Σκοπευτήριο Μαλακάσας

Μα που σκατα να το βρω το ιστορικο covid αφου δεν ειχα ποτε covid δλδ θα ειμαι.καθε τοσο να παρακαλω τους γιατρους να μου δινουν κολοχαρτα?
Το ιστορικο τι το θελουν;
Αυτο να σου πουν
Εφοσον εχεις καθαρο τεστ η πιατοππιητικο εμβολιασμου τα αλλα τι τους νοιαζουν;

Μονο να ρωτησουν με ποσες εχουμε παει εμεινε!!!
 
Εγώ απορώ πως δεν έχει βρεθεί κανείς μάγκας ακόμα να κάνει ένα σκοπευτήριο ανοιχτό σε όλους, κυνηγους και σκοπευτές.
Υπάρχει κάποιο νομικό κώλυμα;
Καλησπέρα.Κατα αρχήν το ποίους θα δέχεται ένα σκοπευτήριο δεν το αποφασίζουν οι ίδιοι αλλά η ΣΚΟΕ.Τωρα για να σου πω και την δική μου γνώμη σε ένα σκοπευτήριο δεν μπορούν να συνυπάρξουν αθλητές σκοπευτές και κυνηγοί μαζί, γιατί οι κυνηγοί δεν έχουν την κατάλληλη παιδεία για το πως πρέπει να λειτουργούν μέσα στο σκοπευτήριο, (και με το δίκιο τους βεβαια).Και θα σου πω τι εννοώ. Έχω βρεθεί μέσα στο σκοπευτήριο με παρέες κυνηγών οι οποίοι φωνάζουν και πειράζονται μεταξύ τους με αποτέλεσμα να μην αφήνουν τους άλλους να συγκεντρωθουν ,πράγμα απαραίτητο. Και το χειρότερο έχω δει όπλα γεμάτα να έρχονται στην μούρη μου,καραμπίνες με κλειστά κλειστρα και δίκανα όχι σπασμένα να κάνουν βόλτες μέσα στον χώρο. Καταλαβαίνεις λοιπόν ότι για να μπεις στο σκοπευτήριο η πρέπει να έρθεις με δάσκαλο ή με κάποιον που το γνωρίζει καλά ,να σε μάθει σωστά τους κανόνες έτσι ώστε να είμαστε όλοι ασφαλείς πρώτα και μετά να μην ενοχλούμε και μετά αν σου αρέσει βγάζεις και μια σκοπευτικη ταυτότητα και είμαστε όλοι μια χαρά.
 
Τι σημαίνει δηλ.ιστορικο; Κάντε το Λιάνα ρε παιδιά για εμάς τους χαζούς και τους αγράμματους. Τι ακριβώς σού είπαν Λιάκο;
Τους λεω χρειαζετε εκτοσ απο ταυτοτητα σκοπευτη κατι αλλο οπως τεστ covid? Και μου λενε οχι τεστ δεν χρειαζεται ενα εγγραφο ιστορικου covid μονο και εμεινα !!! Και λεω οκ τα λεμε
 
Απλα αν παει καποιος αυτες τις μερες ας μας ενημερωσει τι παιζει γτ αν πρεπει να παω σε γιατρο να πληρωσω επισκεψη για να μου γραψει επιστολη οτι δεν εχω covid να παει γαμη@ει !!!!
 
Απλα αν παει καποιος αυτες τις μερες ας μας ενημερωσει τι παιζει γτ αν πρεπει να παω σε γιατρο να πληρωσω επισκεψη για να μου γραψει επιστολη οτι δεν εχω covid να παει γαμη@ει !!!!
Χωρίς να είμαι σίγουρος νομίζω ότι ιστορικό covid είναι έντυπο που το συμπληρώνεις μόνος σου αλλά ρωτα για να είσαι σίγουρος.
 
Έχω βρεθεί μέσα στο σκοπευτήριο με παρέες κυνηγών οι οποίοι φωνάζουν και πειράζονται μεταξύ τους με αποτέλεσμα να μην αφήνουν τους άλλους να συγκεντρωθουν ,πράγμα απαραίτητο. Και το χειρότερο έχω δει όπλα γεμάτα να έρχονται στην μούρη μου,καραμπίνες με κλειστά κλειστρα και δίκανα όχι σπασμένα να κάνουν βόλτες μέσα στον χώρο.
Αστα.. θέλει προσοχή απ όλους .
 
Τι σημαίνει δηλ.ιστορικο; Κάντε το Λιάνα ρε παιδιά για εμάς τους χαζούς και τους αγράμματους. Τι ακριβώς σού είπαν Λιάκο;
Ένα ερωτηματολόγιο που το συμπληρώνει γιατρός είναι. Θεσπίστηκε η χρήση του τον Μάιο του 2020 για την είσοδο σε αθλητικές εγκαταστάσεις, συμπληρώνεται και κατατίθεται άπαξ και έκτοτε δεν καταργήθηκε ποτέ. Πιστοποιητικά νόσησης, εμβολιασμού ή αρνητικά τεστ είναι απαραίτητα μόνο για αγώνες.
Εγώ απορώ πως δεν έχει βρεθεί κανείς μάγκας ακόμα να κάνει ένα σκοπευτήριο ανοιχτό σε όλους, κυνηγους και σκοπευτές.
Υπάρχει κάποιο νομικό κώλυμα;
Φυσικά και υπάρχει. Η λειτουργία σκοπευτηριων γίνεται υπό την αιγίδα της ΣΚΟΕ και της ΓΓΕ, ύστερα από άδεια που εκδίδεται από την περιφέρεια. Μπορεί τα καταστατικά των κυνηγετικών σωματείων να προβλέπουν ίδρυση και λειτουργία χώρων κυνηγετικής εξάσκησης αλλά ο νόμος του κράτους το αποκλείει.
 
Βασικά Ηλία εφόσον υπάρχει δυνατότητα επιλογής γράψε τους και πήγαινε σε άλλο σκοπευτήριο. Προφανώς δεν έχουν ανάγκη τον οβολό μας αλλά κι εμείς δεν έχουμε ανάγκη το επίπεδο εξυπηρέτησής τους.
 
Ένα ερωτηματολόγιο που το συμπληρώνει γιατρός είναι. Θεσπίστηκε η χρήση του τον Μάιο του 2020 για την είσοδο σε αθλητικές εγκαταστάσεις, συμπληρώνεται και κατατίθεται άπαξ και έκτοτε δεν καταργήθηκε ποτέ. Πιστοποιητικά νόσησης, εμβολιασμού ή αρνητικά τεστ είναι απαραίτητα μόνο για αγώνες.
Ακριβώς αυτό. Χωρίς το χαρτί αυτό δεν έμπαινε σκοπευτής ούτε Σχιστό ούτε Ασπρόπυργο. Μετά τα πράγματα χαλάρωσαν αλλά ποτέ δεν καταργήθηκε επίσημα. Εγώ το έχω από τότε και το επέδειξα την πρώτη φορά που πήγα στα Ψαχνά και την πρώτη φορά στη Μαλακάσα. Μετά δεν μου το ξαναζήτησαν να το δουν. Ωστόσο, δάσκαλε @leo , επειδή γράφεις ότι "κατατίθεται", εγώ δεν το κατέθεσα ποτέ σε κάποιο σκοπευτήριο. Μόνον το επεδείκνυα, το έβλεπαν και τελείωνε εκεί το πράγμα.

Στα του σκοπευτηρίου τώρα, πράγματι είναι φανταστικό και το σκοπευτήριο και το περιβάλλον στη Μαλακάσα και τα παιδιά επίσης πολύ σωστά και εξυπηρετικά. Γνωρίζει κανείς αν αληθεύει αυτό που μου είπαν, ότι σχεδιάζεται η επέκταση του σκοπευτηρίου αυτού, με τη δημιουργία πολλών νέων τερέν;
 
αλλά ο νόμος του κράτους το αποκλείει.
Του κράτους ή της ΣΚΟΕ ?
Γιατί νομίζω ότι δεν υπάρχει νόμος του κράτους που να το λέει, και απλά είναι ένας "τσαμπουκάς" της ΣΚΟΕ και κανένα σκοπευτήριο δεν πάει κόντρα για να μην χάσει τους αγώνες.
Μπορεί βέβαια και να κάνω λάθος αλλά έτσι έχω καταλάβει.
Έχω ακούσει με τα ίδια μου τα αυτιά , το προηγούμενο πρόεδρο της ΣΚΟΕ , στον Ασπρόπυργο να λέει ότι η ΚΣΕ δεν συμφώνησε να πληρώνουν όλοι οι κυνηγοί ένα ποσό της τάξης των 5 ευρώ κάθε χρόνο στην άδεια , για να μπορούν να μπαίνουν στα σκοπευτήρια.
Και σαν επίλογος στην κουβέντα του ήταν " ...... αυτοί είναι πολλοί ,πάνω από 300.000 κόσμος , τα χρήματα αυτά θα ήταν σπουδαίο πράγμα ".
Και αν θυμάμαι και καλά πρέπει να ήσουν και εσύ παρών σε αυτή τη κουβέντα, σε πηγαδάκι πριν τις απονομές στον αγώνα στις 30/8/20.
Οπότε καταλαβαίνεις που είναι το θέμα και δεν είναι σε κανένα νόμο του κράτους.

λέω εγώ τώρα ...... ;) ;) ;)
 
Eχεις διαπιστώσει ότι είναι χαμηλό ή δεν σου ταιριάζει??
Όταν ρωτάς στο τηλ. τι χρειάζεται για να ρίξεις, σου λένε ταυτότητα και εκεί διαπιστώνεις ότι θέλει και άλλα πράγματα. Όταν σου λένε ότι το sporting λειτουργεί και όταν πας εκεί τη μία δεν λειτουργούν όλες οι μηχανές ή έχουν αγώνα την επόμενη μέρα και δεν επιτρέπουν για να μην ενοχλείς αυτούς που προπονούνται. Αυτά θυμάμαι σαν σκηνικά που με έχουν αποτρέψει από το να ξαναπάω. Τώρα αν κάποιος θέλει να πάει για να ρίξει trap ή skeet μπορώ να πω ότι είναι πολύ καλή επιλογή.
 
Όταν ρωτάς στο τηλ. τι χρειάζεται για να ρίξεις, σου λένε ταυτότητα και εκεί διαπιστώνεις ότι θέλει και άλλα πράγματα. Όταν σου λένε ότι το sporting λειτουργεί και όταν πας εκεί τη μία δεν λειτουργούν όλες οι μηχανές ή έχουν αγώνα την επόμενη μέρα και δεν επιτρέπουν για να μην ενοχλείς αυτούς που προπονούνται. Αυτά θυμάμαι σαν σκηνικά που με έχουν αποτρέψει από το να ξαναπάω. Τώρα αν κάποιος θέλει να πάει για να ρίξει trap ή skeet μπορώ να πω ότι είναι πολύ καλή επιλογή.
Με τις μηχανές, το τελευταίο 2μηνο που πηγαίνω δεν είχα παρατηρήσει κανένα πρόβλημα. Το θέμα της απαγόρευσης όταν έχουν αγώνα τα δίπλα γήπεδα είναι υπαρκτό (και πολύ σπαστικό!) αλλά συνήθως βγάζουν ανακοίνωση στο Facebook από τις προηγούμενες ημέρες, ώστε να το γνωρίζει κάποιος πριν πάει.
 
Ένα ερωτηματολόγιο που το συμπληρώνει γιατρός είναι. Θεσπίστηκε η χρήση του τον Μάιο του 2020 για την είσοδο σε αθλητικές εγκαταστάσεις, συμπληρώνεται και κατατίθεται άπαξ και έκτοτε δεν καταργήθηκε ποτέ. Πιστοποιητικά νόσησης, εμβολιασμού ή αρνητικά τεστ είναι απαραίτητα μόνο για αγώνες.

Φυσικά και υπάρχει. Η λειτουργία σκοπευτηριων γίνεται υπό την αιγίδα της ΣΚΟΕ και της ΓΓΕ, ύστερα από άδεια που εκδίδεται από την περιφέρεια. Μπορεί τα καταστατικά των κυνηγετικών σωματείων να προβλέπουν ίδρυση και λειτουργία χώρων κυνηγετικής εξάσκησης αλλά ο νόμος του κράτους το αποκλείει.

Ένα ερωτηματολόγιο που το συμπληρώνει γιατρός είναι. Θεσπίστηκε η χρήση του τον Μάιο του 2020 για την είσοδο σε αθλητικές εγκαταστάσεις, συμπληρώνεται και κατατίθεται άπαξ και έκτοτε δεν καταργήθηκε ποτέ. Πιστοποιητικά νόσησης, εμβολιασμού ή αρνητικά τεστ είναι απαραίτητα μόνο για αγώνες.

Φυσικά και υπάρχει. Η λειτουργία σκοπευτηριων γίνεται υπό την αιγίδα της ΣΚΟΕ και της ΓΓΕ, ύστερα από άδεια που εκδίδεται από την περιφέρεια. Μπορεί τα καταστατικά των κυνηγετικών σωματείων να προβλέπουν ίδρυση και λειτουργία χώρων κυνηγετικής εξάσκησης αλλά ο νόμος του κράτους το αποκλείει.
Απαρχαιωμενες θεσεις και αντιληψεις απο αυτους που διοικουν το αθλημα. Εχω τυχει να ειμαι στην Μαλακασα και να ριχνω και να ερχονται παρεες για να παιξουν με πιστοποιητικα εμβολιασμου και αρνητικα τεστ και να τους διωχνουν γιατι δεν εχουν μαζι τους το ερωτηματολογιο του Μαιου 2020. Ξερετε ποσοι τον Μαιο του 2020 δεν ειχαν κορονοιο και τωρα ειναι νεκροι.Να σας πω13.000 ανθρωποι.Αντιλαμβανεστε τι σημαινει 13.000 ανθρωποι ε.Μια ολοκληρη επαρχιακη πολη.Και απο τοτε εχουν νοσησει αλλοι 490.000 ανθρωποι.Και αυτοι επιμενουν να ζητανε χαρτι απο τον Μαιο του 2020.Αλλα οπως ειπα στην αρχη δεν φταινε αυτοι φταινε αυτοι που διοικουν το αθλημα.
 
Back
Top