Σκέφτομαι να αγοράσω.. ARXEIO

Status
Not open for further replies.
Καλησπερα σε ολους. Σκεφτομαι να αγορασω καραμπινα η οποια θα προοριζεται για γενικο κυνηγι (περπατητο με σκυλο η χωρις και καρτερι).

Τα οπλα που εχω δει μεχρι στιγμης ειναι τα εξης :

1. Benelli Montefeltro Synthetic Comfort
2. Benelli M2 Comfort TL ή TC
3. Breda Astro Synthetic

Ποια απο τις 3 θα ηταν η καλυτερη επιλογη και σε τι μηκος καννης κατα την γνωμη σας; Γνωμες κατοχων θα εκτιμηθουν ιδιαιτερα.

Ευχαριστω προκαταβολικα
κάποτε στη ίδια φάση με σένα πήρα την μ2 ...
σαν όπλο δεν το μετάνιωσα κ ούτε πρόκειται...
από κει κ πέρα εργονομικα σκοπευτικα κλπ είναι άλλη κατηγορία η καραμπίνα.αλλο όπλο άλλωστε ..καλύτερη ή όχι είναι άλλη συζήτηση... Όσο για το 3 φυσιγγι δεν νομίζω ότι το έριξα ποτέ..σκέψου επίσης ότι θα έχεις μια καννη οπότε κ ένα τσοκ από κοντά μέχρι μακριά...
σαν αίσθηση γουστάρω πολύ να της βάζω χέρι .yel. αλλά από φέτος θα δουλέψω σ.ποζε..
σκέψου το...
 
Εγώ που τα έχω δουλέψει και τα δύο αρκετά διαφωνώ ότι η καραμπίνα είναι τόσο υποδεέστερη,έχει πολλά μειονέκτημα όπως αζυγιστη,όχι επιλογή τσοκ αλλα έχει και προτερήματα οπως σκληρή χρηση σε δυσκολα μερη βάλτος κλπ λιγότερο βαρος λιγότερο λάκτισμα σε επαναλαμβανόμενες τουφεκιές και ευκολια Χρήσης στο γεμισμα και στη χρηση βαριών γομωσεων
 
Καλησπερα σε ολους. Σκεφτομαι να αγορασω καραμπινα η οποια θα προοριζεται για γενικο κυνηγι (περπατητο με σκυλο η χωρις και καρτερι).

Τα οπλα που εχω δει μεχρι στιγμης ειναι τα εξης :

1. Benelli Montefeltro Synthetic Comfort
2. Benelli M2 Comfort TL ή TC
3. Breda Astro Synthetic

Ποια απο τις 3 θα ηταν η καλυτερη επιλογη και σε τι μηκος καννης κατα την γνωμη σας; Γνωμες κατοχων θα εκτιμηθουν ιδιαιτερα.

Ευχαριστω προκαταβολικα.
M2 comfort ,66 εκατοστά με τη κοντή αποθήκη .
 
Καλησπερα σε ολους. Σκεφτομαι να αγορασω καραμπινα η οποια θα προοριζεται για γενικο κυνηγι (περπατητο με σκυλο η χωρις και καρτερι).

Τα οπλα που εχω δει μεχρι στιγμης ειναι τα εξης :

1. Benelli Montefeltro Synthetic Comfort
2. Benelli M2 Comfort TL ή TC
3. Breda Astro Synthetic

Ποια απο τις 3 θα ηταν η καλυτερη επιλογη και σε τι μηκος καννης κατα την γνωμη σας; Γνωμες κατοχων θα εκτιμηθουν ιδιαιτερα.

Ευχαριστω προκαταβολικα.
Αφού σκέφτεσαι αυτά γνώμη μου είναι m2 με τη μακριά αποθήκη διότι έχει καλύτερο ζύγισμα σε 66 πόντους κανη αν είναι για γενικό κυνήγι.αν έχει και comfort ακόμα καλύτερα.αποφυγε τη breda καθ' ότι σαν εταιρεία δεν υφίσταται αρκετά χρόνια και τα τωρινά παρουσιάζουν αρκετά θέματα.η πενελουα λίγο ψάξιμο με τα φυσίγγια θέλει και είσαι οκ
 
Ρε παιδιά μια ερώτηση ,τα τελευταία χρόνια έχετε πιάσει πολλές καραμπίνες κακοζυγισμενες ; Εγώ προσωπικά θεωρώ ότι τα τελευταία χρόνια τα αυτογεμη έχουν βελτιωθεί τρομερά στο θέμα της εργονομίας και του ζύγισματος ,η τουλάχιστον δεν θεωρώ αποτρεπτικό παράγοντα αγοράς το ζύγισμα των αυτογεμων .
 
Καλησπερα σε ολους. Σκεφτομαι να αγορασω καραμπινα η οποια θα προοριζεται για γενικο κυνηγι (περπατητο με σκυλο η χωρις και καρτερι).

Τα οπλα που εχω δει μεχρι στιγμης ειναι τα εξης :

1. Benelli Montefeltro Synthetic Comfort
2. Benelli M2 Comfort TL ή TC
3. Breda Astro Synthetic

Ποια απο τις 3 θα ηταν η καλυτερη επιλογη και σε τι μηκος καννης κατα την γνωμη σας; Γνωμες κατοχων θα εκτιμηθουν ιδιαιτερα.

Ευχαριστω προκαταβολικα.
Ανάμεσα σε αυτα θα πήγαινα σε m2. Χωρίς προέκταση πάντα.
Οσοι γνωστοί πήραν με προέκταση το μετάνιωσαν που δεν ειχαν την επιλογή να την αφαιρέσουν μετά.
 
Ρε παιδιά μια ερώτηση ,τα τελευταία χρόνια έχετε πιάσει πολλές καραμπίνες κακοζυγισμενες ; Εγώ προσωπικά θεωρώ ότι τα τελευταία χρόνια τα αυτογεμη έχουν βελτιωθεί τρομερά στο θέμα της εργονομίας και του ζύγισματος ,η τουλάχιστον δεν θεωρώ αποτρεπτικό παράγοντα αγοράς το ζύγισμα των αυτογεμων .
Λευτέρη το ζύγισμα είναι προσωπικό γούστο.
Προσωπικά την θέλω ελαφρώς μπροστόβαρη, να στρώνει με την επώμιση και με την κίνηση να πηγαίνει τρένο.

Υπήρξαν κάποιες που με χάλασαν πχ l4s.
 
Λευτέρη το ζύγισμα είναι προσωπικό γούστο.
Προσωπικά την θέλω ελαφρώς μπροστόβαρη, να στρώνει με την επώμιση και με την κίνηση να πηγαίνει τρένο.

Υπήρξαν κάποιες που με χάλασαν πχ l4s.
Αντίθετα εμένα μου άρεσε το ζυγισμα της l4s με 71 εκ.κάννη, μάλιστα την χρησιμοποίησα και στο σκοπευτήριο 2 χρόνια περίπου, εκτός από το κυνήγι. Υποκειμενικό λοιπόν το γούστο για το ζυγισμα.
 
Λευτέρη το ζύγισμα είναι προσωπικό γούστο.
Προσωπικά την θέλω ελαφρώς μπροστόβαρη, να στρώνει με την επώμιση και με την κίνηση να πηγαίνει τρένο.

Υπήρξαν κάποιες που με χάλασαν πχ l4s.
Νομίζω πως ένα όπλο ζυγισμένο ανάμεσα στα χέρια μας είναι το σωστό ,από εκεί και πέρα ο καθένας μας έχει της ιδιαιτερότητες του ,και έχει μάθει με κάτι που του αρέσει και το έχει μάθει χωρίς να σημαίνει αυτό ότι είναι σωστό η λάθος .
 
Καλησπέρα σε όλους!!! Σκέφτομαι να αγοράσω μια Baikal mp 155 σε αριστερή έκδοση με ξύλινα μέρη, γνωρίζει κανείς αν το κοντάκι είναι αριστερό; Θα είναι και το βασικότερο κριτήριο για την αγορά..
 
Το ίδιο είχε συμβεί και με μενα και την μαξους. Είχα συνηθίσει πριν από όπλο ποιο ζυγισμένο. Αλλά τελικά αποδείχτηκε ότι αυτή η μπροστοβαρη τάση που έχει η μαξους πχ. σε βοηθάει τελικά όταν την συνηθίσεις. Όλα είναι θέμα συνήθειας.
 
Καλημέρα,
Σκέφτομαι την αγορά ενός νέου όπλου.
Είμαι ανάμεσα σε benelli m2 tc και browning maxus one.

Η benelli φημίζεται για τον απλό και στιβαρο της μηχανισμό αλλά όχι για την βλητική της.
Η browning έχει διευρυμένο αυλό και είναι για αρκετά χρόνια στην αγορά χωρίς να ακούγεται κάτι για παιδικές ασθένειες.

τι λέτε εσείς;
 
Καλημέρα,
Σκέφτομαι την αγορά ενός νέου όπλου.
Είμαι ανάμεσα σε benelli m2 tc και browning maxus one.

Η benelli φημίζεται για τον απλό και στιβαρο της μηχανισμό αλλά όχι για την βλητική της.
Η browning έχει διευρυμένο αυλό και είναι για αρκετά χρόνια στην αγορά χωρίς να ακούγεται κάτι για παιδικές ασθένειες.

τι λέτε εσείς;
Αν και έχω την m2 Τόλη και την έχω καταευχαριστηθει, θα πήγαινα στην maxus.Θεωρω ότι είναι το απόλυτο πακέτο αξιοπιστίας,εργονομίας και βλητικής.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top