Σκοπευτήριο Μαλακάσας

Λυστε μου μια απορια ρε παλικαρια που μπορει να ειναι και αφελης. Οταν παμε να παιξουμε σε γήπεδα 5Χ5 δηλ σε μια ιδιωτικη επιχειριση, μας ζητανε δελτιο ποδοσφαιριστη;
Εκτος αν τα σκοπευτηρια δεν ειναι ιδιωτικες επιχειρισεις και ανηκουν σε συλλογους ή στο κρατος (με χρηση συλλογου)...
 
Λυστε μου μια απορια ρε παλικαρια που μπορει να ειναι και αφελης. Οταν παμε να παιξουμε σε γήπεδα 5Χ5 δηλ σε μια ιδιωτικη επιχειριση, μας ζητανε δελτιο ποδοσφαιριστη;
Εκτος αν τα σκοπευτηρια δεν ειναι ιδιωτικες επιχειρισεις και ανηκουν σε συλλογους ή στο κρατος (με χρηση συλλογου)...
Χρήστο η δομή είναι να ανήκουν σε ακοπευτικους συλλόγους
 
Λυστε μου μια απορια ρε παλικαρια που μπορει να ειναι και αφελης. Οταν παμε να παιξουμε σε γήπεδα 5Χ5 δηλ σε μια ιδιωτικη επιχειριση, μας ζητανε δελτιο ποδοσφαιριστη;
Εκτος αν τα σκοπευτηρια δεν ειναι ιδιωτικες επιχειρισεις και ανηκουν σε συλλογους ή στο κρατος (με χρηση συλλογου)...
Χρήστο η δομή είναι να ανήκουν σε ακοπευτικους συλλόγους
Χρήστο η δομή είναι να ανήκουν σε ακοπευτικους συλλόγους
... Και αυτοί (οι σκοπευτικοί σύλλογοι) ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ υπάγονται στη Σκοπευτική Ομοσπονδία Ελλάδας (ΣΚΟΕ) ...
 
Κάτι πήρε το αυτί μου ότι θα βάλουν ένα ποσό γύρω στα 30 € που με αυτό το ποσό θα έχει δικαίωμα ο κυνηγός για είσοδο στο σκοπευτήριο να μπορεί να ρίξει sporting ,θα είναι κάτι άλλο και όχι δελτίο σκοπευτή ,σου λέει ο σκοε εάν τους αναγκάσω για δελτίο τους κυνηγούς θα τους χάσω οπότε ας τσιμπισουμε κάνα 30αρι κερδισμένοι θα βγούμε ,πάντως Μαλακάσα πλέον πια χωρίς δελτίο δεν ρίχνει κανένας
 
Είναι αποφαση της σκοε
Η ΣΚΟΕ όμως, που επιβάλλει σκοπευτική ταυτότητα σε κυνηγούς, που δεν είναι αθλητές και θέλουν απλά να ρίξουν μερικές πούλες, θα έπρεπε να είχε τουλάχιστον το φιλότιμο να εκδίδει ΑΜΕΣΑ μετα την είσπραξη του ποσού γιά το οποίο γίνεται όλη η φασαρία,την ταυτότητα, και όχι να περιμένουμε βδομάδες!!!!!
 
Παντως οι συγκρισεις με αλλα αθληματα ειναι δυσκολες, γιατι εδω εχουμε να κανουμε και με οπλο. Οποτε μπλεκει και το Υπουργειο προστασιας του Πολιτη, σε κατι που ειναι αμιγως αθλητικη εγκατασταση. Οσοι ομως παραπονιεστε, ισως και δικαιως, για την επιβολη ΔΕΣΚ για να ριξετε σε σπορτιγκ, σκεφτητε ποσο εφικτο ειναι να παρετε οπλο και να κυνηγησετε χωρις αδεια, για να δειτε αν σας αρεσει το κυνηγι, ή να παρετε αυτοκινητο για να δειτε αν τελικα η οδηγηση σας ενδιαφερει πριν δωσετε για διπλωμα.

Για μενα θα επρεπε να ειναι ελευθερη η προσβαση στους εν ενεργεια κυνηγους στα σκοπευτηρια, μην πω και επιβεβλημενη μερικες φορες το χρονο. Και να μην επιτρεπεται απλα να παιρνουν μερος σε αγωνες επισημους χωρις ΔΕΣΚ
 
Παντως οι συγκρισεις με αλλα αθληματα ειναι δυσκολες, γιατι εδω εχουμε να κανουμε και με οπλο. Οποτε μπλεκει και το Υπουργειο προστασιας του Πολιτη...
Βίκτωρα, το ότι έχει να κάνει με όπλο αφορά στην άδεια και στην καταλληλότητα κατοχής κυνηγετικού όπλου. Το θέμα ασφάλειας θα μπορύσε να το επικαλεστεί κάποιος και για τη χρήση όπλου στο κυνήγι. Εφόσον κατέχει κάποιος ΑΚΚΟ, συνεπώς όπως χρησιμοποιεί το όπλο στο κυνήγι, έτσι μπορεί να το χρησιμοποιήσει και στο σκοπευτήριο.

...Οσοι ομως παραπονιεστε, ισως και δικαιως, για την επιβολη ΔΕΣΚ για να ριξετε σε σπορτιγκ, σκεφτητε ποσο εφικτο ειναι να παρετε οπλο και να κυνηγησετε χωρις αδεια,...
Μα η έκδοση κυνηγετικής άδειας προϋποθέτει και το αντίστοιχο αντίτιμο ως ενίσχυση των κυνηγετικών συλλόγων και της ΚΣΕ για τη σωστή κυνηγετική δραστηριότητα και διαχείριση στη φύση. Κάποιος ως σκοπευτής έχει κάποια οφέλη από τις αντίστοιχες συνδρομές; (Ερώτηση ουσιαστική κι όχι ειρωνική λόγω προσωπικής μου άγνοιας) Επιπροσθέτως, τα υπόλοιπα έξοδα χρήσης του σκοπευτηρίου πληρώνονται επί τόπου από τον σκοπευτή, φαντάζομαι με το ανάλογο κέρδος.
...να παρετε αυτοκινητο για να δειτε αν τελικα η οδηγηση σας ενδιαφερει πριν δωσετε για διπλωμα...
Αυτό έχει να κάνει όπως προανέφερα με την αντιστοίχιση της ΑΚΚΟ με την Άδεια Οδήγησης (δίπλωμα). Την καταλληλότητα του οδηγού την αποδεικνύει το δίπλωμα και του κατόχου κυνηγετικού όπλου η ΑΚΚΟ. ;)

...Για μενα θα επρεπε να ειναι ελευθερη η προσβαση στους εν ενεργεια κυνηγους στα σκοπευτηρια, μην πω και επιβεβλημενη μερικες φορες το χρονο. Και να μην επιτρεπεται απλα να παιρνουν μερος σε αγωνες επισημους χωρις ΔΕΣΚ
Με μπέρδεψες τώρα σε σχετικά με τα γραφόμενά σου στην προηγούμενη παράγραφο... :)



Όπως και να ΄χει όλη η ουσία, είναι ότι όπως πληροφορηθήκαμε εχθές από τον Σταύρο και τον Στέλιο, η δομή είναι τέτοια ώστε τα σκοπευτήρια να ανήκουν σε σκοπευτικούς συλλόγους και υποχρεωτικά υπάγονται στη Σκοπευτική Ομοσπονδία Ελλάδας. Αν κατάλαβα καλά, αυτό σημαίνει ότι το κάθε σκοπευτήριο λειτουργεί ως Club έχοντας πρόσβαση μόνο τα μέλη του και κατά συνέπεια έχει δικαίωμα να ζητά κάποια συνδρομή από το κάθε μέλος.
 
Last edited:
Αυτό έχει να κάνει όπως προανέφερα με την αντιστοίχιση της ΑΚΚΟ με την Άδεια Οδήγησης (δίπλωμα). Την καταλληλότητα του οδηγού την αποδεικνύει το δίπλωμα και του κατόχου κυνηγετικού όπλου η ΑΚΚΟ. ;)

Σ'αυτο κανεις λαθος. Την καταλληλοτητα του οδηγου να οδηγει την αποδεικνυει το διπλωμα οπως σωστα αναφερεις, και τη νομιμοτητα του αυτοκινητου, η αδεια του οχηματων. Αντιστοιχα, την καταλληλοτητα του κυνηγου να κυνηγα, την αποδεικνυει η αδεια κυνηγιου, ενω τη νομιμοτητα του οπλου η ΑΚΚΟ. Απλα, επειδη μιλαμε για οπλο, η ΑΚΚΟ πιστοποιει και την νομιμοτητα του οπλου, και την ικανοτητα του κατοχου να το εχει (ποινικες διωξεις, ψυχολογικες εξετασεις κλπ). Αντιστοιχα η ΔΕΣΚ ειναι κατι αναλογο με την αδεια κυνηγιου, απλα πιστοποιει την ικανοτητα του κατοχου ως προς το θεμα του σκοπευτηριου.

Με μπέρδεψες τώρα σε σχετικά με τα γραφόμενά σου στην προηγούμενη παράγραφο... :)


Που μπερδευτηκες; Λεω πως θα επρεπε οσοι εχουν κυνηγετικη αδεια θεωρημενη, να μπορουν να ριξουν σε σκοπευτηριο χωρις να εχουν αλλες υποχρεωσεις εφοσον το επιθυμουν. Απλα να μην μπορουν να παρουν μερος σε επισημους αγωνες. Επισης θα επρεπε να ειναι επιβεβλημενη σε ολους, και για λογους επιμορφωτικους, αυτο ομως ειναι δυσκολο γιατι δεν εχουν ολοι ευκολη προσβαση

Αν κατάλαβα καλά, αυτό σημαίνει ότι το κάθε σκοπευτήριο λειτουργεί ως Club έχοντας πρόσβαση μόνο τα μέλη του και κατά συνέπεια έχει δικαίωμα να ζητά κάποια συνδρομή από το κάθε μέλος.

Ουτε αυτο ισχυει, καθως τοτε θα επρεπε να πληρωνεις καθε φορα εισοδο. Με τη συνδρομη σε ενα συλλογο (οπουδηποτε) εχεις τη δυνατοτητα να ριξεις ομως σε οποιοδηποτε σκοπευτηριο πληρωνοντας μονο τους στοχους, με δικα σου φυσιγγια.
 
Αντιστοιχα η ΔΕΣΚ ειναι κατι αναλογο με την αδεια κυνηγιου, απλα πιστοποιει την ικανοτητα του κατοχου ως προς το θεμα του σκοπευτηριου.
Πως την πιστοποιεί Βικτωρά μου, μέσω της ιατρικής βεβαίωσης ή μέσω της εκπαίδευσης που φροντίζει άπλετα η ΣΚΟΕ ή ο εκάστοτε σύλλογος να λαμβάνουν τα μέλη του. Γιατί εμένα προσωπικά δεν με εκπαίδευσε κανένας όταν έβγαλα δελτίο. Αν θέλουν το αντίτιμο λοιπόν, γιατί αυτό θέλουν και τίποτε άλλο, το ελάχιστο που οφείλουν να κάνουν είναι να στέλνουν πίσω τα δελτία σε εύλογο χρονικό διάστημα και όχι όποτε το θυμηθούν.
 
Θεωρητικα Γερασιμε, οπως θεωρητικα πιστοποιει και η αδεια κυνηγιου οτι εισαι ασφαλης, για τους τριγυρω σου, να κυνηγας. Εξισου θεωρητικα το εξασφαλιζει και το διπλωμα οδηγησης, οπως καθημερινα διαβαζουμε στις ειδησεις.

Τουλαχιστον στα σκοπευτηρια (η εστω στο δικο μας εδω κατω που εχω αντιληψη) η χρηση ειναι ελεγχομενη, και το οποιο λαθος δυσκολοτερο να γινει. Εκπαιδευση οντως δεν υπαρχει, εκτος αν ο Βικτωρας αποφασισει να καλεσει ενα φιλο του δασκαλο σκοποβολης για μαθηματα, απο κει υστερα μαθαινει κανεις μοναχος του, βλεποντας, διαβαζοντας και ακουγοντας.

Για το θεμα του δελτιου εχεις 100% δικιο, επρεπε να ειναι τοσο ευκολο οσο το να μπεις σε μια ιστοσελιδα
 
Επειδή σας διάβασα προσεχτικά ,έχω να πω τα εξής συμφωνώ με τον Βίκτωρα οποίος θέλει να συμμετέχει σε αγώνες υποχρεωτικά ΔΕΣΚ .Οποίος όμως θέλει μόνο να ασκείται και να προπονείται γιατί να έχει ΔΕΣΚ θα μπορούσε να δωθεί μια μέση λύση από ΣΚΟΕ και από ΚΣΕ με μια ειδική κάρτα και ένα πάγιο πόσο κατά έτος να μπορεί ο κυνηγός που είναι πιστοποιημένος χρήστης κυνηγ. Όπλου και όποιος επιθυμεί αυτό να μπαίνει στα σκοπευτήρια.Το θέμα είναι ότι η ΣΚΟΕ βλέπει την τάση προς τα σκοπευτήρια να αυξάνει π.χ Ψαχνά , πυργετός.κ.λ.π.και το βλέπει εισπρακτικά .το κυνήγι μειώνεται χρόνο με τον χρόνο πολλοί φίλοι όπως και στην υπόλοιπη Ευρώπη στρέφονται πλέον στα σκοπευτήρια .Η ΚΣΕ έχει πολλές καυτές πατάτες να διαχειριστεί αν και έστειλα e mail νομίζω ότι δεν πρέπει να διαβάστηκε καν .
 
Επειδή σας διάβασα προσεχτικά ,έχω να πω τα εξής συμφωνώ με τον Βίκτωρα οποίος θέλει να συμμετέχει σε αγώνες υποχρεωτικά ΔΕΣΚ .Οποίος όμως θέλει μόνο να ασκείται και να προπονείται γιατί να έχει ΔΕΣΚ θα μπορούσε να δωθεί μια μέση λύση από ΣΚΟΕ και από ΚΣΕ με μια ειδική κάρτα και ένα πάγιο πόσο κατά έτος να μπορεί ο κυνηγός που είναι πιστοποιημένος χρήστης κυνηγ. Όπλου και όποιος επιθυμεί αυτό να μπαίνει στα σκοπευτήρια.Το θέμα είναι ότι η ΣΚΟΕ βλέπει την τάση προς τα σκοπευτήρια να αυξάνει π.χ Ψαχνά , πυργετός.κ.λ.π.και το βλέπει εισπρακτικά .το κυνήγι μειώνεται χρόνο με τον χρόνο πολλοί φίλοι όπως και στην υπόλοιπη Ευρώπη στρέφονται πλέον στα σκοπευτήρια .Η ΚΣΕ έχει πολλές καυτές πατάτες να διαχειριστεί αν και έστειλα e mail νομίζω ότι δεν πρέπει να διαβάστηκε καν .
Πάντως κάτι ακούγεται ως προς την κάρτα που αναφέρεις ώστε να μπορεί ο κυνηγός με ένα μικρό ποσό να μπαίνει στο σκοπευτήριο και να ρίχνει sporting.
 
Back
Top