Σκέφτομαι να αγοράσω.. ARXEIO

Status
Not open for further replies.
Παιδια ελαβα μια ειδοποιηση που γραφει You hane been awarded a trofy .Can't Stop. Μπορει καποιος να μου εξηγησει τι σημαινει για μενα αυτο; Μηπως στεναχωρησα καποιον και θελει να σταματησω την παρουσια μου εδω;Nα το λαβω υποψιν διοτι δεν θελω να γινομαι ενοχλητικος σε καμμια περιπτωση.Και εαν καπου εχω παρεβει την δεοντολογια του Φορουμ να το γνωριζω παρακαλω και σε αυτη την περιπτωση να απελθω.Ευχαριστω.
 
Παιδια ελαβα μια ειδοποιηση που γραφει You hane been awarded a trofy .Can't Stop. Μπορει καποιος να μου εξηγησει τι σημαινει για μενα αυτο; Μηπως στεναχωρησα καποιον και θελει να σταματησω την παρουσια μου εδω;Nα το λαβω υποψιν διοτι δεν θελω να γινομαι ενοχλητικος σε καμμια περιπτωση.Και εαν καπου εχω παρεβει την δεοντολογια του Φορουμ να το γνωριζω παρακαλω και σε αυτη την περιπτωση να απελθω.Ευχαριστω.
:eek:Οχι καλε......περιμενε λιγο!Εχει να κανει με τα Likes που εχεις παρει μεχρι στιγμης:)
 
το 2015 πήρα κούτα την Α5 λίγο πριν την έναρξη ώστε να την κυνηγήσω Σκόπια στα τρυγόνια,,,για καλή μου τύχη είχα πάρει και την 930i μαζί

να μη μπορώ να σταυρώσω τρυγόνι,,λέω δεν γίνεται εγώ δεν φταίω σίγουρα τα φυσίγγια δοκιμασμένα κάπου αλλού είναι το πρόβλημα,,,την δίνω στο φίλο μου και αυτός μου δίνει μια Centro που είχε,,,ξαφνικά οι επιτυχίες άρχισαν να έρχονται για εμένα αλλά να ακούω τον φίλο να έχει ρίξει όλο το ευαγγέλιο στη διπλανό καρτέρι,,πάρε την μπουρούχα και δώσε μου πίσω το οπλάκι μου,,τέλος πάντων κυνηγάω με το 930 απροβλημάτιστα και γυρνάω Αθήνα κατευθείαν στον πίνακα να δω τι διάολο έπαιζε,,,τα μαμα inv ds απλά αθλια τουφεκιές με 4* και 3* ίσως θα μνπορούσα να κυνηγήσω με 2* αλλά μου κόπηκε η όρεξη και δεν ήθελα να χαλάσω τις ημέρες μου

αποφάσισα να φτιάξω κώνο,να γυαλίσω το σημείο και να πάρω Kicks,ήρθε και έδεσε το γλυκό που λένε,,,το όπλο μεταμορφώθηκε σε ότι καλύτερο έχω δει μέχρι σήμερα ( πραγματικά αν το έχει ακόμα ο Μανδηλαράς και κάποιος ψάχνει Α5 να πάει να το πάρει είναι έτοιμο στημνένο και φαρμακερό ) σε σχέση άλλα όπλα φίλων με κατανομές και δύναμη που δεν θα ξεχάσω

ναι στο κυνήγι παίζει ρόλο το τσοκ
κάποια όπλα δεν χρειάζονται αφτερ μαρκετ,συμβιβάζεσαι με μια μέτρια εως καλή τουφεκιά,τα καλύτερα εργοστασιακά τσοκ τα έχει η Beretta είτε σε δίκαννο είτε σε αυτογεμές και μετά ακολουθεί η Guerini,,καλή τουφεκιά είδα και στις νέες Fabarm και στα δίκαννα της
κάποια όπλα δεν σκοτώνουν χωρίς αφτερ μαρκετ τσοκ όσο και να χτυπιόμαστε,,,να σκοτώνουν,όχι να τραυματίζουν

τα τσοκ της L4S είναι αρκετά καλά αλλά με δύο μάρκες αφτερμαρκετ τσοκ που δοκίμασα τα Brain από φίλο δανεισμένα και τα Kicks που έχω το όπλο πήρε τα πάνω του,ειδικά με τα Kicks έβγαλα κάτι τουφεκιές που σε κάνουν να παραμιλάς
 
Invector plus και Midas κάναμε δοκιμή κι με τα 5 τσοκ . Όπλο browning maxus ultimate όταν είχε βγει η Maxus . Την έιχα πάρει όταν ήρθε Ελλάδα σχεδόν αμέσως μαζί με αλλά 5 τσοκ Midas .Απ ότι θυμάμαι τα Midas δεν έκαναν αυτά που διαφημιζόταν τότε . Τζάμπα λεφτά . Ήταν κι με τον μεγάλο κώνο το όπλο .
Φίλε Νίκο θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω κάθετα.
Το 3* ειδικά το μίδας στην μάξους δεν έχει απολύτως καμία σχέση με το μαμά τριάρι..μα καμία ομως.... όπως εξήσου πολύ καλό είναι και το 2* Μίδας.
Τα υπόλοιπα τις σειράς δεν τα έχω δοκιμάσει.
Αν ανατρέξεις στις δοκιμές φυσιγγιών που είχα βάλει ...στα 40 μέτρα με ίδιο φυσίγγι ιδιογόμωσεις....έδωσε την ποιό σφιχτή ντουφεκιά και απο το ανακόντα και από το μούλερ το πασινγκ.
 
Φίλε Νίκο θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω κάθετα.
Το 3* ειδικά το μίδας στην μάξους δεν έχει απολύτως καμία σχέση με το μαμά τριάρι..μα καμία ομως.... όπως εξήσου πολύ καλό είναι και το 2* Μίδας.
Τα υπόλοιπα τις σειράς δεν τα έχω δοκιμάσει.
Αν ανατρέξεις στις δοκιμές φυσιγγιών που είχα βάλει ...στα 40 μέτρα με ίδιο φυσίγγι ιδιογόμωσεις....έδωσε την ποιό σφιχτή ντουφεκιά και απο το ανακόντα και από το μούλερ το πασινγκ.
Φίλε Φιλίππα σου επιτρέπω ! Δεν έχω φωτό τα αποτελέσματα γιατί περάσαν χρόνια από τότε κι άλλωστε έχω δώσει κι το όπλο . Τώρα αν Έχει ίδια κάνη η καινούργια που πήρα (gold Black maxus ) με την πρώτη τότε δεν το ξέρω . Αλλιώς θα έκανα μια δοκιμή . Αλλά κι πάλι δεν έχω Midas πλέον ! Δεκτή η γνώμη σου κι πάντα σεβαστή ειδικά αφού έκανες δοκιμές .
 
Νικο πήγαινε στις βλητικές δοκιμές σελ. 357 εχω ανεβάσει δοκιμή .... με δικά μου φυσίγγια πάλι... την παλιά μάξους και την νέα και οι δύο με ανακόντα μιντ πάνω....
Και στην επόμενη σελίδα ... είναι οι δοκιμές στα 40 με 6αρακια.....με 3 διαφορετικά τσόκ
 
Νικο πήγαινε στις βλητικές δοκιμές σελ. 357 εχω ανεβάσει δοκιμή .... με δικά μου φυσίγγια πάλι... την παλιά μάξους και την νέα και οι δύο με ανακόντα μιντ πάνω....
Και στην επόμενη σελίδα ... είναι οι δοκιμές στα 40 με 6αρακια.....με 3 διαφορετικά τσόκ
Μετά την κατανάλωση της δεύτερης Μπύρας ( έχει μεζέ κοκορέτσι ) !!! Θα κοιτάξω Φιλιππα . Παρεπιπτοντως Ανακόντα μιντ έχω στην V3 κι φέτος στης φασσες μου έδωσε πολλά πουλιά .
 
Ας γράψουμε 2-3 αράδες για τα chokes ...

Είναι γεγονός ότι κάποια όπλα προοσφέρονται με αποδοτικότερα τσοκ σε σχέση με κάποια άλλα. Το θέμα είναι να προσδιορίσουμε το αποδοτικότερα.

Τα τσοκ βαπτίζονται με βάση την απόδοση που έχουν στον κύκλο των 30'' στην απόσταση των 40 yards (κύκλος διαμέτρου 76 εκατ σε απόσταση 36 μέτρων). Αναλόγως τη ποσόστοση % - των σκαγιών εντός κύκλου που θα επιτύχουν - με συγκεκριμένο φυσίγγι, λαμβάνουν και την ονομασία τους. Τα *** και τα προθέματα CYL, MED και οτιδήποτε άλλο, ειναι ευχολόγια !! Αν ρίξω με τσοκ που λέμε κύλινδρο (CYL) 5***** και επιτύχω να βάζω >70% των σκαγιών στον κύκλο, τότε έχω FULL CHOKE !!!

Βασική λεπτομέρεια: Η βολή εκτελείται σε λευκό μεγάλο χαρτί, στη συνέχεια βρίσκω το κέντρο της κατανομής οπτικά (είτε και μαθηματικά για τους σχολαστικούς σαν εμένα) και στο τέλος χαράσσω τον κύκλο μετρώντας τα σκάγια εντός κύκλου. (Φυσικά έχω μετρήσει τα σκάγια πριν τη βολή, καθώς και τα σκάγια εκτός κύκλου, ώστε να βρω και το ποσοστό που θα φύγει εκτός χαρτονιού)

Το αν σκοτώνει ένα τσοκ, έγκειται στο κατά πόσο μπορεί να συμμαζεύει την άτρακτο σε μικρό μήκος, δηλαδή να συμπιέζει τον χρόνο "ταυτόχρονης" προσβολής ενός στόχου, επιτυγχάνοντας τραυματικό σοκ. Παρατήρησα πως όσοι έχουν μακρύ κώνο, καταλήγουν σε τσοκ φρένου. Επίσης παρατήρησα πως αυξανομένου του αυλού, επιμηκύνεται το τσοκάρισμα. Να το θέσω και αλλιώς, παρατηρώ πως η γωνία σύγκλισης ενός τσοκ, τείνει να λαμβάνει σταθερή τιμή. Το ίδιο φαινόμενο επιμήκυνσης παρατηώ ότι εφαρμόζεται σε κάννες που η γεωμετρία τους αυξάνει τις πιέσεις (φαινόμενο venturi) και δεν είναι φυσικά η υψηλή ποιότητα του μετάλλου που σφραγίσθηκαν με 1630 ή περισσότερα bar, αλλά οι μετρούμενες πιέσεις και τα περιθώρια ασφαλείας. Ορισμένες φορές οι κάννες αυτές προσφέρονται με εργοστασιακό porting, σαφέστατο δείγμα ότι στις δοκιμές παρουσίαζαν έκρηξη και αναπήδηση στομίου και όχι δώρο της εταιρείας :)

Σε πολλά τσοκ παρατήρησα (ακόμη και μανίσια) ότι στο σημείο που ενώνονται με τον αυλό, παρουσιάζουν ένα σκαλοπάτι, δηλαδή τελειώνει ο αυλός και ξεκινά το τσοκ με μεγαλύτερη διατομή (αν ήταν μικρότερη θα ήταν καταστροφή). Αυτό το σκαλοπάτι όμως, δημιουργεί φαινόμενα στροβιλισμού που σκορπάνε τα σκάγια περισσότερο από το επιθυμητό. Αυτος είναι ο κυριότερος λόγος που κάννες σταθερού τσοκαρίσματος, συνήθως υπερτερούν σε ποσοστά.

Τα φυσίγγια μας προορίζονται μεν για 12αρια διαμετρήματα, αλλά οι βυσματώσεις που πλέον επικρατούν στη πιάτσα, έχουν ως ικανότητα να φράζουν αυλούς μέχρι και 18.9, άρα οι διαθέτοντες αυλούς παραδοσιακούς έχουν θέμα αύξησης τριβών... Τι να σου κάνει το τσοκ, όταν το πυρομαχικό είναι λάθος σεταρισμένο ....

ΤΕΛΙΚΟ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ: Ο κατασκευαστής πάντοτε κάτι είχε στο νού του όταν έβαλε ένα σετ τσοκάκια μαζί με το όπλο. Αυτό που είχε ήταν οι μετρήσεις που έκανε με κάποιο πυρομαχικό. Αν γνωρίζουμε το πυρομαχικό των δοκιμών (για να σετάρει τα τσοκάκια σε μια γραμμή παραγωγής) τότε θα διαπιστώσουμε ότι πιθανόν να μην μας ταιριάζει και έτσι αναγκαζόμαστε να αλλάξουμε τσοκάκια με βάση τα δικά μας πυρομαχικά.

Υπάρχουν τσοκ που το μέταλλό τους διαφέρει από αυτό της κάννης. Αυτό σημαίνει πως δεν πάλλονται ομοιόμορφα με την κάννη και ενίοτε συντελούν αρνητικά στην επίτευξη της επιθυμητής κατανομής.

 
Ας γράψουμε 2-3 αράδες για τα chokes ...

Είναι γεγονός ότι κάποια όπλα προοσφέρονται με αποδοτικότερα τσοκ σε σχέση με κάποια άλλα. Το θέμα είναι να προσδιορίσουμε το αποδοτικότερα.

Τα τσοκ βαπτίζονται με βάση την απόδοση που έχουν στον κύκλο των 30'' στην απόσταση των 40 yards (κύκλος διαμέτρου 76 εκατ σε απόσταση 36 μέτρων). Αναλόγως τη ποσόστοση % - των σκαγιών εντός κύκλου που θα επιτύχουν - με συγκεκριμένο φυσίγγι, λαμβάνουν και την ονομασία τους. Τα *** και τα προθέματα CYL, MED και οτιδήποτε άλλο, ειναι ευχολόγια !! Αν ρίξω με τσοκ που λέμε κύλινδρο (CYL) 5***** και επιτύχω να βάζω >70% των σκαγιών στον κύκλο, τότε έχω FULL CHOKE !!!

Βασική λεπτομέρεια: Η βολή εκτελείται σε λευκό μεγάλο χαρτί, στη συνέχεια βρίσκω το κέντρο της κατανομής οπτικά (είτε και μαθηματικά για τους σχολαστικούς σαν εμένα) και στο τέλος χαράσσω τον κύκλο μετρώντας τα σκάγια εντός κύκλου. (Φυσικά έχω μετρήσει τα σκάγια πριν τη βολή, καθώς και τα σκάγια εκτός κύκλου, ώστε να βρω και το ποσοστό που θα φύγει εκτός χαρτονιού)

Το αν σκοτώνει ένα τσοκ, έγκειται στο κατά πόσο μπορεί να συμμαζεύει την άτρακτο σε μικρό μήκος, δηλαδή να συμπιέζει τον χρόνο "ταυτόχρονης" προσβολής ενός στόχου, επιτυγχάνοντας τραυματικό σοκ. Παρατήρησα πως όσοι έχουν μακρύ κώνο, καταλήγουν σε τσοκ φρένου. Επίσης παρατήρησα πως αυξανομένου του αυλού, επιμηκύνεται το τσοκάρισμα. Να το θέσω και αλλιώς, παρατηρώ πως η γωνία σύγκλισης ενός τσοκ, τείνει να λαμβάνει σταθερή τιμή. Το ίδιο φαινόμενο επιμήκυνσης παρατηώ ότι εφαρμόζεται σε κάννες που η γεωμετρία τους αυξάνει τις πιέσεις (φαινόμενο venturi) και δεν είναι φυσικά η υψηλή ποιότητα του μετάλλου που σφραγίσθηκαν με 1630 ή περισσότερα bar, αλλά οι μετρούμενες πιέσεις και τα περιθώρια ασφαλείας. Ορισμένες φορές οι κάννες αυτές προσφέρονται με εργοστασιακό porting, σαφέστατο δείγμα ότι στις δοκιμές παρουσίαζαν έκρηξη και αναπήδηση στομίου και όχι δώρο της εταιρείας :)

Σε πολλά τσοκ παρατήρησα (ακόμη και μανίσια) ότι στο σημείο που ενώνονται με τον αυλό, παρουσιάζουν ένα σκαλοπάτι, δηλαδή τελειώνει ο αυλός και ξεκινά το τσοκ με μεγαλύτερη διατομή (αν ήταν μικρότερη θα ήταν καταστροφή). Αυτό το σκαλοπάτι όμως, δημιουργεί φαινόμενα στροβιλισμού που σκορπάνε τα σκάγια περισσότερο από το επιθυμητό. Αυτος είναι ο κυριότερος λόγος που κάννες σταθερού τσοκαρίσματος, συνήθως υπερτερούν σε ποσοστά.

Τα φυσίγγια μας προορίζονται μεν για 12αρια διαμετρήματα, αλλά οι βυσματώσεις που πλέον επικρατούν στη πιάτσα, έχουν ως ικανότητα να φράζουν αυλούς μέχρι και 18.9, άρα οι διαθέτοντες αυλούς παραδοσιακούς έχουν θέμα αύξησης τριβών... Τι να σου κάνει το τσοκ, όταν το πυρομαχικό είναι λάθος σεταρισμένο ....

ΤΕΛΙΚΟ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ: Ο κατασκευαστής πάντοτε κάτι είχε στο νού του όταν έβαλε ένα σετ τσοκάκια μαζί με το όπλο. Αυτό που είχε ήταν οι μετρήσεις που έκανε με κάποιο πυρομαχικό. Αν γνωρίζουμε το πυρομαχικό των δοκιμών (για να σετάρει τα τσοκάκια σε μια γραμμή παραγωγής) τότε θα διαπιστώσουμε ότι πιθανόν να μην μας ταιριάζει και έτσι αναγκαζόμαστε να αλλάξουμε τσοκάκια με βάση τα δικά μας πυρομαχικά.

Υπάρχουν τσοκ που το μέταλλό τους διαφέρει από αυτό της κάννης. Αυτό σημαίνει πως δεν πάλλονται ομοιόμορφα με την κάννη και ενίοτε συντελούν αρνητικά στην επίτευξη της επιθυμητής κατανομής.

Δυστυχώς ή ευτυχώς και η βλητική (όπως και πάμπολλα άλλα θέματα της ζωής) είναι φυσική και μαθηματικά. Μερικές φορές το αποδεχόμαστε, άλλες όχι, αρνούμενοι την πραγματικότητα, προσκολλημένοι στη δική μας "αλήθεια" (για πολλούς και διάφορους λόγους - όχι απαραίτητα ίδιους για όλους μας). Είναι ανθρώπινο πάντως, γιατί οι μύθοι και τα αφηγήματα αγγίζουν την ανθρώπινη ψυχοσύνθεση περισσότερο από την επιστήμη και τον ορθό λόγο.
 
Δυστυχώς ή ευτυχώς και η βλητική (όπως και πάμπολλα άλλα θέματα της ζωής) είναι φυσική και μαθηματικά. Μερικές φορές το αποδεχόμαστε, άλλες όχι, αρνούμενοι την πραγματικότητα, προσκολλημένοι στη δική μας "αλήθεια" (για πολλούς και διάφορους λόγους - όχι απαραίτητα ίδιους για όλους μας). Είναι ανθρώπινο πάντως, γιατί οι μύθοι και τα αφηγήματα αγγίζουν την ανθρώπινη ψυχοσύνθεση περισσότερο από την επιστήμη και τον ορθό λόγο.
Τα "καυτά σκάγια", τα "παλιά "όπλα", οι παλιές πυρίτιδες, τα καψύλια φερμέ με τον βροντώδη υδράργυρο, οι χάρτινοι κάλυκες, τα παλιά δίκαννα, κλπ. ασκούν την γοητεία του μύθου, όσο και οι σύγχρονες "νέες" ανακαλύψεις και τεχνολογίες. Εκεί που ΔΕΝ χρειάζεται να κοπιάσεις, εκεί που το χρήμα αντικαθιστά τη τέχνη, εκεί που υπάρχει δάσος δικαιολογιών, εκεί ανθεί η φαιδρά κυνηγετική πορτοκαλέα. Κουράγια και υπομονή θέλει :)
 
Δυστυχώς ή ευτυχώς και η βλητική (όπως και πάμπολλα άλλα θέματα της ζωής) είναι φυσική και μαθηματικά. Μερικές φορές το αποδεχόμαστε, άλλες όχι, αρνούμενοι την πραγματικότητα, προσκολλημένοι στη δική μας "αλήθεια" (για πολλούς και διάφορους λόγους - όχι απαραίτητα ίδιους για όλους μας). Είναι ανθρώπινο πάντως, γιατί οι μύθοι και τα αφηγήματα αγγίζουν την ανθρώπινη ψυχοσύνθεση περισσότερο από την επιστήμη και τον ορθό λόγο.
Θα συμφωνησω απολυτα και ΕΥΓΕ για την ομορφη και ρεαλιστικη αποψη σου. Ας ειναι θεμα προς προβληματισμο για ολους μας.
 
Παιδιά μπήκα στο τρυπάκι να αγοράσω ένα μεταχειρισμένο Super Poze μάρκας RIZZINI HOMBRA 66cm με σταθερά τσοκ 3* & 4* άστρα και βάρους 3,200kg....Το όπλο το προορίζω για κυνήγια φέρμας και περπατητό τσίχλας.
Θέλω να μου πείτε την άποψή σας γι'αυτό το όπλο.
 
Παιδιά μπήκα στο τρυπάκι να αγοράσω ένα μεταχειρισμένο Super Poze μάρκας RIZZINI HOMBRA 66cm με σταθερά τσοκ 3* & 4* άστρα και βάρους 3,200kg....Το όπλο το προορίζω για κυνήγια φέρμας και περπατητό τσίχλας.
Θέλω να μου πείτε την άποψή σας γι'αυτό το όπλο.

Αν μπορείς δοκίμασέ το "δια βολής" διότι κάθε όπλο έχει μια δική του προσωπικότητα. Μην επαφίεσαι σε συνοικέσιο, διότι αν αποτύχεις στην επιλογή, η νύφη δεν φεύγει εύκολα και πιάνει χώρο στη ντουλάπα. Να υπολογίσεις στο κόστος και το σετάρισμα του όπλου στα μέτρα σου, με πιστοποίηση από τεστ Churchill και 1-2 πούλες στο σκοπευτήριο, διότι το θέλεις για μπηχτές τουφεκιές που δεν συγχωρούν λάθη.
 
Παιδιά μπήκα στο τρυπάκι να αγοράσω ένα μεταχειρισμένο Super Poze μάρκας RIZZINI HOMBRA 66cm με σταθερά τσοκ 3* & 4* άστρα και βάρους 3,200kg....Το όπλο το προορίζω για κυνήγια φέρμας και περπατητό τσίχλας.
Θέλω να μου πείτε την άποψή σας γι'αυτό το όπλο.
Άψογο και απροβλημάτιστο,το πρώτο μου όπλο 71 πόντους με τσοκακια!
 
Παιδιά μπήκα στο τρυπάκι να αγοράσω ένα μεταχειρισμένο Super Poze μάρκας RIZZINI HOMBRA 66cm με σταθερά τσοκ 3* & 4* άστρα και βάρους 3,200kg....Το όπλο το προορίζω για κυνήγια φέρμας και περπατητό τσίχλας.
Θέλω να μου πείτε την άποψή σας γι'αυτό το όπλο.
ωραιο οπλο αλλα πολυ παλιο μοντελο ,τσεκαρε το πρωτα καλα να μην εχει τιποτα και αμα μπορεις να πας σκοπευτηριο και ειναι φιλαρακι σου ριξε και μια πουλα.αμα ειναι μονοσκανδαλο να προσεξεις μην πεφτουν και η 2 καννες .
 
ωραιο οπλο αλλα πολυ παλιο μοντελο ,τσεκαρε το πρωτα καλα να μην εχει τιποτα και αμα μπορεις να πας σκοπευτηριο και ειναι φιλαρακι σου ριξε και μια πουλα.αμα ειναι μονοσκανδαλο να προσεξεις μην πεφτουν και η 2 καννες .
Κώστα το όπλο είναι μακριά!! Έστειλα άνθρωπο και πήγε το είδε....Είναι σε πολύ καλή κατάσταση τα κλειδιά,η πάπια χωρίς τζόγους κτλ...(Σχεδόν ακυνήγητο)....Και είναι διπλοσκάνδαλο και το μοντέλο είναι λίγο παλιό του έτους 1992...Δν με πειράζει η χρονολογία σε σχέση: Με την κατάσταση και τιμής που βρίσκεται το όπλο.
 
Κώστα το όπλο είναι μακριά!! Έστειλα άνθρωπο και πήγε το είδε....Είναι σε πολύ καλή κατάσταση τα κλειδιά,η πάπια χωρίς τζόγους κτλ...(Σχεδόν ακυνήγητο)....Και είναι διπλοσκάνδαλο.
τοτε μια χαρα ,αμα σε βολευουν η 2 σκανδαλες ακομα καλυτερα,ειναι καλο το οπλο και με καλο ζυγισμα.
 
Παιδιά μπήκα στο τρυπάκι να αγοράσω ένα μεταχειρισμένο Super Poze μάρκας RIZZINI HOMBRA 66cm με σταθερά τσοκ 3* & 4* άστρα και βάρους 3,200kg....Το όπλο το προορίζω για κυνήγια φέρμας και περπατητό τσίχλας.
Θέλω να μου πείτε την άποψή σας γι'αυτό το όπλο.
Από τα πρώτα μου όπλα σε 70 εκ κάννη, δισκάνδαλο. Ωραίο και λιτό ταυτόχρονα σε ότι αφορά την εμφάνισή του. Άριστες ντουφεκιές και από μηχανισμό ο κλασικός που χρησιμοποιούν οι αφοί Rizzini. Στα μείον του οι σκληρές σκανδάλες και η ευλαβική περιποίηση που ήθελε μετά από κάθε εξόρμηση γιατί με κάθε ευκαιρία οι κάννες πέταγαν στίγματα σκουριάς. Το είχα αγοράσει από την οπλοτεχνική που ήταν ο αντιπρόσωπος των Emilio Rizzini. Πλεόν η εταιρία έχει εξαγοραστεί και ονομάζεται Fausti Stefano. Σε τι τιμή το βρήκες αν επιτρέπεται?
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top