Σκοπευτήριο Μαλακάσας

Πεφτω απο τα συννεφα με αυτα που ακουω....fff.
Ειναι δυνατον?.xm.
Καλά δεν είναι και τόσο τραγικά τα πράγματα. Λογικό είναι μέχρι ένα σημείο οι "καλοί" πελάτες να τυγχάνουν μιας διαφορετικής αντιμετώπισης. Επιχειρήσεις είναι και τα σκοπευτηρία, δεν φταίει αυτό, αυτό που φταίει είναι ότι δεν έχουμε σκοπευτήρια.
 
Εχω μαλλον διαφορετικη γνωμη. Σαφως και τον καλο πελατη πρεπει να τον προσεχεις, αλλα τον νεο μεχρι να τον πιασεις τακτικο πελατη, πρεπει να τον προσεξεις 2 φορες.
 
Εχω μαλλον διαφορετικη γνωμη. Σαφως και τον καλο πελατη πρεπει να τον προσεχεις, αλλα τον νεο μεχρι να τον πιασεις τακτικο πελατη, πρεπει να τον προσεξεις 2 φορες.
:) Σωστό και αυτό, η παραπάνω δήλωση μου, δεν αναιρεί την δική σου :)
 
Nαι, σιγουρα. Εχω δει να γινεται σε μας εδω, και με την ανοχη οσων ειναι τακτικοι θαμωνες βεβαια, οποτε φανταζομαι οτι ειναι ολοι κερδισμενοι.
 
Εχετε δικιο και οι δυο... Απλα οταν πλαισιωνω μια επιχειρηση δεν ξερει ποιος ειμαι και τι θελω να προσφερω... Τεσπα...
 
Είμαστε σίγουροι πως οι "παλιοί" στον συγκεκριμένο χώρο απολαμβάνουν καλύτερης φιλοξενίας;;;; Στο σημείο αυτό να πω lol lol lol που λένε και στο χωριό ενός γνωστού μου!!!
 
Έχω επιλεκτικά μείνει εκτός της συζήτησης, γιατί με ενδιαφέρει να δω πώς βλέπουν τα πράγματα όσοι είναι εκτός, ή τέλος πάντων όχι τακτικοί. Θα μου επιτρέψετε όμως να κάνω μία απαραίτητη διόρθωση. Το σκοπευτήριο δεν είναι επιχείρηση, είναι αθλητική εγκατάσταση. Ασχέτως εάν πολλές φορές οι δύο έννοιες συγχέονται σε αντίστοιχους χώρους, είναι ανάγκη να αναφερθεί για το ακριβές του λόγου.
 
Eιναι αθλητικες εγκαταστασεις Λεωνιδα. Ομως, εφοσον ως γνωστον οι αθλητικες εγκαταστασεις παντος ειδους στην Ελλαδα δεν ειναι βιωσιμες, γιατι η πολιτεια ειναι αυτη που ολοι γνωριζουμε, οποτε επαφιεται στην θεληση των χρηστων για να ειναι ανοικτες, και να εξελισσονται/αναβαθμιζονται. Απο αυτη την αποψη μιλησα για πελατες, με την ευρεια εννοια του ορου, οχι μπαινω σε ενα μαναβικο και παιρνω 2 κιλα ντοματες.
 
Αλήθεια δεν το γνωρίζω, το σκοπευτήριο Μαλακάσας είναι δημόσιο ή ιδιωτικό; Αν είναι ιδιωτικό κάνει "καλά" και αντιμετωπίζει τους τακτικούς και πλούσιους πελάτες του με άλλη προσέγγιση από ότι τους περιστασιακούς. Αν είναι δημόσιο, αυτό είναι κατάπτυστο και χρίζει καταγγελίας και συμμόρφωσης.

Αυτά τα γράφω γιατί κάποια στιγμή πρέπει η προσωπική μας αντίληψη με επέκταση την ψήφο μας, να συμπεριλαμβάνει οτιδήποτε γίνεται αφορμή να "γκρινιάζουμε" καθημερινά. Δεν μπορεί να είμαστε οπαδοί της ιδιωτικής πρωτοβουλίας χωρίς να μπορούμε να συμβιβαστούμε με τα κακώς κείμενα που φέρει η κερδοφορία ως αυτοσκοπός.
 
Προσωπικά, έχω βρεθεί εκεί μόνο δυο φορές. Χωρίς να έχει συμβεί κάποιο συγκεκριμένο περιστατικό και τις δυο φορές ένιωθα "ξένος".
 
οι πρώτες φορές παντού είναι έτσι ειδικά αν πηγαίνεις μόνος σου,αν έχεις παρέα κάποιο φίλο που ρίχνετε μαζί, θα είναι σίγουρα διαφορετικά και πιο διασκεδαστικά
 
οι πρώτες φορές παντού είναι έτσι ειδικά αν πηγαίνεις μόνος σου,αν έχεις παρέα κάποιο φίλο που ρίχνετε μαζί, θα είναι σίγουρα διαφορετικά και πιο διασκεδαστικά
Την πρώτη φορά πήγαμε 6 άτομα και συναντήσαμε εκεί άλλους 4 (όλοι σκοπευτές με πλήρη εξοπλισμό και νομιμότατοι ) και τη δεύτερη ήταν σε φιλικό αγώνα sporting αν θυμάμαι καλά γύρω στα 30-40 άτομα, οι περισσότεροι κυνηγοί. Την πρώτη φορά που πήγα στο Σχιστό, δεν ήξερα τι εστί δίκαννο, λειόκαννο, πήλινος δίσκος, κλπ αλλά όλα μου ήταν τόσο οικεία που αποφάσισα να ασχοληθώ με το αντικείμενο. (όσο ασχολήθηκα τελοςπάντων).Αν η πρώτη μου επαφή με τη σκοποβολή π.χ γινόταν στη Μαλακάσα μάλλον θα είχα γραφτεί μπαλέτο καλύτερα. ;-)
 
Την πρώτη φορά πήγαμε 6 άτομα και συναντήσαμε εκεί άλλους 4 (όλοι σκοπευτές με πλήρη εξοπλισμό και νομιμότατοι ) και τη δεύτερη ήταν σε φιλικό αγώνα sporting αν θυμάμαι καλά γύρω στα 30-40 άτομα, οι περισσότεροι κυνηγοί. Την πρώτη φορά που πήγα στο Σχιστό, δεν ήξερα τι εστί δίκαννο, λειόκαννο, πήλινος δίσκος, κλπ αλλά όλα μου ήταν τόσο οικεία που αποφάσισα να ασχοληθώ με το αντικείμενο. (όσο ασχολήθηκα τελοςπάντων).Αν η πρώτη μου επαφή με τη σκοποβολή π.χ γινόταν στη Μαλακάσα μάλλον θα είχα γραφτεί μπαλέτο καλύτερα. ;-)

Ειναι θεμα timing ισως. Oταν πρωτοπηρα το δικανο, ανεβηκα εδω, για να το δοκιμασω, και με προτροπη του αλλου παιδιου που μου το πουλησε, να ριξουμε καμμια πουλα. Στα στεγαστρα ηταν 3-4 παρεα, οι οποιοι σχολιαζαν, και ειχαν ενα υφος "Οταν εμεις ριχναμε....." Κομπλαρα τοσο πολυ που εκανα καμποσα χρονια να ξαναπατησω. Ξαναπηγα πριν 3 καλοκαιρια μετα απο προτροπη φιλου και συναδελφου. Εκτοτε μουτζωνω τον εαυτο μου που δεν πηγα νωριτερα, και να τους γραψω ολους.
 
παντού υπάρχουν αυτές οι κλίκες και στο σχιστό ακόμα - σημασία έχει να καταλάβεις για ποιόν λόγο πας και τί έχεις να κάνεις εκεί

αυτό που έχω παρατηρήσει εγώ στην μαλακάσα είναι πώς την βλέπουν όλοι παγκόσμιοι με τα super ουαου όπλα,τα κοντάκια από Σκριβάνο,κοιτάνε τί όπλο έχεις και αν δεν είναι της κατηγορίας τους αυτομάτος δεν είναι καλό ή εσύ δεν είσαι καλός,αν δεν πάρουν πιάτο,πουλάνε όπλο αρκετών χιλιάδων ευρώ όσο πιάσει,να πάρουν το καλύτερο γιατί θα τους δώσει το χαμένο πιάτο και άλλα τέτοιες κομπλεξικές μαλακίτσες.....ίσως κάνω λάθος αλλά αυτό μου έχει καρφωθεί

όπως το λες,τους γράφεις ρίχνεις τις πούλες σου όπως τις ρίξεις με λάθη,με χαμένα,πίνεις το καφεδάκι σου απολαμβάνεις τον καθαρό αέρα και τελειώνει το πανηγύρι.......σιιιιιιιγά τώρα
 
Ναι, αλλα μεχρι να το καταλαβω αυτο Παυλο, εχασα μια 5ετια που θα μπορουσα να πηγαινα. Λαθος δικο μου θα μου πεις, αλλα εγινε. Το γελοιο δε, ειναι πως δεν τους ειδα ποτε αυτους να ριχνουν.
 
Δεν ξέρω για τα γήπεδα του skeet και του trap, αλλά στο γήπεδο του sporting στη Μαλακάσα δεν έχω αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα ... Άλλωστε οι προπονήσεις των αθλητών γίνονται δεν γίνονται στο sporting... Εκεί ίσως υπάρχει κάποιο πρόβλημα, το ίδιο που συμβαίνει και στα γυμναστήρια , όπου οι "παλιοί" πάνε τις καλύτερες ώρες και κάνουν κατάληψη στα βασικά όργανα , και σε ποιόν δεν έχει συμβεί αυτό...
Δεν πάω και κάθε μήνα, αλλά Στο γήπεδο του sporting, πχ κανείς δεν με εχει τσεκάρει τι γραμμάρια φυσιγγια ρίχνω , τις περισσότερες φορές φέρνω δικά μου...
Για να λέμε και τα σύκα-σύκα, όποτε και να πας στη Μαλακάσα θα κάνεις τις δοκιμές σου στον πίνακα χωρίς παρεμβολές ... Τρεις φορές είχα πάει στο Σχιστό για τον ίδιο λόγο και δεν μπόρεσα να κάνω τη δουλειά που ήθελα... Και τις τρείς μου είπαν ότι ενοχλώ τους παίχτες που έκαναν προπόνηση, άσχετα εαν έκαναν μισάωρο διάλειμμα κάθε φορά και εγώ ζήτησα μερικες´ βολές για να δοκιμάσω 2 τσοκάκια ...
Όλα είναι υποκειμενικά...
Το πρόβλημα που έχω αντιμετωπίσει στη Μαλακάσα είναι ότι μπορεί να κάνεις 40 χιλιόμετρα και να βρεις το σκοπευτήριο κλειστό , σε ημέρα λειτουργίας του !!!! Μου εχει συμβεί δυό φορές , και το μπινελίκι πήγε σύννεφο...
Η να φύγω από Αθήνα με καλό καιρό , και στη Μαλακάσα να βρέχει , άλλος καιρός επικρατεί εκεί !!!
 
Last edited:
Δεν ξέρω για τα γήπεδα του skeet και του trap, αλλά στο γήπεδο του sporting στη Μαλακάσα δεν έχω αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα ... Άλλωστε οι προπονήσεις των αθλητών γίνονται δεν γίνονται στο sporting... Εκεί ίσως υπάρχει κάποιο πρόβλημα, το ίδιο που συμβαίνει και στα γυμναστήρια , όπου οι "παλιοί" πάνε τις καλύτερες ώρες και κάνουν κατάληψη στα βασικά όργανα , και σε ποιόν δεν έχει συμβεί αυτό...
Δεν πάω και κάθε μήνα, αλλά Στο γήπεδο του sporting, πχ κανείς δεν με εχει τσεκάρει τι γραμμάρια φυσιγγια ρίχνω , τις περισσότερες φορές φέρνω δικά μου...
Για να λέμε και τα σύκα-σύκα, όποτε και να πας στη Μαλακάσα θα κάνεις τις δοκιμές σου στον πίνακα χωρίς παρεμβολές ... Τρεις φορές είχα πάει στο Σχιστό για τον ίδιο λόγο και δεν μπόρεσα να κάνω τη δουλειά που ήθελα... Και τις τρείς μου είπαν ότι ενοχλώ τους παίχτες που έκαναν προπόνηση, άσχετα εαν έκαναν μισάωρο διάλειμμα κάθε φορά και εγώ ζήτησα μερικες´ βολές για να δοκιμάσω 2 τσοκάκια ...
Όλα είναι υποκειμενικά...
Το πρόβλημα που έχω αντιμετωπίσει στη Μαλακάσα είναι ότι μπορεί να κάνεις 40 χιλιόμετρα και να βρεις το σκοπευτήριο κλειστό , σε ημέρα λειτουργίας του !!!! Μου εχει συμβεί δυό φορές , και το μπινελίκι πήγε σύννεφο...
Η να φύγω από Αθήνα με καλό καιρό , και στη Μαλακάσα να βρέχει , άλλος καιρός επικρατεί εκεί !!!

To χω παθει με το Rockwave .kkk.
 
"Περί ορέξεως κολοκυθόπιτα".... ή αλλιώς "Ανάγκα και Θεοί πείθονται" .Όταν έκλεισε το Σχιστό, πολλά από τα φιλαράκια μου έλεγαν πως θα τα παρατήσουν, θα πουλήσουν τα όπλα τους, είναι μακρυά η Μαλακάσα, είναι σνομπ, κάνει κρύο, κάνει ζέστη, έχει τρίχες κλπ κλπ. Τώρα όμως το συνήθισαν και διαβάζω εγκωμιαστικά σχόλια και μαθαίνω συχνές επισκέψεις, προπονήσεις και γενικά η κατάσταση δείχνει να εξομαλύνεται και αυτό είναι καλό για τη σκοποβολή. Όταν λοιπόν καλοκαιριάσει λίγο ακόμα και μεγαλώσει η ημέρα και αρχίσω να πηγαίνω κι εγώ, θα αρχίσει να μου αρέσει και σε ένα χρόνο θα γράφω άλλα πράγματα. Είμαι σίγουρος .yelling.
 
Back
Top