Σκοπευτήριο Μαλακάσας

Είχε αγώνα σήμερις και πριν από λίγο έμαθα ( ώρα περίπου 17:00) ότι στη Villariba ακόμα τρίβουνε!!!! Περιμένουμε ρεπορτάζ από τον BeReT ,αν πήγε...
 
Last edited:
Παιδιά καλησπέρα, δεν έχω ξαναρίξει sporting... (έχω λίγες εμπειρίες με skeet και με μια μηχανή εκτόξευσης δίσκων που έχουμε πάρει για τις δοκιμές μας...), στης Μαλακάσας το σκοπευτήριο δεν έχω ξαναπάει (πηγαίναμε σχιστό) διαφωτίστε με λίγο....για να πάω χρειάζομαι να έχω άδεια σκοπευτή? μπορώ να πάρω μαζί μου και καραμπίνα ή μόνο σπαστό?
αυτά....για αρχή...
 
Παιδιά καλησπέρα, δεν έχω ξαναρίξει sporting... (έχω λίγες εμπειρίες με skeet και με μια μηχανή εκτόξευσης δίσκων που έχουμε πάρει για τις δοκιμές μας...), στης Μαλακάσας το σκοπευτήριο δεν έχω ξαναπάει (πηγαίναμε σχιστό) διαφωτίστε με λίγο....για να πάω χρειάζομαι να έχω άδεια σκοπευτή? μπορώ να πάρω μαζί μου και καραμπίνα ή μόνο σπαστό?
αυτά....για αρχή...
Όχι, δεν είναι απαραίτητη άδεια σκοπευτή, πας και με την ΑΚΟ.
Από την στιγμή που θα ρίξεις sporting μπορείς να πάρεις μαζί όποιο όπλο θες.
Αφού γίνουν οι απαραίτητες διατυπώσεις για το όπλο, αγοράζεις το αντίτιμο των δίσκων που θες να παίξεις (5€ η πούλα), το οποίο φορτώνεται ηλεκτρονικά σε μια πλαστική κάρτα.
Στο γήπεδο υπάρχει ειδικός δέκτης, στον οποίο περνάς την κάρτα και "εξαργυρώνεις" την πούλα. Ο τελευταίος που θα περάσει την κάρτα, πατάει το πλήκτρο ΟΚ και το παιχνίδι ξεκινάει.
Οι δίσκοι βγαίνουν με το κάλεσμα σου και η ενεργοποίηση γίνεται μέσω μικροφώνου (fono pull).
Στο σκοπευτήριο πωλούνται φυσίγγια sporting προς 6€ το φθηνότερο κουτί.
Ελπίζω να βοήθησα ... :)
 
Χμ....για αρχή κατατοπίστηκα λίγο...μου φαίνεται πιο αυτοματοποιημένα τα πράγματα απο το Σχιστό...
Παρόμοια υποθέτω θα είναι και για skeet...
Άντε να δούμε πότε θα πάμε να ξεσκουριάσουμε λίγο να σας πω και εντυπώσεις...
 
Δεν ξέρω, skeet δεν έχω ρίξει ποτέ στην Μαλακάσα. Την εθνική ομάδα που παρατηρώ καμιά φορά στις προπονήσεις, οι δίσκοι στο skeet βγαίνουν με χειριστήριο.
Όντως είναι πιο αυτοματοποιημενο απο το Σχιστο. Τα σχήματα στο sporting αποθηκευονται σε μνήμη ηλεκτρονικά και ρίχνεις το συγκεκριμένο σχήμα. Δεν έχεις δηλαδή την επιλογή να ζητάς συγκεκριμένα πιάτα.
 
Γιώργο σε κάθε σταντ έχουν ταμπελακι με τη σειρά που βγαίνουν τα δισκάκια;
 
Γιώργο σε κάθε σταντ έχουν ταμπελακι με τη σειρά που βγαίνουν τα δισκάκια;
Ναι, το οποίο βέβαια το αλλάζει ο άνθρωπος όταν αλλάζει το σχήμα στην κονσόλα.
 
  • Like
Reactions: jnp
Γιώργο,Θυμάμαι το γήπεδο του σπορτινγκ το είχαν αριστερά, είναι ένα ή δύο;
Τι τσοκαρισματα είδες ότι δουλεύουν καλύτερα στο σ/π;
Λέω να πάω την Τρίτη με ενα φίλο να εγκαινιασει ένα σ/π που του χάρισαν.
 
Τέρμα αριστερά είναι ακόμα. Νομίζω ότι ανάλογα με τις συνθήκες γίνεται sporting άλλο ένα γήπεδο αλλά δεν το έχω δει τις λίγες φορές που έχω πάει.
Αν δεν έχουν αλλάξει δραματικά τα σχήματα, που δεν νομίζω, ένας συνδυασμός sk και lm θα τον χαρακτήριζα ιδανικό.
Εγώ που ρίχνω με τα muller u2 & u3 είναι υπερβολικό.
Μια που το ανέφερες όμως να πω κάτι που βλέπω στον εαυτό μου. Τελικά τα ανοιχτά τσοκ σε σχέση με τα σφιχτά, δεν μου προσφέρουν τίποτα στο σκοπευτηριο.
Έριξα στον Πύργο, σε ένα κοντινό σχήμα, μια πουλα με τα u2 & u3 χάνοντας 3 πιάτα. Λέω, στην επόμενη πουλα θα βάλω cyl,cyl να κάνω 25. Τελικά πάλι 3 πιάτα έχασα... ☺
 
Το πως σου κάθεται το όπλο μετράει περισσότερο καθώς και η τεχνική.
Εγώ ρίχνω τελευταία με ενα WIN 101, παμπαλαιο παπιοντουφεκο, 76 εκ. F/F.
Ζόρικο αλλά το ευχαριστιεμαι. Η το σκονιζεις η το χάνεις.
Και στην τσιχλα το ίδιο δεν έχεις τραυματισμους.
Εναλλακτικά έχω ετοιμάσει και το κλασσικό ber687 με αυτά ακριβώς τα τσοκαρισματα που είπες και ανάλογα τα κέφια θα διαλέξω.
 
Last edited:
Εγω την εχω καταβρει με το 4-3 στα τσοκ, που ομολογουμενως ειναι κ λιγο σφιχτουτσικα στο δικανο, κ ειναι πολυ αποτελεσματικα σιγουρα μεχρι κ τα 40 μετρα... Ειδικα μεχρι τα 30 μετρα μενει μονο η σκονη απο τα πιατα... Θα ηθελα που κ που να εβαζαν και κανεναν πιο Long range σχημα στα σκοπευτηρια, νομιζω θα ειχε πολυ ενδιαφερον, ειδικα αν ηταν σχετικα ευκολο να αλλαζουν ηλεκτρονικα τα σχηματα...
Μεσα στον Ινουνιο θα ερθω καποια Σ-Κ Αθηνα, ελπιζω να τυχει να βρεθουμε σε καμια Μαλακασσα... .shake hands.
 
Στο Σχιστο Αρι είχε δύο τρία μακρινά πιάτα στο δεξί γήπεδο.
Μερικές φορές τραβιοντουσαν και πιο πίσω οι σκοπευτες και εριχναν πραγματικά μακρινες βολές.
Εκεί υπήρχε άλλο κλίμα.
Αν έρθεις ευχαρίστως να τα πούμε.
 
Οπως λεει και ο Γιωργος, δοκιμασα ενα ** πριν κατι βδομαδες. Μ'αρεσε τοσο, ειτε στα κοντινα ειτε στα μακρινα που σκεφτομαι σοβαρα να το καθιερωσω, μαζι με ενα LM
 
Οπως λεει και ο Γιωργος, δοκιμασα ενα ** πριν κατι βδομαδες. Μ'αρεσε τοσο, ειτε στα κοντινα ειτε στα μακρινα που σκεφτομαι σοβαρα να το καθιερωσω, μαζι με ενα LM
Μην ξεχνάς ότι ο συνδυασμός 4/2**και 3/8(LM)/2** θεωρουνταν στην Αγγλία από τους καλύτερους συνδυασμούς τσοκ για στατικό κυνήγι και Σκοπευτήριο.
 
Για την ενημέρωση σας και με δεδομένο ότι δεν είναι και τόσο κοντά μας...Πάντα πρίν αναχωρήσετε για σκοπευτήριο κάντε ενα τηλ να επιβεβαιώσετε ότι είναι ανοιχτό..


http://shootingmalakasa.com/index.php/category/news/
Καλά που έβαλες το λινκ γιατί είδα ότι Δευτ. / Τρίτη είναι κλειστό και επίσης από αυτό το Σάββατο είναι κλειστό λόγω τεχνικών προβλημάτων. Αναβλήθηκε και ο αγώνας σπορτινγκ της Κυριακής.Άνοιγμα αγνωστο ποτε.
 
Back
Top