Σκοπευτικα οπλα μεσης κατηγοριας!

Καταδικάστηκε γενικά το όπλο λόγω του θέματος με τους εξολκεις του κομμωτή φίλε Λεο ;
Καμία σχέση! Απαράδεκτο βάρος, απαράδεκτο ζύγισμα, ο ορισμός του αδιάφορου και του δύστροπου στο ρίξιμο! Προσωπική μου άποψη πάντα.
 
Καλες γιορτες σε ολους και με το καλο ο νεος χρονος!
Ενα ενδιαφερον θεμα που ισως βοηθησει καποιους στην επιλογη σκοπευτικου όπλου μεσης κατηγοριας!
Ποιο θεωρειται best value οπλο μεσης κατηγοριας και για ποιο λογο!
Σε αυτην την καρηγορια τουλαχιστον εγω,θα εβαζα τα παρακατω οπλα:
Beretta 694
Beretta 692
Browning b725
Browning b725 pro sport
Guerini summit
Guerini summit ascent
Guerini invictus
Zoli kronos
Blaser f16
Θα ηταν ωραιο και χρήσιμο να ακουστουν αποψεις!!
Καλες γιορτες και παλι!
Δεν εξετάζω ποιότητα κατασκευής και αξιοπιστία, καθώς όλα τα όπλα της λίστας πληρούν αυτές τις προδιαγραφές. Κρίνοντας με την αίσθηση στα χέρια λοιπόν, το καλύτερο είναι το 692. Δεύτερο στη λίστα μου το Summit και το Ascent αλλά με κάννες 76 εκατοστών. Στα 81 δεν συγκρίνονται με το 692. Για το 694 μόνο καλά πράγματα είχα διαβάσει, και μάλιστα από αρθρογράφους που εμπιστεύομαι, αλλά όταν το έπιασα στα χέρια μου δεν πείστηκα ότι είναι κάτι εξαιρετικό. Η γνώμη μου είναι ότι το 692 έχει τόσο απόλυτο ζύγισμα που απλά ζορισε τους μέτριους σκοπευτές και η Beretta απλά έβγαλε κάτι πιο "forgiving" για να τους χαρίσει κάποια από τα πιάτα που δεν αξίζουν.
 
Last edited:
Δεν εξετάζω ποιότητα κατασκευής και αξιοπιστία, καθώς όλα τα όπλα της λίστας πληρούν αυτές τις προδιαγραφές. Κρίνοντας με την αίσθηση στα χέρια λοιπόν, το καλύτερο είναι το 692.
Αυτό το ξέρουμε..για το 694 πές κάτι γιατί δεν το έχω ψειρίσει και δεν έχω άποψη.
 
Η γνώμη μου είναι ότι το 692 έχει τόσο απόλυτο ζύγισμα
Σε 76 υποθέτω.
και η Beretta απλά έβγαλε κάτι πιο "forgiving" για να τους χαρίσει κάποια από τα πιάτα που δεν αξίζουν.
Καλά δεν έκανε? Τι ακριβώς είναι αυτό που"βελτίωσε" και σου δίνει πιάτα?
(λέγε γιατί ακόμα δεν το πήρα το 692 και θα το βάλω για πούλημα) .big smile.
 
Για την ιστορία, ούτε εμένα μου αρέσει το 686 έτσι όπως κατάντησε.
Υπάρχει κάποια διευκρίνιση για αυτό? Είχα το παλιό 686 και το ξαναπήρα δεν είδα κάτι διαφορετικό εκτός από τον αυλό. Βέβαια είναι μια κατηγορία κάτω σε σχέση με τα άλλα του ομίλου και φαίνεται αμέσως μόλις τα πιασεις στα χέρια σου,αλλά σε σχέση με το παλιό εγώ δεν είδα διαφορά.
 
Δεν εξετάζω ποιότητα κατασκευής και αξιοπιστία, καθώς όλα τα όπλα της λίστας πληρούν αυτές τις προδιαγραφές. Κρίνοντας με την αίσθηση στα χέρια λοιπόν, το καλύτερο είναι το 692. Δεύτερο στη λίστα μου το Summit και το Ascent αλλά με κάννες 76 εκατοστών. Στα 81 δεν συγκρίνονται με το 692. Για το 694 μόνο καλά πράγματα είχα διαβάσει, και μάλιστα από αρθρογράφους που εμπιστεύομαι, αλλά όταν το έπιασα στα χέρια μου δεν πείστηκα ότι είναι κάτι εξαιρετικό. Η γνώμη μου είναι ότι το 692 έχει τόσο απόλυτο ζύγισμα που απλά ζορισε τους μέτριους σκοπευτές και η Beretta απλά έβγαλε κάτι πιο "forgiving" για να τους χαρίσει κάποια από τα πιάτα που δεν αξίζουν.
Οντως Λεωνιδα το 692 εχει σωστη αναλογια βαρους βασης με βαρος καννών !!
Τωρα το 694 εχει καποιες βελτιωσεις!!στα ξυλινα μερη στον τροπο που γατζωνει η παπια και τη δυνατοτητα προσθεσης βαριδιων καρω απο την παπια!!ολα αυτα εχουν ανεβαση την τιμη λιγακι!γυρω στα 500 ευρω απο το 692!
Οπως τα εχουμε ξαναπει εγω θεωρω τα ζολι ενα σκαλι πανω αλλα εχουν και αυτα καποια αρνητικα!
Τα browning και κυριως το pro sport ειναι κυριως για αρκετα μεγαλοσωμους!η ποιοτητα της βαβης ειναι στα μειων πιστευω!
Τα guerini ειναι αρκετα καλα οπλα αλλα θελουν δουλεια στο ζυγισμα!!τα 32αρια είναι αρκετα μπροστοβαρα και απορω πως μια εταιρια που δειχνει να προσέχει τα οπλα της τα βγαζει χωρις τουλαχιστων ενα συστημα βαριδιων!!
Περα απο αυτο της ανακρουσης που κανει και 250 ευρω!
 
Κατά τη γνώμη μου το 525 sporter και το 686 sporting ειναι δύο entry level οπλα που πλέον όμως ενσωματώνουν και εξελιγμένη βλητική τεχνολογία με διευρυμένο αυλό και πιο μακρύ κώνο για καλύτερες κατανομές και λιγότερη ανάκρουση, πάντα σε σχέση με τις παλαιότερες εκδόσεις τους. Δεν τα θεωρώ όπλα μέσης κατηγορίας, όμως αυτά θεωρώ value for money. Και τέρατα αξιοπιστίας δοκιμασμένα για δεκαετίες. Κ με ένα custom κοντάκι ανεβαίνεις κι άλλο. Από εκεί και πέρα μιλάμε για μέση ή υψηλή κατηγορία ανάλογα με το τι χρήματα διαθέτει κάποιος ή τι ψάχνει. Απο ενα σημειο και μετά ομως δεν μιλάμε για value for money οπλα οταν ξεπερνάς τα 3, 4, 5, χιλιάρικα και παμε και για διψήφια νουμερα. Εκει μιλάμε για άλλα υλικά, άλλες παροχές, τεχνολογία αιχμής κλπ.
Προσωπικά μου αρέσει η ιδέα για ξεκίνημα με καλό entry level όπλο και στη συνέχεια όταν κάποιος μάθει τι θέλει και τι του γίνεται να περνάει σε καλύτερο πιο ακριβό όπλο. Αναλογα με πολλούς παράγοντες.
Παντως αναφορικά με τα οπλα που γίνεται συζήτηση, 692, 694, 725, guerini summit κλπ προσωπικά δεν θα ξεχωριζα κάποιο. Όλα έχουν πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα. Αρα ο κάθε σκοπευτής δοκιμάζει σταθμίζει κλπ και καταλήγει στο όπλο που του ταιριάζει και του αρέσει και στο μάτι αισθητικά (παιζει κ αυτο το ρόλο του). Εγώ πάντως αν επρεπε να διαλέξω για μένα όπλο απο αυτά τα μέσης κατηγορίας, ισως θα διάλεγα το guerini summit sporting 76.
Αυτά σαν προσωπική άποψη ή/και φιλοσοφία. Ο Λεωνίδας σίγουρα έχει μεγαλύτερη εμπειρία και γνώσεις γι αυτά.
 
Last edited:
Τα περισσότερα είναι θέμα προσωπικού γούστου και υποκειμενικής άποψης ....
πρώτο μου δίκαννο ήταν ένα 525 απλό ... μου έκανε τα γούστα, έκλεινε σαν ντουλάπα, αξιόπιστο ...όλα καλά, απόλυτα ευχαριστημένος , έλεγα τα καλύτερα σε όλους ...
Δεύτερο ποζέ το 682 e gold ... το είχα απωθημένο αυτό το όπλο, καλύτερο προφίλ, πιο ευκίνητο, πιο όμορφο... εδώ και ένα χρόνο που το έχω δεν έχω βγάλει το Bro από την οπλοθηκη... :)
 
Σε 76 υποθέτω.

Καλά δεν έκανε? Τι ακριβώς είναι αυτό που"βελτίωσε" και σου δίνει πιάτα?
(λέγε γιατί ακόμα δεν το πήρα το 692 και θα το βάλω για πούλημα) .big smile.
Για μένα Άρη, το απόλυτο ζύγισμα σημαίνει απόλυτη υπακοή. Επομένως ότι του δώσεις αυτό ακριβώς θα εκτελέσει. Ένα όπλο που είναι μπροστόβαρο κάνει κάτι λιγότερο από αυτό που θα του δώσεις: Σωστή κίνηση, λίγο λιγότερο σωστή. Λάθος κίνηση, λίγο λιγότερο λάθος. Προτιμώ τα όπλα να κάνουν ακριβώς αυτό που θέλω και εάν είμαι εγώ λάθος να μου το δείχνουν. Ένα όπλο που μου κρύβει τις αδυναμίες μου λόγω δικής του αδράνειας μου είναι αδιάφορο.
 
Εδώ σε έχω. Από εκει και πέρα χάλασε η συνταγή...
Το έργο είναι στις κάνες φίλε, στο βάρος των καννων, όσο το βάρος βγαίνει πιο έξω από το εμπρός χέρι τόσο πιο δυσκολο γίνεται το οπλο , το έχω ξαναγραψει
 
Το έργο είναι στις κάνες φίλε, στο βάρος των καννων, όσο το βάρος βγαίνει πιο έξω από το εμπρός χέρι τόσο πιο δυσκολο γίνεται το οπλο , το έχω ξαναγραψει,
Αυτές είναι οι κάννες του στα 75 εκ,
Πιστεύεις ότι είναι ιδανικό βάρος γιαυτό τό όπλο ή οι optima που είναι 100 γρ περίπου ποιό βαριές στα 76.
Εγώ το αισθάνομαι καλύτερα με τις optima που τις κουμπωσα προχειρα.
Αλλος το θέλει ζωηρό το όπλο και αλλος όχι,
Από κάννες σε κάννες διαφερει το ζύγισμα και ας έχουν το ίδιο βάρος!!Αλλο βάρος οι ρίγες τα μπλοκ κλπ.
και η βάση παίζει πολύ σημαντικό ρόλο .μία ελαφριά βάση δεν παίρνει γιατρειά .μια ελαφρια κάννη παλεύεται.
 
Όντως Λεωνιδα το 692 εχει σωστη αναλογια βαρους βασης με βαρος καννών !!
Τωρα το 694 εχει καποιες βελτιωσεις!!στα ξυλινα μερη, στον τροπο που γατζωνει η παπια και τη δυνατοτητα προσθεσης βαριδιων κατω απο την παπια!!ολα αυτα εχουν ανεβάσει την τιμη λιγακι!γυρω στα 500 ευρω απο το 692!
Οπως τα εχουμε ξαναπει εγω θεωρω τα ζολι ενα σκαλί πανω αλλα εχουν και αυτα καποια αρνητικα!
Τα browning και κυριως το pro sport ειναι κυριως για αρκετα μεγαλοσωμους!η ποιοτητα της βαφης ειναι στα μειων πιστευω!
Τα guerini ειναι αρκετα καλα οπλα αλλα θελουν δουλεια στο ζυγισμα!!τα 32αρια είναι αρκετα μπροστοβαρα και απορω πως μια εταιρια που δειχνει να προσέχει τα οπλα της τα βγαζει χωρις τουλάχιστον ενα συστημα βαριδιων!!
Περα απο αυτο της ανακρουσης που κανει και 250 ευρω!
 
Αυτές είναι οι κάννες του στα 75 εκ,
Πιστεύεις ότι είναι ιδανικό βάρος γιαυτό τό όπλο ή οι optima που είναι 100 γρ περίπου ποιό βαριές στα 76.
Εγώ το αισθάνομαι καλύτερα με τις optima που τις κουμπωσα προχειρα.
Αλλος το θέλει ζωηρό το όπλο και αλλος όχι,
Από κάννες σε κάννες διαφερει το ζύγισμα και ας έχουν το ίδιο βάρος!!Αλλο βάρος οι ρίγες τα μπλοκ κλπ.
και η βάση παίζει πολύ σημαντικό ρόλο .μία ελαφριά βάση δεν παίρνει γιατρειά .μια ελαφρια κάννη παλεύεται.
Παίζει ρολο που κ πως πιανεις το όπλο μπροστά στην παπια , παιζει ρόλο κ πως ρίχνει ο καθένας, προσωπικα θεωρω πως 1400 γρ είναι το ιδανικοτερο στις κανες
 
Μια απορία μου ήρθε στο μυαλο , δεν μπορώ να θυμηθώ ποιο όπλο έχει παρει τα πιο πολλα πρωταθληματα κ νίκες στο κομπακ στην Ελλάδα, μήπως θυμάται κάποιος να μας πει ;
 
Back
Top