Συγκρίσεις όπλων-τσοκ

Παυλο εβαλες την crio τελευταια,τι ακριβώς δεν σου άρεσε (δεν μιλάω για δοκιμές σε χαρτόνια κλπ)αλλά κατευθείαν στο κυνήγι..Είχες ζωντανά θηράματα?Δεν "έκοβε"μακριά σε σχέση με τις άλλες Κάννες?Ήταν ιδιότροπη στα φυσίγγια?Συμφωνώ οτι με ολες σκωτονες!ομως μήπως η 870 που εβαλες πρώτη είχε καλύτερα σκωτοματα?(αν μπορώ να το πω έτσι)..

Τασο την Crio την εβαλα συγκριτικα τελευταια σε συγκριση με τα αλλα οπλα που κυνηγησα στη ζωη μου. Μια χαρα σκοτωνα και με αυτη. Συγκριτικα παλι ηταν πολυ επιλεκτικη στα φυσιγγια και πολυ μετρια στις βαριες γομωσεις. Συγκριτικα παλι τωρα η 870 εχει μεγαλη σταθεροτητα τοσο σε καιρικες συνθηκες οσο και σε διαφορες γομωσεις και επι πλεον τα πιο μακρυνα και σταθερα επαλαμβανομενα σκοτωματα. Βεβαια η καννη της ειναι πειραγμενη και δεν την κυνηγησα ποτε στην original μορφη της. Ολες οι αποψεις μου εδω εντελως υποκειμενικες και μονο απο αποτελεσμα στο κυνηγι, οχι σε πινακες.
 
Παυλος εισαι και αλεπουδιαρης....εκατσες την 870 πανω στη μπενελλι αλλα την εκανες τουμπανο,και δεν το γραψες,λιγα λιγα τα βγαζεις.my man.αν δεν γεμιζεις αδικειται,εκει γκαζωνει.shoot.

Το εχω γραψει αρκετες φορες Σαραντο. Με ιδιογομωση πρεπει να εχεις δικιο, εχω κανει τη τουφεκια της ζωης μου με αυτο το οπλο και ιδιογομωση φιλου με Α0 μπαρουτι, σε πρασινοκεφαλο με τσοκ ....short range!!!
 
Αυτα εννοεις?
15591-beretta-benelli-mobil-12ga-ported-sporting-clay-cylinder.jpg

Αν ναι τα εχω και εγω αλα δεν ηξερα πως φρεναρουν τον συγκεντρωτηρα.
Αν εχω καταλαβει καλα δλδ...
καλημερα και απο εμενα.....εχω και εγω στην κατοχη μου το carlsons coyote και ενα carlsons sporting clays LM....Οι φωτο παρακατω ειναι απο το coyote σε αποσταση 30 μ με ν.3
9m1TYeI.jpg

Uosk1TT.jpg
 
To Carlson Coyote ειναι παρα μα παρα πολυ συγκεντρωτικο. Τι XF και τι τσοκ γαλοπουλας λεμε τωρα. Η διαμετρος του τσοκ 0.64 με 0.66 ιντσες αναλογο για τι οπλο προοριζεται. Φιλε Κωστα (Grieko13) αν μπορεις γραψε δυο λογια για τισ εντυπωσεις σου με αυτο το τσοκ στα υδροβια.

Φιλικα
Παυλος
 
Η φώτο δεν δείχνει κάτι τέτοιο στα 30 μέτρα.
Φίλε grieko μήπως η τουφεκιά με το ν3 έγινε με το LM?
εχει περασει και ενας χρονος σχεδον....να μην σου πω ψεματα δεν θυμαμαι ακριβως....ειχα και τα δυο τσοκακια μαζι μου....τα δεκαβολα ειναι σιγουρα με το coyote γιατι ο λογος που αγοραστηκε ηταν το τριχωτο
 
To Carlson Coyote ειναι παρα μα παρα πολυ συγκεντρωτικο. Τι XF και τι τσοκ γαλοπουλας λεμε τωρα. Η διαμετρος του τσοκ 0.64 με 0.66 ιντσες αναλογο για τι οπλο προοριζεται. Φιλε Κωστα (Grieko13) αν μπορεις γραψε δυο λογια για τισ εντυπωσεις σου με αυτο το τσοκ στα υδροβια.

Φιλικα
Παυλος
Λοιπον φιλε μου παυλο....το coyote αγοραστηκε κατα κυριο λογο για τριχωτο αλλα εμεινα αφωνος τις φορες που το δοκιμασα στον βαλτο στα παπια.....ειναι οντως σφιχτο τσοκακι το οποιο ομως δεν με προδωσε και σε κοντινες αποστασεις.....πλεον χρησιμοποιω και τα δυο στο βαλτο....το LM σε απογευματινο και το coyote σε πρωινο.....εχω μπει πλεον στο τρυπακι να παρω και το cremator αμα ερθει ελλαδα
 
εχει περασει και ενας χρονος σχεδον....να μην σου πω ψεματα δεν θυμαμαι ακριβως..
Πάω στοίχημα ότι είναι με το LM.
Γραφε τα στοιχεία σε μια άκρη του χαρτονιου και δεν χρειάζεται να τα θυμάσαι.
 
ΚΑλησπέρα! θα δρομολογίσω την αγορά ενός τσόκ για poze baikal γιατι τα μαμισια δέν δίνουν και πολύ σφιχτές κατανομες και δεν θελω να νοιώθω ''φτωχός''. βλέπετε φουλ και 60 % στα 35 μετρα δεν το λες και ωραίο. Μετα απο συμβουλές συναδέλφων στο φορουμ κατέληξα στα carlson http://www.airgunshop.gr/index.php?dispatch=products.view&product_id=3615
Σκέφτομαι να πάρω το extra full choke γιατί μου δίνει στην ουσία 0.9 mm συσφιξη επι του αυλου 18,4mm και στην ουσια θα ειναι σχεδόν φου 1.0/1.0 mm. Αυτο που ζητάω είναι μια συγκέντρωση της τάξης των 70 75 % μονάδων στα 35 με 40 μέτρα... τί λέτε ?? περιμένω τις γνώμες σας!
 
Για μενα απεφυγε το φουλ... Πηγαινε σε δυο αστρα, δουλευουν καλυτερα κ με ψιλα κ με χοντρα σκαγια κ πιστευω οτι θα παρεις το ποσοστο που θες στη συγκεντρωση ανετα...
Ντροπή και αίσχος ένας κεντροντουφεκαω να συμβουλεύει να αποφεύγουμε το φουλ..Απαράδεκτα πράγματα κυριοι...my man..sarcastic.
 
Για μενα απεφυγε το φουλ... Πηγαινε σε δυο αστρα, δουλευουν καλυτερα κ με ψιλα κ με χοντρα σκαγια κ πιστευω οτι θα παρεις το ποσοστο που θες στη συγκεντρωση ανετα...
Γίνεται λίγο μπέρδεμα Αρη αν σκεφτεις ότι τα τσοκακια αυτα είναι σε ίντσες οπότε πρέπιε να γίνει η μετατροπη σε χιλιοστα. Το αμμέσως πιο ανοιχτο σε σύσφιξη χιλιοστων επι του αυλού είναι το Full choke της εταιρείας με 17,78 mm.Δηλαδη 0.6 mm συσφιξη επι του αυλου.Εκει έχω μπερδευτει και φοβάμαι μήπως αυτο που πάρω θα εχει την ιδια απόδωση με το ήδη φουλ εργοστασιακο της baikal ..
 
Αν μετρησες το φουλ σου κ εχει διαμετρο 17,78 ειναι αρκετα πιο ανοιχτο απο οτι θα επρεπε να ειναι για φουλ, δηλαδη (17,4) αρα ειναι λογικο να παιρνεις τις συγκεντρωσεις που περιγραφεις... Γενικα τα εξωεργοστασιακα τσοκακια εχουν πιο σφιχτες τουφεκιες λογω πιο προσεγμενης γεωμετριας οποτε με τα δυο αστερια θα ησουν οκ... Απο την αλλη εππειδη ολα ειναι θεμα ψυχολογιας, πηγαινε σε αυτο που σε κανει να αισθανεσαι πιο σιγουρος...
 
Τα αμερικάνικα Full είναι συνήθως γύρω στα 8/10 και τα extra full 10/10 .

Αντίθετα τα ιταλικά νούμερα είναι λίγο διαφορετικά με το full να είναι στα 10/10 και το IM στα 7-8/10.

Το πιο συνηθισμένο σφικτό μου τσοκάκι είναι και εμένα σε αυτή τη σύσφιξη με ένα full carlson's ported που είναι στα 8/10. Τα πιο σφικτά είναι λίγο ρίσκο , περιορίζοντας αρκετά τα περιθώρια σκοπευτικού λάθους , ενώ θέλουν όντως πολύ ψάξιμο για να βρεις φυσίγγι ιδίως σε ψιλά σκάγια που να αποδίδει σωστά.
 
Τα αμερικάνικα Full είναι συνήθως γύρω στα 8/10 και τα extra full 10/10 .

Αντίθετα τα ιταλικά νούμερα είναι λίγο διαφορετικά με το full να είναι στα 10/10 και το IM στα 7-8/10.

Το πιο συνηθισμένο σφικτό μου τσοκάκι είναι και εμένα σε αυτή τη σύσφιξη με ένα full carlson's ported που είναι στα 8/10. Τα πιο σφικτά είναι λίγο ρίσκο , περιορίζοντας αρκετά τα περιθώρια σκοπευτικού λάθους , ενώ θέλουν όντως πολύ ψάξιμο για να βρεις φυσίγγι ιδίως σε ψιλά σκάγια που να αποδίδει σωστά.

Αυτό διαπίστωσα και εγώ με τα carlson's ported που έχω .
 
Ένα από τα τσοκάκια που έχω δει να δουλεύουν σωστά σε πολύ μεγάλες συσφίξεις με ψιλά σκάγια είναι το colonial elite ported. Έχω ένα που είναι 13/10 και δουλεύει πολύ καλά , αλλά κάτω από τα 35μ είναι σαν να ρίχνεις με ραβδωτό...
 
ενα τετοιο τσοκακι το θελω παρα πολυ φιλε ...εχω τρελα με την καταβολη μ αρεσει να καταγραφει η καμερα τα παπια να κεραυνοβολουντε στυλ αμερικανια το ξερω αλλα μ αρεσει....μ ειπαν για ενα carlsons extended turkey choke(665και 660 εχει διαθεσιμα) εχω αυλο 18,4(mp153) αλλα φοβαμαι μην φερω το αντιθετο αποτελεσμα γιατι σκεφτομαι μην χτυπανε μεταξυ τους και σκορπιζονται απο την υπερβολικη συσφιξη ή μηπως η υπερβολικη συσφιξη χαλασει το σχημα τους και κανει σαν ταψια περισσοτερα σκαγια απο οτι κανονικα πρεπει και εκεινα λογω ανιστασης του αερα "σβησουν" γρηγοροτερα και φτασουν τελικα λιγοτερα σκαγια στο στοχο ή 3ος φοβος μηπως ανεβει σε τρελα επιπεδα το shot string....παιδια τα φωτα σας εδω μεσα ξερω οτι εχει και ειδικους αλλα και εμπειρους .....το υπενθυμιζω ενδιαφερομαι αποκλειστικα για πολυ μακρινες τουφεκιες ανω των 30 μετρων και καθαρα βιντεοσκοπικους λογους γιατι και εγω γνωριζω ναι οτι μπορουν να καταβληθουν και με ανοικτοτερα τσοκ(ας μην παμε τη συζητηση εκει...μια βοηθεια απλα σε αυτο που ενδιαφερομαι)-ευχαριστω εκ των προτερων
 
Υπάρχουν και άλλα τσοκακια aftermarket για τέτοιες σφικτά συγκεντρώσεις. ....muller ufo.....paterrnmaster.....kicks.....Υπάρχουν συνάδελφοί που τα έχουν και έχουν κάνει δοκιμές. ....
 
Back
Top