Σκέφτομαι να αγοράσω.. ARXEIO

Status
Not open for further replies.
.shake hands.
πάντως, , πάρα πολύ ωραία όπλα για οπλοβαστό γιά όλα τα βαλάντια, ακόμα και πολύ υψηλά, έχει η Benelli (αν και φοβάμαι ότι δεν είσαι φαν :) )
https://eshop.kirgias.gr/el/26-ημιαυτόματες-καραμπίνες?orderby=price&orderway=desc&orderway=desc

Τώρα θα μου πείς, αν είναι να δώσω τόσα λεφτά, κοιτάω και Cosmi...
Μαζί γράφαμε !! Συμφωνω απόλυτα . Έχει όπλα ποιότητας . Κι πολύ καλές εκδόσεις ετοιμοπαράδοτες
 
Καινούργιο . Για οπλοβαστο βασικά . Το θέμα είναι ότι δεν υπάρχουν ειδικά σε US μάρκες τπτ σε έκδοση με ένθετα . Κοιτάω κι προς Upland ... .think.
Sx3 την κόκκινη flanigan? Η μαξους καρμπον?


https://www.giannoulakis-outdoor.gr...s/browning-maxus-sporting-carbon-fiber-detail

https://www.specialforces.gr/karampina-winchester-sx3-flanigun.html#/product/31113
 
Εκτός από τα στενά τσοκαρίσματα, πως διακρίνεται οτι είναι τραπ γιατί δεν το γνωρίζω; Πάντως για μένα είναι πανέμορφο!
Από το πέλμα και την ράχη.(η ραχη δεν φαινεται καλά στο συγκεκριμένο αλλά το γνωρίζω γιατι ξερω ποιος πουλαει και τι αλλο πουλάει.
https://www.car.gr/xyma/?sort=modified&ca=50&ca=2920&ca=2926&ca=3887&q=6932083608
 
Καινούργιο . Για οπλοβαστο βασικά . Το θέμα είναι ότι δεν υπάρχουν ειδικά σε US μάρκες τπτ σε έκδοση με ένθετα . Κοιτάω κι προς Upland ... .think.
Πάρε Franchi Affinity Anniversario....Την επετειακή που έχει κ ξύλινα μέροι.
Πανέμορφο όπλο.
 
Εγώ πρώτα ο θεός ως το σάββατο θα έχω στα χέρια μου το νέο μου όπλο.....exciting.
Το πρώτο μου S/P (Μεταχειρισμένο κ λίγο παλιό βέβαια) αλλά σίγουρα θα τεριάξει στα γούστα μου..;) και με σταθερά τσοκ.....
Σταθερά ότι καλύτερο πιστεύω . Έχω στο Β25 με 76 κανες κι είναι φωτιά !!!
 
Ε ναι....!! Αφού έδωσα την Αμέρικανα πλέον στο ξαδελφάκι μου θα πρέπει να το αντικαταστήσω το όπλο με κάτι που δν είχα ποτέ....
Το καλό είναι πως αν θελήσω να πάω για κυνήγι με την sx3 θα την πάρω από το ξαδελφάκι μου όποτε θέλω... ;) Δν βρίσκεται μακριά μου.....my man.
 
Σταθερά ότι καλύτερο πιστεύω . Έχω στο Β25 με 76 κανες κι είναι φωτιά !!!
Νίκο όπως προ είχα αναφέρει πριν καιρό,γλυκοκοιτούσα ένα S/P Rizzini Hombra (1992) δισκάνδαλο,με απλούς εξολκείς,66cm κάννες και σταθερά τσοκ 3* & 4* άστρα. Το διάλεξα για περπατητό τσίχλας και κυνήγι φέρμας περισσότερο...και για την αλλαγή μου φυσικά που δν είχα ποτέ s/p κ επιδεί έψαχνα ένα ακριβώς τέτοιο όπλο σε αυτά τα χαρακτηριστικά το έκλεισα κ το περιμένω ως το σάββατο......pray to God.fgr2.exciting.
 
Last edited:
Νίκο όπως προ είχα αναφέρει πριν καιρό,γλυκοκοιτούσα ένα S/P Rizzini Hombra (1992) δισκάνδαλο,με απλούς εξολκείς,66cm κάννες και σταθερά τσοκ 3* & 4* άστρα. Το διάλεξα για περπατητό τσίχλας και κυνήγι φέρμας...και για την αλλαγή μου φυσικά που δν είχα ποτέ s/p κ επιδεί έψαχνα ένα ακριβώς τέτοιο όπλο σε αυτά τα χαρακτηριστικά το έκλεισα κ το περιμένω ως το σάββατο......pray to God.fgr2.exciting.
Τα Rizzini είναι καλά κι τίμια όπλα . Είχα ένα omnium σε 71 με 1-3 σταθερά κι απλούς εξωλκεις δισκανδαλο . Το έδωσα κι το μετάνιωσα . Ζήτημα αν είχε ρίξει 50 φυσίγγια . Θα δεις λίγο να φέρεις το κοντακι στα μέτρα σου Κώστα κι θα το χαρείς .
 
Νίκο όπως προ είχα αναφέρει πριν καιρό,γλυκοκοιτούσα ένα S/P Rizzini Hombra (1992) δισκάνδαλο,με απλούς εξολκείς,66cm κάννες και σταθερά τσοκ 3* & 4* άστρα. Το διάλεξα για περπατητό τσίχλας και κυνήγι φέρμας...και για την αλλαγή μου φυσικά που δν είχα ποτέ s/p κ επιδεί έψαχνα ένα ακριβώς τέτοιο όπλο σε αυτά τα χαρακτηριστικά το έκλεισα κ το περιμένω ως το σάββατο......pray to God.fgr2.exciting.
Με το καλο να το πάρεις στα χέρια σ να το χαρείς!!!
 
Σήμερα πήρα χαρτιά για νέο όπλο . Το θέμα είναι τι να πάρω . Καμία ιδέα ; ( καραμπίνα ) .

Η ΕΠΙΛΟΓΗ ΕΝΟΣ ΛΕΙΟΚΑΝΝΟΥ

Η επιχειρησιακή έρευνα είναι μια μεθοδολογία που σου μαθαίνει ένα βασικό κανόνα: Να καταγράφεις και να ιεραρχείς τις απαιτήσεις σου, να βρίσκεις τα κρίσιμα σημεία και να συνυπολογίζεις τους περιορισμούς πριν φθάσεις στις λύσεις που προκύπτουν.

Με την ανάλογη μεθοδολογία, ας προσπαθήσουμε να γράψουμε ορισμένες απαιτήσεις και περιορισμούς. Αυτές θα είναι διαφορετικές για τον καθένα μας, απλά όσοι παραλείπουν απαιτήσεις και περιορισμούς, συνήθως κάνουν επιλογές στη τύχη. Οι απαιτήσεις πηγάζουν από την επιδιωκόμενη χρήση του όπλου και έτσι αρκετές φορές τίθενται ως ερωτήματα.

ΕΠΙΔΙΩΚΟΜΕΝΗ ΧΡΗΣΗ

- Τι σκοπεύω να κάνω με το όπλο; Κυνήγι με σκύλο φέρμας; Κυνήγι στο καρτέρι; Κυνήγι σε τριχωτό; Σκοπευτήριο σε άθλημα trap; Σκοπευτήριο σε άθλημα skeet; Τακτική σκοποβολή; Άλλη χρήση;

ΑΠΑΙΤΗΣΕΙΣ

- Ποιό βάρος όπλου με βολεύει καλύτερα; (Ελαφρύ μέχρι 3000γρ, Μέτριο από 3000-3400; Βαρύ πάνω από 3400γρ)
- Ποιό μήκος κάννης με βολεύει καλύτερα; Μήπως το θέλω αποκλειστικά για μονόβολα;
- Ποιό διαμέτρημα, ποιά θαλάμη και ποιός αυλός με βολεύει καλύτερα;
- Ποιός τύπος όπλου (αυτογεμές, επαναληπτικό, πλαγιόκαννο, αλληλεπίθετο, μονόκαννο, εμπροσθογεμές, κλπ.) με βολεύει καλύτερα;
- Πρέπει το όπλο μου να είναι απόλυτα ζυγισμένο;
- Πρέπει το όπλο μου να έχει δυνατότητα εναλλαγής τσοκ είτε συγκεκριμένο τσοκάρισμα στην/στις κάννη/κάννες;
- Μία ή 2 σκανδάλες; Εξωλκέας απλός ή αυτόματος;
- Τι φάρδος η ρίγα; Χρειάζομαι ρίγα;
- Με πλαστικά μέρη ή με ξύλινα;
- Με σύστημα αερίων, αδρανείας, ελατηρίου, χειροκίνητο επαναληπτικο;
- Πόσα χρόνια εγγύηση και τι καλύπτει;
- Τι αξία μεταπώλησης ελπίζω να έχει μετά από 5-10 χρόνια;
- Πόσο συχνά θα το χρησιμοποιώ και πόσο συχνά θα το συντηρώ (Για παράδειγμα: Μια αχρωμίωτη κάννη που δεν συντηρείται επιμελώς, θα καταστραφεί γρηγορότερα από μια χρωμιωμένη);

ΠΕΡΙΟΡΙΣΜΟΙ

- Πόσα χρήματα είμαι διατεθειμένος να ξοδέψω;
- Ποιες είναι οι ανελαστικές μου απαιτήσεις διότι έτσι μου αρέσει;
- Σε πόσο χρόνο πρέπει να βρω το όπλο και τι θα συμβεί αν δεν το βρω έγκαιρα;
- Πόσο θα μου κοστίσει επιπλέον η προσαρμογή του κοντακίου στα μέτρα μου, πιστοποιημένη και με τεστ Churchill; (Προσωπικά θεωρώ ως σκουπόξυλο οποιοδήποτε όπλο δεν είναι πιστοποιημένο επάνω μου, ανεξάρτητα αν είναι Westley Richards ή Boito. Απλά το 1ο θα το προσαρμόσω, ενώ το 2ο δεν θα το επιλέξω ....)
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top