Συγκρίσεις όπλων-τσοκ

Φιλε Στελιο πριν 2 χρονια οταν ειχα παρει τα τσοκ με ειχε παρακαλεσει ο Λεωνιδας να γραψω εντυπωσεις. Τοτε ειχα παρει to short και το medium range μολις κυκλοφορησαν Αμερικη και ενω ειχα σκοπο να παρω αλλο τσοκ που δεν ηταν διαθεσιμο τοτε. Το long range το αγορασα μολις ειδα τα αποτελεσματα με αυτα. Παραθετω τις εντυπωσεις μου οπως τις εγραψα τοτε καθοτι τιποτα δεν αλλαξε.

Anaconda Short Range : Το χρησιμηποιησα στις μαυρες με πολυ καλα αποτελεσματα και βολες μεχρι τα 25 με 30 μετρα. Ακαριαια σκοτωματα στις αποστασεις που το κυνηγησα. Σου εδινε μια αισθηση οτι πυροβολεις με ενα choke με το ανοιγμα του κυλινδρου κοντα και του IC στις μακρινοτερες. Οι κατανομες του πρεπει να ειναι αρκετα ανοιχτες στα κοντινα καθοτι δεν πηρα κανενα πουλι διαλυμενο απο οσα τουφεκισα στα 10/15 μετρα. Ομως διατηρουν τη κατανομη ικανοποιητικη στα 25 με 30 μετρα για ακαριαιες καταβολες. Τα δοκιμασα και μολις βγηκε η μερα σε λιγο πιο μακρινα πουλια αλλα καταλαβα γρηγορα οτι τουλαχιστον με τα ψιλα σκαγια τα ορια αυτου του choke ειναι τα 30 περιπου μετρα. Πανω απο τα 30 και μεχρι τα 40 μετρα τα πουλια σκαγιωνονταν χωρις να πεφτουν επι τοπου.

Anaconda Mid Range: Το καλυτερο choke που εχω κυνηγησει ποτε στη ζωη μου. Απιστευτες και επαναλαμβανομενες τουφεκιες μεχρι και τα 50+ μετρα. Αυτοι που κυνηγησαν διπλα μου περναν ορκο οτι οι βολες μου ηταν ανω των 60 μετρων και πραγματικα αρρωστησαν με αυτο που ειδαν. Εμενα προσωπικα το choke μου εδινε την αισθηση οτι κυνηγουσα με κατι που ανοιγε την τουφεκια κοντα σαν IC και σκοτωνε τα μακρινα πουλια σαν XF. Ουτε εδω ειχα πουλια διαλυμενα απο αυτα που τουφεκισα κοντα. Φοβερη οικοιοτητα αμεσως με αυτο το choke, ειχα ελαχιστες αστοχιες ειτε κοντα ειτε μακρια

Mε το long range πηρα ακομη 10 με 15 μετρα μεγαλυτερο δραστικο βεληνεκες σε σχεση με το medium range. To παραξενο και εδω ηταν που δεν ειχα αστοχιες κοντα, νομιζα πως εριχνα ΙC. Στα μπασιματα περσι και επειδη σε μας περνουν πολυ ψηλα χρησιμοποιησα αποκλειστικα αυτο.

Εκτος απο τσιχλες τα χρησιμοποιω και στα υδροβια με πολυ καλα αποτελεσματα

Φιλικα
Παυλος
Παύλο τα αποτελέσματα που περιγράφεις με πιο όπλο ήταν και τι αυλο είχε;
 
ΑΡΗ ΑΥΤΗ Η ΤΟΥΦΕΚΙΑ ΠΟΥ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕ ΕΙΝΑΙ ΜΕ ΤΟ ΤΣΟΚ TO DECOY ME TIΣ ΕΓΚΟΠΕΣ ΕΣΩΤΕΡΙΚΑ..ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΤΙΘΕΤΕ 4 ΑΣΤΡΑ ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΧΡΗΣΗ ΑΤΣΑΛΙΝΩΝ.ΕΓΩ ΤΟ ΔΑΝΙΣΤΙΚΑ ΑΠΟ ΦΙΛΟ ΚΑΙ ΤΟ ΔΟΚΙΜΑΣΑ ΜΕ ΜΟΛΥΒΔΙΝΑ ΣΤΑ 31 ΜΕΤΡΑ
 
Φαντασου με ατσαλινα ποσο σφιχτη θα βγει η τουφεκια...
Θα βγάλει άνετα πάνω από 95
% συγκέντρωση Αρι. Και να σκεφτείς ότι η pattern master το προορίζει για 30 μέτρα το πολύ το συγκεκριμένο. Έχει αλλά για μακρινές τουφεκιές.
 
ωραια ρε παιδια δε μου λετε κι εμενα καμμια διευθυνση να παραγγειλω anaconda mid για την 11-87 που εχω?
Ευρυπίδη εγώ τα είχα παραγγείλει κατευθείαν από την ιστοσελίδα του patternmaster στη διεύθυνση του ξενοδοχείου που εμένα Αμερική. Έστελνε και Ελλάδα αλλά δεν ξέρω τι παίζει τώρα με το capital controls.
 
επειδη δουλευω για τις συμμαχ.δυναμεις στα χανια κι εχω ακρες με αμερικανους εστειλα e-mail στην pattermastern και περιμενω απαντηση να δω αν στελνουν εκει.αν στελνουν μιλαμε για 50 ευρω τσοκ που εδω κανει το carlsson 60.ελεγα μηπως υπαρχει κατι αλλο μεσω ευρωπης
 
επειδη δουλευω για τις συμμαχ.δυναμεις στα χανια κι εχω ακρες με αμερικανους εστειλα e-mail στην pattermastern και περιμενω απαντηση να δω αν στελνουν εκει.αν στελνουν μιλαμε για 50 ευρω τσοκ που εδω κανει το carlsson 60.ελεγα μηπως υπαρχει κατι αλλο μεσω ευρωπης
Ευρυπίδη η περίπτωση η δίκη σου είναι τέλεια. Βαζεις τον αμερικανό να παραγγείλει στην διεύθυνση του στην Αμερική και από κει στέλνουν τα πράγματα σε στρατιωτικούς στο εξωτερικό χωρίς καν χρέωση μεταφορικά.
 
ΣΤΑ 31 ΜΕΤΡΑ ΒP WINTER 38 ΓΡΑΜΑΡΙΑ ΝΟΥΜΕΡΟ 5 BROWNING MAXUS SUPER MAGNUM ΤΣΟΚ PATTERNMASTER MID RANGE


image hosting without registration

Αν μετρησα σωστα το χαρτι που δεν ξερω τις διαστασεις του (1X1?) πηρε 259 σκαγια. Το 5αρι το ιταλικο με διαμετρο 2,9 χιλ. βγαξει περιπου 7.1 σκαγια το γραμμαριο, συνολο 270 στο φυσιγγι, συγκεντρωση 96% στο χαρτι. Υπολογιζω την κατανομη σε κυκλο 75 εκ γυρω στο 85% και αυτο με μολυβδινο και mid range choke. Respect!!
 
Αν μετρησα σωστα το χαρτι που δεν ξερω τις διαστασεις του (1X1?) πηρε 259 σκαγια. Το 5αρι το ιταλικο με διαμετρο 2,9 χιλ. βγαξει περιπου 7.1 σκαγια το γραμμαριο, συνολο 270 στο φυσιγγι, συγκεντρωση 96% στο χαρτι. Υπολογιζω την κατανομη σε κυκλο 75 εκ γυρω στο 85% και αυτο με μολυβδινο και mid range choke. Respect!!
ΦΙΛΕ milvus ΟΠΩΣ ΤΟ ΕΙΠΕΣ..1x1 ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΧΑΡΤΙ.ΔΕΝ ΠΡΟΛΑΒΑ ΝΑ ΜΕΤΡΙΣΩ ΣΚΑΓΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΦΤΙΑΞΩ ΚΥΚΛΟ..ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ..ΕΧΩ ΠΟΣΤΑΡΕΙ ΚΑΙ ΔΤΑ 36 ΜΕΤΡΑ ΤΟ ΙΔΙΟ ΦΥΣΙΓΓΙ ΜΕ ΤΟ ΙΔΙΟ ΤΣΟΚ..ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΡΙΞΕ ΜΙΑ ΜΑΤΙΑ ΚΑΙ ΕΚΕΙ..ΚΑΙ ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΜΕΤΡΑ ΣΚΑΓΙΑ ΚΑΙ ΕΝΗΜΕΡΟΣΕ ΜΑΣ...RESPECT.
 
ΦΙΛΕ milvus ΟΠΩΣ ΤΟ ΕΙΠΕΣ..1x1 ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΧΑΡΤΙ.ΔΕΝ ΠΡΟΛΑΒΑ ΝΑ ΜΕΤΡΙΣΩ ΣΚΑΓΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΦΤΙΑΞΩ ΚΥΚΛΟ..ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ..ΕΧΩ ΠΟΣΤΑΡΕΙ ΚΑΙ ΔΤΑ 36 ΜΕΤΡΑ ΤΟ ΙΔΙΟ ΦΥΣΙΓΓΙ ΜΕ ΤΟ ΙΔΙΟ ΤΣΟΚ..ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΡΙΞΕ ΜΙΑ ΜΑΤΙΑ ΚΑΙ ΕΚΕΙ..ΚΑΙ ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΜΕΤΡΑ ΣΚΑΓΙΑ ΚΑΙ ΕΝΗΜΕΡΟΣΕ ΜΑΣ...RESPECT.
241 απο 270 στο χαρτι (89%)
 
Back
Top