Συγκρίσεις όπλων-τσοκ

Μαριε, να καλεσουμε απο ενα τεχνικο απο τις 4-5 μεγαλες μεγαλες εταιρειες οπλων, να τους πλακωσουμε στα ουζα και στα τσιπουρα για να αρχισουν να κελαιδανε...μονο τοτε θα παρουμε αληθειες.....big smile..very funny.
Στα gin‼️ είναι υποκατάστατο του αμιταλ...όρου αλήθειας‼️
 
Μαριε θα διαφωνησω στο τελευταιο... επειδη καθημερινα συναναστρεφομαι με φυσικους και βλεπω τα θεματα που διδασκουν στα παιδια, μεγαλη πλειοψηφια αυτων των θεματων αφορουν αντικειμενα παρεμφερη με τη βλητικη...ειναι καθαρα μαθηματικα και φυσικη και μετα στατιστικη...
Ανδρεα δεκτή διαφωνία σου
όμως το κλισε για την στατιστική δεν είναι δικό μου αλλά ερευνητών που έχουν ασχοληθεί ΠΟΛΥ ΕΝΤΑΤΙΚΑ με το θέμα. Και ο Δάσκαλος Κυπρίδημος το αναφέρει.... ;)
 
Ανδρεα δεκτή διαφωνία σου
όμως το κλισε για την στατιστική δεν είναι δικό μου αλλά ερευνητών που έχουν ασχοληθεί ΠΟΛΥ ΕΝΤΑΤΙΚΑ με το θέμα. Και ο Δάσκαλος Κυπρίδημος το αναφέρει.... ;)
Η φυσική κατά πάσα πιθανότητα έχει να κάνει με το ραβδωτό...τα σκάγια ...είναι τρεις λαλούν κ 2 χορεύουν‼️
 
Υπάρχει κάποιο όπλο-τσοκ που δεν διαλέγει τάπες ;;;


Γιάννη το έκανα εγώ με μαμά όπλο Μ2.
Έχω ρίξει από 28γρ μέχρι 52γρ.
Η απόδοση των τσοκ στην Μ2 ήταν σχεδόν σε όλες τις δοκιμές το ονομαστικό, ... στην χειρότερη -1* και στην καλύτερη +3*.
Μόνο στο RC4 από όλα τα φυσίγγια που δοκίμασα ήταν στο -2, ίσως δεν το πάει η κάνη, ίσως το τσοκ, ίσως οτιδήποτε.
Μόνο σε αυτό το φυσίγγι και μιλάω μόνο για εμπορικά.

Δεν σου βάζω μέσα τα ιδιογόμωσης γιατί εκεί είμαστε στα πολλά +.

Έχετε φαγωθεί με τους κώνους παίδες. Καλά κάνετε αλλά εγώ θα γράφω και τα αρνητικά τους για να τα έχουν υπόψη οι ενδιαφερόμενοι.
Ξαναγράφω λοιπόν ... καλό είναι να ακούγεται και η αντίθετη άποψη.
1. Οι κώνοι ακυρώνουν την εγγύηση του όπλου.
2. Οι κώνοι ακυρώνουν την χρωμίωση.
3. Οι κώνοι ακυρώνουν τα εναλλασόμενα τσοκ, αν τα πράγματα είναι όπως υποστηρίζετε ... βάζεις mod και έχεις 3/4 ή full ... ή βάζεις κύλινδρο και έχεις 1/4 ή mod. Άρα ακυρώνεται εντελώς ο κύλινδρος. Ένα χρήσιμο τσοκ λοιπόν μείον ... Στο full έχεις πάλι full, εκτός αν έχεις XXFull αλλά δεν έχω δει ούτε μια τέτοια τουφεκιά με εμπορικό εδώ μέσα, μόνο με ιδιογόμωση ακόμα και με κανονικούς κώνους. Και εγώ έχω πιάσει αυτή την συγκέντρωση (το τσοκ F να δίνει απόδοση XXFull) με ιδιογόμωση με μαμά κώνο μόλις 1,5 εκατοστό.
4. Οι κώνοι αφαιρούν μέταλλο από το σημείο που αναπτύσσονται οι μεγαλύτερες δυνατές πιέσεις άρα είναι εν γένει επικίνδυνοι όταν δεν γίνονται από σωστούς επαγγελματίες οπλουργούς και ειδικά αν ρίχνεις δυναμίτες.
5. Αν χάσεις δάχτυλα δεν μπορείς να κάνεις σε κανέναν αγωγή.
6. Κανένας σωστός επαγγελματίας οπλουργός δεν λέει ότι οι κώνοι θα αυξήσουν όσο ακούγεται εδώ μέσα τις συγκεντρώσεις. Έχω πάρει και εγώ τηλέφωνα και ξέρω τι παίζει. Εκτός αν ούτε αυτοί δεν ξέρουν τι λένε.
Προτείνω στους υποψήφιους να μιλήσουν τουλάχιστον με 3 οπλουργούς για να σχηματίσουν γνώμη.
Επίσης κανένας δεν δίνει εγγύηση αύξησης συγκέντρωσης ούτε 0,1% (γιατί άραγε).
7. Τα ποσοστά αυτά (από 1% μέχρι 10%) δεν φέρουν καμιά αύξηση στην κάρπωση στο πραγματικό κυνήγι. Αυτό το υπογράφω.
8. Την διάτρηση (γιατί πολύ ντόρος γίνεται και για αυτή) μπορείς να την πετύχεις με πιο συγκεντρωτικό φυσίγγι και χοντρότερο σκάγι, ή απλά με καλύτερο φυσίγγι, άρα πάει και αυτή ...
9. Μιας και μιλάμε για αερίων η 1187 με την Μ2 ρίχνουν το ίδιο με 3 διαφορετικά φυσίγγια.

Αυτά είναι τα δεδομένα για εμένα και οι λόγοι που δεν πρόκειται ποτέ να κάνω κώνο.
Όποιος θέλει, φυσικά τον κάνει.
Στη χρωμιωση Βασίλη δεν αλαζει τίποτα γιατί αν γίνει σωστή δουλειά στη λείανση είναι καθρέπτης .Τώρα όσον αφορά εγγύηση ,αφαίρεση μεταλου κτλ έχεις δίκιο .Πάντως δίνουν ένα μάζεμα στη ντουφέκια με ότι αυτό συνεπάγεται και σίγουρα με το ίδιο φυσίγγι μετά κώνο έχεις σφιχτοτερες ντουφεκιες με τα ανάλογα τσοκ από πριν . Κώνο κάνει όποιος κυνηγάει καρτέρι και ψάχνει πάντα τη μακρινοτερη ντουφέκια το έχουμε ξαναπεί όλα και όλες οι κουβέντες γίνονται γι'αυτό το μακρινό σκότωμα που εγώ το πετυχαίνω με 6αρια εκμεταλευομενος φυσίγγια που εσύ δεν μπορείς γιατί θα πετύχω μια ντουφέκια με 6αρι 36 γρ που εσύ θα θέλεις 5αρι 36 ,πόσα λιγότερα σκακια θα ρίξεις από εμένα στο θήραμα αν έμενα έχει λόγου χάρη 100 εσένα θα έχει 90 .Άρα έχω μεγαλύτερες πιθανότητες τις οποίες για να φέρεις στα ίσα εσύ πρέπει να αναιβεις και γρ άσχετα αν δε σε νοιάζει.Δηλ κάνοντας κώνο βοηθάω το όπλο μου να αποδίδει καλύτερα το κάθε φυσίγγι που για να τι πετύχει ο άλλος χωρίς κωνο απλά πρέπει να ρίξει άλλο φυσίγγι πιο χοντρό και πιο πολλών γρ αυτή είναι η ουσία. Το καλύτερο στο καρτέρι είναι αν μπορείς να έχεις εύκαιρα καμία 10 άρια φυσίγγια δοκιμασμένα για όλη τη γκάμα των αποστάσεων και ανάλογα που έρχεται το θήραμα να βάζεις το κατάλληλο τότε κανείς το ιδανικό κυνήγι και ας κρατάς και οδοντόβουρτσα .Γίνεται όμως?
 
σιγα μην το θυμάστε μεχρι τοτεεεεεε .yel. .yel. .yel. .yel. .yel. .yel. .yel.
Εγώ μπορεί να ξεχνάω τι έφαγα το μεσημέρι, αλλά κάτι τέτοια ΔΕΝ ΤΑ ΞΕΧΝΩ.
Σαν την Κύπρο.

Μερικές φορές σκέφτομαι ...
Οι Benelli δεν σκοτώνουν.
Οι κοντοί κώνοι δεν σκοτώνουν.
Οι στενοί αυλοί δεν σκοτώνουν.
Οι σωστές κατανομές δεν σκοτώνουν.
Οι αραιές κατανομές δεν σκοτώνουν.
Οι πυκνές κατανομές δεν σκοτώνουν.
Το ένα σκορποσκαγιάστρα.
Το άλλο αλλάζουμε τσοκ για να έχουμε περιφέρεια.
Το άλλο αλλάζουμε τσοκ για να έχουμε κέντρο.
Η αδύνατη περιφέρεια δεν σκοτώνει.
Το αδύνατο κέντρο δεν σκοτώνει μακρυά.
Οι χρωμιωμένες δεν σκοτώνουν.
Τα κοντά τσοκ δεν σκοτώνουν.
Οι μη γυαλισμένοι κώνοι δεν σκοτώνουν.
Τα καινούργια όπλα δεν σκοτώνουν όπως τα
παλιά.
Το τάδε ατσάλι δεν σκοτώνει.
Το άλλο δεν εχει έρβιο.
Με ενοχλεί η υπερυψωμένη ρίγα.
Με πονάει ο ώμος από την ανάκρουση.
Με πονάει ο κώλος από το καρεκλάκι.

Εεεε να πάμε για κυνήγι με κάνα δυό κιλά κοντοσούφλι, κάνα δυό θηλιές λουκάνικα και με καμιά νταμιτζάνα τσίπουρο να περάσουμε ωραία τότε.
Δεν πρόκειται να σκοτώσουμε με τίποτα, οπότε θα μας μείνει τουλάχιστον το φαί και το πιώμα.
.very funny.

.hair..sarcastic..yelling..tired..drunk.
 
Last edited:
Εγώ μπορεί να ξεχνάω τι έφαγα το μεσημέρι, αλλά κάτι τέτοια ΔΕΝ ΤΑ ΞΕΧΝΩ.
Σαν την Κύπρο.

Μερικές φορές σκέφτομαι ...
Οι Benelli δεν σκοτώνουν.
Οι κοντοί κώνοι δεν σκοτώνουν.
Οι στενοί αυλοί δεν σκοτώνουν.
Οι σωστές κατανομές δεν σκοτώνουν.
Το ένα σκορποσκαγιάστρα.
Το άλλο αλλάζουμε τσοκ για να έχουμε περιφέρεια.
Το άλλο αλλάζουμε τσοκ για να έχουμε κέντρο.
Η αδύνατη περιφέρεια δεν σκοτώνει.
Το αδύνατο κέντρο δεν σκοτώνει μακρυά.
Οι χρωμιωμένες δεν σκοτώνουν.
Τα κοντά τσοκ δεν σκοτώνουν.
Οι μη γυαλισμένοι κώνοι δεν σκοτώνουν.
Τα καινούργια όπλα δεν σκοτώνουν όπως τα
παλιά.
Το τάδε ατσάλι δεν σκοτώνει.
Το άλλο δεν εχει έρβιο.
Με ενοχλεί η υπερυψωμένη ρίγα.
Με πονάει ο ώμος από την ανάκρουση.
Με πονάει ο κώλος από το καρεκλάκι.

Εεεε να πάμε για κυνήγι με κάνα δυό κιλά κοντοσούφλι, κάνα δυό θηλιές λουκάνικα και με καμιά νταμιτζάνα τσίπουρο να περάσουμε ωραία τότε.
Δεν πρόκειται να σκοτώσουμε με τίποτα, οπότε θα μας μείνει τουλάχιστον το φαί και το πιώμα.
.very funny.

.hair..sarcastic..yelling..tired..drunk.
Μην πας μακριά ρε Μπιλ‼️εδώ ο άλλος σουτάρε την Μπελούτσι‼️για ένα μαιμουλι....
 
Στη χρωμιωση Βασίλη δεν αλαζει τίποτα γιατί αν γίνει σωστή δουλειά στη λείανση είναι καθρέπτης ...
... που σκουριάζει ευκολότερα ή διαβρώνεται περισσότερο με τις διβασικές με ελλειπή συντήρηση και πιθανόν χαράζει με ατσάλινα, άρα επαναλείανση, όταν με το καλό πάμε στα ατσάλινα.
Πάντως δίνουν ένα μάζεμα στη ντουφέκια με ότι αυτό συνεπάγεται
Αν δεν μου πεις το πόσο μάζεμα έχεις και τι μέση σκοπευτική απόκλιση έχεις δεν μπορώ να σου πω τι συνεπάγεται.
Μπορεί να συνεπάγεται χαμένα θηράματα.
και σίγουρα με το ίδιο φυσίγγι μετά κώνο έχεις σφιχτοτερες ντουφεκιες με τα ανάλογα τσοκ από πριν .
Εεε και ;;; Εσύ θα έχεις βιδωμένο το 4* και εγώ το 3*.
Στο Full όμως ;;;
Εγώ μόνο 80% έχω φτάσει σε εμπορικά, θα πάω 90%;
Σε ιδιογόμωση έχω φτάσει 90%.
Θα πάω 100% ;

Κώνο κάνει όποιος κυνηγάει καρτέρι και ψάχνει πάντα τη μακρινοτερη ντουφέκια το έχουμε ξαναπεί όλα και όλες οι κουβέντες γίνονται γι'αυτό το μακρινό σκότωμα που εγώ το πετυχαίνω με 6αρια εκμεταλευομενος φυσίγγια που εσύ δεν μπορείς γιατί θα πετύχω μια ντουφέκια με 6αρι 36 γρ που εσύ θα θέλεις 5αρι 36 ,
Για να ισχύει αυτό που λες παίρνεις σαν δεδομένο την μικρότερη διάτρηση.
Που την είδες, ποιός την μέτρησε και πόσο την βρήκε ;;;
Άρα έχω μεγαλύτερες πιθανότητες τις οποίες για να φέρεις στα ίσα εσύ πρέπει να αναιβεις και γρ άσχετα αν δε σε νοιάζει.
Ή αλλάζοντας απλά φυσίγγι με τα ίδια γραμμάρια.
Το καλύτερο στο καρτέρι είναι αν μπορείς να έχεις εύκαιρα καμία 10 άρια φυσίγγια δοκιμασμένα για όλη τη γκάμα των αποστάσεων και ανάλογα που έρχεται το θήραμα να βάζεις το κατάλληλο τότε κανείς το ιδανικό κυνήγι και ας κρατάς και οδοντόβουρτσα .Γίνεται όμως?
Και μόνο που το σκέφτομαι κουράζομαι.

Γιάννη, εγώ δεν το κουράζω τόσο με τα όπλα.
Έκατσα, έκανα ότι δοκιμή μπόρεσα και δεν βρήκα κάτι που να με ενοχλεί στο όπλο μου με μικρό κώνο και στενό αυλό.
Αν το όπλο ήταν χρέπι θα το πουλούσα και θα έπαιρνα άλλο.
Ούτε που θα σκεφτόμουν να μπω στην διαδικασία μαστόρων.

Με την συγκέντρωση και τις πιθανότητες τα έχουμε πει.
Πόσα ; 1 πουλί στα 10 ;
Μην υπερεκτιμάτε την συγκέντρωση.
Μόνο στα χέρια έμπειρων κυνηγών σε συγκεκριμένο θήραμα και φαρμακοχέρηδων έχει προστιθέμενη αξία.
Σε άλλους μπορεί να είναι μειονέκτημα, στους περισσότερους ούτε κρύο ούτε ζέστη.

Μερικές φορές καταντάει κουραστική αυτή η ενασχόληση με το πιο όπλο σκοτώνει μακρύτερα, λες και το μοναδικό μας κυνηγετικό πρόβλημα είναι αυτό.

Σκοτώνει αυτό με το καλύτερο και πιο ταιριαστό φυσίγγι για το συγκεκριμένο όπλο λαμβάνοντας υπόψη την σκοπευτική ικανότητα του καθένα μας και όχι αυτό με την μεγαλύτερη συγκέντρωση πάντα.

Τα παραπάνω που έγραψα (σε προηγούμενο πόστ), τα διαβάζω συχνά και γελάω αλλά σκέφτομαι τους καημένους τους νέους κυνηγούς που τα διαβάζουν και δεν βγάζουν άκρη, γι αυτό γράφω μερικές φορές.

Πριν 2 χρόνια ψάρωνα με κάτι τέτοια.
Αν δεν είχα το μικρόβιο των δοκιμών και της βλητικής ούτε που θα ασχολιόμουν.
Και που ασχολήθηκα το αποτέλεσμα ήταν μηδενικό και το συμπέρασμα ένα.

Οποιοδήποτε μη ελλατωματικό όπλο σκοτώνει σχεδόν το ίδιο με οποιοδήποτε άλλο με το κατάλληλο φυσίγγι στα χέρια του ίδιου κυνηγού.

Over and out.
 
Μην πας μακριά ρε Μπιλ‼️εδώ ο άλλος σουτάρε την Μπελούτσι‼️για ένα μαιμουλι....
Εεε μαιμούλι ήταν και αυτός ...
Δεν τον εχεις δει ;
Πήγε στο είδος του.

Η άλλη η καρακαηδόνα τι μυαλό κουβάλαγε και του έκατσε να της φτιάξει μακρύ κώνο και φαρδύ αυλό ; Αχαχαχα
 
Εγώ μπορεί να ξεχνάω τι έφαγα το μεσημέρι, αλλά κάτι τέτοια ΔΕΝ ΤΑ ΞΕΧΝΩ.
Σαν την Κύπρο.

Μερικές φορές σκέφτομαι ...
Οι Benelli δεν σκοτώνουν.
Οι κοντοί κώνοι δεν σκοτώνουν.
Οι στενοί αυλοί δεν σκοτώνουν.
Οι σωστές κατανομές δεν σκοτώνουν.
Το ένα σκορποσκαγιάστρα.
Το άλλο αλλάζουμε τσοκ για να έχουμε περιφέρεια.
Το άλλο αλλάζουμε τσοκ για να έχουμε κέντρο.
Η αδύνατη περιφέρεια δεν σκοτώνει.
Το αδύνατο κέντρο δεν σκοτώνει μακρυά.
Οι χρωμιωμένες δεν σκοτώνουν.
Τα κοντά τσοκ δεν σκοτώνουν.
Οι μη γυαλισμένοι κώνοι δεν σκοτώνουν.
Τα καινούργια όπλα δεν σκοτώνουν όπως τα
παλιά.
Το τάδε ατσάλι δεν σκοτώνει.
Το άλλο δεν εχει έρβιο.
Με ενοχλεί η υπερυψωμένη ρίγα.
Με πονάει ο ώμος από την ανάκρουση.
Με πονάει ο κώλος από το καρεκλάκι.

Εεεε να πάμε για κυνήγι με κάνα δυό κιλά κοντοσούφλι, κάνα δυό θηλιές λουκάνικα και με καμιά νταμιτζάνα τσίπουρο να περάσουμε ωραία τότε.
Δεν πρόκειται να σκοτώσουμε με τίποτα, οπότε θα μας μείνει τουλάχιστον το φαί και το πιώμα.
.very funny.

.hair..sarcastic..yelling..tired..drunk.
και τελικα ο μονος που δεν σκοτωνει ειναι αυτος που ριχνει αλλου για αλλου και μετα φταινε τα οπλα,φυσιγγια,τσοκ......παιδια,χωρις πλακα τωρα,εχω εναν θειο ο οποιος ειτε ριχνει με τα δικα του οπλα beretta 302 σταθερο τσοκ 2*,benelli 121 σταθερο τσοκ 2*,ειτε με την breda του κουμπαρου μου ειτε με την 391 του αδελφου μου σκοτωνει ο ατιμος,και σκοτωνει καλα,πολυ καλα
 
και κάτι άλλο:
"εμείς" δεν ρίχνουμε "3-4 βολες σε ενα χαρτι" αλλά πολύ περισσότερες, 3-4 βολές είναι πολύ μικρός ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟΣ αριθμός για να τεκμηριώσεις συμπέρασμα.
η επιστήμη της βλητικής του λειόκανου είναι ΚΥΡΙΩΣ η στατιστική και όχι τόσο η φυσική ;)

Μαριε θα διαφωνησω στο τελευταιο... επειδη καθημερινα συναναστρεφομαι με φυσικους και βλεπω τα θεματα που διδασκουν στα παιδια, μεγαλη πλειοψηφια αυτων των θεματων αφορουν αντικειμενα παρεμφερη με τη βλητικη...ειναι καθαρα μαθηματικα και φυσικη και μετα στατιστικη...


Σε όλα τα φαινόμενα χρησιμοποιούμε και κάποια επιστήμη (θετική, κοινωνική, ιατρική, οικονομική, ανθρωπιστική κτλ) για να υποστηρίξουμε θεωρητικά και να εντοπίσουμε πιθανά συστατικά στοιχεία ενός μηχανισμού δημιουργίας για ένα φαινόμενο...

Το αν η θεωρητική μας θεμελίωση έχει οποιαδήποτε χρήσιμη και πρακτική βάση για την επεξήγηση, κατανόηση, και επηρεασμό ενός φαινομένου μπορεί να αποφανθεί μόνο η στατιστική τελικά σε πρακτικό επίπεδο καθημερινής ζωής... Όσο υπάρχουν ανεξέλεγκτοι παράγοντες και άρα το αποτέλεσμα είναι στοχαστικό και όχι ντετερμινιστικό (όπως ισχύει σε εργαστήρια και τέλειες συνθήκες), η στατιστική θα έχει τον πρώτο λόγο σε ό,τι και αν εξετάζουμε και θα χρειαζόμαστε τόση πληροφορία όση απαιτείται για να αποσαφηνίσουμε ή ακόμα και να μοντελοποιήσουμε επαρκώς το τυχαίο, το συστηματικό σφάλμα και την καθαρή αιτιώδη επίδραση ή απλή συμμεταβολή...

Χωρίς επαρκή στατιστική ισχύ κινδυνεύουμε να απορρίπτουμε μηχανισμούς και υποθέσεις γιατί πολύ απλά δεν έχουμε επαρκή πληροφορία για να αποφανθούμε (και πάντα η προδιάθεση των στατιστικών ελέγχων είναι η απόρριψη και η αποδοχή γίνεται μόνο αν υπάρχουν πολύ ισχυρές ενδείξεις), με πολύ πληροφορία κινδυνεύουμε να δεχόμαστε υποθέσεις που ίσως δεν υπάρχουν ή είναι πρακτικά αδιάφορες από πρακτικής άποψης (πιο σπάνιο αλλά υπαρκτό και ένας πολύ ύπουλος τρόπος manipulation) για αυτό σε κάθε έρευνα χρειάζεται power & size effect analysis...
 
Τσακαλος.... Το παραπάνω κείμενο ειναι γραμμενο απο εσενα;
οπως προείπα αρχικα έχουμε μαθηματικά - φυσικη και στη συνέχεια στατιστική... Οποτε θεωρω οτι συμφωνούμε..
 
Last edited:
Μαριε θα διαφωνησω στο τελευταιο... επειδη καθημερινα συναναστρεφομαι με φυσικους και βλεπω τα θεματα που διδασκουν στα παιδια, μεγαλη πλειοψηφια αυτων των θεματων αφορουν αντικειμενα παρεμφερη με τη βλητικη...ειναι καθαρα μαθηματικα και φυσικη και μετα στατιστικη...
και οι δυο δικιο εχετε. Η διαδικασια ειναι ΦΥΣΙΚΗ , τα αποτελεσματα ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΗ. Δυστυχως οσο και να καθοριστουν επακριβως οι συνθηκες και οι εξισωσεις (φυσικη), τα αποτελεσματα θα ειναι παντα μα παντα στατισστικη
 
Τα παραπάνω που έγραψα (σε προηγούμενο πόστ), τα διαβάζω συχνά και γελάω αλλά σκέφτομαι τους καημένους τους νέους κυνηγούς που τα διαβάζουν και δεν βγάζουν άκρη, γι αυτό γράφω μερικές φορές.
γι' αυτούς τους έρμους τους νέους γράφω κι εγώ...
για τους παλιούς που έχουν παγιώσει την "άποψή" τους, δεν με πολυενδιαφέρει..... αρκεί να μην παρασερνουν τους νέους σε ατραπούς ημιμάθειας....
στους νέους έχω να πω τα εξής:
μην παρασύρεστε από το διαδίκτυο και τον καθένα μας που γράφει το μακρύ και το κοντό του, ΜΑΘΕΤΕ να φιλτράρετε την πληροφορία....
'Εγκυρη πληροφορία παρέχουν μόνον οι εγγεγνωσμένης αξίας αρθρογράφοι και επιστήμονες βλητικοί που έχουν και τις γνώσεις και την πείρα με τις χιλιάδες φυσιγγίων που έκαψαν σε εμπεριστατωμένες δοκιμές, όχι από εμάς που ενώ είμαστε στο κ ή στο λ νομίζουμε ότι φτάσαμε στο Ω.....
 
Τσακαλος.... Το παραπάνω κείμενο ειναι γραμμενο απο εσενα;
οπως προείπα αρχικα έχουμε μαθηματικά - φυσικη και στη συνέχεια στατιστική... Οποτε θεωρω οτι συμφωνούμε.. Απλα μην μου κανετε copy paste ρε παιδια κειμενα απο το γκουγκλ..
Συνάδελφε είμαι καθηγητής πανεπιστημίου στις ποσοτικές μεθόδους κ δεν έχω ανάγκη κανένα google... that's what I do for a living...
 
Back
Top