Σκοπευτικά Φυσίγγια Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Δεν εχεις και αδικο βρε φιλαρα!!!! Τσαμπα δρομογια πηγαινε - ελα θα κανω...με Ν9 κ Ν8,5....
Αναλογα τα κεφια φιλε!!!!
Νομιζω μεγαλυτερη ''βαρυτητα'' θα εχουν οι δοικμες στα 40 μετρα με τα 24γραμμαρια σε απλα και με
5% αντιμονιο και φουλ τσοκ....Παρα αυτες στα 85 και 100 μετρα!!!:)

ΥΓ. Να μετρησω και διατρηση για ξερουμε τι κανουν....και να αφησω στον Lambro τα υπολοιπα!!!!;):D
Καλυτερα να μεινεις στα 70 η 75 μετρα κατα τη γνωμη μου και να μην πας στα 85, ειναι υπερβολικα τα 85 μετρα ειδικα για το 7.5, εχω μερικα fluo 28gr no7.5 που τα θεωρουν απο τα καλυτερα σκοπευτικα για μακρινα πιατα, θα με βαλεις σε πειρασμο να κανω κι εγω μια δοκιμη
 
Ένα πράγμα θα αναφέρω και δεν ξανασχολιάζω.. Επειδή όπως έχω ξαναπεί σε Παγκόσμια Sporting έχει καθιερωθεί πλέον σε κάθε γήπεδο να υπάρχει ένα Extreme πιάτο το οποίο κερδίζει μια κάρτα.. Δλδ όπως καταλαβαίνεται αυτά τα πιάτα είναι στημένα και μετρημένα με αποστασιόμετρο, το τι χρονοκαθυστέρηση έχει ένα πιάτο που σπάει στα 90 μέτρα δεν θα μπορεί κανείς να το πιστέψει.. Επειδή πήρα κάποιες τέτοιες κάρτες (οι οποίες για μένα είναι ντουφεκιές που θέλουν και μεγάλη δόση τύχης, γιατί πρέπει να ρίξεις και μπροστά αλλά και αρκετά πάνω από το πιάτο επειδή τα σκάγια αρχίζουν και πέφτουν σε αυτά τα μέτρα), οι χρόνοι της ντουφεκιάς ήταν οι εξης: Βγαίνει το πιάτο βάζεις αρκετά μπροστά και πάνω όπως προανέφερα πατάς σκανδάλη, βλέπεις το πιάτο οτι δεν έχει σπάσει ξαναεπωμίζεις να ρίξεις την δεύτερη ντουφεκιά και μόλις έχεις βάλει την προσκόπευση και πας να πατήσεις βλέπεις το πιάτο να σπάει απο την πρώτη ντουφεκιά.. Χωρίς υπερβολές.. Τώρα στο βίντεο με τα 150m βλέπω το χρόνο που κάνει να σπάσει το πιάτο και απλά γελάω σαρδόνια που λέει και ο φίλος μου ο Κούρτης..
Έχεις δίκιο Γεράσιμε.
Οι χρόνοι είναι άλλο ένα σημαντικό στοιχείο με το οποίο μπορείς να εκτιμήσεις αποστάσεις.
Τα παρακάτω είναι για όλους, όχι για εσένα.

Τρέφω εκτίμηση σε όλους τους αθλητές.
Ανέβασα το αρχείο υπολογισμών για να το τσεκάρει όποιος θέλει και έχει shotkam. Αν υπάρχει λάθος θα το διορθώσω. Τα στοιχεία μου τα έχει δώσει η ίδια η shotkam. Υπάρχει email.
Δεν πρέπει να πιστεύουμε ότι βλέπουμε σε βίντεο. Το youtube δεν είναι ζωντανή σύνδεση.
Ο ίδιος ο Carolis σε ένα βίντεο λέει ότι στα trick shots ρίχνει επανειλημμένα για να πετύχει το αποτέλεσμα και έτσι είναι.
Οι επεμβάσεις σε ψηφιακό υλικό (φωτογραφίες, βίντεο) είναι εύκολες.
Θα μπορούσα να βγάλω οποιαδήποτε ψεύτικη συγκέντρωση ήθελα σε οποιαδήποτε δοκιμή, αλλά θα κορόιδευα τον εαυτό μου και όλους εσάς.
Δεν θα το κάνω ποτέ.
 
Καλυτερα να μεινεις στα 70 η 75 μετρα κατα τη γνωμη μου και να μην πας στα 85, ειναι υπερβολικα τα 85 μετρα ειδικα για το 7.5, εχω μερικα fluo 28gr no7.5 που τα θεωρουν απο τα καλυτερα σκοπευτικα για μακρινα πιατα, θα με βαλεις σε πειρασμο να κανω κι εγω μια δοκιμη

Φιλαρα ΑΚΟΥ.
Για να κανω αυτες τις δοκιμες.....πρεπει να κανω ''μετακομιση''.....δεν εννοω οτι θα διωξει η κυρα
απο το σπιτι!!! :D......Αυτα τα εχω ''τακτοποιημενα''......αλλα πολλα μπαγκαζια φιλε....Θα γεμισει η καροτσα
του τζιπ πραγματα....
Θα παω που θα παω.....Θα παρω και την κυρα μαζι ( αγανταρει καλα ) την εχω εκπαιδευσει....:D...ε' εφοσον
θα κανω τοση ''φασαρια''.....ας ριξω και 4 γαμιδια φυσεκια στα 85 και 100 μετρα....οχι τιποτε αλλο ...αλλα
θα εχω αποψη!!!;):)
 
Φιλαρα ΑΚΟΥ.
Για να κανω αυτες τις δοκιμες.....πρεπει να κανω ''μετακομιση''.....δεν εννοω οτι θα διωξει η κυρα
απο το σπιτι!!! :D......Αυτα τα εχω ''τακτοποιημενα''......αλλα πολλα μπαγκαζια φιλε....Θα γεμισει η καροτσα
του τζιπ πραγματα....
Θα παω που θα παω.....Θα παρω και την κυρα μαζι ( αγανταρει καλα ) την εχω εκπαιδευσει....:D...ε' εφοσον
θα κανω τοση ''φασαρια''.....ας ριξω και 4 γαμιδια φυσεκια στα 85 και 100 μετρα....οχι τιποτε αλλο ...αλλα
θα εχω αποψη!!!;):)
Σηκωνει το γερικο τομαρι σου κουραση μου φαινεται... .yel.

Κανε στα 85 να δουμε τι θα δουμε, αλλα τα 100 τι τα θες? Μονοβολα θα δοκιμασεις?
Ασε που πιστευω θα εχουν μεγαλη πτωση τα σκαγια σε τετοια αποσταση, αλλα κανε τις δοκιμες να παρουμε κι εμεις μια ιδεα, θα δοκιμασω κι εγω δυο φυσιγγια σημερα.
 
Φιλαρα ΑΚΟΥ.
Για να κανω αυτες τις δοκιμες.....πρεπει να κανω ''μετακομιση''.....δεν εννοω οτι θα διωξει η κυρα
απο το σπιτι!!! :D......Αυτα τα εχω ''τακτοποιημενα''......αλλα πολλα μπαγκαζια φιλε....Θα γεμισει η καροτσα
του τζιπ πραγματα....
Θα παω που θα παω.....Θα παρω και την κυρα μαζι ( αγανταρει καλα ) την εχω εκπαιδευσει....:D...ε' εφοσον
θα κανω τοση ''φασαρια''.....ας ριξω και 4 γαμιδια φυσεκια στα 85 και 100 μετρα....οχι τιποτε αλλο ...αλλα
θα εχω αποψη!!!;):)
Ααααααα ρε φούστη ξάδερφε πόσο μπροστά ήσουν με τα 100 ;;;;

Νίκο για τον ξάδερφο μιλάω, όχι για εσένα :)
Θα τον δούμε και τον "Rem-1100-όλμο" μόλις κατέβω χωριό :) :) :)
Έχω δει πολύ καλές τουφεκιές με αυτό το όπλο.
Σε χαρτί όμως δεν έχω δει τίποτα ...
Το χαρτί αφαιρεί τον παράγοντα κωλοφαρδία από την μέση.
 
Σηκωνει το γερικο τομαρι σου κουραση μου φαινεται... .yel.

Κανε στα 85 να δουμε τι θα δουμε, αλλα τα 100 τι τα θες? Μονοβολα θα δοκιμασεις?
Ασε που πιστευω θα εχουν μεγαλη πτωση τα σκαγια σε τετοια αποσταση, αλλα κανε τις δοκιμες να παρουμε κι εμεις μια ιδεα, θα δοκιμασω κι εγω δυο φυσιγγια σημερα.


Σου ειπα....εχω εκπαιδευσει και την κυρα.....αυτη τραβαει τα ζορια :D

Στα 100 μετρα θα σημαδεψω και 2 μετρα πανω απο τον στοχο....θα εχουμε γελια βρε φιλαρα....big smile.


Ααααααα ρε φούστη ξάδερφε πόσο μπροστά ήσουν με τα 100 ;;;;

Νίκο για τον ξάδερφο μιλάω, όχι για εσένα :)
Θα τον δούμε και τον "Rem-1100-όλμο" μόλις κατέβω χωριό :) :) :)
Έχω δει πολύ καλές τουφεκιές με αυτό το όπλο.
Σε χαρτί όμως δεν έχω δει τίποτα ...
Το χαρτί αφαιρεί τον παράγοντα κωλοφαρδία από την μέση.


Ειστε μεγαλες ξελογιαστρες.....σας αφηνω....γεμιζω 24ρια για σοβαρες δοκιμες.... στα 35 - 40 μετρα!!!:)
 
Εχει κανεις υποψιν του πως ειναι απο τιμες φετος ο Κένταυρος? Περσι ειχε τιμή 4.90€ ανα κουτακι (25 φυσιγγια). Το χει παει 5.40€ η δεν εκανε το μισο ευρω αυξηση που βλεπουμε απο ολους? (Ασχετα του οτι τα φυσιγγια τους τα χουν απο περσι στις αποθήκες.....)
 
Εριξα ενα nsi fluo 28gr no7.5 χθες για δοκικη με το Κικς σε χαρτονι 55×75 γιατι δεν ειχα αλλο, γραφω πανω 71 μετρα αλλα ηταν λαθος μετρημα, η αποσταση ειναι 75 μετρα, τωρα αν εσπαγε το δισκακι δεν το ξερω, πιστευω με λιγη τυχη πως ναι.
20210917_080055.jpg
 
εγώ πάντως ούτε αυτό δεν κατάφερα να καταλάβω και να δω καθαρά στο βίντεο.
πόσο μάλλον όλα τα άλλα ..... ;) ;) ;)
Ρε σεις τωρα σοβαρα πιστεύετε οτι δεν εριξε καμια 50αρια τουφεκιες πρωτα για να βρει που θα το σπασει? Προφανως μιλαμε για αριστους σκοπευτες που ουτε στα ονειρα μου δε θα τους φτασω οκ, αλλα μην λεμε και ιστορίες για αγριους!
Αλλα οτι τέτοια τουφεκια δε βγαινει κουτουρου με την πρώτη δε το συζηταω
 
Ρε σεις τωρα σοβαρα πιστεύετε οτι δεν εριξε καμια 50αρια τουφεκιες πρωτα για να βρει που θα το σπασει? Προφανως μιλαμε για αριστους σκοπευτες που ουτε στα ονειρα μου δε θα τους φτασω οκ, αλλα μην λεμε και ιστορίες για αγριους!
Αλλα οτι τέτοια τουφεκια δε βγαινει κουτουρου με την πρώτη δε το συζηταω
Εγώ νομίζω ότι το χτύπησε με την πρώτη.
Όχι αυτός που φαίνεται στο βίντεο, ... ο άλλος, ο μουσκουφός, ... ο κρυμμένος ;)
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top