Συγκρίσεις όπλων-τσοκ

Δημητρη δεν με εκπλησει καθολου καθοτι κυνηγαω αποκλειστικα με Anaconda τσιχλα και παπι τα τελευταια δυο χρονια και μου εχουν χαρισει παρα πολλες απιστευτες τουφεκιες και με ψιλα σκαγια. Αν δεις τι ειχα γραψει πριν δυο χρονια για τα τσοκ αυτα επιβεβαιωνονται πληρως απο τα αποτελεσματα στο χαρτι απο σενα και τον Στελιο. Ειλικρινα ηταν μια απο τις λιγες φορες στη ζωη μου που ντρεπομουνα και να γραψω γιαυτα τα τσοκ, γιατι αυτα που εβλεπα στο κυνηγι ξεπερνουσανε τους κανονες της βλητικης οπως την ειχα μαθει εγω στα 30+ χρονια που κυνηγαω. Εχω και πολυ ακριβοτερα τσοκ στη συλλογη μου τα οποια τα εχω παραμελησει εντελως. Εκτος της μεγαλης συγκεντρωσης και του δραστικου βεληνεκους που στο long range ειναι περιπου 10 με 15 μετρα απο αυτη του mid range θελω να δω στο χαρτι αλλη μια ιδιοτητα αυτου του τσοκ. Οπως το εχω δει στο κυνηγι ακομη και στο long range με το τσοκ αυτο δεν εχεις αστοχιες ουτε στα κοντινα πουλια που σημαινει οτι ηδη στα 15 μετρα πρεπει να εχει αξιολογη περιφερεια η τουφεκια. Σε 15 μερες που θαμαι κατω θελω να δω αν αυτο που βλεπω στο κυνηγι επιβεβαιωνεται στο χαρτι.
 
Δημητρη δεν με εκπλησει καθολου καθοτι κυνηγαω αποκλειστικα με Anaconda τσιχλα και παπι τα τελευταια δυο χρονια και μου εχουν χαρισει παρα πολλες απιστευτες τουφεκιες και με ψιλα σκαγια. Αν δεις τι ειχα γραψει πριν δυο χρονια για τα τσοκ αυτα επιβεβαιωνονται πληρως απο τα αποτελεσματα στο χαρτι απο σενα και τον Στελιο. Ειλικρινα ηταν μια απο τις λιγες φορες στη ζωη μου που ντρεπομουνα και να γραψω γιαυτα τα τσοκ, γιατι αυτα που εβλεπα στο κυνηγι ξεπερνουσανε τους κανονες της βλητικης οπως την ειχα μαθει εγω στα 30+ χρονια που κυνηγαω. Εχω και πολυ ακριβοτερα τσοκ στη συλλογη μου τα οποια τα εχω παραμελησει εντελως. Εκτος της μεγαλης συγκεντρωσης και του δραστικου βεληνεκους που στο long range ειναι περιπου 10 με 15 μετρα απο αυτη του mid range θελω να δω στο χαρτι αλλη μια ιδιοτητα αυτου του τσοκ. Οπως το εχω δει στο κυνηγι ακομη και στο long range με το τσοκ αυτο δεν εχεις αστοχιες ουτε στα κοντινα πουλια που σημαινει οτι ηδη στα 15 μετρα πρεπει να εχει αξιολογη περιφερεια η τουφεκια. Σε 15 μερες που θαμαι κατω θελω να δω αν αυτο που βλεπω στο κυνηγι επιβεβαιωνεται στο χαρτι.

Παύλο θυμάμαι πολύ καλά τι έγραφες πριν δυο χρόνια.Αλλωστε είχαμε και κάποια επικοινωνία με μηνύματα για το συγκεκριμένο τσόκ και επειδή ήθελα κάτι για το περπατητό πήρα το short αλλά βλέποντας ότι το MID σε μένα,στην sx3 δηλαδή , είνα ΙΜ πήρα κι αυτό, αφου σαν Μ το carlson's με κάλυπτε με πολύ καλά αποτελέσματα.
Φέτος στη φάσσα θα δώσω ευκαιρίες στο ΜID μια και οι ντουφεκιές εκεί που πάω είναι μακρινές.Αρκει να έχει πουλιά και να ευχαριστηθώ ξεπουπούλιασμα. .sarcastic.
 
Last edited:
φοβερό τσοκ με αυτά που βλέπω....ανυπομονώ να έρθει ο Δεκέμβρης να πάρω το νέο όπλο να παίξω επιτέλους με νέα τσοκάκια
 
Ενατξει με πεισατε... Θα το π
φοβερό τσοκ με αυτά που βλέπω....ανυπομονώ να έρθει ο Δεκέμβρης να πάρω το νέο όπλο να παίξω επιτέλους με νέα τσοκάκια

Φιλε Παυλο και που και να το βιωσεις!!! Εγω την πρωτη μερα που το κυνηγησα ουρλιαζα στο βουνο απο τα παλαβα πραγματα που εβλεπα. Ο κολλητος μου στο τελος μου τσεκαρε το τσοκ, δεν με πιστευε οτι ριχνω με mid range!!!!
 
Ολα καλα με τα anaconda.Εχει χρησιμοποιησει καποιος αυτα τα τσοκ σε ιταλικη καννη να μας πει εντυπωσεις???
Τα ριχνει ο κολλητος μου με την 391. Εχει παρει short και long. Στην ιδια συσφιξη τα εχει νομιξω ο Chris-Kaz απο δω μεσα.
 
Ακουω τα καλυτερα,αλλα ολοι το χρησιμοποιειται σε αμερικανικα οπλα και θα ηθελα να ειναι κι ετσι στα ιταλικα!!!
 
Ακουω τα καλυτερα,αλλα ολοι το χρησιμοποιειται σε αμερικανικα οπλα και θα ηθελα να ειναι κι ετσι στα ιταλικα!!!
Φιλε μου σε αυτα τα πραγματα εγγυηση δεν υπαρχει ποτε. Απο τις εμπειριες που μοιραζομαστε εδω μεσα το τσοκ οπως δειχνει βγαζει ματια στα οπλα με μεγαλους αυλους. Τωρα και ο φιλος μου που κυνηγαει με Beretta και αυλο 18.3 ειναι απολυτα ευχαριστημενος, απλα δεν εχουμε ακομη κανεναν που να ριχνει το mid range με τετοιους αυλους ουτως ωστε να συγκρινουμε με τις δοκιμες του Στελιου και του Δημητρη.
 
ΜητσόΖολώ πολύ ωραίες οι δοκιμές σου και εντυπωσιακά τα αποτελέσματα. Να ρωτήσω όμως κάτι σε όσους κάνουν δοκιμές. Γιατί επιλέγετε αυτές τις αποστάσεις; Γιατί δεν προσπαθείτε να προσομοιώσετε τις απαιτήσεις των κυνηγιών που κάνετε στις δοκιμές; Αγοράζοντας ένα aftermarket choke εν έτη 2015 και με όλο αυτό το know how που επικαλούνται αυτές οι εταιρίες ότι κάνουν πράξη, ποιος ο λόγος να κάνω δοκιμές στα 30-36 μέτρα με ένα φυσίγγι σαν το percorso για παράδειγμα; Δηλαδή για να πάρω μια φάσσα στα 32 μέτρα πρέπει να έχω anaconda? .xm.
Εγώ πάλι τις αντιλαμβάνομαι διαφορετικά τις δοκιμές. :)
Θέλω να κάνω δοκιμές με το UFO στα 50 ώς 70 μέτρα, αλλά με περιορίζουν οι αποστάσεις στον πίνακα της Μαλακάσας.
 
ΜητσόΖολώ πολύ ωραίες οι δοκιμές σου και εντυπωσιακά τα αποτελέσματα. Να ρωτήσω όμως κάτι σε όσους κάνουν δοκιμές. Γιατί επιλέγετε αυτές τις αποστάσεις; Γιατί δεν προσπαθείτε να προσομοιώσετε τις απαιτήσεις των κυνηγιών που κάνετε στις δοκιμές; Αγοράζοντας ένα aftermarket choke εν έτη 2015 και με όλο αυτό το know how που επικαλούνται αυτές οι εταιρίες ότι κάνουν πράξη, ποιος ο λόγος να κάνω δοκιμές στα 30-36 μέτρα με ένα φυσίγγι σαν το percorso για παράδειγμα; Δηλαδή για να πάρω μια φάσσα στα 32 μέτρα πρέπει να έχω anaconda? .xm.
Εγώ πάλι τις αντιλαμβάνομαι διαφορετικά τις δοκιμές. :)
Θέλω να κάνω δοκιμές με το UFO στα 50 ώς 70 μέτρα, αλλά με περιορίζουν οι αποστάσεις στον πίνακα της Μαλακάσας.

Πόσες τουφεκιές θα ρίξεις στα 35 μέτρα και πόσες στα 70; Επίσης, πόσα πουλιά χάνεις στα 35 μέτρα και πόσα στο 70; Οι δοκιμές πρέπει να γίνονται σαφέστατα σε όλες τις αποστάσεις ξεκινώντας με τα 20 μέτρα κατά την άποψη μου αλλά αυτό που μας ενδιαφέρει είναι να έχουμε ένα αποδοτικό φυσίγγι εκεί που ρίχνουμε το μεγαλύτερο αριθμό τουφεκιών!:)
 
ΜητσόΖολώ πολύ ωραίες οι δοκιμές σου και εντυπωσιακά τα αποτελέσματα. Να ρωτήσω όμως κάτι σε όσους κάνουν δοκιμές. Γιατί επιλέγετε αυτές τις αποστάσεις; Γιατί δεν προσπαθείτε να προσομοιώσετε τις απαιτήσεις των κυνηγιών που κάνετε στις δοκιμές; Αγοράζοντας ένα aftermarket choke εν έτη 2015 και με όλο αυτό το know how που επικαλούνται αυτές οι εταιρίες ότι κάνουν πράξη, ποιος ο λόγος να κάνω δοκιμές στα 30-36 μέτρα με ένα φυσίγγι σαν το percorso για παράδειγμα; Δηλαδή για να πάρω μια φάσσα στα 32 μέτρα πρέπει να έχω anaconda? .xm.
Εγώ πάλι τις αντιλαμβάνομαι διαφορετικά τις δοκιμές. :)
Θέλω να κάνω δοκιμές με το UFO στα 50 ώς 70 μέτρα, αλλά με περιορίζουν οι αποστάσεις στον πίνακα της Μαλακάσας.

Γιωργο σωστη η παρατηρηση σου αλλα ας μην ξεχναμε οτι ο Δημητρης εδω εριξε με δυο τσοκ ενα Μ το Carlson και ενα mid range που στην ουσια ειναι ΙΜ. Αυτο του εβγαλε του ανθρωπου αποτελεσμα απο ΧF και βαλε. Ποιος το περιμενε? Λογικα το τσοκ θα βγαλει αξιολογη κατανομη και στα 50 μετρα. Αλλα ποιος που δεν ξερει τι αποδοση θα του βγαλει το τσοκ θα το δοκιμασει το ΙΜ στα 50 μετρα σαν πρωτη δοκιμη?
Το UFO, οπως και το ü4, το PT LR η το Αnaconda LR αξιζει να τα δοκιμασεις στα 50 και παραπανω μετρα για να βγαλεις καποιο συμπερασμα που ειναι τα πραγματικα ορια τους.
 
Μ ένα τσοκ Μ τι να δω στα 50-70μ. Γιώργο;
Με το ΙΜ αντε να το κάνω να έχω μια σαφή εικόνα μέχρι 45-50μ τραβηγμένα.
 
Πόσες τουφεκιές θα ρίξεις στα 35 μέτρα και πόσες στα 70;
Ανάλογα το θήραμα που κυνηγάς. Αν κυνηγάς χήνες, θα ρίξεις πολλές.Αλλά δεν νομίζω ότι ο και μέσος όρος της φάσσας είναι τα 32 μέτρα.
Επίσης, πόσα πουλιά χάνεις στα 35 μέτρα και πόσα στο 70;
Λέγοντας χάνεις τι εννοείς; Δεν τα βρίσκεις σκοτωμένα ή δεν τα πετυχαίνεις και τι σχέση έχει αυτή η ερώτηση με το που θα περάσει το πουλί στα μπασίματα. Για να στο κάνω πιο ξεκάθαρο, έστω και για τα μπασίματα της τσίχλας, τα 30-36 μέτρα τα θεωρώ λίγα.
Οι δοκιμές πρέπει να γίνονται σαφέστατα σε όλες τις αποστάσεις ξεκινώντας με τα 20 μέτρα κατά την άποψη μου αλλά αυτό που μας ενδιαφέρει είναι να έχουμε ένα αποδοτικό φυσίγγι εκεί που ρίχνουμε το μεγαλύτερο αριθμό τουφεκιών!:)
Αυτό έχει να κάνει με την προσωπικότητα του καθενός, αλλος ρίχνει 36γρ στα ορτύκια και άλλως 33γρ στις πάπιες. :)
 
Last edited by a moderator:
Κάποια στιγμή που θα έχω μαζί χαρτιά η στην Μαλακάσα ,θα δοκιμάσω και το carlson's F που έχω και το anaconda σε μεγαλύτερες αποστάσεις .
 
Σε αυτό αναφερόμουν περισσότερο Μήτσο.

Αυτό θα το δοκίμαζα σήμερα αλλά όπως έγραψα ξέχασα το πρωί να πάρω τα χαρτιά . Η αλήθεια είναι οτι αυτό με ενδιαφέρει και περισσότερο γιατί οι ντουφεκιές στις φάσσες εκει που πάω ,οι περισσότερες είναι σε οριακές αποστάσεις και σ αυτό συντελεί και η δυσκολία της περιοχής λόγω πυκνών και μεγάλων κλίσεων.
Οι δοκιμές έγιναν σε κάτι χαρτιά που είχα ήδη στο αμάξι.
Την επόμενη.
 
Last edited:
Μεχρι τα 50 μετρα το ν.6 ειναι αρκετο για φασσα,απο εκει και περα
ομως ν.5 οπωσδηποτε για να εχουν τα σκαγια αρκετη κινητικη ενεργεια.
Για να εχουν και πρακτικη αξια οι δοκιμες.
Και ο Bidwell το ν.5 χρησιμοποιει τοσο μακρια.
 
Θέλω να κάνω δοκιμές με το UFO στα 50 ώς 70 μέτρα, αλλά με περιορίζουν οι αποστάσεις στον πίνακα της Μαλακάσας.
Τραβα στο On the Rocks στις γνωστες κεραιες και εχεις ευθεια 70-80 μετρα.
Θέλει απαραίτητα όμως άπνοια.
 
Last edited:
Μεχρι τα 50 μετρα το ν.6 ειναι αρκετο για φασσα,απο εκει και περα
ομως ν.5 οπωσδηποτε για να εχουν τα σκαγια αρκετη κινητικη ενεργεια.
Για να εχουν και πρακτικη αξια οι δοκιμες.
Και ο Bidwell το ν.5 χρησιμοποιει τοσο μακρια.

Εγω Γιάννη σε ντουφεκιές άνω των 30 μ δεν βάζω 6άρι παρ όλα τα θεωρητικά. 5άρι και οτι έρθει.
 
Ρε παιδιά πέρα από την εντυπωσιακή απόδοση που έχουν και τα 2 τσοκ στις δοκιμές του Δημήτρη
75% το Μ
και 93% το ΙΜ
ήθελα να ρωτήσω, ο βαθμός σύσφιξης δεν χαρακτηρίζεται από την απόδοσή του?
στην συγκεκριμένη περίπτωση το τσοκ που έβγαλε
75% στα 35 μέτρα χαρακτηρίζεται ως F
και 93% ως ΧΧF
Όταν παίρνω ένα τσοκ Μ το παίρνω για να μου βγάλει και την ανάλογη απόδοση δηλαδή γύρω στα 65%
Αν ήθελα 75% γιατί να μην πάρω ένα F?
Πάντως πέρα από τις υψηλότατες συγκεντρώσεις ,πιο εντυπωσιακό για μένα είναι η ισοκατανομή των βολών του Δημήτρη.
 
Last edited:
Back
Top