριάζει το σπείρωμα........και οι τρεις κανες μας δείξανε εξαιρετικά σπασίματα αλλά σίγουρα αποκλείεται τόσο διαφορετικές κανες να βγάζουν.ιδια ταχύτητα!!!! Προσθέτω και το γεγονός ότι χρησιμοποιήσαμε στην πρώτη πουλά 28γρ Σπόρτινγκ φυσίγγια νο 8,5 και στη δεύτερη 24 γρ σκητ 9,5,μετά ακολούθησε δοκιμή σε χαρτόνια και υπηρχε μεγάλη διαφορά σε κατανομή και πυκνότητα!!!! Και το άλλο τσοκ έσπαγε δίσκους αλλά σε δύο κομμάτια η τρία ενώ το klcks τους εξαερωνε!!!! Για να μη παρεξηγηθω δεν τα γράφω.αυτα για να διαφημίσω το.ενα η να δυσφημισω το άλλο...... Τυχαία βρέθηκα με τους φίλους μου εκεί δανειστικά το τσοκ το δοκίμασα και με εντυπωσίασε!!!
 
Εγώ πάλι πιστεύω ακριβώς το αντίθετο...
Κακώς...:D
Έχω αρκετές εργατόωρες με το kikcs full. Με το kikcs τους εξαερωνες τους δίσκους γιατί ήσουν κέντρο. Με το άλλο τους εσπαγες σε δύο κομμάτια γιατί το κέντρο της τουφεκιάς πέρναγε πίσω από τον δίσκο.
Η αισθητή προσκόπευση με τα kikcs είναι μικρότερη. :cool:
Σίγουρα υπάρχει πιο "συμπαγής" τουφεκιά με το kikcs αλλά όχι τόση που τα κέντρα του ενός να είναι σκόνη και του άλλου δύο -τρία κομμάτια.
Με το άλλο, μένατε πίσω!
 
Κακώς...:D
Έχω αρκετές εργατόωρες με το kikcs full. Με το kikcs τους εξαερωνες τους δίσκους γιατί ήσουν κέντρο. Με το άλλο τους εσπαγες σε δύο κομμάτια γιατί το κέντρο της τουφεκιάς πέρναγε πίσω από τον δίσκο.
Η αισθητή προσκόπευση με τα kikcs είναι μικρότερη. :cool:
Σίγουρα υπάρχει πιο "συμπαγής" τουφεκιά με το kikcs αλλά όχι τόση που τα κέντρα του ενός να είναι σκόνη και του άλλου δύο -τρία κομμάτια.
Με το άλλο, μένατε πίσω!
Μπορεί να είναι αυτό που λες.......εγώ προσωπικά δεν το πιστεύω...... Πώς είναι δυνατόν να συμβαίνει αυτό αφού τόσα χρόνια έχω.συνηθισει συμβατικά τσοκ δηλ σαράντα χρόνια εμένα.πισω και δοκιμάζοντας το kicks χωρίς να το.ξερω ήρθα.εκει που πρέπει........ Και σε όλες τις.κανες έβγαζε την ίδια ταχύτητα?????? Και σε. διαφορετικά φυσίγγια????? Αυτά θα μπορούσαν να επαληθευτούν μόνο με χρονογράφο.........που δυστυχώς δεν έχουμε....... Και ποιας τάξης είναι αυτή η διαφορά........ Ανεξάρτητα από αυτά αν ένα τσοκακι.με "έφερε" πάνω στο στόχο πάλι όφελος έχω από αυτό.........
 
Ποιες οι διαφορές στην τουφεκιά του Smoke με High Flyer;
Κατ αρχήν το high flyer είναι πρωτίστως για ατσάλινα αλλά δουλεύει και μολύβδινα.το smoke είναι για μολύβδινα βγαίνει σε όλες τις συσφιξεις αλλά δεν ρίχνουν όλες οι συσφιξεις ατσάλινα.π.χ το high flyer full ρίχνει και τα 2 το smoke full όχι.καθ ότι λοιπόν το high flyer mod π.χ είναι για ατσαλινα ισούται θεωρητικά με το smoke ic στα μολυβδινα κατεβαίνει περίπου δηλαδή μια σύσφιξη κάτω.ελπιζω να έγινα κατανοητός χρηστο
 
Back
Top