Σκοπευτικά Φυσίγγια Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Δεν το ρίχνω πολύ καιρό. Τρείς εβδομάδες το έριχνα και το έχω δεί μονο σε μαύρο κουτι. Οπότε δεν ξέρω λεπτομέρειες.
Φαίνεται πάντως σε σχέση με το series 2, εκτός από πιο σκληρά σκάγια κατά 1% αντιμόνιο και διαφορετικό καψούλι (το series 2 688), να έχει λίγο παραπάνω δόση πυρίτιδας. Δεν ξέρω αν υπάρχει και διαφορά στο πάτημα του συγκεντρωτηρα. Γράψε και γι αυτά τι είδες.
Επειδή η δόση της πυρίτιδας και στα δυο μου φάνηκε κάπως πέρα από το αναμενόμενο (στο σειρά 3 προς τα πάνω, και στο πράσινο προς τα κάτω) άνοιξα σήμερα άλλα δυο φυσίγγια από το καθένα !!
Και στα δυο Σειράς 3 βρήκα 1,38 γρ. πυρίτιδας (την ίδια ακριβώς δηλαδή που είχε και το πρώτο), και μικροδιαφορές στα σκάγια.
IMG_20200616_164621.jpgIMG_20200616_164709.jpg

IMG_20200616_165139.jpgIMG_20200616_165235.jpg
Φαίνεται λοιπόν ότι το Σειρά 3 έχει ελαφρώς υψηλότερη δόση AS από το Σειρά 2, στο οποίο, όπως έχω ξαναγράψει, έχω βρει μια φορά 1,34 και δυο φορές 1,36 οπότε ας πούμε γύρω στο 1,35. Όμως το 2 έχει ισχυρότερο καψούλι 688 έναντι 686 του 3, οπότε αντισταθμίζει τη διαφορά και στην ουσία μάλλον είναι το ίδιο πράμα (από πλευράς ταχυτήτων). Τώρα αν το 1% παραπάνω αντιμόνιο κάνει κάποια διαφορά, που προσωπικά δεν το πολυπιστεύω, αυτό μπορεί να φανεί μόνο στον πίνακα. Είμαι πολύ περίεργος να τα δοκιμάσω, αλλά ψιλοβαριέμαι κιόλας τη διαδικασία ... Αν πετύχω καμιά μέρα το Βίκτωρα, να βοηθήσει ... να βάφει τους πίνακες !!! .sarcastic. Αλλά να, κι αύριο αποκλείεται, αφού προλίγου άκουσα καιρό και θα μας .sex hard. στον αέρα (6-7Β) και μπορεί να βρέξει κιόλας !!! :mad:.hair.
 
Στέλιο από την παρουσίασή σου συμπεραίνω ότι πράγματι μεταξύ series 2 και series 3, το 3άρι έχει λίγο μεγαλύτερη δόση πυρίτιδας. Επιπλέον υπάρχει διαφορά στο καψούλι και αν αυτό αντισταθμίζει τη διαφορά πυρίτιδας δεν το γνωρίζω καθόλου, δεν σε αμφισβητώ μπορεί. Από εκεί και πέρα η διαφορά στο αντιμόνιο παίζει να κρατάει τα σκάγια πιο σφαιρικά και να δίνει καλύτερη συμπεριφορά ιδίως μακριά και αυτό πράγματι μπορεί να διαπιστωθεί στον πίνακα. Πιο σκληρά σκάγια πάντως μπορεί να σημαίνει και ότι ο δίσκος ενδεχομένως να σπάει ευκολότερα και με λιγότερα σκάγια. Είμαι περίεργος τι ταχύτητες θα έδειχνε το μηχάνημα στο series 2 και series 3 λογω διαφοράς σε ποσότητα πυρίτιδας και καψούλι. Σε κάθε περίπτωση μπράβο για το χρόνο που αφιέρωσες για τη χρήσιμη παρουσίαση.
 
Αν και γίνομαι κουραστικός, ας τελειώσω και με το πράσινο Sporting ... Στα δυο φυσίγγια που άνοιξα σήμερα η πυρίτιδα ήταν 1,36 γρ.

IMG_20200616_195439.jpgIMG_20200616_195525.jpgIMG_20200616_195842.jpg
IMG_20200616_200544.jpgIMG_20200616_200645.jpg
Και παλαιότερα κάποιες φορές που είχα ανοίξει (με AS), η δόση κυμαινόταν μεταξύ 1,34 έως 1,37 γρ.
Θεωρητικά λοιπόν, μεταξύ πράσινου, σειράς 2, και σειράς 3 (που έχουν ίδια πυρίτιδα και ίδιο συγκεντρωτήρα), το πιο "μαλακό" είναι το πράσινο: Ίδια δόση με το 2 αλλά πιο ασθενές καψούλι - ίδιο καψούλι με το 3 αλλά χαμηλότερη δόση πυρίτιδας. Ενώ τα σειράς 2 και 3 είναι περίπου ίδια, αφού η διαφορά δόσης αντισταθμίζεται από τα διαφορετικής ισχύος καψύλια ... :rolleyes: ;)
 
Στέλιο να παραθεσω μια σκεψη σχετικα με as και συνδυασμο δόσης με καψουλι. Δεν ξερω αν το 688 αντισταθμιζει τη μικροτερη δοση. Μόλις είδα ότι το nsi due europe εχει as 1,36 και καψουλι 688 και η nsi το δινει σχετικα αργο 387 m/sec. Βεβαια με άλλο συγκεντρωτηρα nsi gt. Πιο αργο και απο το nsi uno prima αλλα και απο nsi due sporting. Θέλει μέτρηση ταχύτητας με μηχάνημα για να βγάλουμε συμπέρασμα στη συγκριση σειρα 2 σειρα 3...
 
Last edited:
Αν και γίνομαι κουραστικός, ας τελειώσω και με το πράσινο Sporting ... Στα δυο φυσίγγια που άνοιξα σήμερα η πυρίτιδα ήταν 1,36 γρ.

View attachment 13907View attachment 13908View attachment 13909
View attachment 13910View attachment 13911
Και παλαιότερα κάποιες φορές που είχα ανοίξει (με AS), η δόση κυμαινόταν μεταξύ 1,34 έως 1,37 γρ.
Θεωρητικά λοιπόν, μεταξύ πράσινου, σειράς 2, και σειράς 3 (που έχουν ίδια πυρίτιδα και ίδιο συγκεντρωτήρα), το πιο "μαλακό" είναι το πράσινο: Ίδια δόση με το 2 αλλά πιο ασθενές καψούλι - ίδιο καψούλι με το 3 αλλά χαμηλότερη δόση πυρίτιδας. Ενώ τα σειράς 2 και 3 είναι περίπου ίδια, αφού η διαφορά δόσης αντισταθμίζεται από τα διαφορετικής ισχύος καψύλια ... :rolleyes: ;)
Στέλιο να είσαι καλά , για τις τόσες σημαντικές πληροφορίες που μας δείχνεις , ειδικά εμάς που δεν έχουμε αυτές τις γνώσεις .shake hands.
 
Στέλιο να παραθεσω μια σκεψη σχετικα με as και συνδυασμο δόσης με καψουλι. Δεν ξερω αν το 688 αντισταθμιζει τη μικροτερη δοση. Μόλις είδα ότι το nsi due europe εχει as 1,36 και καψουλι 688 και η nsi το δινει σχετικα αργο 387 m/sec. Βεβαια με άλλο συγκεντρωτηρα nsi gt. Πιο αργο και απο το nsi uno prima αλλα και απο nsi due. Θέλει μέτρηση ταχύτητας με μηχάνημα για να βγάλουμε συμπέρασμα στη συγκριση σειρα 2 σειρα 3...
Σωστός ο συλλογισμός σου, αλλά τη δόση του Due Europe που τη βρήκες; Την μέτρησες ο ίδιος ή κάποιος άλλος ;; Γιατί εγώ την είχα βρει πολύ μικρότερη: https://www.hunterslife.gr/forums/threads/Σκοπευτικά-φυσίγγια.64/post-294654 ... Μόλις 1,31 γρ. !!!!! Κι εντάξει, πες ότι έτυχε το φυσίγγι που έκοψα να είχε τη μέγιστη απόκλιση προς τα κάτω ... Και πάλι όμως, κατά μέσον όρο, η δόση του δεν πρέπει να είναι πάνω από 1,33 γρ. Εξάλλου το καταλαβαίνεις και στον ώμο πόσο μαλακό είναι. Τότε που είχα ρίξει μερικά κουτιά, από όσο θυμάμαι το είχα νιώσει περίπου ίδιο και μάλλον λίγο πιο μαλακό από το πράσινο Lambro. Δυστυχώς δεν έχω ταχογράφο και δεν έχω μετρήσει ποτέ ταχύτητες, συγκρίνω μόνο με βάση τη δοσολογία που βρίσκω, σε συνδυασμό με τις ταχύτητες που αναφέρουν οι εταιρείες, αλλά δεν τους έχω και πολλή εμπιστοσύνη. Π.χ. δεν πιστεύω ότι το πράσινο Lambro βγάζει V1 410 m/s, θα έλεγα το πολύ 400. Όπως και για τα series 2 & 3 θεωρώ πολύ αισιόδοξα τα 410 - 412 m/s που αναφέρει στο site.
Επίσης έχω την εντύπωση (παλαιότερα έτσι ήταν, αλλά τώρα δεν ξέρω) ότι η NSI αναφέρει τις ταχύτητες στα 2,5 μέτρα (V2,5) οπότε για τη V1 πρόσθεσε μερικά μέτρα ακόμη (8-10 ;;; - δεν ξέρω ακριβώς).
Όσο για το NSI Due Sporting είναι σίγουρα πολύ πιο γρήγορο (και πιο δυνατό) κι από το Europe, αλλά κι από τα Lambro Sporting και series 2. Και είναι φυσικό, με δόση 1,43-1,45 γρ AS και 688 !!! Κι όμως η εταιρεία το δίνει 410 m/s, το ίδιο δηλαδή που δίνει και η Lambro τα δικά της !!! Οπότε τι γίνεται;;;; Είτε δεν δίνουν σωστές (πραγματικές) ταχύτητες, είτε τις μετράνε με διαφορετικό τρόπο καθένας (V0 - V1 - V2,5 κλπ.)...
 
Σωστός ο συλλογισμός σου, αλλά τη δόση του Due Europe που τη βρήκες; Την μέτρησες ο ίδιος ή κάποιος άλλος ;; Γιατί εγώ την είχα βρει πολύ μικρότερη: https://www.hunterslife.gr/forums/threads/Σκοπευτικά-φυσίγγια.64/post-294654 ... Μόλις 1,31 γρ. !!!!! Κι εντάξει, πες ότι έτυχε το φυσίγγι που έκοψα να είχε τη μέγιστη απόκλιση προς τα κάτω ... Και πάλι όμως, κατά μέσον όρο, η δόση του δεν πρέπει να είναι πάνω από 1,33 γρ. Εξάλλου το καταλαβαίνεις και στον ώμο πόσο μαλακό είναι. Τότε που είχα ρίξει μερικά κουτιά, από όσο θυμάμαι το είχα νιώσει περίπου ίδιο και μάλλον λίγο πιο μαλακό από το πράσινο Lambro. Δυστυχώς δεν έχω ταχογράφο και δεν έχω μετρήσει ποτέ ταχύτητες, συγκρίνω μόνο με βάση τη δοσολογία που βρίσκω, σε συνδυασμό με τις ταχύτητες που αναφέρουν οι εταιρείες, αλλά δεν τους έχω και πολλή εμπιστοσύνη. Π.χ. δεν πιστεύω ότι το πράσινο Lambro βγάζει V1 410 m/s, θα έλεγα το πολύ 400. Όπως και για τα series 2 & 3 θεωρώ πολύ αισιόδοξα τα 410 - 412 m/s που αναφέρει στο site.
Επίσης έχω την εντύπωση (παλαιότερα έτσι ήταν, αλλά τώρα δεν ξέρω) ότι η NSI αναφέρει τις ταχύτητες στα 2,5 μέτρα (V2,5) οπότε για τη V1 πρόσθεσε μερικά μέτρα ακόμη (8-10 ;;; - δεν ξέρω ακριβώς).
Όσο για το NSI Due Sporting είναι σίγουρα πολύ πιο γρήγορο (και πιο δυνατό) κι από το Europe, αλλά κι από τα Lambro Sporting και series 2. Και είναι φυσικό, με δόση 1,43-1,45 γρ AS και 688 !!! Κι όμως η εταιρεία το δίνει 410 m/s, το ίδιο δηλαδή που δίνει και η Lambro τα δικά της !!! Οπότε τι γίνεται;;;; Είτε δεν δίνουν σωστές (πραγματικές) ταχύτητες, είτε τις μετράνε με διαφορετικό τρόπο καθένας (V0 - V1 - V2,5 κλπ.)...
Τη δοση μου την ειπε ενας φιλος. Δεν εχω ανοιξει εγω. Παντως τωρα που το ειπες εκανα αναζητηση στο φορουμ και στην παρουσιαση φυσιγγιων έχει ενα europe οπως το λες στα στα 1,33γρ.https://www.hunterslife.gr/forums/threads/Παρουσίαση-Φυσιγγίων.2698/page-7
 
Last edited:
Σωστός ο συλλογισμός σου, αλλά τη δόση του Due Europe που τη βρήκες; Την μέτρησες ο ίδιος ή κάποιος άλλος ;; Γιατί εγώ την είχα βρει πολύ μικρότερη: https://www.hunterslife.gr/forums/threads/Σκοπευτικά-φυσίγγια.64/post-294654 ... Μόλις 1,31 γρ. !!!!! Κι εντάξει, πες ότι έτυχε το φυσίγγι που έκοψα να είχε τη μέγιστη απόκλιση προς τα κάτω ... Και πάλι όμως, κατά μέσον όρο, η δόση του δεν πρέπει να είναι πάνω από 1,33 γρ. Εξάλλου το καταλαβαίνεις και στον ώμο πόσο μαλακό είναι. Τότε που είχα ρίξει μερικά κουτιά, από όσο θυμάμαι το είχα νιώσει περίπου ίδιο και μάλλον λίγο πιο μαλακό από το πράσινο Lambro. Δυστυχώς δεν έχω ταχογράφο και δεν έχω μετρήσει ποτέ ταχύτητες, συγκρίνω μόνο με βάση τη δοσολογία που βρίσκω, σε συνδυασμό με τις ταχύτητες που αναφέρουν οι εταιρείες, αλλά δεν τους έχω και πολλή εμπιστοσύνη. Π.χ. δεν πιστεύω ότι το πράσινο Lambro βγάζει V1 410 m/s, θα έλεγα το πολύ 400. Όπως και για τα series 2 & 3 θεωρώ πολύ αισιόδοξα τα 410 - 412 m/s που αναφέρει στο site.
Επίσης έχω την εντύπωση (παλαιότερα έτσι ήταν, αλλά τώρα δεν ξέρω) ότι η NSI αναφέρει τις ταχύτητες στα 2,5 μέτρα (V2,5) οπότε για τη V1 πρόσθεσε μερικά μέτρα ακόμη (8-10 ;;; - δεν ξέρω ακριβώς).
Όσο για το NSI Due Sporting είναι σίγουρα πολύ πιο γρήγορο (και πιο δυνατό) κι από το Europe, αλλά κι από τα Lambro Sporting και series 2. Και είναι φυσικό, με δόση 1,43-1,45 γρ AS και 688 !!! Κι όμως η εταιρεία το δίνει 410 m/s, το ίδιο δηλαδή που δίνει και η Lambro τα δικά της !!! Οπότε τι γίνεται;;;; Είτε δεν δίνουν σωστές (πραγματικές) ταχύτητες, είτε τις μετράνε με διαφορετικό τρόπο καθένας (V0 - V1 - V2,5 κλπ.)...
Τη δοση μου την ειπε ενας φιλος. Δεν εχω ανοιξει εγω. Παντως τωρα που το ειπες εκανα αναζητηση στο φορουμ και στην παρουσιαση φυσιγγιων έχει ενα europe οπως το λες στα στα 1,33γρ.https://www.hunterslife.gr/forums/threads/Παρουσίαση-Φυσιγγίων.2698/page-7
Γαααατάκια.....yelling..sarcastic..sarcastic.

Κομμένο πέρισυ τον Νοέμβρη.

20190807_191937.jpg

Υ.Γ. Στο 1.43 έχω στα τεφτέρια μου το Due Sporting....1.43 με 688
 
Στους σκοπευτικους αγωνες γνωριζει καποιος φιλος η συναδελφος να που πει στο ποσο επιπλεον
βαρος σκαγιων αποκλειεται ο σκοπευτης ??.think.

Σας ευχαριστω εκ των προτερων!!!:)
Στην ιστοσελίδα της fitasc και στους διεθνείς κανόνες compak sporting λέει μέγιστη
επιτρεπόμενη γομωση 28 γρ με ανοχή σε απόκλιση μέχρι +2%. Αρα max 28,56γρ.
Σκάγια σφαιρικά από 2,0mm ως 2,5mm με επιτρεπόμενη απόκλιση +/- 0,1mm.
Απαγορεύονται ταπες διασπορείς και αναγομωμένα φυσίγγια.
 
Στην ιστοσελίδα της fitasc και στους διεθνείς κανόνες compak sporting λέει μέγιστη
επιτρεπόμενη γομωση 28 γρ με ανοχή σε απόκλιση μέχρι +2%. Αρα max 28,56γρ.
Σκάγια σφαιρικά από 2,0mm ως 2,5mm με επιτρεπόμενη απόκλιση +/- 0,1mm.
Απαγορεύονται ταπες διασπορείς και αναγομωμένα φυσίγγια.

Και παλι σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση!!! :)
 
Φαίτεται πως είναι φυσίγγι που λυπάσαι να το ρίξεις από την ομορφιά του.
Γεράσιμε το δοκίμασες;;;;;

Ναι το έριξα.. Αλλά είναι για τουφεκιές μακρινές που θες συγκέντρωση.. Δλδ δεν είναι να ρίξεις αγώνα Fitasc Sporting ολόκληρο. Επιλεκτικά..

Δεν το εχω ρίξει αυτό... Αλλά είναι σε χρωματακι που μου ταιριαζει... ;)

Μόνο και μόνο για το χρωμάτακι που σου πάει πρέπει να το δοκιμάσεις..

Καί τιμή Exclusiva υποθέτω.

Η τιμή του κυμαίνεται γύρω στα 9€
 
Επειδή η δόση της πυρίτιδας και στα δυο μου φάνηκε κάπως πέρα από το αναμενόμενο (στο σειρά 3 προς τα πάνω, και στο πράσινο προς τα κάτω) άνοιξα σήμερα άλλα δυο φυσίγγια από το καθένα !!
Και στα δυο Σειράς 3 βρήκα 1,38 γρ. πυρίτιδας (την ίδια ακριβώς δηλαδή που είχε και το πρώτο), και μικροδιαφορές στα σκάγια.
View attachment 13903View attachment 13904

View attachment 13905View attachment 13906
Φαίνεται λοιπόν ότι το Σειρά 3 έχει ελαφρώς υψηλότερη δόση AS από το Σειρά 2, στο οποίο, όπως έχω ξαναγράψει, έχω βρει μια φορά 1,34 και δυο φορές 1,36 οπότε ας πούμε γύρω στο 1,35. Όμως το 2 έχει ισχυρότερο καψούλι 688 έναντι 686 του 3, οπότε αντισταθμίζει τη διαφορά και στην ουσία μάλλον είναι το ίδιο πράμα (από πλευράς ταχυτήτων). Τώρα αν το 1% παραπάνω αντιμόνιο κάνει κάποια διαφορά, που προσωπικά δεν το πολυπιστεύω, αυτό μπορεί να φανεί μόνο στον πίνακα. Είμαι πολύ περίεργος να τα δοκιμάσω, αλλά ψιλοβαριέμαι κιόλας τη διαδικασία ... Αν πετύχω καμιά μέρα το Βίκτωρα, να βοηθήσει ... να βάφει τους πίνακες !!! .sarcastic. Αλλά να, κι αύριο αποκλείεται, αφού προλίγου άκουσα καιρό και θα μας .sex hard. στον αέρα (6-7Β) και μπορεί να βρέξει κιόλας !!! :mad:.hair.
Στέλιο, πολύ χαμός για το τίποτα απειροελάχιστες διαφορές παίζουν με το μάρκετινγκ...
 
Στους σκοπευτικους αγωνες γνωριζει καποιος φιλος η συναδελφος να που πει στο ποσο επιπλεον
βαρος σκαγιων αποκλειεται ο σκοπευτης ??.think.

Σας ευχαριστω εκ των προτερων!!!:)
Εδώ φαίνεται ο έλεγχος σε ολυμπιακούς αγώνες κυριε Νίκο, δίνουν λίγο μποσικο αν και πιστεύω αν δουν ότι κοντεύουν στα 25γρ θα πέσει τσεκούρι.
 
Έτσι γλυκούλης που είσαι και ένα φούξια χρωματάκι δεν θα ήταν άσχημο.... .yelling.
Αργύρη κάτι τέτοιο ας πούμε πιστεύω να του άρεσε..... @aris_kalamata κάτι τέτοιο σε καλύπτει φίλε;;; .sarcastic. .sarcastic.
Είναι με GM3 στα 28gr......big smile.

20200616_234941.jpg
20200617_151404.jpg
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top