Σκοπευτήριο Ψαχνά Ευβοίας

Το να είναι καθαρά ιδιωτική πρωτοβουλία ΔΕΝ σου πέρασε απ΄το μυαλό?
Είναι που δεν έχουμε συνηθίσει σε τέτοιες πρωτοβουλίες. Φοβερό ακούγεται. Δώσε μας λίγο υλικό. Πόσα γήπεδα θα γίνουν; Εγκαταστάσεις; Καταλύματα;
Είναι που έχω βρεθεί μια φορά εκεί και από την ώρα που το ανακοινωσες, αναρωτιέμαι πως θα έχει μεταμορφωθεί ο χώρος.
 
Το να είναι καθαρά ιδιωτική πρωτοβουλία ΔΕΝ σου πέρασε απ΄το μυαλό?

Δεν μας έχουν συνηθίσει σε τέτοιες πρωτοβουλίες. Οι μέχρι τώρα καταστάσεις και αυτά που έχουμε ζήσει γενικότερα ,δεν αφήνουν το μυαλό να πάει πρώτα εκεί .
 
Είναι που δεν έχουμε συνηθίσει σε τέτοιες πρωτοβουλίες. Φοβερό ακούγεται. Δώσε μας λίγο υλικό. Πόσα γήπεδα θα γίνουν; Εγκαταστάσεις; Καταλύματα;
Είναι που έχω βρεθεί μια φορά εκεί και από την ώρα που το ανακοινωσες, αναρωτιέμαι πως θα έχει μεταμορφωθεί ο χώρος.
Για αρχή θα γίνουν 4 γήπεδα compak.
Όσον αφορά το χώρο αυτή τη στιγμή δεν έχει μεταβληθεί κάτι ακόμα αφού οι εργασίες ξεκινάνε από αύριο ουσιαστικά, οπότε λίγη υπομονή ακόμα.
 
Μάλλον δεν παρακολουθείς τα Σκοπευτικά θέματα ή τα παρακολουθείς όπως ή πλειονότητα μέσα από ένα "καφενείο" ;)
Όχι δεν παρακολουθώ τα σκοπευτικά θέματα, ούτε εντός ούτε εκτός καφενείου. Θα μου δείξεις την σωστή οπτική γωνία;
 
Όχι δεν παρακολουθώ τα σκοπευτικά θέματα, ούτε εντός ούτε εκτός καφενείου. Θα μου δείξεις την σωστή οπτική γωνία;
Δεν το έγραψα για εσένα αλλά για τον Ζολό.;)
Δεν πήρε το quote γιατί έγραφα από κινητό.
Δεν πειράζει όμως μου δίνεις αφορμή να συνεχίσω.
Τα σκοπευτικά θέματα μπορεί κάποιος να τα παρακολουθεί ΜΟΝΟ με τη φυσική του παρουσία αλλά και τη συμμετοχή του στα δρώμενα της σκοποβολής τουλάχιστον σαν αθλητής και ΜΟΝΟ αν ενημερώνεται από επίσημες πηγές. Ξέρω ότι είναι δύσκολοι καιροί τουλάχιστον στα οικονομικά μας θέματα αλλά η παραφιλολογία είναι που κάνει τη μεγαλύτερη ζημιά σε όλους τους τομείς..
 
Για γράψε μας κόστος συμμετοχής στους αγώνες που θα φιλοξενήσει το σκοπευτήριο στα Ψαχνά.
Για το Grand prix που θα γίνει στις 22 και 23/9/2018 το κόστος συμμετοχής είναι 130 ευρώ (από 150 σε άλλες τέτοιου τύπου εκδηλώσεις) και θα έχει και 10 πούλες δώρο.
 
Μάλλον δεν παρακολουθείς τα Σκοπευτικά θέματα ή τα παρακολουθείς όπως ή πλειονότητα μέσα από ένα "καφενείο" ;)

Δεν το έγραψα για εσένα αλλά για τον Ζολό.;)
Δεν πήρε το quote γιατί έγραφα από κινητό.
Δεν πειράζει όμως μου δίνεις αφορμή να συνεχίσω.
Τα σκοπευτικά θέματα μπορεί κάποιος να τα παρακολουθεί ΜΟΝΟ με τη φυσική του παρουσία αλλά και τη συμμετοχή του στα δρώμενα της σκοποβολής τουλάχιστον σαν αθλητής και ΜΟΝΟ αν ενημερώνεται από επίσημες πηγές. Ξέρω ότι είναι δύσκολοι καιροί τουλάχιστον στα οικονομικά μας θέματα αλλά η παραφιλολογία είναι που κάνει τη μεγαλύτερη ζημιά σε όλους τους τομείς..

Εγώ ΔΕΝ είμαι σκοπευτής ......... όπως ΔΕΝ είμαι και ποδοσφαιριστής.
Αλλά τα ποδοσφαιρικά θέματα , ναι , τα παρακολουθώ στο καφενείο ( που δεν πάω ..... απλά που λέει ο λόγος ).
Τώρα αν τα σκοπευτικά θέματα είναι ΜΟΝΟ για τους σκοπευτές , και για τους παρευρισκόμενους θεατές ( όπως εσύ λές ) , τότε να απαγορευτεί οποιαδήποτε αναφορά για τους αγώνες σε οποιοδήποτε μέσο. ΜΟΝΟ ΟΣΟΙ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΟΝΤΕΣ ΘΑ ΞΕΡΟΥΝ .

Ναι ....... εξαιρετική οπτική.
Τέτοιο ....... στυλ και υφάκι , είχαν απομακρύνει αρκετό κόσμο από ένα " κλειστό " club ορισμένων.
Ευτυχώς τελευταία , αυτά έχουν εκλείψει εκτός λίγων εξαιρέσεων.............

υ.γ. δεν θα επανέλθω , και δεν θα απαντήσω.........
 
Εγώ ΔΕΝ είμαι σκοπευτής ......... όπως ΔΕΝ είμαι και ποδοσφαιριστής.
Αλλά τα ποδοσφαιρικά θέματα , ναι , τα παρακολουθώ στο καφενείο ( που δεν πάω ..... απλά που λέει ο λόγος ).

Συγκρίνεις δύο ανόμοια πράγματα.
Η σκοποβολή ΔΕΝ είναι επαγγελματική όπως το ποδόσφαιρο με όλα τα παρελκόμενα του οπαδισμού και της φανατίλας για τη φανέλα.

Τώρα αν τα σκοπευτικά θέματα είναι ΜΟΝΟ για τους σκοπευτές , και για τους παρευρισκόμενους θεατές ( όπως εσύ λές ) , τότε να απαγορευτεί οποιαδήποτε αναφορά για τους αγώνες σε οποιοδήποτε μέσο. ΜΟΝΟ ΟΣΟΙ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΟΝΤΕΣ ΘΑ ΞΕΡΟΥΝ .

Αν σε χαλάει απλά μην διαβάζεις.

Ναι ....... εξαιρετική οπτική.
Τέτοιο ....... στυλ και υφάκι , είχαν απομακρύνει αρκετό κόσμο από ένα " κλειστό " club ορισμένων.
Ευτυχώς τελευταία , αυτά έχουν εκλείψει εκτός λίγων εξαιρέσεων.............

Όπως και να το κάνεις η σκοποβολή μπορεί να μην είναι ένα κλειστό club αλλά ΔΕΝ είναι και για τον κάθε ένα. Στη σκοποβολή σέβεσαι τον αθλητή που αγωνίζεται και δεν βρίζεις τη μάνα του και τον πατέρα του όταν χάσει ένα στόχο, όπως γίνεται π.χ. στο ποδόσφαιρο.
Στη σκοποβολή δίνουμε αξία στον άνθρωπο και στην προσπάθεια που κάνει να ξεπεράσει τον εαυτό του. Η σκοποβολή είναι ένα άθλημα που θέλει ήρεμους και ορθά σκεπτόμενους ανθρώπους. Το αν σου επιτρέπουν να ρίξεις σε κάποια σκοπευτήρια χωρίς δελτίο σκοπευτή δε σημαίνει ότι είναι και νόμιμο ή ότι κάποιοι σε εκτιμούν. Το ταλιράκι που θα τους αφήσεις εκτιμούν.

υ.γ. δεν θα επανέλθω , και δεν θα απαντήσω.........

Και να επανέλθεις έχω να απαντήσω σε πιό σοβαρούς και ανοιχτόμυαλους ανθρώπους!!
 
Προσπερνωντας τα σχόλια με υφακι, για υφακι κλπ που θεωρώ ανάξια περαιτέρω σχολιασμού δλδ στο σκοπευτήριο πρέπει να πηγαίνουν μόνοι όσοι έχουν άδεια σκοπευτή; δλδ ο κυνηγός δεν είναι σκοπευτής; εγώ θεωρώ ότι θα έπρεπε να ειναι προαπαιτουμενο για να βγάλεις άδεια κυνηγιού. Επίσης οπότε γουστάρω πάω και βγάζω άδεια σκοπευτή αρκεί να πληρώσω το αντίτιμο, δεν υπάρχει δλδ κανένα προαπαιτουμενο που να δείχνει το ποιόν μου και δεν έχει καμία διαφορά με το ταληρακι της πουλάς. Επίσης ρωτάω για να μάθω από εσάς που γνωρίζετε, αν δεν θέλετε να μοιραστείτε τη γνώση σας εδώ τότε μην γράφετε, δεν θα σταματήσω εγώ να ρωτάω ή και να διαβάζω. Καλή συνέχεια.
 
Μανο, στο σκοπευτηριο ετσι οπως ειναι ο νομος, μπορουν να πηγαινουν και να ριχνουν μονο οσοι εχουν σκοπευτικη ταυτοτητα. Ο κυνηγος ειναι σκοπευτης, αλλα ο νομος στο συγκεκριμενο τομεα τον αντμετωπιζει διαφορετικα. Τον αφηνει να αλωνιζει 6 μηνες ανεξελεγκτος ουσιαστικα, αλλα του απαγορευει για 6 μηνες για πηγαινει σε ελεγχομενο περιβαλλον να προπονηται και να βελτιωνεται. Να αλλαξει ο νομος, μαζι σου. Αλλα ετσι οπως ειναι τωρα, ειναι ακριβως αυτο. Και επειδη αυτος που θα τρεχει θα ειναι αυτος που δε φταιει, γιαυτο ζητανε ταυτοτητες.
 
Μανο, στο σκοπευτηριο ετσι οπως ειναι ο νομος, μπορουν να πηγαινουν και να ριχνουν μονο οσοι εχουν σκοπευτικη ταυτοτητα. Ο κυνηγος ειναι σκοπευτης, αλλα ο νομος στο συγκεκριμενο τομεα τον αντμετωπιζει διαφορετικα. Τον αφηνει να αλωνιζει 6 μηνες ανεξελεγκτος ουσιαστικα, αλλα του απαγορευει για 6 μηνες για πηγαινει σε ελεγχομενο περιβαλλον να προπονηται και να βελτιωνεται. Να αλλαξει ο νομος, μαζι σου. Αλλα ετσι οπως ειναι τωρα, ειναι ακριβως αυτο. Και επειδη αυτος που θα τρεχει θα ειναι αυτος που δε φταιει, γιαυτο ζητανε ταυτοτητες.

Βίκτωρα για τον νόμο δεν θα διαφωνήσω ότι πρέπει να αλλάξει, αν και νομίζω ότι πρέπει να γίνει πιο σαφής. Εν πάση περιπτώσει ποιος ασχολείται, δε βαριέσαι. (ειρωνικά το λέω...)
 
Βρε Μανο, ποιος ασχοληται με οτιδηποτε αν ειναι να φτιαχτει; Επισης ειρωνικα μιλαω εννοειται.

Απλα η ταυτοτητα σε γλυτωνει απο αναποδιες που μπορει να πεσεις αν βρεθεις σε καποιο περιεργο να σου κανει ελεγχο. Αν σου αρεσει και το αθλημα και θες να ξεσκας, ειναι μονοδρομος
 
. Η σκοποβολή είναι ένα άθλημα που θέλει ήρεμους και ορθά σκεπτόμενους ανθρώπους. Το αν σου επιτρέπουν να ρίξεις σε κάποια σκοπευτήρια χωρίς δελτίο σκοπευτή δε σημαίνει ότι είναι και νόμιμο ή ότι κάποιοι σε εκτιμούν. Το ταλιράκι που θα τους αφήσεις εκτιμούν.
Αλλά αν σκάσεις τα 50 60 70....δεν εκτιμούν τα χρήματα ε??? Αλλα τον ποιον του ανθρώπου......Μαλλιστα!!!Απ τη στιγμή π είσαι κυνηγός με άδεια....θα πρέπει να έχεις ελύθερη προσβαση στο σκοπευτήριο χωρίς παιρετέρω διαδικασίες τελος!!! Τώρα αφού δεν το επιτρέπει ο νόμος....αλλο θέμα!!! Οχι ομως οτι οσοι κατέχουν σκοπευτική αδεια ειναι κ κατάληλοι για να συμμετέχουν στα σκοπευτήριο...ο καθένας μπορεί να βγάλει!
 
Back
Top