Σκοπευτικά Φυσίγγια Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Δεν σε αμφισβητώ και γνωρίζω ότι οι κανες αυτής της κατασκευής είναι η τελευταία εξέλιξη με πολύ καλά αποτελέσματα με το 40 μετ' δεν έχω θέμα αλλά με τα 89 και 85 με 2αστρα προσωπικά δεν μου είναι πιστευτό.
Ναί συμφωνώ.Είναι πολλά τα 85.
 
Μάλιστα ενδιαφέρον! Εγώ έχω βίντεο με δίσκους από shotkam και πιστεύω πως γνωρίζω ακριβώς τα μέτρα που είναι τα πιάτα αν θες μπορώ να σε βοηθήσω..

Το βίντεο είναι εδώ:

Αν θες με ρωτάς..
Αν έχεις shotkam και αποστασιόμετρο κάνε αυτό που σου είπα. (εγώ έχω μόνο το δεύτερο αλλιώς θα το είχα ήδη κάνει).
Στήσε στα 42 ακριβώς μέτρα από την shotkam ένα δισκάκι 11εκατοστών και τουφέκισέ το ... κρέμασέ το σε έναν πίνακα δοκιμών ή βάλτο στο έδαφος με το πάνω μέρος προς εσένα.
Στείλε μου το βίντεο.

Είναι το πιο ασφαλές με τις λιγότερες αβεβαιότητες.

Αν βάλεις αυτές τις τιμές στο excel θα δεις ότι στα 84m το δισκάκι πρέπει να είναι το μισό από το red dot.
1631737492707.png

Στα 42m το δισκάκι πρέπει να είναι ίσο με το red dot.
Στα 21m το δισκάκι πρέπει να είναι διπλάσιο από το red dot.

ps
Πες μου μια χρονική στιγμή στο βίντεο που έβαλες που γνωρίζεις την απόσταση με σχετική ακρίβεια και το μέγεθος του δίσκου και θα σου υπολογίσω την απόσταση.
Δεν έχει καλή ποιότητα το video αλλά χοντρικά θα βγάλουμε συμπέρασμα.
 
Last edited:
Για δείτε όμως και αυτό!!!!

Έχει ξανασυζητηθεί το βίντεο αυτό.
Τούφεκος όπως και ο Μαυρομάτης δεν λέω, αλλά αν πραγματικά ήταν 150μ λες να το χτύπησε με την δεύτερη ;
Ή καλύτερα αν έριχνε σε 100 δισκάκια πόσα θα έσπαγε ;
Ή ακόμα καλύτερα γιατί δεν μας δείχνουν μια κατανομή στα 150μ ;;;;

Διαφημίσεις είναι βρε παιδιά και κάθε διαφήμηση έχει το στοιχείο της υπερβολής.
 
Last edited:
Διαφημήσεις είναι βρε παιδιά και κάθε διαφήμηση έχει το στοιχείο της υπερβολής.

Ετσι οπως τα λες Βασιλη μου!!!
Ειναι η τελευταια φορα που θα ασχοληθω με δοκιμες στα 85 και 100 μετρα με φυσιγγια εμποριου!!!
Προφανως μας παραμηθιαζουν....Ωστοσο.....εκατσα και εφτιαξα βαση στοχου....να στηριζω τα
χαρτονια και να μην τα παιρνει ο αερας.....Εριξα ''συρμα'' σε γνωστους και φιλους εδω....να μου
βρουν και ενα εξτρα φουλ τσοκ....για να δουμε τι κανουν και με αυτο το τσοκ τα Ν9 - 8,5 -7,5 με 2 και 5%
αντιμονιο....Και μετα.....θα ξερουμε ολοι τι και αν ''παιζονται'' παιχνιδια!!!
Το κανω πρωτα για μενα.....για να εχω αποψη.....και μετα για ολους τους φιλους και συναδελφους!!!

εικόνα_Viber_2021-09-16_09-30-19-995.jpg

1Χ110 με κοντρα πλακε θαλασσης ( ευτυχως το ειχα ) 10 χιλιοστα....Θα στηριζω χαρτονι και κολλες
στοχων....για να μην εχω βαψιματα!!! Πιστευω οτι θα γινουν σωστες οι δοκιμες.... :)

Οταν θα ειμαι 100% ετοιμος θα τις ξεκινησω....:)
 
Ένα πράγμα θα αναφέρω και δεν ξανασχολιάζω.. Επειδή όπως έχω ξαναπεί σε Παγκόσμια Sporting έχει καθιερωθεί πλέον σε κάθε γήπεδο να υπάρχει ένα Extreme πιάτο το οποίο κερδίζει μια κάρτα.. Δλδ όπως καταλαβαίνεται αυτά τα πιάτα είναι στημένα και μετρημένα με αποστασιόμετρο, το τι χρονοκαθυστέρηση έχει ένα πιάτο που σπάει στα 90 μέτρα δεν θα μπορεί κανείς να το πιστέψει.. Επειδή πήρα κάποιες τέτοιες κάρτες (οι οποίες για μένα είναι ντουφεκιές που θέλουν και μεγάλη δόση τύχης, γιατί πρέπει να ρίξεις και μπροστά αλλά και αρκετά πάνω από το πιάτο επειδή τα σκάγια αρχίζουν και πέφτουν σε αυτά τα μέτρα), οι χρόνοι της ντουφεκιάς ήταν οι εξης: Βγαίνει το πιάτο βάζεις αρκετά μπροστά και πάνω όπως προανέφερα πατάς σκανδάλη, βλέπεις το πιάτο οτι δεν έχει σπάσει ξαναεπωμίζεις να ρίξεις την δεύτερη ντουφεκιά και μόλις έχεις βάλει την προσκόπευση και πας να πατήσεις βλέπεις το πιάτο να σπάει απο την πρώτη ντουφεκιά.. Χωρίς υπερβολές.. Τώρα στο βίντεο με τα 150m βλέπω το χρόνο που κάνει να σπάσει το πιάτο και απλά γελάω σαρδόνια που λέει και ο φίλος μου ο Κούρτης..
 
Ένα πράγμα θα αναφέρω και δεν ξανασχολιάζω.. Επειδή όπως έχω ξαναπεί σε Παγκόσμια Sporting έχει καθιερωθεί πλέον σε κάθε γήπεδο να υπάρχει ένα Extreme πιάτο το οποίο κερδίζει μια κάρτα.. Δλδ όπως καταλαβαίνεται αυτά τα πιάτα είναι στημένα και μετρημένα με αποστασιόμετρο, το τι χρονοκαθυστέρηση έχει ένα πιάτο που σπάει στα 90 μέτρα δεν θα μπορεί κανείς να το πιστέψει.. Επειδή πήρα κάποιες τέτοιες κάρτες (οι οποίες για μένα είναι ντουφεκιές που θέλουν και μεγάλη δόση τύχης, γιατί πρέπει να ρίξεις και μπροστά αλλά και αρκετά πάνω από το πιάτο επειδή τα σκάγια αρχίζουν και πέφτουν σε αυτά τα μέτρα), οι χρόνοι της ντουφεκιάς ήταν οι εξης: Βγαίνει το πιάτο βάζεις αρκετά μπροστά και πάνω όπως προανέφερα πατάς σκανδάλη, βλέπεις το πιάτο οτι δεν έχει σπάσει ξαναεπωμίζεις να ρίξεις την δεύτερη ντουφεκιά και μόλις έχεις βάλει την προσκόπευση και πας να πατήσεις βλέπεις το πιάτο να σπάει απο την πρώτη ντουφεκιά.. Χωρίς υπερβολές.. Τώρα στο βίντεο με τα 150m βλέπω το χρόνο που κάνει να σπάσει το πιάτο και απλά γελάω σαρδόνια που λέει και ο φίλος μου ο Κούρτης..

Με τι νουμερο σκαγια Γερασιμε ???
Ξερεις εκ των προτερων την ταχυτητα του φυσιγγιου ?? Και τι ταχυτητες εχουν ??
Ποση προσκοπευση βαζεις ??
Ποσο μεγαλη δοση τυχης χρειαζεται ??? ΠΧ .Στα 50 πιατα ποσα σπας σε αυτα τα μετρα ???

Μην παρεξηγηθω....ρωταω γιατι εχω αγνοια απο σκοπευτηριο!!!
 
Με τι νουμερο σκαγια Γερασιμε ???
Ξερεις εκ των προτερων την ταχυτητα του φυσιγγιου ?? Και τι ταχυτητες εχουν ??
Ποση προσκοπευση βαζεις ??
Ποσο μεγαλη δοση τυχης χρειαζεται ??? ΠΧ .Στα 50 πιατα ποσα σπας σε αυτα τα μετρα ???

Μην παρεξηγηθω....ρωταω γιατι εχω αγνοια απο σκοπευτηριο!!!
Με νούμερο 6,5 28gr
Εννοείται οτι γνωρίζουμε τις ταχύτητες και έχεις προπονηθεί τις προηγούμενες μέρες..
Τι εννοείς πόση προσκοπεύση? Οση πιστεύεις πως είναι ικανή για να σπάσει το πιάτο.
Σε αυτά τα μέτρα χρειάζεται αρκετή δόση τύχης. Δεν μπορώ να σου πω με ακρίβεια πόσα πιάτα σπάω αλλά πιστεύω πως θα είναι απο 25/50 και κάτω.
 
Παιδιά ξέρετε ότι εδώ μέσα απλώς σας παρακολουθώ και δε σχολιάζω. Αυτό που μου έκανε μεγάλη εντύπωση είναι ότι αυτού του είδους τα σκάγια διατηρούν ικανή κινητική ενέργεια, ώστε συναντώντας 1 ή 2 τον στόχο να μπορούν να τον σπάσουν!
 
Με νούμερο 6,5 28gr
Εννοείται οτι γνωρίζουμε τις ταχύτητες και έχεις προπονηθεί τις προηγούμενες μέρες..
Τι εννοείς πόση προσκοπεύση? Οση πιστεύεις πως είναι ικανή για να σπάσει το πιάτο.
Σε αυτά τα μέτρα χρειάζεται αρκετή δόση τύχης. Δεν μπορώ να σου πω με ακρίβεια πόσα πιάτα σπάω αλλά πιστεύω πως θα είναι απο 25/50 και κάτω.

Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση!!!
Ρωταω για να μαθω.....αυτο που ''κρατησα'' ειναι οτι τα σκαγια ειναι στην καθοδο...και λογικο το
βλεπω....
Το Ν6,5 δεν εχει καμια σχεση με το Ν9 - 8,5 - 7,5....και το Ν6,5 βρισκεται στην καθοδο!!!
Αρα το Ν8,5 και Ν7,5 για να μπουν ( εαν μπουν ) στον στοχο....πρεπει να σημαδευω ενα μετρο πανω
απο αυτον εφοσον και αυτα θα ειναι στην καθοδο...λογικο ειναι αυτο που ρωταω ???

Τι ταχυτητες πιστευεις οτι πρεπει να εχουν....ωστε να μην εχουν πολλες παραμορφωσεις...και παραλληλα
να φτανουν στον στοχο ??? Το V1,5-400m/s με απλα και 5% αντιμονιο το βλεπεις σωστο ??

Για ειμαι ειλικρινης.....πιστευω οτι το Ν8,5 και Ν7,5 με 5% αντιμονιο δεν εχουν καμια τυχη σε αυτα
τα μετρα!!!
Το Ν6,5 και με 5% αντιμονιο + με V1,5 -400-420m/s ισως εχει την κινητικη ενεργεια
να σπασει το πιατο!!!

Σε αυτους τους υπολογισμους....Ευτυχως υπαρχει ο φιλος ο Βασιλης που θα τα υπολογισει!!! :)
 
Ένα πράγμα θα αναφέρω και δεν ξανασχολιάζω.. Επειδή όπως έχω ξαναπεί σε Παγκόσμια Sporting έχει καθιερωθεί πλέον σε κάθε γήπεδο να υπάρχει ένα Extreme πιάτο το οποίο κερδίζει μια κάρτα.. Δλδ όπως καταλαβαίνεται αυτά τα πιάτα είναι στημένα και μετρημένα με αποστασιόμετρο, το τι χρονοκαθυστέρηση έχει ένα πιάτο που σπάει στα 90 μέτρα δεν θα μπορεί κανείς να το πιστέψει.. Επειδή πήρα κάποιες τέτοιες κάρτες (οι οποίες για μένα είναι ντουφεκιές που θέλουν και μεγάλη δόση τύχης, γιατί πρέπει να ρίξεις και μπροστά αλλά και αρκετά πάνω από το πιάτο επειδή τα σκάγια αρχίζουν και πέφτουν σε αυτά τα μέτρα), οι χρόνοι της ντουφεκιάς ήταν οι εξης: Βγαίνει το πιάτο βάζεις αρκετά μπροστά και πάνω όπως προανέφερα πατάς σκανδάλη, βλέπεις το πιάτο οτι δεν έχει σπάσει ξαναεπωμίζεις να ρίξεις την δεύτερη ντουφεκιά και μόλις έχεις βάλει την προσκόπευση και πας να πατήσεις βλέπεις το πιάτο να σπάει απο την πρώτη ντουφεκιά.. Χωρίς υπερβολές.. Τώρα στο βίντεο με τα 150m βλέπω το χρόνο που κάνει να σπάσει το πιάτο και απλά γελάω σαρδόνια που λέει και ο φίλος μου ο Κούρτης..
Mg2 Tungsten,.......Kαμιά σχέση με μόλυβδο
 
Mg2 Tungsten,.......Kαμιά σχέση με μόλυβδο

Ε' πες το χρυσοστομε......!!!! :)

Παιδες το εχω δηλωσει....και το λεω αληθεια....απο σκοπευτηριο ειμαι εντελως ασχετος....
Απο την αλλη δεν μπορω να βγαλω ''ακρη''....με το τι φυσιγγια ριχνετε....
Εαν ειναι ετσι οπως τα λεει ο φιλος ο Λαμπης....( και τον πιστευω ) τι δοκιμες να κανω εγω με
μολυβδινα σκαγια βρε παιδες ??o_O
 
Ε' πες το χρυσοστομε......!!!! :)

Παιδες το εχω δηλωσει....και το λεω αληθεια....απο σκοπευτηριο ειμαι εντελως ασχετος....
Απο την αλλη δεν μπορω να βγαλω ''ακρη''....με το τι φυσιγγια ριχνετε....
Εαν ειναι ετσι οπως τα λεει ο φιλος ο Λαμπης....( και τον πιστευω ) τι δοκιμες να κανω εγω με
μολυβδινα σκαγια βρε παιδες ??o_O
Θα δοκιμασεις μονο το νο7.5 που θα μπορει να εχει καποιο αποτελεσμα, τα υπολοιπα δεν υπαρχει περιπτωση να κανουν κατι στα 85 μετρα
 
Θα δοκιμασεις μονο το νο7.5 που θα μπορει να εχει καποιο αποτελεσμα, τα υπολοιπα δεν υπαρχει περιπτωση να κανουν κατι στα 85 μετρα

Δεν εχεις και αδικο βρε φιλαρα!!!! Τσαμπα δρομογια πηγαινε - ελα θα κανω...με Ν9 κ Ν8,5....
Αναλογα τα κεφια φιλε!!!!
Νομιζω μεγαλυτερη ''βαρυτητα'' θα εχουν οι δοικμες στα 40 μετρα με τα 24γραμμαρια σε απλα και με
5% αντιμονιο και φουλ τσοκ....Παρα αυτες στα 85 και 100 μετρα!!!:)

ΥΓ. Να μετρησω και διατρηση για ξερουμε τι κανουν....και να αφησω στον Lambro τα υπολοιπα!!!!;):D
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top