Συγκρίσεις όπλων-τσοκ

Εχτες προσθεσα 2 Carlsons φρενατα για την ΣΧ3 και ΡΕΜΙ για νεο γυρο δοκιμων μονο κοντρα ανεμο φετος,απο οπλουργο στα βορεια προαστεια Θρακομακεδονες που τα φερνει:)

Σαραντο να τα χαιρεσαι. Τα cremator της Carlson πηρες?
 
Αυτα εννοεις?
15591-beretta-benelli-mobil-12ga-ported-sporting-clay-cylinder.jpg

Αν ναι τα εχω και εγω αλα δεν ηξερα πως φρεναρουν τον συγκεντρωτηρα.
Αν εχω καταλαβει καλα δλδ...
 
Παντως με τα ονοματα που δινουν οι Αμερικανοι στα τσοκ τρεμω μονο με την ιδεα να περασει η βαλιτσα μου απο ελεγχο και να εχω μεσα τσοκ (παντα εχω) που να ονομαζονται
Terror, Bone Collector, Drake Killer, Cremator κοκ. Αντε τωρα να του εξηγας του τυπου οτι τα θελεις για κυνηγι τσιχλιτσας....
 
Για ριχτε και μια ματια εδω στη καινουργια σειρα τσοκ του Carlson:

http://www.americanhunter.org/artic...e-tubes-introduces-cremator-waterfowl-series/

Κυκλοφορησε προσφατα Αμερικη σαν waterfowl choke του Carlson και βασιζεται σε αλλο design αποτι τα κλασσικα του

Ταχα δει πριν καμια βδομαδα στο site τους, τι εκαναν αντεγραψαν τους patternmaster
 
Πέστε μου κάτι ρε παιδιά γιατί ακούω κ διαβάσω διάφορα..
Ο γκαφ Τόμας είχε πει ότι η Κάννες είναι το μηχανοστάσιο
Του όπλου(συμφωνώ)..
Όμως αξίζει να κάνουμε τόσο πολλές δοκιμες κ να ψάχνουμε??
Πιστεύω ότι όλες οι Κάννες σκοτώνουν όπως και όλα τα μαχαίρια σφάζουν..Νομίζω ότι ακόμη και το πιο φτηνό όπλο αν βρει κάποιος το κατάλληλο φυσίγγι του τότε θα εχει άριστες επιδόσεις..
Οι παλαιοί πως κυνηγούσαν και ίσως και με σκουριασμενες Κάννες?
Όσοι έχουν δοκιμάσει διάφορες Κάννες σε κυνηγι κλπ θα ήθελα την γνώμη τους..
 
Το οτι όλες οι κάννες σκοτώνουν εχεις απόλυτο δίκιο. Σε καθε οπλο μπορείς να του βρεις μια συνταγή φυσιγγίου και να σου αποδιδει παρα πολυ καλα. Όσο καλύτερα όμως ποιοτικά ειναι η καννη σου τόσες περισσότερες συνταγές διαφορετικών φυσιγγίων δέχεται και αποδιδει καλα και τοσο σταθερότερα σου αποδιδει στις διάφορες κλιματολογικες συνθηκες. Η ποιοτητα του ατσαλιου και η γεωμετρια ειναι για μενα τα κυρια χαρακτηριστικα της καλης καννης.
Απο προσωπικη εμπειρια τωρα, εχω κυνηγησει με καννες Verney Carron πενηνταετιας και βαλε, Remington 1100, Remington 870 με 6 εκ κωνο προσαρμογης, Beretta 301, Benelli Crio και αν επρεπε με τα κριτηρια τα δικα μου να τις εβαζα σε μια σειρα βαση της βλητικης αποδοσης της καννης μονο και οχι ολου του οπλου απο την καλυτερη στη χειροτερη, η σειρα αυτη θα ηταν 870, 1100, verney carron, 301, crio. Mε ολες ομως σκοτωνα.
 
Εγω θα συμφωνησω με τον Τασο.
Ο Τασος γνωριζει το εξωσφυρο του πατερα μου που το πηρε απο τον δικο του.
Λοιπον ειχα φοβερες επιτυχιες με αυτο το οπλο οπως και ο πατερας μου.
Ισως οπως οι εταιρεις ψαχνουν να βρουν τροπους να προσελκυσουν πελατες στην δυσκολη εμπορικα εποχη και βαζουν ονοματα φανταζε EXPLOR UNICO EXTREME REAPER BONE COLLECTOR κλπ κλπ ετσι το ιδιο marketing εχει γινει και με τις κανες τους αυλους και τους κωνους.
Δε γινεται το βραζιλιανικο 28αρι μου να κατεβαζει τσιχλες στα 40 -45 μετρα και να παιρνει τα ευσημα ο μακρυς κωνος προσαρμογης που ΔΕΝ εχει.
Επισης μην ξεχναμε το κοντακι!
 
Το οτι όλες οι κάννες σκοτώνουν εχεις απόλυτο δίκιο. Σε καθε οπλο μπορείς να του βρεις μια συνταγή φυσιγγίου και να σου αποδιδει παρα πολυ καλα. Όσο καλύτερα όμως ποιοτικά ειναι η καννη σου τόσες περισσότερες συνταγές διαφορετικών φυσιγγίων δέχεται και αποδιδει καλα και τοσο σταθερότερα σου αποδιδει στις διάφορες κλιματολογικες συνθηκες. Η ποιοτητα του ατσαλιου και η γεωμετρια ειναι για μενα τα κυρια χαρακτηριστικα της καλης καννης.
Απο προσωπικη εμπειρια τωρα, εχω κυνηγησει με καννες Verney Carron πενηνταετιας και βαλε, Remington 1100, Remington 870 με 6 εκ κωνο προσαρμογης, Beretta 301, Benelli Crio και αν επρεπε με τα κριτηρια τα δικα μου να τις εβαζα σε μια σειρα βαση της βλητικης αποδοσης της καννης μονο και οχι ολου του οπλου απο την καλυτερη στη χειροτερη, η σειρα αυτη θα ηταν 870, 1100, verney carron, 301, crio. Mε ολες ομως σκοτωνα.
Παυλο εβαλες την crio τελευταια,τι ακριβώς δεν σου άρεσε (δεν μιλάω για δοκιμές σε χαρτόνια κλπ)αλλά κατευθείαν στο κυνήγι..Είχες ζωντανά θηράματα?Δεν "έκοβε"μακριά σε σχέση με τις άλλες Κάννες?Ήταν ιδιότροπη στα φυσίγγια?Συμφωνώ οτι με ολες σκωτονες!ομως μήπως η 870 που εβαλες πρώτη είχε καλύτερα σκωτοματα?(αν μπορώ να το πω έτσι)..
 
στο τέλος θα σκοτωθούμε μεταξύ μας παιδιά επειδή κάποιοι νομίζουν ότι όντως τα όπλα δεν σκοτώνουν σε σχέση με κάποια άλλα,,,,,και εξηγούμαι

στο facebook σε κάποια ομάδα είχαν την ίδια κουβέντα που κάνουμε τώρα,ένας πανεξυπνίδης beretaκιας είχε πει

"πάρε την benelli σου και ευχαρίστως να κάτσω στα 35-40 μέτρα να με τουφεκίσεις" ήταν τόσο σίγουρος δηλαδή για το αποτέλεσμα

κάποιος στο θέμα βλητικής εδώ μέσα έχει γράψει κάτι το οποίο θεωρώ πολύ σωστό - μην ασχολείστε τόσο πολύ με την βλητική από την στιγμή που το όπλο και τα φυσίγγια σας κάνουν μπαμ και κατεβάζουν το θήραμα,αν δεν το κάνουν δοκιμάστε διαφορετικό φυσίγγι

εδώ από το εργοστάσιο βγαίνουν κάννες καλύτερες και πιο ίσιες από κάποιες άλλες και εμείς πάμε να διορθώσουμε το λάθος του εργοστασίου .xm.

με μια sl80 123 που κυνηγάω καμιά φορά με σταθερό τσοκάρισμα 2* του πατέρα,νομίζω ότι θα ανοίξει στα δύο η κάννη,γιατί το μέταλλο της είναι σαν τσιγαρόχαρτο έλα όμως που βγάζει απίστευτη τουφεκιά και κατεβάζει παπιά στο θεό και εγώ ακόμα ψάχνω που θα ανοίξω τρύπες στα δικά μου τσοκ

αστεία πράγματα
 
Back
Top