Σκέφτομαι να αγοράσω.. ARXEIO

Status
Not open for further replies.
Πέρασα σήμερα από κύριο Πλαστουργο .

Περιττό να πω ότι έγινε του χουφτωματος!

Το μενού είχε όλα τα διαμετρήματα από Beretta so, rizzini χειροποίητα, Parker Benelli Merkel βελγικά perazzi μεχρι purdey (ονειρικό)

Και πολλά ακόμα που ξεχνάω

Μόνο τα καλύτερα έχω πω για τον κύριο Αντρέα που μόλις κατάλαβε τι αρρωστακι είμαι από μόνος του μου έδειχνε ένα σωρό όπλα και πρόθυμος να μου εξηγήσει την ιστορία του καθενός.

Η ατάκα που είπε και ο παπατσαρουχας του ίδιου όταν έβγαλε έξω το Purdey " μην σου πέσει γιατί αυτός που τα φτιάχνει έχει πεθάνει"

Πραγματικά είναι απίστευτη κατασκευή αυτού του όπλου σε σημείο να φαίνεται το perazzi και το SO ένα απλό όπλο.

ζύγισμα σκοπευτική γραμμή όνειρο.

το έχει ρίξει σε πίνακα όπως μου είπε ίδιος και μεταφέρω τα λόγια του ακριβώς "δεν έχω ξαναδεί καλύτερη κατανομή λες και τα ζωγράφισες με το χέρι".

αυτες ειναι βολτες.... .shake hands.
 
Είναι η ρουφιανα !!!! Από τα ποιο ωραία σχέδια σε αυτογεμες για εμενα που μου πάει με τρέλα η υπεριψωμανη ρίγα . Αλλά ακούω διαφορά για την ποιότητα τουφεκιάς για after market tsok για να βγάλει Τουφεκιά της προκόπης και με ξενερώνουν όλα αυτά.
 
Είναι η ρουφιανα !!!! Από τα ποιο ωραία σχέδια σε αυτογεμες για εμενα που μου πάει με τρέλα η υπεριψωμανη ρίγα . Αλλά ακούω διαφορά για την ποιότητα τουφεκιάς για after market tsok για να βγάλει Τουφεκιά της προκόπης και με ξενερώνουν όλα αυτά.
Αν ασχολησαι με γουρούνια παρτην . Μ 2 είναι . Αν ασχολησαι με αλλα κυνήγια κοιτά κάτι άλλο .
 
Είναι η ρουφιανα !!!! Από τα ποιο ωραία σχέδια σε αυτογεμες για εμενα που μου πάει με τρέλα η υπεριψωμανη ρίγα . Αλλά ακούω διαφορά για την ποιότητα τουφεκιάς για after market tsok για να βγάλει Τουφεκιά της προκόπης και με ξενερώνουν όλα αυτά.
Αν ασχολησαι με γουρούνια παρτην . Μ 2 είναι . Αν ασχολησαι με αλλα κυνήγια κοιτά κάτι άλλο .

εχοντας τη μ2 6 χρονια τωρα διαφωνω με αυτο Νικολα (χρονια πολλα κιολας!).
την παιρνω φασσες, παπια, τρυγονια, τσιχλες παντου. ποτε δεν εχω αισθανθει να μειονεκτω σε σχεση με την παρεα.
την προηγουμενη κυριακη, στο βαλτο, ντουφεκισαμε μερικες ψηλομενες οφιες, αρκετες. γυρισε ο αλλος κ με ρωτησε πιο τουφεκι ειναι αυτο.
ακουω οσα λεγονται. τι να πω, εμενα με εχει βολεψει κ δεν την αλλαζω, ωραιο ζυγισμα κ σκοπευτικη γραμμη.
της εχω παρει 2 εξωτερικα gemini, οχι γιατι δεν με ικανοποιουσαν τα δικα της, για την ευκολια της αλλαγης.
πιστευω, αν παει η ντουφεκια πανω, ολα σκοτωνουν.
 
Είναι η ρουφιανα !!!! Από τα ποιο ωραία σχέδια σε αυτογεμες για εμενα που μου πάει με τρέλα η υπεριψωμανη ρίγα . Αλλά ακούω διαφορά για την ποιότητα τουφεκιάς για after market tsok για να βγάλει Τουφεκιά της προκόπης και με ξενερώνουν όλα αυτά.
Η μπενελι είναι περίεργο φρούτο κατά την προσωπική μου άποψη.ειναι τ όπλο που ίσως να διαλέγει φυσίγγια περισσότερο απ' όλα και είναι και θέμα τύχης σε τι κανη θα πέσεις.αν πέσεις σε καλή κανη δε θες πολλά πράματα αν πέσεις σε κανη που δεν αποδίδει αυτό που θες τότε θα πρέπει να κάτι να κάνεις να τη φτιάξεις.αλλο ένα που ενοχλεί εμένα προσωπικά είναι ότι η σκανδάλη της δεν έχει άμεση απόκριση αλλά νομίζω ότι φτιάχνεται και αυτό.αυτο που αναγνωρίζω όμως είναι ότι κατασκευαστικά κρατάει ακόμα ποιοτητα
 
εχοντας τη μ2 6 χρονια τωρα διαφωνω με αυτο Νικολα (χρονια πολλα κιολας!).
την παιρνω φασσες, παπια, τρυγονια, τσιχλες παντου. ποτε δεν εχω αισθανθει να μειονεκτω σε σχεση με την παρεα.
την προηγουμενη κυριακη, στο βαλτο, ντουφεκισαμε μερικες ψηλομενες οφιες, αρκετες. γυρισε ο αλλος κ με ρωτησε πιο τουφεκι ειναι αυτο.
ακουω οσα λεγονται. τι να πω, εμενα με εχει βολεψει κ δεν την αλλαζω, ωραιο ζυγισμα κ σκοπευτικη γραμμη.
της εχω παρει 2 εξωτερικα gemini, οχι γιατι δεν με ικανοποιουσαν τα δικα της, για την ευκολια της αλλαγης.
πιστευω, αν παει η ντουφεκια πανω, ολα σκοτωνουν.
Σπύρο η διαφωνία είναι μέσα στο παιχνίδι . Για εμένα : Benelli = ποιότητα όπλου , απροβλημάτιστη , δεν σπάει - δεν χαλάει . Σου Κάνει όλα τα γούστα . Έχει μεταπωλητήκη αξία . μέχρι εκεί .
 
Σπύρο η διαφωνία είναι μέσα στο παιχνίδι . Για εμένα : Benelli = ποιότητα όπλου , απροβλημάτιστη , δεν σπάει - δεν χαλάει . Σου Κάνει όλα τα γούστα . Έχει μεταπωλητήκη αξία . μέχρι εκεί .
Τι άλλο υπάρχει φίλε;κ μια απορία ή παρατήρηση κ δεν αναφέρομαι σε κάποιον ειδικά, όταν βλέπω ίδιογομωτη να λέει για κάνες είναι σαν να βλέπω τοπ σεφ να τσακώνεται για πατάτες τηγανιτές
 
Last edited:
Για εμένα αυτή η κόντρα μεταξύ benelli και beretta δεν έχει καμία ουσία και ποτε δεν θα βρεθεί ποιο είναι το καλύτερο διότι πολύ απλά είναι εξαιρετικά και τα δύο ,απλά σε κάποιους τεριαζει η αδράνεια και σε κάποιους τα αέρια ,το κάθε όπλο και ο κάθε μηχανισμός έχει τα πλεονεκτήματα του και τα μειονεκτήματα του και ότι τεριαζει στον καθένα ,καλό είναι να μην παραμυθιαζόμαστε από το μάρκετινγκ της κάθε εταιρείας και τελικά η επιλογή μας να είναι αυτό που πραγματικά μας τεριαζει ώστε να χαιρόμαστε το κυνήγι με το όπλο που κάνει για τα δικά μας δεδομένα γούστα ο κάθε ένας από εμάς ,εγώ δοκίμασα και τα δύο και κατέληξα ότι προτιμω την beretta ,όσοι δοκίμασαν και κατέληξαν στην benelli μπράβο τους και καλά έκαναν ,το άσχημο είναι να εκφράζουμε απόψεις χωρίς να έχουμε δοκιμάσει και να επιμένουμε σε μια άποψη από εγωισμό και μόνο.Αραγες πόσοι λένε ότι η beretta είναι καλύτερη χωρίς να έχουν εμπειρία από benelli και το αντίθετο βέβαια .Είμαι σίγουρος ότι το ποσοστό είναι πολύ μεγάλο .
 
Αν και το ελαφακι δεν το αφήνεις ευκολα

Αν πας σε μπενελα

Φίλε μου δες και την ήθος Σπορτ με το πορτινγκ από μαμά τα έσω έξω τσοκ ζύγισμα ακριβού δικανου απίστευτο όπλο. Έχει και το comfort το καινούργιο, + το "αντι-κλικ" σύστημα στο κλείστρο+ καρμπον ρίγα. Πραγματικά είναι αριστούργημα.

Με τα φυσίγγια σου στο Θεό θα σκοτώνει και η μπενελι αυτό στο λέω δοκιμασμένο.
 
Τι άλλο υπάρχει φίλε;κ μια απορία ή παρατήρηση κ δεν αναφέρομαι σε κάποιον ειδικά, όταν βλέπω ίδιογομωτη να λέει για κάνες είναι σαν να βλέπω τοπ σεφ να τσακώνεται για πατάτες τηγανιτές
Δημήτρη εχεις υποψιν σου καποιον συγκεντρωτήρα που να βοηθησε με ιδιογομωση benelli που δεν εριχνε καλά;
 
Καλησπέρα κύριοι. Πανω στα λόγια του μέλους Pain θα πατήσω και εγώ και θα συμφωνήσω απόλυτα.

Όλα τα όπλα είτε ξεκινάνε από B είτε από οτιδήποτε άλλο γράμμα σκοτώνουν, άλλα βολεύουν τον Χ για δικούς του λόγους αλλα τον Ψ για δικούς του λόγους.

Αυτο που δεν κατάλαβα ποτέ μέσα στα forum αλλά και στο έξω κόσμο (σε μικρότερο βαθμό) είναι γιατί υπάρχει αυτή η αντιπάθεια κυρίως μεταξύ των δυο B.
Έχω και τα δύο, ένα δικανο κοκκοροτουφεκο Beretta vitoria monoblock του 30' (το πρώτο μου όπλο απο τον παππού) και 2 Benelli, Μ1 121 και Beccaccia και τώρα πάω για την 3η. Και έχω τουφεκισει με σχεδόν όλες τις μάρκες όπλων σε όλα τα ήδη κυνηγίου (Κυρίως φτερωτά). Όπως ακριβώς σκοτωνα με τα Β έτσι σκοτωνα και με τα άλλα. Ούτε επαγγελματίας Σκοπευτής ειμαι, ούτε αλάνθαστος, στα 15 χρόνια που κυνηγάω είχα και ζωντανά και καπνιστα αλλα και πουλιά που τα εκλασα, με όλα τα όπλα ανεξαρτήτως επωνυμίας.
Έτσι λοιπόν αυτοί οι οποίοι δεν κάνουν χαβαλέ και λένε ότι το τάδε όπλο δεν σκοτώνει λόγο αυλού ή λόγο δεν ξέρω και εγω τι, ή δεν το έχουν πιάσει ποτέ ή δεν τους ερχόταν σωστά ή δεν ηταν ποτέ η τουφεκιά τους πάνω στο πουλί και τα βαραγαν παντα με τα περιφερειακά και με αυτό που είχαν πιο πολλές επιτυχίες το ονόμασαν βασιλιά.
Και τα δύο Μπενελι είναι αγορασμένα καινούργια, το ένα από τον πατέρα μου και το άλλο από εμένα από όταν βγήκαν στην αγορά. Το μόνο που εχω αλλάξει είναι το ελατήριο του επικρουστηρα στη Beccaccia και αυτό αφου ειχα ρίξει με σπασμένο ελατήριο καμιά 500αρα φυσίγγια χωρίς πρόβλημα.
Πώς λοιπόν να μην πάω να πάρω ξανά Μπενελι όταν εχω την ευκαιρία και θέλω ένα καινούργιο όπλο;
Κάτι αντίστοιχο μπορεί να πει κάποιος για τις μπερετα κτλ κτλ και με το δίκιο του.

Ξέρω ότι κούρασα με τόσο μεγάλο κείμενο αλλά σχόλια τύπου οι κάνες της τάδε εταιρίας είναι για κοτέτσια κτλ (Όχι για τον χαβαλέ αλλά στα σοβαρά) που ακούω και διαβάζω είναι για κλάματα όχι για γέλια. Ο καθένας παίρνει αυτό που του αρέσει και του έρχεται καλύτερα και ας είναι το νεροπιστολο του παιδιού του.


Και να κλείσω λέγοντας πως σμρ έπιασα την Μ1 super 90 και μου κάθετε τόσο ωραία που μου θύμισε τις εποχές με το BERETTA. Η υπερυψωμένη Ρίγα στους ψηλούς δίνει άλλη αίσθηση. Έτσι λοιπόν μετά τα Χριστούγεννα θα μπει και αυτή στον οπλοβαστο για τα πολυποθητα καρτερια αφου έστειλα το γράμμα μου στον Άγιο Βασίλη από τώρα .sarcastic.
 
Παραφράζοντας μια γνωστή ρήση, θα έλεγα: "ΑΛΛΟΙΜΟΝΟ στον νέο που δεν έχει γνωρίσει την λειτουργία της αδράνειας και στον γέρο που συνεχίζει με αυτήν. Ο πρώτος είναι εκτός εποχής και ο δεύτερος ομοίως :) "

Καλές γιορτές
 
Εγώ πάντως πιο νέος γνώρισα την λειτουργία της αδράνειας και οφείλω να ομολογήσω ότι δεν ενθουσιάστηκα καθόλου ,μάλλον δεν είμαι μοντέρνος ,βασικά δεν καβαλαγα ποτέ το κυμα των εποχών .Η αλήθεια όμως είναι ότι όταν πρωτοβγηκε η crio έπαθα πλάκα ,την παρήγγειλα και περίμενα μήνες για να την πιάσω στα χέρια μου ,η ρουφιάνα όμως δεν μου έκανε τα γούστα ,ξαναγύρισα στην beretta με την urika 2 και μάλλον δύσκολα θα ξαναπάω σε benelli ,είμαι σίγουρος πως σε πολλούς έχει τύχει το ανάποδο .
Παραφράζοντας μια γνωστή ρήση, θα έλεγα: "ΑΛΛΟΙΜΟΝΟ στον νέο που δεν έχει γνωρίσει την λειτουργία της αδράνειας και στον γέρο που συνεχίζει με αυτήν. Ο πρώτος είναι εκτός εποχής και ο δεύτερος ομοίως :) "

Καλές γιορτές
 
Ωραία είναι η αδράνεια για λίγες τουφεκιές και γρήγορη επωμιση ευκολία καθαρισμού όταν δεν υπάρχει χρόνος ούτε για κατούρημα ... Όταν όμως έχει πολύ τουφεκιδι και καθημερινά κυνήγια την γλύκα των αερίων δεν την αλλάζω
 
Ωραία είναι η αδράνεια για λίγες τουφεκιές και γρήγορη επωμιση ευκολία καθαρισμού όταν δεν υπάρχει χρόνος ούτε για κατούρημα ... Όταν όμως έχει πολύ τουφεκιδι και καθημερινά κυνήγια την γλύκα των αερίων δεν την αλλάζω
Εγώ προσωπικά δεν έχω νιώσει κούραση από την αδράνεια πόσες τουφεκιές εξάλλου θα ρίξεις σε μια μέρα ακόμα και στις τσίχλες
Αν μιλάμε για σκοπευτήριο εκεί πάμε αλλού!
 
Εγώ προσωπικά δεν έχω νιώσει κούραση από την αδράνεια πόσες τουφεκιές εξάλλου θα ρίξεις σε μια μέρα ακόμα και στις τσίχλες
Αν μιλάμε για σκοπευτήριο εκεί πάμε αλλού!
Ρίξε ένα κουτί με αδράνεια και καπάκι ρίξε ένα με μια μαξους η Sx3 και θα καταλάβεις τι θέλω να πω
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top