Σκοπευτικα οπλα μεσης κατηγοριας!

Μικρη η εμπειρια μου απο οπλα αυτης της κατηγοριας, περαν του 687, μονο με το Zoli εχω ασχοληθει λιγο παραπανω. Αν το 687 ειχε κανες 76αρες ή μπορουσα να βρω ενα 76αρι 682 αντιστοιχο σπορτιγκ, δεν θα το αλλαζα με τιποτα. Απο κει και επειτα, για μενα ειναι θεμα αξιοπιστιας κυριως, και οπτικης. Δηλαδη αγοραζεις οπλο που σου αρεσει και ξερεις οτι ειναι απροβληματιστο. Προσωπικα αντιπαθω τις ψηλες βασεις (οχι για κανενα λογο σοβαρο, απλα δεν μου αρεσουν οπτικα), οποτε αν δεν αγοραζα το Κρονος, μαλλον προς Guerini θα κοιταγα.
 
Έχω αγωνιστεί με βάρη καννών στα 81 εκ από 1340 γρ (K80 Parcours). Το DT10 μου έχει κάννες 81 εκ βάρους 1470 γρ.
Σιγά μην έδινες 16000??χιλ ευρώ για να πάρεις το Κ.Την αντιγραφή του 3200....
Το δικό σου είναι με αεριζόμενες πλαινές που είναι ΠΑΝΤΑ ποιό βαριες από τις μασιφ και 10μμ σε 8μμ η πάνω.Το Κ 7μμ σε 4μμ..η πάνω ρίγα..
Αναλογικά οι δικές σου κάννες θα έβγαιναν ελαφρύτερες!
Εντάξει η σκανδάλη αλλά ΠΟΛΥ υπερεκτιμημένο ρε φίλε και πολύπλοκος μηχανισμός..Τέσπα γουστα είναι αυτά,(οταν το βαρεθείς το δικό σου εδώ είμαστε),,
 
Σιγά μην έδινες 16000??χιλ ευρώ για να πάρεις το Κ.Την αντιγραφή του 3200....
Το δικό σου είναι με αεριζόμενες πλαινές που είναι ΠΑΝΤΑ ποιό βαριες από τις μασιφ και 10μμ σε 8μμ η πάνω.Το Κ 7μμ σε 4μμ..η πάνω ρίγα..
Αναλογικά οι δικές σου κάννες θα έβγαιναν ελαφρύτερες!
Εντάξει η σκανδάλη αλλά ΠΟΛΥ υπερεκτιμημένο ρε φίλε και πολύπλοκος μηχανισμός..Τέσπα γουστα είναι αυτά,(οταν το βαρεθείς το δικό σου εδώ είμαστε),,
Δεν είναι υπερεκτιμημένο το Parcours. Για μένα αξίζει και το τελευταίο σεντ της τιμής του.
 
Δεν είναι υπερεκτιμημένο το Parcours. Για μένα αξίζει και το τελευταίο σεντ της τιμής του.
Γιατί αξίζει?
Eνα kemen αν το έβαζα στο χέρι από καινουριο όπως το θέλω θα το προτιμούσα.
 
Γιατί αξίζει?
Eνα kemen αν το έβαζα στο χέρι από καινουριο όπως το θέλω θα το προτιμούσα.
Στο εργοστάσιο της ΚΕΜΕΝ δεν έχω πάει, αν και μου έχουν πει ότι το πιο μοντέρνο μηχάνημα εκεί είναι η καφετιέρα! Έχω πάει όμως στα εργοστάσια της Perazzi και της Krieghoff και έχω διαμορφώσει γνώμη. Μακάρι να υπήρχαν φράγκα να παίρναμε ο καθένας 2-3 απ'το καθένα για να διαλέγαμε το καλύτερο και να μην τσακωνόμαστε. .cofee.
 
Σημερα λοιπον εριξα το 694 σε 76εκατοστα!
Οχι το 81 γιατι ο φιλος που το πηρε δεν ηρθε!
Το 76αρι νομιζω εχει το τελειο ζυγισμα!!
Αρκετα καλη κινηση, πολυ καλες τουφεκιες και βελτιωμενο συστημα πάπιας!φανηκε στιβαρη στον τροπο που δενει με το οπλο!
Καλη λαβη στο κοντακι το οποιο ηταν και ρυθμιζομενο και λεπτη παπια με πανεμορφο σχημα κατα τη γνωμη μου!!
Το νεο στυλ της βασης εμενα μου αρεσε πολυ!!
Βεβαια η τιμη του γυρω στα 4200 με ρυθμιζομενο ειναι τσιμπημενη!
Σε αυτα τα χρηματα τουλαχιστον εγω θα επερνα κατι άλλο!
Κατά τα άλλα ωραιο οπλο!!
 
Σημερα λοιπον εριξα το 694 σε 76εκατοστα!
Οχι το 81 γιατι ο φιλος που το πηρε δεν ηρθε!
Το 76αρι νομιζω εχει το τελειο ζυγισμα!!
Αρκετα καλη κινηση, πολυ καλες τουφεκιες και βελτιωμενο συστημα πάπιας!φανηκε στιβαρη στον τροπο που δενει με το οπλο!
Καλη λαβη στο κοντακι το οποιο ηταν και ρυθμιζομενο και λεπτη παπια με πανεμορφο σχημα κατα τη γνωμη μου!!
Το νεο στυλ της βασης εμενα μου αρεσε πολυ!!
Βεβαια η τιμη του γυρω στα 4200 με ρυθμιζομενο ειναι τσιμπημενη!
Σε αυτα τα χρηματα τουλαχιστον εγω θα επερνα κατι άλλο!
Κατά τα άλλα ωραιο οπλο!!
Ποιο σου θύμισε στο ρίξιμο και τι θα έπαιρνες εσύ στα ίδια χρήματα;;)
 
Ποιο σου θύμισε στο ρίξιμο και τι θα έπαιρνες εσύ στα ίδια χρήματα;;)
Λεωνιδα μου θυμισε ενα κλασσικό αλλα πιο βαρυ ισως, 692!
Εμενα το δικο μου ειναι 3640 με καποια βαρακια στο κοντακι επομενως πανω κατω ιδια πραγματα!!
Βέβαια στα 4200, εγω προσωπικα θα επερνα ισως το zoli kronos η το browning ultra xs pro!
Και σαν τριτη επιλογη το invictus!
Η επιλογή του invictus δεν μου αρέσει γιατι σε αυτα τα λεφτα δεν περιλαμβάνει ρυθμιζομενο κοντακι και σύστημα με βαριδια για να το φερεις οπως θελεις!!
Οταν θα αρχισουν να τα ζυγιζουν απο το εργοστασιο τοτε το ξαναβλεπουμε!
 
Λεωνιδα μου θυμισε ενα κλασσικό αλλα πιο βαρυ ισως, 692!
Εμενα το δικο μου ειναι 3640 με καποια βαρακια στο κοντακι επομενως πανω κατω ιδια πραγματα!!
Βέβαια στα 4200, εγω προσωπικα θα επερνα ισως το zoli kronos η το browning ultra xs pro!
Και σαν τριτη επιλογη το invictus!
Η επιλογή του invictus δεν μου αρέσει γιατι σε αυτα τα λεφτα δεν περιλαμβάνει ρυθμιζομενο κοντακι και σύστημα με βαριδια για να το φερεις οπως θελεις!!
Οταν θα αρχισουν να τα ζυγιζουν απο το εργοστασιο τοτε το ξαναβλεπουμε!
Αν δεν ζυγίζει το όπλο απ'το εργοστάσιο φίλε δεν το σώζουν όλα τα βαρίδια του κόσμου
 
Λεωνιδα μου θυμισε ενα κλασσικό αλλα πιο βαρυ ισως, 692!
Εμενα το δικο μου ειναι 3640 με καποια βαρακια στο κοντακι επομενως πανω κατω ιδια πραγματα!!
Βέβαια στα 4200, εγω προσωπικα θα επερνα ισως το zoli kronos η το browning ultra xs pro!
Και σαν τριτη επιλογη το invictus!
Η επιλογή του invictus δεν μου αρέσει γιατι σε αυτα τα λεφτα δεν περιλαμβάνει ρυθμιζομενο κοντακι και σύστημα με βαριδια για να το φερεις οπως θελεις!!
Οταν θα αρχισουν να τα ζυγιζουν απο το εργοστασιο τοτε το ξαναβλεπουμε!
Τα τελευταια καλα μπερετα απο όλες τις αποψεις ηταν το 682 και το DT10
 
Σημερα λοιπον εριξα το 694 σε 76εκατοστα!
Οχι το 81 γιατι ο φιλος που το πηρε δεν ηρθε!
Το 76αρι νομιζω εχει το τελειο ζυγισμα!!
Αρκετα καλη κινηση, πολυ καλες τουφεκιες και βελτιωμενο συστημα πάπιας!φανηκε στιβαρη στον τροπο που δενει με το οπλο!
Καλη λαβη στο κοντακι το οποιο ηταν και ρυθμιζομενο και λεπτη παπια με πανεμορφο σχημα κατα τη γνωμη μου!!
Το νεο στυλ της βασης εμενα μου αρεσε πολυ!!
Βεβαια η τιμη του γυρω στα 4200 με ρυθμιζομενο ειναι τσιμπημενη!
Σε αυτα τα χρηματα τουλαχιστον εγω θα επερνα κατι άλλο!
Κατά τα άλλα ωραιο οπλο!!
Σκανδαλη σε σύγκριση με το 692?
 
Ρε όλοι δεν πάμε καλά αλλά ο Δημήτρης είναι των άκρων.Πριν λίγες μέρες έλεγε ότι θέλει μια 1100 με 81..(αυτό το κουτούκι όπλο) και από τη άλλη παίζει με τα γραμμάρια στις κάννες.. .big smile. :)
Δεν ζυγίζει δηλαδή 12,5 εκατοστά απ'τη σκανδάλη το 1100; .sarcastic.
 
Back
Top