Σκοπευτήριο Σχιστού

τα βρίσκεις Δημήτρη και στο περίπτερο που λένε,,,σε όποιον οπλουργό στην Αθήνα και να πας έχει σχεδόν τα πάντα,,μάλιστα σήμερα βρήκα από φίλο τα στόπερ για τους εξωλκείς του 692 που χρειάστηκα !

Άρη όταν είχα βάλει αγγελία το 692 πριν χρόνια για κάτι καλύτερο,βρέθηκε ένας κύριος με F3 για ανταλλαγή, είχε έρθει Μαλακάσα να το ρίξω το όπλο αλλά ήταν πολύ παρτάλι ενώ μου είχε πει ότι είναι σε κατάσταση σαν το δικό μου 692 που όντως ήταν βιτρίνα,,,εκτός από αυτό ναι πολύ καλύτερο από το 692 για τα δικά μου γούστα σε όλα

το F16 είναι μπιχλιμπίδι μπροστά στο F3 και μου θύμησε πολύ Fabarm Elos N2 όταν το έριξα,για τόσο πολύ φτωχό
Είναι άδικο να συγκρίνεις το 692 που κάνει 3500 με το F3 που κάνει 7000. Με το F16 συγκρίνεται το 692 που έκει το πατάει.
 
Ακριβώς αυτό θέλω να πω το 692 είναι ανώτερο από το F16
Συμφωνώ και εγώ απόλυτα. Οσο για το 690,δύο που έχω ψυρίσει, οι εφαρμογές τους ήταν επιεικώς απαράδεκτες.
Το 692 για μεσαίας κατηγορίας όπλο είναι ιδανικό γιαυτό που ειναι φτιαγμένο και απότι ξέρω αν δεν κάνω λάθος,τα τωρινά έχουν βελτιωθει στα σημεία των εξολκέων - ξυστου με βελτιωμένο μηχανισμό.
 
Γεια σας παιδια.
Ισχυει ακομα η αναγκαιοτητα υπαρξης καρτας ΣΚΟΕ για τα σκοπευτηρια?

Κυριάκο, εγώ που πήγα το Σάββατο δεν μου ζήτησαν τπτ, ξέρω και για άλλο συνάδελφο που πήγε στον Ασπρόπυργο και δεν έλεγξαν ούτε αυτόν. Όχι ότι δεν χρειάζεται, απλώς αναφέρω τι έγινε.
 
πού ήσασταν σήμερα απουσία ,,,καλή παρέα όπως πάντα με τον Σταύρο,χαλαρουίτα από κόσμο μας έκανε την χάρη ο καιρός από αέρηδες,ρίξαμε 6 πούλες είχαμε ποικιλία σήμερα ( όχι αλλαντικών,καλά θα ήταν όμως ) με Beretta - Blaser F3 - Fusion Evolve που παραλίγο να την πάρω από τον Σταύρο και να φύγω μου έκατσε πολύ καλά !!!

άντε και στα επόμενα !
 
πού ήσασταν σήμερα απουσία ,,,καλή παρέα όπως πάντα με τον Σταύρο,χαλαρουίτα από κόσμο μας έκανε την χάρη ο καιρός από αέρηδες,ρίξαμε 6 πούλες είχαμε ποικιλία σήμερα ( όχι αλλαντικών,καλά θα ήταν όμως ) με Beretta - Blaser F3 - Fusion Evolve που παραλίγο να την πάρω από τον Σταύρο και να φύγω μου έκατσε πολύ καλά !!!

άντε και στα επόμενα !
Όχι πολύ καλά Τρίκαλα σου έκατσε σε σημείο να αναρωτιέμαι τι κάνω λάθος εγώ χαχαχαχαχαχ.
Ναι ήταν πολύ ωραία πριβε σχεδόν και με.ποικιλια.Βγηκαν και ωραία συμπεράσματα.
 
Γιώργο έγινε η πρόταση από έναν φίλο για Ψαχνά αλλά ήθελα να γυρίσω πίσω γρήγορα για να βγάλω την οικογένεια βόλτα,,,αν μπλέξεις με Ψαχνά δεν τελειώνεις ούτε σε 6 ώρες

ωραίο το F3 όπως έχουμε πει με πολύ crisp σκανδάλη αλλά η υπερηψωμένη ρίγα του Vantage δεν με βόλεψε σε σχέση με άλλα όπλα και ίδιες ρίγες παρόλο που έκανα πολύ καλό σκορ αλλά με πίεση,,,ειδικά σε εξερχόμενα καθοδικά πιάτα δεν παλεύεται

το άλλο αρνητικό είναι ότι το όπλο κλωτσάει και κλωτσάει αρκετά σε σχέση με τα Beretta Browning ώστε να σε βγάλει στην 2η εκτός

επίσης δενε μου άρεσε η θέση για τον επιλογέα καννών που είναι ακριβώς μπροστά από την σκανδάλη ένας μικρός διακόπτης που κινείται αριστερά δεξιά

κατά τα άλλα έχει εφάμιλλες κάννες με Beretta σφιχτή τουφεκιά ωραίο κλείδωμα,καλό ζύγισμα σε 81 που το ρίξαμε,ωραία ξύλα και λαβή,όχι όμως σαν την λαβή ενός 725 pro sport που την θεωρώ κορυφαία στα σκοπευτικά που μόνο σε ένα custom μπορείς να πετύχεις

για τα €7000 που ζητάει μάλλον δεν θα ήταν επιλογή μου μετά το test που έκανα αλλά ίσως και να έβλεπα αυτό με την flat ρίγα,,,λέω ίσως γιατί με ξενέρωσε το κλώτσημα :confused:
 
Last edited:
Γιώργο έγινε η πρόταση από έναν φίλο για Ψαχνά αλλά ήθελα να γυρίσω πίσω γρήγορα για να βγάλω την οικογένεια βόλτα,,,αν μπλέξεις με Ψαχνά δεν τελειώνεις ούτε σε 6 ώρες

ωραίο το F3 όπως έχουμε πει με πολύ crisp σκανδάλη αλλά η υπερηψωμένη ρίγα του Vantage δεν με βόλεψε σε σχέση με άλλα όπλα και ίδιες ρίγες παρόλο που έκανα πολύ καλό σκορ αλλά με πίεση,,,ειδικά σε εξερχόμενα καθοδικά πιάτα δεν παλεύεται

το άλλο αρνητικό είναι ότι το όπλο κλωτσάει και κλωτσάει αρκετά σε σχέση με τα Beretta Browning ώστε να σε βγάλει στην 2η εκτός

κατά τα άλλα έχει εφάμιλλες κάννες με Beretta σφιχτή τουφεκιά ωραίο κλείδωμα,καλό ζύγισμα σε 81 που το ρίξαμε,ωραία ξύλα και λαβή,όχι όμως σαν την λαβή ενός 725 pro sport που την θεωρώ κορυφαία στα σκοπευτικά που μόνο σε ένα custom μπορείς να πετύχεις τέτοια λαβή

για τα €7000 που ζητάει μάλλον δεν θα ήταν επιλογή μου μετά το test που έκανα αλλά ίσως και να έβλεπα αυτό με την flat ρίγα,,,λέω ίσως γιατί με ξενέρωσε το κλώτσημα :confused:
που πιστεύεις Παύλο ότι οφειλόταν το κλώτσημα ; Κανονικά ένα τέτοιο όπλο θα έπρεπε να έχει την ακριβώς αντίθετη συμπεριφορά .
 
Γιώργο έγινε η πρόταση από έναν φίλο για Ψαχνά αλλά ήθελα να γυρίσω πίσω γρήγορα για να βγάλω την οικογένεια βόλτα,,,αν μπλέξεις με Ψαχνά δεν τελειώνεις ούτε σε 6 ώρες

ωραίο το F3 όπως έχουμε πει με πολύ crisp σκανδάλη αλλά η υπερηψωμένη ρίγα του Vantage δεν με βόλεψε σε σχέση με άλλα όπλα και ίδιες ρίγες παρόλο που έκανα πολύ καλό σκορ αλλά με πίεση,,,ειδικά σε εξερχόμενα καθοδικά πιάτα δεν παλεύεται

το άλλο αρνητικό είναι ότι το όπλο κλωτσάει και κλωτσάει αρκετά σε σχέση με τα Beretta Browning ώστε να σε βγάλει στην 2η εκτός

κατά τα άλλα έχει εφάμιλλες κάννες με Beretta σφιχτή τουφεκιά ωραίο κλείδωμα,καλό ζύγισμα σε 81 που το ρίξαμε,ωραία ξύλα και λαβή,όχι όμως σαν την λαβή ενός 725 pro sport που την θεωρώ κορυφαία στα σκοπευτικά που μόνο σε ένα custom μπορείς να πετύχεις τέτοια λαβή

για τα €7000 που ζητάει μάλλον δεν θα ήταν επιλογή μου μετά το test που έκανα αλλά ίσως και να έβλεπα αυτό με την flat ρίγα,,,λέω ίσως γιατί με ξενέρωσε το κλώτσημα :confused:

xe xe xe ......... για τα Ψαχνά έχεις δίκιο , δεν ξεμπλέχεις εύκολα ........... αλλά είναι ΑΛΛΗ φάση όπως και να το κάνουμε.

τώρα για το κλώτσημα του F3 μου κάνει τρομερή εντύπωση αυτό που λες. Όσοι έχουν ρίξει με το δικό μου λένε ότι είναι σαν να ρίχνεις με φλόμπερ. Το πιθανότερο είναι να μην ήταν το κοντάκι σωστό επάνω σου.
Και αυτό γιατί η υπερυψωμένη ρίγα θέλει τελείως άλλο στήσιμο.
Εγώ έχω πάει με το δικό μου 5 φορές μέχρι τώρα στο σκοπευτήριο ( και κάθε φορά με άλλο στήσιμο ) και μόλις χθες κατάφερα να το "φέρω" εκεί που πρέπει.
Ήταν δίπλα δε ένας ( σίγουρα τον ξέρεις έχει 120 όπλα ...... !!!! ) και είχε εντυπωσιαστεί με τα σπασίματα , όλα κέντρα και κάπνες , ακόμα και τα μακρυνά και με ρώταγε ποιός μου το ρύθμισε .
Σε σχέση με το παλιό μου όπλο ( flat ρίγα ) θέλει τελείως άλλο στήσιμο και οι εικόνες που έχεις είναι επίσης τελείως διαφορετικές.
Θα βρεθούμε με το καλό και θα τα πούμε.
 
εσύ έχεις χτένι ρυθμιζόμενο έχεις πέλμα ρυθμιζόμενο και βλέπω τελειωμό να μην έχεις με το βίδωσε ξεβίδωσε :)

Γιώργο το όπλο μου έκατσε πολύ καλά και είχε κοντάκι με σταθερό χτένι,γενικά είμαι ένα σωματότυπο που προσαρμόζεται εύκολα σε κοντάκια εργοστασιακά παρά μόνο σε Benelli και Winchester υπάρχει θέμα,,,τώρα τί να πω έτυχε ; και με άλλα που έχω ρίξει δεν ήταν έτσι και ας μην ήταν σωστά επάνω μου ,,,αυτό μου κάνει εντύπωση και λέω γιατί
 
εσύ έχεις χτένι ρυθμιζόμενο έχεις πέλμα ρυθμιζόμενο και βλέπω τελειωμό να μην έχεις με το βίδωσε ξεβίδωσε :)

Γιώργο το όπλο μου έκατσε πολύ καλά και είχε κοντάκι με σταθερό χτένι,γενικά είμαι ένα σωματότυπο που προσαρμόζεται εύκολα σε κοντάκια εργοστασιακά παρά μόνο σε Benelli και Winchester υπάρχει θέμα,,,τώρα τί να πω έτυχε ; και με άλλα που έχω ρίξει δεν ήταν έτσι και ας μην ήταν σωστά επάνω μου ,,,αυτό μου κάνει εντύπωση και λέω γιατί
Παύλο του Γιώργου, μηδέν κλώτσημα.
 
Back
Top