Σημαδεύοντας την Επικαιρότητα - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Έχω μια ειλικρινή απορία.
Όλοι αυτοί που νιώθουν δεξιοί, τεχνοκράτες, φιλελεύθεροι, δυτικοί, Ευρωπαίοι, εν πάση περιπτώσει ρε παιδί μου, τους φταίει η νοοτροπία του δημοσίου, τους φταίνε οι αριστεροί, θέλουν μεταρυθμίσεις, ιδιοτικοποιήσεις, κτλ, κτλ, κτλ.
Γιατί δεν ψηφίζουν τον Τζήμερο; Εγώ πραγματικά τον άκουσα και δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν παίρνει ένα 6-12% από τους παραπάνω. Επειδή δεν έχει θρησκευτικό οπαδισμό ή επειδή δεν πετάει και καμιά επικοινωνία με τον Θεό;
Γιατί στρέφονται όλοι στο δοκιμασμένο που αποδείχθηκε ανεπαρκές;
Είναι πραγματικά ειλικρινή το ερώτημα μου.
 
Έχω μια ειλικρινή απορία.
Όλοι αυτοί που νιώθουν δεξιοί, τεχνοκράτες, φιλελεύθεροι, δυτικοί, Ευρωπαίοι, εν πάση περιπτώσει ρε παιδί μου, τους φταίει η νοοτροπία του δημοσίου, τους φταίνε οι αριστεροί, θέλουν μεταρυθμίσεις, ιδιοτικοποιήσεις, κτλ, κτλ, κτλ.
Γιατί δεν ψηφίζουν τον Τζήμερο; Εγώ πραγματικά τον άκουσα και δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν παίρνει ένα 6-12% από τους παραπάνω. Επειδή δεν έχει θρησκευτικό οπαδισμό ή επειδή δεν πετάει και καμιά επικοινωνία με τον Θεό;
Γιατί στρέφονται όλοι στο δοκιμασμένο που αποδείχθηκε ανεπαρκές;
Είναι πραγματικά ειλικρινή το ερώτημα μου.

για τον ίδιο ακριβώς λόγο που αυτοί που νιώθουν αριστεροί , ανθρωποκεντρικοί , κρατιστές , ανατολικοί , κ.λ.π. ...... δεν ψηφίζουν Ζωή Κωνσταντοπούλου.
 
για τον ίδιο ακριβώς λόγο που αυτοί που νιώθουν αριστεροί , ανθρωποκεντρικοί , κρατιστές , ανατολικοί , κ.λ.π. ...... δεν ψηφίζουν Ζωή Κωνσταντοπούλου.
Ο Βαρουφάκης δηλαδή θεωρείς ότι είναι ο Βελόπουλος της αριστεράς; Από την άλλη ο Κυριάκος είπε ότι δεν θα απολυθεί κανένας δημόσιος υπάλληλος και δεν θα κοπεί κανένα επίδομα.
 
Last edited:
Εγώ έχω έναν προβληματισμό για το θέμα των Εξαρχείων
Αφου αποδεχόμαστε μια ομάδα Συνανθρώπων μας
να καίνε να σπάνε και να καταστρέφουν περιουσίες
γιατί δεν αποδεχόμαστε και τους Ρομά στο Ζεφύρι στον Ασπρόπυργο στο Μενίδι που εφαρμόζουν ακριβώς την ίδια μέθοδο ; .think.
Γιατί όταν πλησιάζουν σε άλλους Δήμους εντός του Κέντρου αλλά και εκτός των Δυτικών προαστίων βγάζουμε αφρούς για να τους διώξουμε
Μήπως γιατί δεν είναι καθαρόαιμοι Έλλην ή επειδή δεν δηλώνουν Αριστεροί - Επαναστάτες κτλ ;
Δεν είναι λίγο περίεργο όλο αυτό ;
 
Τελικα ειμαι επιχειρηματιας και δεν το ηξερα καθολου......ναναι καλα ο Βελοπουλος....μου ανοιξε τα ματια!!
*Το πρωι που φευγω παιρνω καφε απο την Καβαλας-4 ατομα+2500 ατομα απο την nescafe
*Βαζω βενζινη-2 ατομα+2000 ατομα απο το διυλιστηριο+500000 απο καραβια και πλατφορμες.
*Παιρνω τσιγαρα-1 ατομο+1500 ατομα απο τον Καρελια
*Το μεσημερι τρωω κατι-3 ατομα+4000 απο τα εργοστασια τροφιμων
*Παραγγελνω ανταλλακτικα απο την Σουηδια-550 ατομα
*Η μεταφορικη που τα φερνει-200 ατομα
*Γυριζω σπιτι να κανω μπανιο-2000 ατομα απο την ΕΥΔΑΠ
*Ανοιγω το κλιματιστικο-4000 ατομα ΔΕΗ
Τελικα απασχολω 516,760 ατομα στην επιχειρηση......
Πρεπει να αλλαξω λογιστη επειγοντως!!!!!!
 
Τον ακούω και δεν τα λέει άσχημα, ακόμα και για βαριά βιομηχανία μιλάει, εκεί που πάει όμως κάτι να πει,δίνει μια κλωτσιά και χυνει τον κουβά με το γάλα......θα κάνουμε βαριά βιομηχανία, χωρίς.... barcode .RESPECT. . Είναι εκεί που καταλαβαίνεις ότι έχει βρει μια "ευαισθητη" και ιδιαίτερη μερίδα κόσμου και την δουλεύεις!
 
Εγώ έχω έναν προβληματισμό για το θέμα των Εξαρχείων
Αφου αποδεχόμαστε μια ομάδα Συνανθρώπων μας
να καίνε να σπάνε και να καταστρέφουν περιουσίες
γιατί δεν αποδεχόμαστε και τους Ρομά στο Ζεφύρι στον Ασπρόπυργο στο Μενίδι που εφαρμόζουν ακριβώς την ίδια μέθοδο ; .think.
Γιατί όταν πλησιάζουν σε άλλους Δήμους εντός του Κέντρου αλλά και εκτός των Δυτικών προαστίων βγάζουμε αφρούς για να τους διώξουμε
Μήπως γιατί δεν είναι καθαρόαιμοι Έλλην ή επειδή δεν δηλώνουν Αριστεροί - Επαναστάτες κτλ ;
Δεν είναι λίγο περίεργο όλο αυτό ;
Ειναι ο προβληματισμός της εποχής .
Μεχρι και εδω στα Τζουμέρκα μασάνε την καραμέλα των εξάρχειων ,αφου σε μικρο χωριο το έθεσαν ως προβληματισμό στην υπουργό Γεροβασιλη.
Σε ανθρώπους με άλλα ουσιάστικοτερα γι αυτους προβλήματα , καταφερε η ΤV να περάσει τα μηνυματα της. Η δυναμη των μέσων βλέπεις που σε πάνε οπου θελουν ,χειραγωγώντας νου και σκέψη και ιεραρχώντας με άλλα κριτήρια και σκοπιμότητες τα προβλήματα κατα οπως βολεύει συνήθως τον καθε εκλεκτο.
Αλλά και με τους Ρομα τα ίδια δεν γινονται Κώστα; Μια μεριδα λαού που ζει το πρόβλημα ειναι αυτη που διαμαρτύρεται και το κράτος δεν κάνει τίποτα ουσιαστικοτερο απο το ενδίδει στο κατα τοπους "άβατο" των Ρομά.
Αλλά βλέπετε το αβατο και η ανομία των εξαρχείων πουλάει πολύ και σ αυτο στηριζουν πολλά νεα φυντανεια την εκλογή τους. Βλέπε Μπογδάνο ,τον χειριστή των "τάνκς"
 
Εγώ πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω γιατι δεν θέλουμε να αλλάξουμε....δοκιμάσαμε τα πάντα δώσαμε ευκαιρίες σε δυνατά ονόματα και εγγυητές δημοκρατίας και οικονομικής σταθερότητας....τα κάνανε σε όλουσ τουσ τομείς σκατα!!! Δοκιμάσαμε το κάτι "διαφορετικό"....τα έκανε σκατα και αυτός...και τώρα πάμε να φέρουμε αυτούς που ξεκινήσανε να σκάβουν τον βόθρο να μας ρίξουν μέσα!!! Κούλης....Μπακογιάνη....ριμαδο απόγονος του ψευτοεθνάρχη Καραμαν-αλή....ξεπλυμένο και καθ αγιασμένο πλέον Ρουσσόπουλο..κτλ κτλ κτλ!!! Πραγματικά θα γελάω με όλους αυτους που μετα τα Χριστούγεννα θα κλαψουρίζουν....!!! Συμβασιούχοι τέρμα.....δήλωση του θεριστή Κούλη....θα κλάψουν μανούλες!!! Και εσύ έρμε μου το μόνο που σε νιάζει είναι να φύγουν "οι βρωμιάρηδες".....!!
 
Αφου αποδεχόμαστε μια ομάδα Συνανθρώπων μας
να καίνε να σπάνε και να καταστρέφουν περιουσίες

........... ποιός τους αποδέχεται ?

φαντάζομαι ( και ελπίζω ) όχι πολλοί. Μόνο ίσως αυτό το μόρφωμα , το οποίο κατέλαβε την εξουσία εξαπατώντας την ευκολόπιστη μάζα των ψηφοφόρων η οποία θεωρεί ότι τα προβλήματα της ελληνικής κοινωνίας , μέσα στην σημερινή πραγματικότητα της παγκοσμιοποίησης , μπορούν να λυθούν με ψευτοτσαμπουκάδες.

Δυστυχώς η ιστορία έχει αποδείξει ότι όσο ισχυρή και αυστηρή είναι η τήρηση των κανόνων , τόσο πιό συνεκτική και αποτελεσματική είναι μία κοινωνία.
Όταν οι κανόνες - νόμοι , γίνονται κουρελόχαρτα στα χέρια των εκάστοτε οπορτουνιστών , και η κοινωνία κάθεται στον καναπέ παρακολουθώντας ατάραχη survivor ( και άλλα αντίστοιχα τηλεοπτικά ναρκωτικά ) , τότε οι έννοιες ηθική , δικαιοσύνη , ισότητα , ευμάρεια πάνε στον κάλαθο των αχρήστων.

Όταν πάψουμε να περιμένουμε "σωτήρες" ( δεξιούς ή αριστερούς ) να μας σώσουν και αποφασίσουμε ότι ΜΟΝΟ ΕΜΕΙΣ έχουμε την δύναμη να αλλάξουμε κάτι , τότε μόνο έχουμε ελπίδα για τα παιδιά μας.

Ο λαός έλεγε ( γιατί τώρα έχει μουγκαθεί ...... )

Έχεις νύχια να ξυστείς ??? ( γιατί αν περιμένεις να σε ξύσει κάποιος άλλος θα περιμένεις πολύ )

............. και τα δικά μας τα νύχια τα έχει "κόψει" η καλοπέραση και η ηλιθιότητα ............
 
........... ποιός τους αποδέχεται ?

φαντάζομαι ( και ελπίζω ) όχι πολλοί. Μόνο ίσως αυτό το μόρφωμα , το οποίο κατέλαβε την εξουσία εξαπατώντας την ευκολόπιστη μάζα των ψηφοφόρων ......
Ποιος τους αποδεχεται ; Μα ποιος άλλος ;
Να θυμίσω απλά οτι καταστάσεις ανομίας που δεν έχουν καμια σχέση με άσυλα ή με ιδεες , ανέχονται όλες οι δημοκρατικά εκλεγμένες κυβερνήσεις απο το 1974 και μετα και κατα ενα περίεργο τρόπο πάντα με λάθος αντιμετώπιση αφου οδηγουμαστε σε λεηλασίες ,φωτιες,σπασιμο κλπ
Προσφατο παραδειγμα το κάψιμο ολης της Στουρναρη το 2007 που τοτε κυβερνούσαν αυτοι που τωρα μιλάνε για ανομία και δεν σηκωνουν μύγα στο σπαθί.
Καμποσα χρονια πιο πριν, το κάψιμο και πτωση της οροφής του κτιριου του πολυτεχνειου στη Στουρνάρη .Τι να πρωτοθυμηθω.
Εχω δεκάδες παραδείγματα να επικαλεστώ που μάλιστα καποια τα έζησα απο κοντά.
Μια φορα το 1985 νομίζω, μετα απο εκτεταμένα επεισοδεια κλείστηκαν στο πολυτεχνείο και ολη η Ελλάδα παρακολουθουσε απο την τηλεόραση τα γεγονότα για πολλές μέρες. Ολα έληξαν αφου απι την κεντρική πυλη του πολυτεχνειου έβγαιναν ενας ενας και εμπαιναν στις αστυνομικες κλουβες ,σαν τα πρόβατα στη στρούγκα. Ε και λοιπον ; οι περισσοτεροι πιστεψαν τοτε οτι αφου τους μπαγλάρωσαν και τους κατεγραψαν ,το προβλημα παααααει....... ΠΑΠΑΡΙΑ !
Γι αυτο και για πολλά αλλα δεν πιστεύω πια ότι μια ανακυκλωμένη ,εστω και μερικώς επισκευασμένη ακομη και με νεο firmware "συσκευή",οτι μπορει να χρησιμοποιηθεί ξανά κα να δώσει λύση .
Ο λαός πρεπει να κανει ασκήσεις διατήρησης μνήμης ,γιατι ειλικρινά κατι εχει συμβεί μεσα στον εγκέφαλό του.
 
Ποιος τους αποδεχεται ; Μα ποιος άλλος ;
Να θυμίσω απλά οτι καταστάσεις ανομίας που δεν έχουν καμια σχέση με άσυλα ή με ιδεες , ανέχονται όλες οι δημοκρατικά εκλεγμένες κυβερνήσεις απο το 1974 και μετα και κατα ενα περίεργο τρόπο πάντα με λάθος αντιμετώπιση αφου οδηγουμαστε σε λεηλασίες ,φωτιες,σπασιμο κλπ
Προσφατο παραδειγμα το κάψιμο ολης της Στουρναρη το 2007 που τοτε κυβερνούσαν αυτοι που τωρα μιλάνε για ανομία και δεν σηκωνουν μύγα στο σπαθί.
Καμποσα χρονια πιο πριν, το κάψιμο και πτωση της οροφής του κτιριου του πολυτεχνειου στη Στουρνάρη .Τι να πρωτοθυμηθω.
Εχω δεκάδες παραδείγματα να επικαλεστώ που μάλιστα καποια τα έζησα απο κοντά.
Μια φορα το 1985 νομίζω, μετα απο εκτεταμένα επεισοδεια κλείστηκαν στο πολυτεχνείο και ολη η Ελλάδα παρακολουθουσε απο την τηλεόραση τα γεγονότα για πολλές μέρες. Ολα έληξαν αφου απι την κεντρική πυλη του πολυτεχνειου έβγαιναν ενας ενας και εμπαιναν στις αστυνομικες κλουβες ,σαν τα πρόβατα στη στρούγκα. Ε και λοιπον ; οι περισσοτεροι πιστεψαν τοτε οτι αφου τους μπαγλάρωσαν και τους κατεγραψαν ,το προβλημα παααααει....... ΠΑΠΑΡΙΑ !
Γι αυτο και για πολλά αλλα δεν πιστεύω πια ότι μια ανακυκλωμένη ,εστω και μερικώς επισκευασμένη ακομη και με νεο firmware "συσκευή",οτι μπορει να χρησιμοποιηθεί ξανά κα να δώσει λύση .
Ο λαός πρεπει να κανει ασκήσεις διατήρησης μνήμης ,γιατι ειλικρινά κατι εχει συμβεί μεσα στον εγκέφαλό του.

....... λέμε ακριβώς τα ίδια.
 
Αυτό το παραμύθι πως στην δημοκρατία οφείλεις να ψηφίσεις εάν σέβεσαι τον εαυτό σου είναι η μεγαλυτερη απάτη του πολιτικού συστήματος ,γιατί ρε λαμόγια ψεύτες να σας ψηφίσω ; γιατί; ρε ουστ από εδώ σε όλους .Συνειδητά και σεβόμενος τον εαυτό μου δεν θα ψηφίσω κανέναν σας λαμόγια επαγγελματίες ψεύτες του κερατά ,είστε όλοι το ίδιο ανίκανοι να κυβερνήσετε την χώρα ,προεκλογικά όλοι θα κυβερνήσετε και όταν βγείτε κυβερνούν οι ξένοι ,δεν θα κάνω σε κανέναν την χάρη να μου πει πως ήταν επιλογή μου σε κανέναν από αυτούς .Πιστεύω στην δημοκρατία όπως πιστεύω πως έχω το δικαίωμα ότι αφού δεν μου κάνει κανένας δεν θα ψηφίσω κανέναν άλλωστε οι λογική το στους τυφλούς βασιλεύει ο μονόφθαλμος φάνηκε πως δεν δουλεύει σε αυτήν την χώρα μιας και ο μονόφθαλμος με το που παίρνει την εξουσία τυφλώνεται παντελώς και αυτός .Εάν κάποια στιγμή πιστέψω σε κάποιον πραγματικά ναι θα τον ψηφίσω ,μέχρι τότε συνεργός σε όλα αυτά τα λαμόγια της πολιτικής αυτής της χώρας δεν θα ξαναγίνω .Είναι προσωπική μου άποψη τα παραπάνω και σέβομαι απόλυτα και την αντίθετη άποψη μιας και αυτό με κάνει δημοκράτη και όχι εάν θα ψηφίσω καποιον από αυτούς που κατέστρεψαν την χώρα .
 
το έχουμε ξαναπεί για την Δημοκρατία και πως λειτουργεί , ειδικά στην Ελλάδα.
Απλά να θυμίσω ότι η ΜΗ ΨΗΦΟΣ , δεν είναι ψήφος διαμαρτυρίας αλλά ψήφος ανοχής.

δλδ δεν προσπαθώ να αλλάξω κάτι αλλά επιτρέπω στο σύστημα να λειτουργεί όπως θέλει με την δική μου ανοχή.

Στην ουσία επιβραβεύω το σύστημα. Και από ότι κατάλαβα φίλε Λευτέρη , αυτό δεν είναι κάτι που θέλεις.

Αλλά όπως πολύ σωστά είπες , η κάθε άποψη είναι , ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ , να είναι απολύτως σεβαστή.
 
Αυτό το παραμύθι πως στην δημοκρατία οφείλεις να ψηφίσεις εάν σέβεσαι τον εαυτό σου είναι η μεγαλυτερη απάτη του πολιτικού συστήματος ,γιατί ρε λαμόγια ψεύτες να σας ψηφίσω ; γιατί; ρε ουστ από εδώ σε όλους .Συνειδητά και σεβόμενος τον εαυτό μου δεν θα ψηφίσω κανέναν σας λαμόγια επαγγελματίες ψεύτες του κερατά ,είστε όλοι το ίδιο ανίκανοι να κυβερνήσετε την χώρα ,προεκλογικά όλοι θα κυβερνήσετε και όταν βγείτε κυβερνούν οι ξένοι ,δεν θα κάνω σε κανέναν την χάρη να μου πει πως ήταν επιλογή μου σε κανέναν από αυτούς .Πιστεύω στην δημοκρατία όπως πιστεύω πως έχω το δικαίωμα ότι αφού δεν μου κάνει κανένας δεν θα ψηφίσω κανέναν άλλωστε οι λογική το στους τυφλούς βασιλεύει ο μονόφθαλμος φάνηκε πως δεν δουλεύει σε αυτήν την χώρα μιας και ο μονόφθαλμος με το που παίρνει την εξουσία τυφλώνεται παντελώς και αυτός .Εάν κάποια στιγμή πιστέψω σε κάποιον πραγματικά ναι θα τον ψηφίσω ,μέχρι τότε συνεργός σε όλα αυτά τα λαμόγια της πολιτικής αυτής της χώρας δεν θα ξαναγίνω .Είναι προσωπική μου άποψη τα παραπάνω και σέβομαι απόλυτα και την αντίθετη άποψη μιας και αυτό με κάνει δημοκράτη και όχι εάν θα ψηφίσω καποιον από αυτούς που κατέστρεψαν την χώρα .
Δέν ξέρω τι συμβαίνει στην μεγάλη μάζα του πληθυσμού αλλά τείνει να αναιρεθεί ο προσδιορισμός του ανθρώπου ως λογικού όντος .
Εν συντομία τελευταίο περιστατικό που μου διηγήθηκε ο παθών .Επαναλαμβάνω ο ΠΑΘΩΝ .
Πήγε οικογενειακώς σε ταβέρνα σε περιοχή όπου υπάρχουν τουλάχιστον ακόμα 10-12 .
Δηλητηριάστηκαν οικογενειακώς με σαλμονέλα καταλήγοντας στο νοσοκομείο .
Οπόταν μετά από 11/2 μήνα ξαναπήγαν στην ΙΔΙΑ ΤΑΒΕΡΝΑ καί παρακάλεσαν τον ταβερνιάρη να μήν τους ξαναδηλητηριάσει .....
 
Δέν ξέρω τι συμβαίνει στην μεγάλη μάζα του πληθυσμού αλλά τείνει να αναιρεθεί ο προσδιορισμός του ανθρώπου ως λογικού όντος .
Εν συντομία τελευταίο περιστατικό που μου διηγήθηκε ο παθών .Επαναλαμβάνω ο ΠΑΘΩΝ .
Πήγε οικογενειακώς σε ταβέρνα σε περιοχή όπου υπάρχουν τουλάχιστον ακόμα 10-12 .
Δηλητηριάστηκαν οικογενειακώς με σαλμονέλα καταλήγοντας στο νοσοκομείο .
Οπόταν μετά από 11/2 μήνα ξαναπήγαν στην ΙΔΙΑ ΤΑΒΕΡΝΑ καί παρακάλεσαν τον ταβερνιάρη να μήν τους ξαναδηλητηριάσει .....
Αστο να παει Λάμπη, δηλητηριασμένοι είμαστε γενικότερα και και δεν ξερουμε τι θελουμε και τι μας φταίει αφου μας εχει γινει συνήθεια να ανεχόμαστε το πήδημα καθε μορφής και μεις να προσκυνάμε.
Κάτι σαν γιουσουφάκια να πουμε ....
 
Δέν ξέρω τι συμβαίνει στην μεγάλη μάζα του πληθυσμού αλλά τείνει να αναιρεθεί ο προσδιορισμός του ανθρώπου ως λογικού όντος .
Εν συντομία τελευταίο περιστατικό που μου διηγήθηκε ο παθών .Επαναλαμβάνω ο ΠΑΘΩΝ .
Πήγε οικογενειακώς σε ταβέρνα σε περιοχή όπου υπάρχουν τουλάχιστον ακόμα 10-12 .
Δηλητηριάστηκαν οικογενειακώς με σαλμονέλα καταλήγοντας στο νοσοκομείο .
Οπόταν μετά από 11/2 μήνα ξαναπήγαν στην ΙΔΙΑ ΤΑΒΕΡΝΑ καί παρακάλεσαν τον ταβερνιάρη να μήν τους ξαναδηλητηριάσει .....
Ο ορισμός του....οπαδού!
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top