Σημαδεύοντας την Επικαιρότητα - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Αν υπονοείς εμένα Ηλία δέν επιτίθεμαι απλά υποβάλλω ένα ερώτημα στα πλαίσια ανταλλαγής απόψεων .
Τίποτα περισσότερο .
Απλά δεν απαντήθηκε καί τελειώνει εδώ ,ήρεμα και πολιτισμένα .
Λαμπη επειδή μαρεσει να είμαι ειλικρινής και το δικό σου μήνυμα μου φάνηκε επιθετικό αλλά το λέω κυρίως γενικά,ειδικά σε αυτή την ενότητα της επικαιρότητας το βλέπω έντονα!Περα του ιού και σε αλλά ζητήματα της επικαιρότητας!Εξαλλου σίγουρα δεν κάνουμε πολιτική εδώ μέσα,απόψεις ανταλλάσουμε!Δεν ξέρω αν κάνει καλό μια τέτοια ενότητα σε ένα κυνηγετικό φόρουμ!Προτιμω τις αντιπαραθέσεις μας αν τρυπάει καλύτερα η μπενελα ή η μπερετα και σε ποια γεμισια θα έχουμε καλύτερη διατρηση .sarcastic.
 
Λαμπη επειδή μαρεσει να είμαι ειλικρινής και το δικό σου μήνυμα μου φάνηκε επιθετικό αλλά το λέω κυρίως γενικά,ειδικά σε αυτή την ενότητα της επικαιρότητας το βλέπω έντονα!Περα του ιού και σε αλλά ζητήματα της επικαιρότητας!Εξαλλου σίγουρα δεν κάνουμε πολιτική εδώ μέσα,απόψεις ανταλλάσουμε!Δεν ξέρω αν κάνει καλό μια τέτοια ενότητα σε ένα κυνηγετικό φόρουμ!Προτιμω τις αντιπαραθέσεις μας αν τρυπάει καλύτερα η μπενελα ή η μπερετα και σε ποια γεμισια θα έχουμε καλύτερη διατρηση .sarcastic.

Του 687 λεμε.love.
 
Δεν ξέρω αν κάνει καλό μια τέτοια ενότητα σε ένα κυνηγετικό φόρουμ!Προτιμω τις αντιπαραθέσεις μας αν τρυπάει καλύτερα η μπενελα ή η μπερετα και σε ποια γεμισια θα έχουμε καλύτερη διατρηση .sarcastic.
Σάματι δεν κάνει καλό.Πολύ εδαφος για κόντρες.
 
Δεν φταιει το παρόν θέμα αν δημιουργούνται κόντρες. Μήπως δεν εχει γινει μαύρος χαμός σε θέματα με μάρκες όπλων ;
Μήπως δεν έγιναν τα ίδια στις τουφεκιές στα όρια ή στα υδρόβια ,αλλά και σε αλλα θεματα ;
Ας μη ην το ψάχνουμε απο λάθος πλευρά γιατί αυτο φοβάμαι πως θα οδηγήσει ισως και σε κλείδωμα του θέματος οπως εγινε και με το αθλητικά και αυτο περαν απο το οτι για μένα δεναποτελει λύση , αλλα χαρακτηριζει το επίπεδό μας.
Ας σκεφτεί λοιπόν ο καθένας απο μόνος του τι φταίει . Ας προσέξουμε τον τρόπο που γράφουμε και ας αντιμετωπίσουμε επιτέλους αυτον που εχει διαφορετική άποψη απο τη δική μας καλοπροαίρετα και με σεβασμό.
 
Δεν φταιει το παρόν θέμα αν δημιουργούνται κόντρες. Μήπως δεν εχει γινει μαύρος χαμός σε θέματα με μάρκες όπλων ;
Μήπως δεν έγιναν τα ίδια στις τουφεκιές στα όρια ή στα υδρόβια ,αλλά και σε αλλα θεματα ;
Ας μη ην το ψάχνουμε απο λάθος πλευρά γιατί αυτο φοβάμαι πως θα οδηγήσει ισως και σε κλείδωμα του θέματος οπως εγινε και με το αθλητικά και αυτο περαν απο το οτι για μένα δεναποτελει λύση , αλλα χαρακτηριζει το επίπεδό μας.
Ας σκεφτεί λοιπόν ο καθένας απο μόνος του τι φταίει . Ας προσέξουμε τον τρόπο που γράφουμε και ας αντιμετωπίσουμε επιτέλους αυτον που εχει διαφορετική άποψη απο τη δική μας καλοπροαίρετα και με σεβασμό.
Δημήτρη ενδιαφέρεσαι να έρθεις για βοήθεια στην διαχείριση;Σε κάθε περίσταση έχεις μια εύστοχη καλοπροεραιτη υπόδειξη να μας κανείς!
 
Λαμπη επειδή μαρεσει να είμαι ειλικρινής και το δικό σου μήνυμα μου φάνηκε επιθετικό αλλά το λέω κυρίως γενικά,ειδικά σε αυτή την ενότητα της επικαιρότητας το βλέπω έντονα!Περα του ιού και σε αλλά ζητήματα της επικαιρότητας!Εξαλλου σίγουρα δεν κάνουμε πολιτική εδώ μέσα,απόψεις ανταλλάσουμε!Δεν ξέρω αν κάνει καλό μια τέτοια ενότητα σε ένα κυνηγετικό φόρουμ!Προτιμω τις αντιπαραθέσεις μας αν τρυπάει καλύτερα η μπενελα ή η μπερετα και σε ποια γεμισια θα έχουμε καλύτερη διατρηση .sarcastic.
Η BENELLI σίγουρα μακρααααν καλύτερη φίλε μου Ηλία .sarcastic.
 
Σου εξηγησα γιατι στα ματια μου δεν ειναι "σκανδαλο μεγατονων". Αν εσυ επιμενεις να το βλεπεις ως τετοιο, ειναι σαφως δικαιωμα σου. Επισης δεν βλεπω το λογο γιατι να παραδεχτω το λαθος μου, σχετικα με τη χρηση της μασκας. Η γνωμη μου τοτε διαμορφωθηκε απο οτι διαβαζα και ακουγα απο ειδικους, οπως συμβαινει και τωρα. Οποτε εχει τη βαρυτητα της γνωμης ενος ανιδεου και μονο, που διαμορφωνει αποψη και γνωμη διαβαζοντας οσο το δυνατον περισσοτερες και διαφορετικες αποψεις. Αντιπαρερχομαι το "Αν πραγματικα νοιαζοσουν για την υγεια ολων" γιατι δεν θελω να πιστεψω οτι υπαρχει ανθρωπος που δεν νοιαζεται, ανεξαρτητου πολιτικης αποψης ή συμπαθειας.

Το οτι οτιδηποτε (και ο συγκεκριμενος ιος) εχει γινει αντικειμενο συνομωσιων δεν ειναι δικη μου επισημανση. Παντου στο κοσμο διαβαζουμε διαφορα, διαβαζουμε για κοσμο που καιει κεραιες τηλεφωνιας επειδη ειναι και καλα 5G, διαβαζουμε για ταινιες που γυριστηκαν πριν ξεσπασει οτιδηποτε, για ηθοποιους που παριστανουν τους πεθαμενους, για συνομωσιες που πανε να μας βαλουν μπουργκες, για τσιπακια. Και ολα αυτα ενω ο κοσμος πεθαινει απο εναν ιο που δεν εχουμε βρει επαρκη θεραπεια ή εμβολιο, και το νοσηλευτικο προσωπικο ανα το κοσμο δουλευει στα κοκκινα εδω και αρκετους μηνες, μετρωντας και αυτο νεκρους εν ωρα μαχης.

Επισης, κατι τελευταιο. Καλουπι πολιτικο ποτε δεν καταφερα να βαλω στον εαυτο μου. Με ενδιαφερουν κυριως η κοινη λογικη που λειπει δυστυχως, και οι σωστες αποψεις απο οποιοδηποτε (εκτος της Χ.Α.) φασμα
Δυστυχώς μόνο το 20% με 30% εμβολιάζεται από αυτούς που θα έπρεπε στην χώρα μας ,παρόλο τον μικρό αριθμό εμβολιασμών πχ στην γρίπη έστω και αυτό το ποσοστό έχει παίξει σημαντικό ρόλο ,εγώ προσωπικά θα ταχθω υπέρ του παγκόσμιου οργανισμού υγείας και όχι υπέρ του καθενός που δεν έχει την παραμικρή ιδέα επάνω σε υγειονομικά θέματα .Σε τόσο σοβαρές καταστάσεις να ξέρετε δεν θα ισχύσει το είναι δικαίωμα του καθενός εάν θα κάνει το εμβόλιο η όχι ,σε τέτοιες καταστάσεις θα ισχύσει το είναι επιτακτικό να γίνει ο εμβολιασμός σε αυτούς που πρέπει να γίνει ,και το σε ποιους θα γίνει θα το αποφασίσει ο παγκόσμιος οργανισμός φαρμάκου και οι αρμόδιες επιστημονικές κοινότητες.
 
Ρε παιδιά ισχυει αυτη η δηλωσει ή ειναι γιαλατζι?

εσυ τι λες;;;;;;;;;;;
δεν σου φαινοτανε παραξενο που δεν αναφεροτανε αλληξ αιτια θανατου περα απο τον κορονοιο;;;;;;;
δηλαδη αλλοι δεν ταξιδευανε;;;;;;;
hippo
 
Δεν ξέρω αν καταλάβατε τι ακριβώς εννοεί ο γιατρός πιο πάνω.
Λέει ότι όποιος πέθαινε έχοντας τον ιό, ακόμα και αν πέθαινε από κάτι άλλο τον προσμετρουσαν στα θύματα του ιού. Αν εγώ δηλαδή ήμουν επιβεβαιωμένο κρούσμα και πάθαινα έμφραγμα και πέθαινα, θα μετρούσα στους νεκρούς από τον ιό, ακόμα και αν το έμφραγμα που με έστειλε δεν είχε καμία σχέση με τον ιό.
 
Άρα από τους 146 νεκρούς μέχρι τώρα στην Πατρίδα μας
ίσως από τον ιό να πέθαναν 5-10-15 άτομα και όλοι οι άλλοι από άλλες αιτίες
Αυτό συνέβη και στην Ιταλια-Ισπανια -Αγγλια με τους χιλιάδες νεκρούς ?
Γιατί αν ισχύει κάτι τέτοιο και έχουμε κολατσισει τέτοιο δούλεμα
με όλες τις οικονομικές συνέπειες που θα ακολουθήσουν
τότε είμαστε για φούντο
 
Ρε παιδιά ισχυει αυτη η δηλωσει ή ειναι γιαλατζι?


Εγώ από την εμπειρία μου με τα όσα έζησα και πέρασα απο τις 16 Μάρτη έως τώρα και αφου γλύτωσα ενα χρόνιο καρδιολογικό πρόβλημα ακούγοντας αυτα που μου λεγε ο ΕΟΔΥ στο τηλέφωνο ,ένα έχω να πω.
Κρατούσαν κόσμο με προβλήματα στο σπιτι και δεν τους έστελναν στο νοσοκομείο μήπως βουλιάξει το περίφημο εθνικό σύστημα υγείας το οποίο κατ εμέ θα έπρεπε να έχει άλλη ονομασία.
Όταν συγκεκριμένα είμαι 13 μέρες με δέκατα τις 4 πρώτες και μετά με πυρετό 38,8 ,με πόνο στο στήθος και βήχα και παράλληλα η γυναίκα μου με έντονη δυσφορία ,δύσπνοια ,βήχα και πόνο στο στήθος και αυτοί σε καθε τηλεφώνημα που κάναμε μας έλεγαν μείνετε σπίτι,είναι θέμα.
Τα συμπτώματα ήταν όλα του κορωνοϊού αλλα αυτοί ήταν αρνητικοί ακόμη και στο να πάμε να κάνουμε το τεστ.Το μονο που ελεγεν ειναι "μείνετε στο σπίτι,δεν χρειάζεται να πατε σε νοσοκομείο ,ουτε τεστ να κάνετε"
Αυτό συνεχίστηκε μεχρι την 15 μέρα ώσπου αποφασίζω και τηλεφωνώ σε ιδιωτικό νοσοκομείο αφου έχω και κάποια ασφάλεια ομαδική απο την δουλειά, να δω αν μας δέχεται για εξετάσεις ,οπότε και πήγαμε . Έτσι διαγνώστηκε μια οξεία περικαρδίτιδα με μια φλεγμονή που έφτασε 20 φόρες πάνω απο τα ανώτερα φυσιολογικά και παράλληλα με κίνδυνο εμβολής . Ίσως απο καποια λοίμωξη ,αλλά δεν βρέθηκε τίποτα.
Φυσικά για νοσηλευτώ ειτε εκει ,ειτε σε οποίο νοσοκομείο έπρεπε να κάνω το τεστ. Άλλη καθυστέρηση και πάλι λάθος οδηγία. Μας στέλνουν σε εφημερεύον νοσοκομείο που δεν ειχε πνευμονολόγο!! Ετσι μας εδιωξαν απο κει απορώντας μαλιστα που μας εστειλε ο ΕΟΔΥ.
Να πω βέβαια οτι μισή ώρα πριν μας έλεγαν να πάμε σε νοσοκομείο αναφοράς.
Από κει μόνοι μας πια πήγαμε στο Αττικό και αφου τους εξήγησα οτι είναι επείγον λόγω της κατάσταση μου ,έγινε το τεστ.
Να σας πω κι εδω ενα ωραίο; Ενω το αποτέλεσμα εχει βγει απο τα μεσάνυχτα ,εμένα με ειδοποιουν στις 2 το μεσημερι και ενώ εγώ καιγόμουνα γιατι έπρεπε να μπω σε νοσοκομείο για καρδιολογικό έλεγχο άμεσα.,μου λένε οτι θα μου το στείλουν το αποτέλεσμα με mail την επόμενη μέρα γιατι έπρεπε να περάσει απο πρωτόκολλο και δεν προλάβαιναν!
Τελος παντων βοηθησε καποιος και μου το εστειλαν μετα απο 3 ωρες οπότε πηρα τον δρομο για την εισαγωγή.
Νοσηλεύτηκα 8 μέρες και ακόμη τραβιέμαι με ενα σωρό αντιφλεγμονώδη και άλλα χάπια.
Η μουν και τυχερός απ οτι μου είπαν που δεν μου δημιούργησε χρόνια κατάσταση με άλλα καρδιολογικό προβλήματα ,αφου άργησα πάρα πολύ.
Ρωτάω λοιπόν το αυτονόητο που ειναι και το πιο δύσκολο σ αυτον τον τόπο.Είναι οδηγία το μείνετε στο σπίτι ,με τέτοια συμπτωματολογία ;
Ωραία ,δεν μας στέλνεις για το τεστ ,πες μαςτι να κάνουμε και που να πάμε . Αλλά απο την μια ήθελαν να αποφυγουν τον συνωστισμό στα νοσοκομεια ,απο την άλλη και τα τεστ ήταν μετρημένα και προφανώς δεν ήθελαν να υποβληθούν πολλοί σε έλεγχο.Οπότε ; καθιστε εκει πο είστε καλά είναι !
Η Πορτογαλία με τον ιδιο πληθυσμό περίπου με την Ελλάδα ,έκανε 420.00 τεστ.Η Ελλάδα 75.000 τεστ.
Απο τον καναπέ μπορεί σε μερικούς να φαίνονται όλα ιδανικά και ωραία.Δυστυχώς όμως δεν ειναι έτσι.
Τωρα αν αυτοί καυχιούνται οτι στο σύνολό των νεκρών του covid είναι και άλλοι οι οποίοι έπασχαν απο άλλα προβλήματα τι να πω και δεν με ενδιαφέρει.
Το θέμα είναι οτι με τέτοια αντιμετωπιση και με τις οδηγίες του ΕΟΔΥ ,πρέπει να έκλαψαν μανούλες.
 
Last edited:
Λαθροϋλοτόμοι κατέστρεψαν 300 τόνους δρυοδάσους στο Πωγώνι!




Μία τεράστια περιβαλλοντική και οικολογική καταστροφή, συντελέστηκε στο δημοτικό δάσος του Βασιλικού στο δήμο Πωγωνίου, με τους λαθροϋλοτόμους να εκμεταλλεύονται την περίοδο της καραντίνας, υπολογίζοντας προφανώς στην αδράνεια των αρμόδιων υπηρεσιών.
Περισσότεροι από 300 τόνοι πολύτιμης ξυλείας δρυός υλοτομήθηκαν παράνομα στο δημοτικό δάσος του Βασιλικού, όμως οι δύο φυσικοί αυτουργοί που εντοπίστηκαν επ’ αυτοφώρω, αλλά και ο φερόμενος ως ηθικός αυτουργός, εντολέας τους, οδηγούνται άμεσα στη Δικαιοσύνη, σύμφωνα με ασφαλείς πληροφορίες που μετέδωσε πριν λίγη ώρα το ITV, στο δελτίο ειδήσεων.
%CE%BB%CE%B1%CE%B8%CF%81%CE%BF%CF%85%CE%BB%CE%BF%CF%84%CE%BF%CE%BC%CE%B9%CE%B1-%CE%92%CE%B1%CF%83%CE%B9%CE%BB%CE%B9%CE%BA%CE%BF-1.jpg

Η επιχείρηση εντοπισμού μάλιστα των δύο λαθροϋλοτόμων, την ώρα που συνέχιζαν το καταστροφικό τους έργο, λίγο έλειψε να έχει και τραγική κατάληξη, καθώς ο ένας εκ των δύο κινήθηκε απειλητικά με το αλυσοπρίονο εναντίον δασικού υπαλλήλου, για να τραπεί σε φυγή, όταν αντιλήφθηκε την παρουσία και άλλων υπαλλήλων της υπηρεσίας.
Η εκτεταμένη παράνομη υλοτομία δρυοδάσους, έχει προκαλέσει ανυπολόγιστη καταστροφή και σοβαρή υποβάθμιση του δασικού οικοσυστήματος, το οποίο θα χρειαστεί δεκαετίες για να επανέλθει. Βρίσκεται μάλιστα σε μία περιοχή, εξαιρετικής βιοποικιλότητας και αποτελεί ένα από τα σημαντικότερα δρυοδάση της χώρας μας, γνωστό και για τα ποιοτικά μη ξυλώδη δασικά προϊόντα υψηλής αξίας που εμπλουτίζουν το δασικό του οικοσύστημα.
Στην έκταση όπου πραγματοποιήθηκε η παράνομη υλοτομία εντοπίστηκαν εκατοντάδες υλοτομημένα δέντρα, τα οποία κατασχέθηκαν, με διάμετρο μέχρι 86 εκ., ενώ είχαν διαμορφωθεί σε μήκος 1,20 μ. έτοιμα για να μεταφερθούν.
Ενήμερος και ο δήμος Πωγωνίου
Το μέγεθος της υλοτομηθείσας ξυλείας και η έκταση της επέμβασης οδηγεί σχεδόν αβίαστα στο συμπέρασμα, πως πρόκειται για οργανωμένο τρόπο διακίνησης και γι’ αυτό, οι έρευνες της δασικής υπηρεσίας, που είναι σε εξέλιξη έχουν ήδη οδηγήσει σύμφωνα με πληροφορίες και στην τεκμηρίωση κατηγορίας σε βάρος του ηθικού αυτουργού, κατ’ εντολήν του οποίου φέρεται να ενεργούσαν οι δύο λαθροϋλοτόμοι.
Επίσης, θα πρέπει να σημειωθεί, ότι επειδή το δάσος είναι δημοτικό, ενημερώθηκε από την πρώτη στιγμή και ο ιδιοκτήτης του, δηλαδή ο δήμος Πωγωνίου, στον οποίο η δασική υπηρεσία προτίθεται να διαθέσει κάθε διαθέσιμο στοιχείο, ώστε να καθορίσει τις δικές του ενέργειες.
Επειδή ωστόσο, δεν πρόκειται για το πρώτο περιστατικό λαθροϋλοτομίας στην ευρύτερη περιοχή των Ιωαννίνων τα τελευταία χρόνια και επειδή ακριβώς θεωρείται κρίσιμο ζήτημα η προστασία του δασικού πλούτου, η παραδειγματική τιμωρία των ενόχων, εφόσον αυτή προκύψει από τα στοιχεία της δικογραφίας και αποφασιστεί από τη Δικαιοσύνη, θα πρέπει να είναι παραδειγματική.
%CE%BB%CE%B1%CE%B8%CF%81%CE%BF%CF%85%CE%BB%CE%BF%CF%84%CE%BF%CE%BC%CE%B9%CE%B1-%CE%92%CE%B1%CF%83%CE%B9%CE%BB%CE%B9%CE%BA%CE%BF-3.jpg




ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ
 
Εγώ από την εμπειρία μου με τα όσα έζησα και πέρασα απο τις 16 Μάρτη έως τώρα και αφου γλύτωσα ενα χρόνιο καρδιολογικό πρόβλημα ακούγοντας αυτα που μου λεγε ο ΕΟΔΥ στο τηλέφωνο ,ένα έχω να πω.
Κρατούσαν κόσμο με προβλήματα στο σπιτι και δεν τους έστελναν στο νοσοκομείο μήπως βουλιάξει το περίφημο εθνικό σύστημα υγείας το οποίο κατ εμέ θα έπρεπε να έχει άλλη ονομασία.
Όταν συγκεκριμένα είμαι 13 μέρες με δέκατα τις 4 πρώτες και μετά με πυρετό 38,8 ,με πόνο στο στήθος και βήχα και παράλληλα η γυναίκα μου με έντονη δυσφορία ,δύσπνοια ,βήχα και πόνο στο στήθος και αυτοί σε καθε τηλεφώνημα που κάναμε μας έλεγαν μείνετε σπίτι,είναι θέμα.
Τα συμπτώματα ήταν όλα του κορωνοϊού αλλα αυτοί ήταν αρνητικοί ακόμη και στο να πάμε να κάνουμε το τεστ.Το μονο που ελεγεν ειναι "μείνετε στο σπίτι,δεν χρειάζεται να πατε σε νοσοκομείο ,ουτε τεστ να κάνετε"
Αυτό συνεχίστηκε μεχρι την 15 μέρα ώσπου αποφασίζω και τηλεφωνώ σε ιδιωτικό νοσοκομείο αφου έχω και κάποια ασφάλεια ομαδική απο την δουλειά, να δω αν μας δέχεται για εξετάσεις ,οπότε και πήγαμε . Έτσι διαγνώστηκε μια οξεία περικαρδίτιδα με μια φλεγμονή που έφτασε 20 φόρες πάνω απο τα ανώτερα φυσιολογικά και παράλληλα με κίνδυνο εμβολής . Ίσως απο καποια λοίμωξη ,αλλά δεν βρέθηκε τίποτα.
Φυσικά για νοσηλευτώ ειτε εκει ,ειτε σε οποίο νοσοκομείο έπρεπε να κάνω το τεστ. Άλλη καθυστέρηση και πάλι λάθος οδηγία. Μας στέλνουν σε εφημερεύον νοσοκομείο που δεν ειχε πνευμονολόγο!! Ετσι μας εδιωξαν απο κει απορώντας μαλιστα που μας εστειλε ο ΕΟΔΥ.
Να πω βέβαια οτι μισή ώρα πριν μας έλεγαν να πάμε σε νοσοκομείο αναφοράς.
Από κει μόνοι μας πια πήγαμε στο Αττικό και αφου τους εξήγησα οτι είναι επείγον λόγω της κατάσταση μου ,έγινε το τεστ.
Να σας πω κι εδω ενα ωραίο; Ενω το αποτέλεσμα εχει βγει απο τα μεσάνυχτα ,εμένα με ειδοποιουν στις 2 το μεσημερι και ενώ εγώ καιγόμουνα γιατι έπρεπε να μπω σε νοσοκομείο για καρδιολογικό έλεγχο άμεσα.,μου λένε οτι θα μου το στείλουν το αποτέλεσμα με mail την επόμενη μέρα γιατι έπρεπε να περάσει απο πρωτόκολλο και δεν προλάβαιναν!
Τελος παντων βοηθησε καποιος και μου το εστειλαν μετα απο 3 ωρες οπότε πηρα τον δρομο για την εισαγωγή.
Νοσηλεύτηκα 8 μέρες και ακόμη τραβιέμαι με ενα σωρό αντιφλεγμονώδη και άλλα χάπια.
Η μουν και τυχερός απ οτι μου είπαν που δεν μου δημιούργησε χρόνια κατάσταση με άλλα καρδιολογικό προβλήματα ,αφου άργησα πάρα πολύ.
Ρωτάω λοιπόν το αυτονόητο που ειναι και το πιο δύσκολο σ αυτον τον τόπο.Είναι οδηγία το μείνετε στο σπίτι ,με τέτοια συμπτωματολογία ;
Ωραία ,δεν μας στέλνεις για το τεστ ,πες μαςτι να κάνουμε και που να πάμε . Αλλά απο την μια ήθελαν να αποφυγουν τον συνωστισμό στα νοσοκομεια ,απο την άλλη και τα τεστ ήταν μετρημένα και προφανώς δεν ήθελαν να υποβληθούν πολλοί σε έλεγχο.Οπότε ; καθιστε εκει πο είστε καλά είναι !
Η Πορτογαλία με τον ιδιο πληθυσμό περίπου με την Ελλάδα ,έκανε 420.00 τεστ.Η Ελλάδα 75.000 τεστ.
Απο τον καναπέ μπορεί σε μερικούς να φαίνονται όλα ιδανικά και ωραία.Δυστυχώς όμως δεν ειναι έτσι.
Τωρα αν αυτοί καυχιούνται οτι στο σύνολό των νεκρών του covid είναι και άλλοι οι οποίοι έπασχαν απο άλλα προβλήματα τι να πω και δεν με ενδιαφέρει.
Το θέμα είναι οτι με τέτοια αντιμετωπιση και με τις οδηγίες του ΕΟΔΥ ,πρέπει να έκλαψαν μανούλες.
εγώ πάντως θα έστελνα την ιστορία αυτή στον κ. Τσιόδρα ............
 
Εγώ από την εμπειρία μου με τα όσα έζησα και πέρασα απο τις 16 Μάρτη έως τώρα και αφου γλύτωσα ενα χρόνιο καρδιολογικό πρόβλημα ακούγοντας αυτα που μου λεγε ο ΕΟΔΥ στο τηλέφωνο ,ένα έχω να πω.
Κρατούσαν κόσμο με προβλήματα στο σπιτι και δεν τους έστελναν στο νοσοκομείο μήπως βουλιάξει το περίφημο εθνικό σύστημα υγείας το οποίο κατ εμέ θα έπρεπε να έχει άλλη ονομασία.
Όταν συγκεκριμένα είμαι 13 μέρες με δέκατα τις 4 πρώτες και μετά με πυρετό 38,8 ,με πόνο στο στήθος και βήχα και παράλληλα η γυναίκα μου με έντονη δυσφορία ,δύσπνοια ,βήχα και πόνο στο στήθος και αυτοί σε καθε τηλεφώνημα που κάναμε μας έλεγαν μείνετε σπίτι,είναι θέμα.
Τα συμπτώματα ήταν όλα του κορωνοϊού αλλα αυτοί ήταν αρνητικοί ακόμη και στο να πάμε να κάνουμε το τεστ.Το μονο που ελεγεν ειναι "μείνετε στο σπίτι,δεν χρειάζεται να πατε σε νοσοκομείο ,ουτε τεστ να κάνετε"
Αυτό συνεχίστηκε μεχρι την 15 μέρα ώσπου αποφασίζω και τηλεφωνώ σε ιδιωτικό νοσοκομείο αφου έχω και κάποια ασφάλεια ομαδική απο την δουλειά, να δω αν μας δέχεται για εξετάσεις ,οπότε και πήγαμε . Έτσι διαγνώστηκε μια οξεία περικαρδίτιδα με μια φλεγμονή που έφτασε 20 φόρες πάνω απο τα ανώτερα φυσιολογικά και παράλληλα με κίνδυνο εμβολής . Ίσως απο καποια λοίμωξη ,αλλά δεν βρέθηκε τίποτα.
Φυσικά για νοσηλευτώ ειτε εκει ,ειτε σε οποίο νοσοκομείο έπρεπε να κάνω το τεστ. Άλλη καθυστέρηση και πάλι λάθος οδηγία. Μας στέλνουν σε εφημερεύον νοσοκομείο που δεν ειχε πνευμονολόγο!! Ετσι μας εδιωξαν απο κει απορώντας μαλιστα που μας εστειλε ο ΕΟΔΥ.
Να πω βέβαια οτι μισή ώρα πριν μας έλεγαν να πάμε σε νοσοκομείο αναφοράς.
Από κει μόνοι μας πια πήγαμε στο Αττικό και αφου τους εξήγησα οτι είναι επείγον λόγω της κατάσταση μου ,έγινε το τεστ.
Να σας πω κι εδω ενα ωραίο; Ενω το αποτέλεσμα εχει βγει απο τα μεσάνυχτα ,εμένα με ειδοποιουν στις 2 το μεσημερι και ενώ εγώ καιγόμουνα γιατι έπρεπε να μπω σε νοσοκομείο για καρδιολογικό έλεγχο άμεσα.,μου λένε οτι θα μου το στείλουν το αποτέλεσμα με mail την επόμενη μέρα γιατι έπρεπε να περάσει απο πρωτόκολλο και δεν προλάβαιναν!
Τελος παντων βοηθησε καποιος και μου το εστειλαν μετα απο 3 ωρες οπότε πηρα τον δρομο για την εισαγωγή.
Νοσηλεύτηκα 8 μέρες και ακόμη τραβιέμαι με ενα σωρό αντιφλεγμονώδη και άλλα χάπια.
Η μουν και τυχερός απ οτι μου είπαν που δεν μου δημιούργησε χρόνια κατάσταση με άλλα καρδιολογικό προβλήματα ,αφου άργησα πάρα πολύ.
Ρωτάω λοιπόν το αυτονόητο που ειναι και το πιο δύσκολο σ αυτον τον τόπο.Είναι οδηγία το μείνετε στο σπίτι ,με τέτοια συμπτωματολογία ;
Ωραία ,δεν μας στέλνεις για το τεστ ,πες μαςτι να κάνουμε και που να πάμε . Αλλά απο την μια ήθελαν να αποφυγουν τον συνωστισμό στα νοσοκομεια ,απο την άλλη και τα τεστ ήταν μετρημένα και προφανώς δεν ήθελαν να υποβληθούν πολλοί σε έλεγχο.Οπότε ; καθιστε εκει πο είστε καλά είναι !
Η Πορτογαλία με τον ιδιο πληθυσμό περίπου με την Ελλάδα ,έκανε 420.00 τεστ.Η Ελλάδα 75.000 τεστ.
Απο τον καναπέ μπορεί σε μερικούς να φαίνονται όλα ιδανικά και ωραία.Δυστυχώς όμως δεν ειναι έτσι.
Τωρα αν αυτοί καυχιούνται οτι στο σύνολό των νεκρών του covid είναι και άλλοι οι οποίοι έπασχαν απο άλλα προβλήματα τι να πω και δεν με ενδιαφέρει.
Το θέμα είναι οτι με τέτοια αντιμετωπιση και με τις οδηγίες του ΕΟΔΥ ,πρέπει να έκλαψαν μανούλες.
Σε τέτοιες περιπτώσεις και ειδικά εάν εχεις χρήματα εγώ δεν θα έστελνα την ιστορία στον Τσιορδα αλλά σε έναν καλό δικηγόρο ,με τέτοια συμπτωματολογία η αντιμετώπιση που είχες είναι εγκληματική .
 
Πραγματικά αυτό που κάθε ψαράς οικοδόμος γιδοβοσκός τσοπάνης οδηγός νταλίκας νομίζει ότι είναι οικονομολόγος και λοιμωξιολόγος με ξεπερνάει.
Μιλάς γενικά ,η απαντάς στα ποσταρισματα που έγιναν στην ανάρτηση του dim63
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top