Σκοπευτική ταυτότητα

Έχω ακούσει δυστυχώς και την περίπτωση που σωματείο δεν αποδεσμεύει αθλητη (επειδή πηγαίνει σε αγώνες και έχει διακρίσεις), όσα και να τους δώσεις. Εκεί τον έχει πιει ο αθλητής και πρέπει να κάνει ότι και στην από πάνω περίπτωση (με τα 120ε)
Ο σύλλογος τι κερδίζει αν κάποιος αθλητής έχει διακρίσεις ;
Σε χρήμα εννοώ, πέρα από το πρεστίζ
 
Ωχ παναγία μου, ημι-αστείο λέει....sarcastic..yel.
Υ.Γ πολύ αστείο και πάντα φιλικά με την κάλη έννοια!
Ναι ρε συ, σιγά μην χάσουν τον Μέσι της σκοποβολής :) :) :)
Άκου εκεί χρήματα να σε αποδεσμεύσουν αχαχα
Για τον τζίρο του συλλόγου δεν σε αποδεσμεύουν και γιατί πιθανόν έχεις ακολούθους που θα την κάνουν και αυτοί :)
 
Για τον τζίρο του συλλόγου δεν σε αποδεσμεύουν και γιατί πιθανόν έχεις ακολούθους που θα την κάνουν και αυτοί :)

Τη δόξα πολλοί εμίσησαν, το χρήμα ουδείς

...και περί του τζίρου ο λόγος φυσικά!

Απ' την άλλη -όπως έγραψα στην ανάρτησή μου, όλα τα σωματεία ΄έχουν το δικαίωμα να αρνηθούν μεταγραφή, όσα λεφτά κι αν τους δώσεις ('νταξει, ο καθένας έχει την τιμή του κλπ) και έχω παραδείγματα που το έχουν κάνει, αρκετές φορές. Ο λόγος που το κάνουν μπορεί να είναι από πρεστίζ (επειδή πχ έχουν στις τάξεις τους αθλητές που κυνηγούν διακρίσεις), μέχρι τσακωμός με τον πρόεδρο ή οτιδήποτε άλλο, απλά η λύση σε τέτοιο εμπόδιο είναι, ή η διαγραφή από τα μητρώα της ΣΚΟΕ για την τρεχουσα χρονιά και εγγραφή σε νέο σωματείο από την νέα χρονιά (120ε παράβολο διαγραφής), ή να μείνει κάποιος ανενεργός 1 χρόνο ώστε να μεταγραφεί ελεύθερος από σωματείο (80ε παράβολο μεταγραφής).
 
Ektός αν δεν κάνω λάθος όταν είσαι πάνω από 50 ετών.
Πολύ σωστά !!! Οι seniors & οι veterans, έχουν μερικά προνόμια στη σκοποβολή και θα 'πρεπε να έχουν και πολλά περισσότερα (εκπτώσεις στην ετήσια ανανέωση της σκοπευτικής ταυτότητας, μειωμένα παράβολα για αγορές κι ανανεώσεις όπλων, επιχορηγούμενη συμμετοχή σε σεμινάρια για όσους θέλουν να γίνουν εκπαιδευτές / προπονητές κυνηγετικής / αθλητικής σκοποβολής κλπ)...
 
Last edited:
Καλημέρα τι γίνεται τελικά με τον νέο νόμο που ψηφίστηκε στις 17 Γενάρη;
Εκτός από σκοπευτική ταυτότητα πλέον για να μπεις στο σκοπευτήριο το όπλο σου πρέπει να είναι δηλωμένο σαν σκοπευτικό;
 
το όπλο σου πρέπει να είναι δηλωμένο σαν σκοπευτικό;
όχι, δεν χρειάζεται να είναι δηλωμένο σαν σκοπευτικό -αν και οι περισσότεροι, το αναρωτηθήκαμε τις πρώτες μέρες μετά την ανάρτηση της νέας ΚΥΑ...
Σκοπευτικό θα δηλωθεί αυτό που φέρει γεμιστήρα και αυτό που φέρει περισσότερα από 2 φυσέκια στην αποθήκη (χωρίς μειωτήρα)...

Αν και αναμένουμε διευκρινιστική από την ΕΛΑΣ, δεν νομίζω να αλλάξει κάτι σε αυτό το θέμα...
 
Δηλαδή μόνο με την ΑΚΚΟ αλλά ΧΩΡΙΣ σκοπευτική ταυτότητα; Τί επιδεικνύω στο σκοπευτήριο για να με αφήσουν να ρίξω καμμιά μπαλωθιά;
1. ΑΚΚΟ
2. Κυνηγετική Άδεια; ναι; όχι;
3. Σκοπευτική Ταυτότητα; ναι; όχι;
 
Δηλαδή μόνο με την ΑΚΚΟ αλλά ΧΩΡΙΣ σκοπευτική ταυτότητα; Τί επιδεικνύω στο σκοπευτήριο για να με αφήσουν να ρίξω καμμιά μπαλωθιά;
1. ΑΚΚΟ
2. Κυνηγετική Άδεια; ναι; όχι;
3. Σκοπευτική Ταυτότητα; ναι; όχι;
Λογικά ΑΚΚΟ και σκοπευτική ταυτότητα για τους κυνηγούς.
 
Λογικα πλέον με την ΑΚΚΟ πας προς το σκοπευτηριο και ρίχνεις κανονικά. Για αγώνες είναι άλλο πράγμα εκεί θες ταυτότητα. Θα περιμένουμε να δούμε και την διευκρινιστική. Πάντως αν ισχύει είναι η καλύτερη απόφαση για να έρθει νέος κόσμος στα σκοπευτήρια.
 
Back
Top