Σκέφτομαι να αγοράσω.. ARXEIO

Status
Not open for further replies.
Χαιρετώ την ομάδα, επειδή καιρο γέρνω προς αγοράς Baikal super pose και επειδή δεν την παλεύω καθόλου με το κουντακι τους, ψαχνωντας βρήκα ένα κατάστημα στο internet, big Hunter, μίλησα στο τηλέφωνο και μου εξήγησε η κοπέλα ότι γίνεται η μετατροπή δωρεάν αν πάρω καινουριο όπλο από εκεί μέσα σε 3 ώρες, ισχύει αυτό; το έχει κάνει κάποιος; το όπλο με άσπρη βάση, δισκανδαλο, σταθερά τσοκ και αυτόματους εξωκλεις μου είπαν ότι βγαίνει στα 600 ευρώ
Ισχύει και ο Ανδρέας Πλαστουργός μπορεί να στο σετάρει εύκολα λόγω εμπειρίας και μηχανημάτων
 
Υπάρχει μια μεγάλη πιθανότητα να ευρίσκομαι τα επόμενα χρόνια στο ΒΕΛΓΙΟ και ιδιαίτερα στη ΛΙΕΓΗ. Ίσως λοιπόν βρω τον χρόνο να ασχοληθώ με την οπλοκατασκευή, σε μια τρελλή ιδέα μου να επανιδρυθεί η οπλοτεχνία την Ελλάδα. Ίδωμεν, η ελπίδα πεθαίνει τελευταία ...
Θανάση και εμένα με ενδιαφέρει η περίπτωση. Εχω χαθεί όμως στην νομοθεσία. Επειδή βλέπω οτι είσαι πολύ ενημερωμένος, και έχεις και διάθεση να μοιράζεσαι γνώσεις και πληροφορίες, μήπως θα μπορούσες να κάνεις μια ιστορική αναδρομή στο σύνολο των ενεργειών - νόμων που οδήγησαν στην -σχεδόν- απαγορευτική νομοθεσία για την οπλοτεχνία στην Ελλάδα;
ΥΓ1: Δεν λέω να γράψεις πραγματεία . Εγώ και με κανα δυό λινκ που περιέχουν τα παραπάνω είμαι ευχαριστημένος.
ΥΓ2: Ελπίζω και από Λιέγη να έχουμε τα ανεβάσματά σου. :)
 
Θανάση και εμένα με ενδιαφέρει η περίπτωση. Εχω χαθεί όμως στην νομοθεσία. Επειδή βλέπω οτι είσαι πολύ ενημερωμένος, και έχεις και διάθεση να μοιράζεσαι γνώσεις και πληροφορίες, μήπως θα μπορούσες να κάνεις μια ιστορική αναδρομή στο σύνολο των ενεργειών - νόμων που οδήγησαν στην -σχεδόν- απαγορευτική νομοθεσία για την οπλοτεχνία στην Ελλάδα;
ΥΓ1: Δεν λέω να γράψεις πραγματεία . Εγώ και με κανα δυό λινκ που περιέχουν τα παραπάνω είμαι ευχαριστημένος.
ΥΓ2: Ελπίζω και από Λιέγη να έχουμε τα ανεβάσματά σου. :)

Δεν υπάρχει απαγόρευση στην Ελλάδα για κατασκευή λειόκαννων, αλλά είναι μικρή η αγορά (εσωτερική) και τεράστιος ο εξοπλισμός και ο ανταγωνισμός στον κόσμο.

Ξεκινώ από έλλειψη Τράπεζας Δοκιμών, κάτι που υποχρεώνει σε μεταφορά στο εξωτερικό για οποιονδήποτε έλεγχο.
Μηχανές - Εργαλεία, όλα θα αγορασθούν από το εξωτερικό
Εκπαίδευση προσωπικού - Εγκαταστάσεις - Μισθοδοσίες

Με απλά μαθηματικά χρειάζεται μια επένδυση άνω του 1 εκατ € με τρέχοντα έξοδα άνω των 50.000€ κάθε μήνα, πριν ξεκινήσει η παραγωγή, είτε και αφού ξεκινήσει. Παράλληλα όμως αυτά τα έξοδα θα αυξηθούν λόγω έλλειψης "συνεργατών - υποκατασκευαστών", οπότε κοντολογής μια τέτοια προσπάθεια είναι οικονομικά καταδικασμένη να αποτύχει, ΕΑΝ ΔΕΝ ΠΟΥΛΑΕΙ τουλάχιστον 1000 - 1500 όπλα κάθε μήνα, είτε συνολικά 10.000 όπλα κάθε χρόνο.
Απόσβεση με τέτοια οικονομικά μεγέθη θα γίνει μετά από 15-20 χρόνια.

ΜΟΝΑΔΙΚΗ ΛΥΣΗ, είναι να αναληφθεί μια από κοινού προσπάθεια με κάποιον οίκο/οίκους του εξωτερικού, σε μια περιορισμένη παραγωγή μιας επένδυσης στη χώρα μας, που θα έχει εξασφαλίσει κρατική "προστασία" (δηλαδή αποφυγή έντονης πολεμικής μισθάρνων οργάνων αντιπάλων εταιρειών ... ) καθώς επίσης και κοινό που θα επιθυμούσε διακαώς να κρατήσει στα χέρια του το 1ο ελληνικό λειόκαννο νέας εποχής, ακόμη και με προκαταβολή επί της τιμής αγοράς του.

Σκέπτομαι πως αν σχεδιασθεί ένα λειόκαννο με φουτουριστικό σχήμα και δικές του καινοτομίες, τότε όλα θα είναι πιο εύκολα. Και επειδή ως φάρα (Σουλιώτης της φάρας των Δρακαίων εγώ), έχω και κάποια συγγένεια με Δαγκλή που σπούδασε στη ΛΙΕΓΗ και σχεδίασε το μοναδικό ελληνικό ορειβατικό πυροβόλο, ίσως βάλω κάτω όσα κατά καιρούς τριβιλίζουν στο μυαλό μου και σχεδιάσω κάτι και εγώ.
 
Δεν υπάρχει απαγόρευση στην Ελλάδα για κατασκευή λειόκαννων, αλλά είναι μικρή η αγορά (εσωτερική) και τεράστιος ο εξοπλισμός και ο ανταγωνισμός στον κόσμο.

Ξεκινώ από έλλειψη Τράπεζας Δοκιμών, κάτι που υποχρεώνει σε μεταφορά στο εξωτερικό για οποιονδήποτε έλεγχο.
Μηχανές - Εργαλεία, όλα θα αγορασθούν από το εξωτερικό
Εκπαίδευση προσωπικού - Εγκαταστάσεις - Μισθοδοσίες

Με απλά μαθηματικά χρειάζεται μια επένδυση άνω του 1 εκατ € με τρέχοντα έξοδα άνω των 50.000€ κάθε μήνα, πριν ξεκινήσει η παραγωγή, είτε και αφού ξεκινήσει. Παράλληλα όμως αυτά τα έξοδα θα αυξηθούν λόγω έλλειψης "συνεργατών - υποκατασκευαστών", οπότε κοντολογής μια τέτοια προσπάθεια είναι οικονομικά καταδικασμένη να αποτύχει, ΕΑΝ ΔΕΝ ΠΟΥΛΑΕΙ τουλάχιστον 1000 - 1500 όπλα κάθε μήνα, είτε συνολικά 10.000 όπλα κάθε χρόνο.
Απόσβεση με τέτοια οικονομικά μεγέθη θα γίνει μετά από 15-20 χρόνια.

ΜΟΝΑΔΙΚΗ ΛΥΣΗ, είναι να αναληφθεί μια από κοινού προσπάθεια με κάποιον οίκο/οίκους του εξωτερικού, σε μια περιορισμένη παραγωγή μιας επένδυσης στη χώρα μας, που θα έχει εξασφαλίσει κρατική "προστασία" (δηλαδή αποφυγή έντονης πολεμικής μισθάρνων οργάνων αντιπάλων εταιρειών ... ) καθώς επίσης και κοινό που θα επιθυμούσε διακαώς να κρατήσει στα χέρια του το 1ο ελληνικό λειόκαννο νέας εποχής, ακόμη και με προκαταβολή επί της τιμής αγοράς του.

Σκέπτομαι πως αν σχεδιασθεί ένα λειόκαννο με φουτουριστικό σχήμα και δικές του καινοτομίες, τότε όλα θα είναι πιο εύκολα. Και επειδή ως φάρα (Σουλιώτης της φάρας των Δρακαίων εγώ), έχω και κάποια συγγένεια με Δαγκλή που σπούδασε στη ΛΙΕΓΗ και σχεδίασε το μοναδικό ελληνικό ορειβατικό πυροβόλο, ίσως βάλω κάτω όσα κατά καιρούς τριβιλίζουν στο μυαλό μου και σχεδιάσω κάτι και εγώ.
Υπομονή και επιμονή να έχεις, θέλει γερά νεύρα το εγχείρημα σου!!
 
Ωραίο ταξίδι μπορεί να είναι, αλλά θα βρεθεί άκρη με την πρώτη ή θα θέλει ξανά και ξανά να δίνουμε κατοστάρικα;
Στο συγκεκριμένο μάστορα δεν νομίζω να χρειαστεί να δίνεις κατοστάρικα μέχρι να βρεθεί άκρη. Με την πρώτη, ποτέ δεν έρχεται ένα κοντάκι.
 
Ωραίο ταξίδι μπορεί να είναι, αλλά θα βρεθεί άκρη με την πρώτη ή θα θέλει ξανά και ξανά να δίνουμε κατοστάρικα;
Θα πας εκ μέρους μου, θα σου ταιριάξει αρχικά το κοντάκι και θα συννενοηθείς να βρεθείτε στη ΜΑΛΑΚΑΣΑ που συνήθως πάει το ΣΚ. Εκεί ρίχνεις σε στόχο, σε βλέπει και μαζί πάλι αποφασίζετε αν θα προβεί σε διορθώσεις ή όχι. Λοιπά με μήνυμα.

Εναλλακτικά αγοράζεις το όπλο από κάπου που θα σου πουν πως σου πέφτει στα μέτρα σου (σαν τον ψεύτη ράφτη) και κάποια στιγμή θα το πουλήσεις, όταν αναλογισθείς κόστος σεταρίσματος και αξία όπλου.

Δεν γεννηθήκαμε μαθημένοι, πληρώσαμε για να μάθουμε και θέλουμε - έστω και οι λιγότεροι - να μην πληρώσουν οι επόμενοι επαναλαμβάνοντας τα λάθη μας. Φυσικά οι περισσότεροι αδιαφορούν έστω και να γράψουν 2 αράδες.

Σκέψου τέλος και την επιλογή σου .... για παράδειγμα τι θα σε ωφελήσουν οι αυτόματοι εξολκείς ??

Με το καλό για την επιλογή σου
 
Καλησπέρα στην πάρεα. Χθες το απόγευμα κάναμε μια βόλτα από τον Καλκαντζάκο με τον Κυριάκο να χουφτώσουμε δίκαννα. Ο στόχος ήταν να δω γενικά όπλα παρότι είχα κάτι στο μυαλό μου κι αυτό γτ ήθελα να είμαι αντικειμενικός όσο μπορώ.

Τα όπλα που έπιασα ήταν Benelli 828U sport, Beretta silver pigeon, Beretta 692 sporting, Merkel 2000 (σταθερό 3-1).

Από αυτά το benelli και το 692 μου ήρθαν καλύτερα απ’όλα, θεωρώ με μια πρώτη επώμιση πως δεν θα χρειάζονταν καμία αλλαγή εκτός από ένα μεγαλύτερο πέλμα για το 692.

Επόμενος στόχος μου είναι να δω και το Breda Zenith, το οποίο αναμένουμε σε λίγο καιρό (ελπίζω) καθώς επίσης και Guerrini.
 
Καλησπέρα στην πάρεα. Χθες το απόγευμα κάναμε μια βόλτα από τον Καλκαντζάκο με τον Κυριάκο να χουφτώσουμε δίκαννα. Ο στόχος ήταν να δω γενικά όπλα παρότι είχα κάτι στο μυαλό μου κι αυτό γτ ήθελα να είμαι αντικειμενικός όσο μπορώ.

Τα όπλα που έπιασα ήταν Benelli 828U sport, Beretta silver pigeon, Beretta 692 sporting, Merkel 2000 (σταθερό 3-1).

Από αυτά το benelli και το 692 μου ήρθαν καλύτερα απ’όλα, θεωρώ με μια πρώτη επώμιση πως δεν θα χρειάζονταν καμία αλλαγή εκτός από ένα μεγαλύτερο πέλμα για το 692.

Επόμενος στόχος μου είναι να δω και το Breda Zenith, το οποίο αναμένουμε σε λίγο καιρό (ελπίζω) καθώς επίσης και Guerrini.
Το 694 δεν το είχε να το επωμισεις?έχει καλύτερο πιάσιμο απ' το 692 κατά τη γνώμη μου
 
Δεν το είχε εκεί νομίζω αλλά 81 πόντους είναι πολύ μακρύκαννο για εμένα Ευριπίδη.
Δε βγαίνει μόνο σε 81 Μάνο αλλά πρόσεξε.επωμισα το 81 εδώ και πραγματικά ούτε καν κατάλαβα το βάρος και τις κανες .είχε πολύ καλό ζύγισμα οπότε νομίζω ότι το 76αρι θα είναι πολύ καλό.επωμισε και τ αλλα που γράφεις να δεις που θα καταλήξεις κι αν βρεθεί στο δρόμο σου και το 694 επωμισε το
 
Δε βγαίνει μόνο σε 81 Μάνο αλλά πρόσεξε.επωμισα το 81 εδώ και πραγματικά ούτε καν κατάλαβα το βάρος και τις κανες .είχε πολύ καλό ζύγισμα οπότε νομίζω ότι το 76αρι θα είναι πολύ καλό.επωμισε και τ αλλα που γράφεις να δεις που θα καταλήξεις κι αν βρεθεί στο δρόμο σου και το 694 επωμισε το

Δεν έχει έρθει ακόμα σε 76 πόντους το 694, εννοείται ότι θα το επωμίσω εάν το βρω σε κατάστημα.
 
Πέρασα σήμερα από κύριο Πλαστουργο .

Περιττό να πω ότι έγινε του χουφτωματος!

Το μενού είχε όλα τα διαμετρήματα από Beretta so, rizzini χειροποίητα, Parker Benelli Merkel βελγικά perazzi μεχρι purdey (ονειρικό)

Και πολλά ακόμα που ξεχνάω

Μόνο τα καλύτερα έχω πω για τον κύριο Αντρέα που μόλις κατάλαβε τι αρρωστακι είμαι από μόνος του μου έδειχνε ένα σωρό όπλα και πρόθυμος να μου εξηγήσει την ιστορία του καθενός.

Η ατάκα που είπε και ο παπατσαρουχας του ίδιου όταν έβγαλε έξω το Purdey " μην σου πέσει γιατί αυτός που τα φτιάχνει έχει πεθάνει"

Πραγματικά είναι απίστευτη κατασκευή αυτού του όπλου σε σημείο να φαίνεται το perazzi και το SO ένα απλό όπλο.

ζύγισμα σκοπευτική γραμμή όνειρο.

το έχει ρίξει σε πίνακα όπως μου είπε ίδιος και μεταφέρω τα λόγια του ακριβώς "δεν έχω ξαναδεί καλύτερη κατανομή λες και τα ζωγράφισες με το χέρι".
 
Καλησπέρα στην πάρεα. Χθες το απόγευμα κάναμε μια βόλτα από τον Καλκαντζάκο με τον Κυριάκο να χουφτώσουμε δίκαννα. Ο στόχος ήταν να δω γενικά όπλα παρότι είχα κάτι στο μυαλό μου κι αυτό γτ ήθελα να είμαι αντικειμενικός όσο μπορώ.

Τα όπλα που έπιασα ήταν Benelli 828U sport, Beretta silver pigeon, Beretta 692 sporting, Merkel 2000 (σταθερό 3-1).

Από αυτά το benelli και το 692 μου ήρθαν καλύτερα απ’όλα, θεωρώ με μια πρώτη επώμιση πως δεν θα χρειάζονταν καμία αλλαγή εκτός από ένα μεγαλύτερο πέλμα για το 692.

Επόμενος στόχος μου είναι να δω και το Breda Zenith, το οποίο αναμένουμε σε λίγο καιρό (ελπίζω) καθώς επίσης και Guerrini.
Λύσε μου μια απορία. Γιατί μπαίνεις σε αυτή την διαδικασία έχοντας το 725;
 
Θέλω να το δώσω το 725 Γιώργο
Αυτό δεν καταλαβαίνω. Κρίμα κι'άδικο και θα χάσεις ένα σωρό λεφτά γιατί 17 κατοστάρικα που αν θυμάμαι καλά ζητάς, δεν θα δώσει κανένας.
Ταπεινή γνώμη, μακάρι να διαψευστώ.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top