Σκοπευτικά Φυσίγγια Αρχείο

Status
Not open for further replies.
και τα 2 ειναι με ισπανικη μπαρουτη τα φτιαχνει νομιζω ο καρδαρας καλο φυσιγγι και για κυνηγι και για σκοπευτηριο.
Καλημέρα!! Κ εγώ αυτή την εντύπωση έχω πως είναι τ καρδαρά. Πάντος των 24gr έχει csd1
Των 28gr έχει σχήματος ρόμβου πυρίτιδα κ σαν πρώτη ματιά ίσως να μην έλεγα πως είναι ισπανική.
think
 
..kai για κυνήγι σε όλα τα θηράματα ..αλλά στους Αγγλοσάξονες.
Τα 28 γραμμάρια σκοπευτικα σε νούμερο 6 σε τι χρησιμεύουν;
.......φυσικά και για κυνήγι σε όλα τα θηράματα ..αλλά στους Αγγλοσάξονες......... εμεις είμαστε πολύ μπροστά για αυτά.
 
Τα 28 γραμμάρια σκοπευτικα σε νούμερο 6 σε τι χρησιμεύουν;
Εκτός από σκοποβολή ίσως το έχει δουλέψει κάποιος παπιατζής ή φασσάς σαν πρώτο φυσίγγι για σχετικά κοντινές αποστάσεις. Γούστα είναι αυτά. Απλός υποθέτω......my man.
 
Παιδιά σήμερα στο καρτέρι έριξα Sporting 28gr κ σε μια τουφεκιά έγινε αυτό... άνοιξε κανονικά το κλείστρο κ το φυσίγγι είχε βγει το μισό από τη θαλάμη......Ξέρει κάποιος να μου πει από τη μπωρεί να προήλθε αυτό το συμβάν ή αν έχει τύχει σε κάποιον άλλο;
 
Παιδιά σήμερα στο καρτέρι έριξα Sporting 28gr κ σε μια τουφεκιά έγινε αυτό... άνοιξε κανονικά το κλείστρο κ το φυσίγγι είχε βγει το μισό από τη θαλάμη......Ξέρει κάποιος να μου πει από τη μπωρεί να προήλθε αυτό το συμβάν ή αν έχει τύχει σε κάποιον άλλο;
Προσωπικά δεν μου έχει συμβεί, αλλά έχω ακούσει πολλές φορές ότι έχει συμβεί σε άλλους, να αποχωρίζεται ο μεταλλικός πάφυλας από το πλαστικό, σχεδόν πάντα σε κάλυκες με κοντό μέταλλο 7-8 mm. Ειδικά αν έχουν και κάπως ενισχυμένη γόμωση (μπαρούτι) ... Ποιο φυσίγγι σου το έκανε αυτό; Το G.M sporting ;;;
 
Ειχε ακουστει παρομοιο με τα παλαιοτερα nsi sipe με το 8mm μεταλλο..
Αυτο που πρεπει να κανεις Κωστα ειναι να παρεις το φυσιγγι κ να το πας στον κατασκευαστη του..
Αυτος θα σου δωσει την απαντηση..κ καλο ειναι να το εχει κατα νου για να προσεχει..οχι πως ειναι απαραιτητο να φταιει ο κατασκευαστης..μπορει κ αστοχια καλυκα..
 
Προσωπικά δεν μου έχει συμβεί, αλλά έχω ακούσει πολλές φορές ότι έχει συμβεί σε άλλους, να αποχωρίζεται ο μεταλλικός πάφυλας από το πλαστικό, σχεδόν πάντα σε κάλυκες με κοντό μέταλλο 7-8 mm. Ειδικά αν έχουν και κάπως ενισχυμένη γόμωση (μπαρούτι) ... Ποιο φυσίγγι σου το έκανε αυτό; Το G.M sporting ;;;
Ναι Στέλιο
 
Παιδιά σήμερα στο καρτέρι έριξα Sporting 28gr κ σε μια τουφεκιά έγινε αυτό... άνοιξε κανονικά το κλείστρο κ το φυσίγγι είχε βγει το μισό από τη θαλάμη......Ξέρει κάποιος να μου πει από τη μπωρεί να προήλθε αυτό το συμβάν ή αν έχει τύχει σε κάποιον άλλο;
....μόνο η fiocchi μπορει να σου πει τι πήγε λάθος
 
Παιδιά σήμερα στο καρτέρι έριξα Sporting 28gr κ σε μια τουφεκιά έγινε αυτό... άνοιξε κανονικά το κλείστρο κ το φυσίγγι είχε βγει το μισό από τη θαλάμη......Ξέρει κάποιος να μου πει από τη μπωρεί να προήλθε αυτό το συμβάν ή αν έχει τύχει σε κάποιον άλλο;
ειναι ελατωματικη παρτιδες καλυκα και εχουν αποσυρθει , ειναι παλια παρτιδα αυτο το φυσιγγι και εχει γινει μονο σε οπλα wichester sx3 και maxus λογω του κοντου καλυκα ειναι ο εξωλκεας τους πιο δυνατος δεν το εχουν εξακριβωση ακομα γιατι το κανει μονο σε αυτα τα δυο οπλα,παντως ολοι τους γυριζουν πισω.
 
Παιδιά καλησπέρα ! Μια ερώτηση τι διαφορά έχει ένα φυσιγγι 24 gr του trap από ένα 24 gr του skeet ; Εάν εξαιρέσουμε το μέγεθος στα σκάγια και τον συγκεντρωτηρα που μπορεί να είναι piston skeet υπάρχει κάποια άλλη διαφορά ;
 
Παιδιά καλησπέρα ! Μια ερώτηση τι διαφορά έχει ένα φυσιγγι 24 gr του trap από ένα 24 gr του skeet ; Εάν εξαιρέσουμε το μέγεθος στα σκάγια και τον συγκεντρωτηρα που μπορεί να είναι piston skeet υπάρχει κάποια άλλη διαφορά ;
Καμία απολύτως αν μιλάμε για φυσίγγια της ίδιας εταιρίας.
 
Παιδιά σήμερα βρέθεικε στα χέρια μου μισό κουτί RIO Target Load 24gr No:9.....
Θα τα καπνίσω στο καρτέρι....Με τη choke λέτε να τα δοκιμάσω με την SX3 ;
Με το ίδιο τσοκ που ρίχνεις και τα 30αρια Κώστα .Έχει αρκετά σκάγια και δεν χρειάζεται σφικτό τσοκ για να μην αφήνει κενά .
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top