Σκοπευτική ταυτότητα

Βασίλη μπορείς να δώσεις το λινκ που βλέπεις τα σωματεία και τα αθλήματα με τα οποία ασχολείται το κάθε ένα σε παρακαλώ;
Skoe.gr ..... μπαίνεις και περιηγεισαι στην ιστοσελίδα.... αθλήματα, σωματεία, πρόγραμμα αγώνων για κάθε άθλημα
 
Skoe.gr ..... μπαίνεις και περιηγεισαι στην ιστοσελίδα.... αθλήματα, σωματεία, πρόγραμμα αγώνων για κάθε άθλημα
Την ιστοσελίδα της ΣΚΟΕ την ξέρω. Πουθενά δε βρισκω να λέει τί αθλήματα έχει ο κάθε σύλλογος. Ίσως να είμαι στόκος και να μη το βλέπω, εσείς που το είδατε να γράφει τί αθλήματα έχει το κάθε σωματείο;
 
Την ιστοσελίδα της ΣΚΟΕ την ξέρω. Πουθενά δε βρισκω να λέει τί αθλήματα έχει ο κάθε σύλλογος. Ίσως να είμαι στόκος και να μη το βλέπω, εσείς που το είδατε να γράφει τί αθλήματα έχει το κάθε σωματείο;
Στα σωματεια και στα αθλήματα....
 
Πουθενά δε λέει τί αθλήματα έχει το κάθε σωματείο.
Αυτό πήγα να γράψω τώρα.... ανάλογα σε ποια περιοχή είσαι δες τι σωματεία υπάρχουν...στη συνέχεια μπορείς να δεις με τι άθλημα ασχολείται το καθένα...τα περισσότερα έχουν και δική τους σελίδα στο διαδίκτυο και φωτογραφίες από τις διάφορες εκδηλώσεις τους
 
Την ιστοσελίδα της ΣΚΟΕ την ξέρω. Πουθενά δε βρισκω να λέει τί αθλήματα έχει ο κάθε σύλλογος. Ίσως να είμαι στόκος και να μη το βλέπω, εσείς που το είδατε να γράφει τί αθλήματα έχει το κάθε σωματείο;
Η ιστοσελίδα της ΣΚΟΕ δεν γράφει για τα προσφερόμενα αθλήματα των συλλόγων. Αλλά και οι περισσότεροι σύλλογοι όχι μόνο δεν γράφουν τι ακριβώς προσφέρουν αλλά ούτε επικαιροποιούν καν τις ιστοσελίδες τους. Δεν μένει τίποτα άλλο παρά το τηλεφώνημα για να πάρεις πληροφορίες.
 
Αυτό πήγα να γράψω τώρα.... ανάλογα σε ποια περιοχή είσαι δες τι σωματεία υπάρχουν...στη συνέχεια μπορείς να δεις με τι άθλημα ασχολείται το καθένα...τα περισσότερα έχουν και δική τους σελίδα στο διαδίκτυο και φωτογραφίες από τις διάφορες εκδηλώσεις τους
ΑΑΑ κατανοητό. Νόμιζα ότι εννοούσες ότι η ιστοσελίδα της ΣΚΟΕ γράφει συγκεντρωτικά για κάθε σωματείο τί αθλήματα έχει.
Σε ευχαριστώ πολύ. Δυστυχώς οι περισσότεροι σύλλογοι δεν έχουν καμία ιστοσελίδα και κάποιοι έχουν δήθεν ιστοσελίδα στο Φέισμπουλ.
 
Αύριο ξεκινάει η περίοδος μεταγραφών των σκοπευτικών σωματείων / συλλόγων και θα διαρκέσει μέχρι τις 20 Σεπτεμβρίου.

Εδώ η σχετική ενημέρωση στη σελίδα της ΣΚΟΕ.
Πρακτικά όλοι είμαστε στην περίπτωση Β.

Αυτό το "Αποδέσμευση Αθλητή από το Παλαιό Σωματείο" μπορεί να δημιουργήσει κάποιο πρόβλημα αν ζητάς τη μεταγραφή σου στην περίοδο των μεταγραφών ;
Υπάρχει περίπτωση ο παλαιός (τωρινός) σύλλογός σου να μην δίνει έγκριση αποδέσμευσης ή να ζητάει χρήματα για να το αποδεχτεί;
Επίσης, πρέπει εγώ να πάρω χαρτί που να με αποδεσμεύει από το παλαιό σωματείο και να το πάω στο καινούργιο ή στη ΣΚΟΕ;
Ή κάνοντας την αίτηση αυτό θα γίνει αυτόματα.
 
Last edited:
Πρακτικά όλοι είμαστε στην περίπτωση Β.

Αυτό το "Αποδέσμευση Αθλητή από το Παλαιό Σωματείο" μπορεί να δημιουργήσει κάποιο πρόβλημα αν ζητάς τη μεταγραφή σου στην περίοδο των μεταγραφών ;
Υπάρχει περίπτωση ο παλαιός (τωρινός) σύλλογός σου να μην δίνει έγκριση αποδέσμευσης ή να ζητάει χρήματα για να το αποδεχτεί;
Επίσης, πρέπει εγώ να πάρω χαρτί που να με αποδεσμεύει από το παλαιό σωματείο και να το πάω στο καινούργιο ή στη ΣΚΟΕ;
Ή κάνοντας την αίτηση αυτό θα γίνει αυτόματα.
Υπάρχει περίπτωση ο σύλλογος όπου ανήκεις ήδη να ζητήσει την εξόφληση τυχόν συνδρομών που δεν έχουν καταβληθεί ή να σε ταλαιπωρήσει μέχρι να δώσει την έγκριση (πρέπει να περάσει από το ΔΣ ......), αλλά στις περισσότερες περιπτώσεις δεν τίθεται θέμα και γίνεται η μεταγραφή. Επίσης αν ανήκεις στους αθλητές σε αδράνεια δεν χρειάζεται έγκριση του προηγούμενου σωματείου. Την έγκριση του παλιού σωματείου την ζητάς εσύ και είτε την στέλνουν απευθείας στη ΣΚΟΕ , είτε μαζί με την αίτηση μετεγγραφής σου την υποβάλλεις εσύ στην ΣΚΟΕ.
 
Υπάρχει περίπτωση ο σύλλογος όπου ανήκεις ήδη να ζητήσει την εξόφληση τυχόν συνδρομών που δεν έχουν καταβληθεί ή να σε ταλαιπωρήσει μέχρι να δώσει την έγκριση (πρέπει να περάσει από το ΔΣ ......), αλλά στις περισσότερες περιπτώσεις δεν τίθεται θέμα και γίνεται η μεταγραφή. Επίσης αν ανήκεις στους αθλητές σε αδράνεια δεν χρειάζεται έγκριση του προηγούμενου σωματείου. Την έγκριση του παλιού σωματείου την ζητάς εσύ και είτε την στέλνουν απευθείας στη ΣΚΟΕ , είτε μαζί με την αίτηση μετεγγραφής σου την υποβάλλεις εσύ στην ΣΚΟΕ.
Σωστός Βασίλη!
Στην περίπτωση που κάποιος είναι ανενεργός 1+ χρόνο, είναι στην περίπτωση Γ , και δεν χρειάζεται αποδέσμευση.

Τώρα, σε ότι αφορά την "αποδέσμευση" του παλαιού σωματείου, δεν έχω ακούσει ποτέ περίπτωση που να ζητούν χρωστούμενες χρονιές (γιατί μετά την πρώτη απλήρωτη χρονιά, θεωρείσαι ΑΝΕΝΕΡΓΟΣ και δεν χρειάζεται καν το χαρτί της αποδέσμευσης).
Έχω ακούσει όμως από αρκετά σωματεία -ιδίως της Αθήνας - να ζητούν 150άρια για να δώσουν αποδέσμευση και σε τέτοιες περιπτώσεις, ή τα δίνεις, ή παραμένεις 1 χρόνο ανενεργός ή τραβάς μια ΔΙΑΓΡΑΦΗ στη ΣΚΟΕ (120ε παράβολο) για να διαγραφείς από τα μητρώα και να εγγραφείς σε νέο σύλλογο από τη νέα χρονιά.

Έχω ακούσει δυστυχώς και την περίπτωση που σωματείο δεν αποδεσμεύει αθλητη (επειδή πηγαίνει σε αγώνες και έχει διακρίσεις), όσα και να τους δώσεις. Εκεί τον έχει πιει ο αθλητής και πρέπει να κάνει ότι και στην από πάνω περίπτωση (με τα 120ε).

**Το χαρτί της αποδέσμευσης, καλό είναι να το πάρουμε εμείς στα χέρια μας και να πάει με τον ίδιο φάκελο που θα είναι όλα τα υπόλοιπα δικαιολογητικά...
 
Last edited:
Ούτε ανενεργός είμαι, ούτε χρωστάω τίποτα.

Έχουν δικαίωμα να ζητήσουν χρήματα αν ζητήσω μεταγραφή στη μεταγραφική περίοδο;
Έχουν δικαίωμα, και να ζητήσουν όσα θέλουν, αλλά ακόμα και να αρνηθούν (διάβασε τί έγραψα στην προηγούμενη ανάρτηση).
 
Έχουν δικαίωμα, και να ζητήσουν όσα θέλουν, αλλά ακόμα και να αρνηθούν (διάβασε τί έγραψα στην προηγούμενη ανάρτηση).
Τότε ποιο είναι το νόημα της "μεταγραφική περιόδου" ;
Μεταγραφή μπορείς να κάνεις όλο το χρόνο με αυτές τις συνθήκες.
Νόμιζα ότι στη μεταγραφική περίοδο ο αθλητής μπορεί να μετακινηθεί ελεύθερα.
 
Τότε ποιο είναι το νόημα της "μεταγραφική περιόδου" ;
Μεταγραφή μπορείς να κάνεις όλο το χρόνο με αυτές τις συνθήκες.
Νόμιζα ότι στη μεταγραφική περίοδο ο αθλητής μπορεί να μετακινηθεί ελεύθερα.
Όχι, δεν μπορεί κανένας να κάνει μεταγραφή όλον τον υπόλοιπο χρόνο -εκτός της μεταγραφικής περιόδου, ακόμα κι αν υπάρχει τεραααααααστιο βύσμα!!
Μεταγραφές γίνονται μόνο τον Αυγουστο και τον μισό Σεπτέμβρη, εδώ και πολλά πολλά χρόνια, και τις τελικές μεταγραφές/διαγραφές, τις εγκρίνει το ΔΣ της ΣΚΟΕ στο τέλος Σεπτέμβρη.

Ανενεργός σημαίνει ότι δεν έχεις πληρώσει ένα χρόνο συνδρομή, τουτέστιν, δεν πήρες αυτοκόλλητο νέου έτους, άρα δεν έγραψες αγώνες, δεν πήρες/ανανέωσες όπλο, δεν πήρες πυρομαχικά για την αποθήκη σου, κλπ...
 
Back
Top