Σημαδεύοντας την Επικαιρότητα - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Δεν λέει κάπου ότι η θρησκεία του ήταν μωαμεθανισμος (μουσουλμανος δλδ). Ίσα ίσα που για να ενταφιαστει εν τέλει στο πρώτο νεκροταφείο Αθηνών, χριστιανός ορθοδοξος ήταν.
 
Στην 6η σειρά της παραγράφου

"Στην αυλή του Αλή Πασά Τεπελενλή",

...φαίνεται ότι προσήλθε, άγνωστο εάν ήταν επιφανειακά ή συνειδητά, στην αλεβιτική θρησκεία των Μπεκτασήδων, στην οποία ανήκε και ο προστάτης του...
 
Το λέει μέσα ότι ήταν φιλικός. Επίσης αυτό για την θρησκεία λέει "φαινεται" δεν είναι κάτι αποδεδειγμενο και δεν ήταν ισλαμικη πίστη, οι αλεβιτες ήταν ανεξάρτητη θρησκεία
 
  • Like
Reactions: jdp
Ο Αλεβιτισμός για τους μουσουλμάνους θεωρείται αίρεση κι έχει πολλά κοινά με το Σιιτισμό, αλλά σίγουρα δεν είναι χριστιανοί οι πιστοί του (περί των προηγουμένων σχολίων αναφορικά με το θρήσκευμα των Επαναστατών).
 
Πόσοι ήταν λοιπόν αλεβιτες ή μουσουλμανοι αγωνιστές πέραν του Ανδρούτσου που ίσως να ήταν.
 
  • Like
Reactions: jdp
η επανάσταση δεν είχε πάντα πατριωτικά κίνητρα, είμαστε αφελείς να το πιστεύουμε και μια ματιά στις εμφύλιες διαμάχες κατά τη διάρκεια αλλά και φυσικά μετά το πέρας της Επανάστασης, μας το αποδεικνύει......ο καθείς δήλωνε Επαναστάτης ανάλογα τα συμφέροντά του και ουδόλως είχε νόημα η θρησκεία του...Τα φράγκα των θεωρούμενων εκείνη την εποχή, Κουτόφραγκων (φάνηκε η κουταμάρα τους αφού εισέπρατταν μεχρι πριν λιγες δεκαετίες τα απόνερα των δανείων του '21 :cool:) είχαν στο μάτι και τα ξεκοκάλισαν μέχρι σέντσι. Άλλος για οφφίτσια, άλλος για το ..ονόρε και άλλος για ζεστές λίρες Αγγλίας, άλλαζε κάθε εβδομάδα το θρήσκευμά του κατά το δοκούν..
Θεωρώ λοιπόν άνευ ουσίας να αποζητούμε των Θρήσκευμα όσον αγωνίστηκαν για την αλλαγή της τότε Διοίκησης.... μόνο το αποτέλεσμα μετράει....
 
ωραια.οι αγωνιστες του 21 μουσουλμανοι αλοθρησκοι σηκωνουν τη σημαια τα συνορα ανοιχτα δωσαμε τη θρακη στους τουρκους καλα κανουμε λοιπον και τους φτιαχνουμε τζαμια καιμε τη σημαια και η καταστροφη της σμυρνης ηταν ενας συνωστισμος στο λιμανι.συγχαρητηρια για τις φιλελευθερες ιδεες σας.βαση αυτων λοιπον καλα κανουν οι ευρωπαιοι φιλοι μας και μας πηδανε και μακαρι να μην βγουμε ποτε απο τα μνημονια.πραγματικα δεν μας αξιζει.α ν αντικαταστησουμε και την ελληνικη σημαια με τη γερμανικη.δε γαμιεται ενα κοματι πανι ειναι
 
Αν σταματησουν και οι εθνικες εορτες που μας θυμιζουν τις αξιες τα οραματα και τα πιστευω αυτου του λαου ,τι θα μεινει ;;
Ηδη καταφεραν να κατεβασουν τις εικονες απο τα σχολεια ,απογερευσαν και την προσευχη θα απαγορευσουν και την επαρση της σημαιας ....αλλα θα ειμαστε ΕΥΡΩΠ-ΠΑΙΟΙ...στο τελος αυτος ο λαος για το μονο που θα υπερηφανευεται θα ειναι ο καλος μουσακος και τζαζικι ...αυτο θελουμε ;;
Χανουμε την ταυτοτητα μας...εγω θυμαμαι τουλαχιστον στο σχολειο η ιστορια που διδαχτηκαμε και ο εορταζμος με τις παρελασεις μας διαμορφωσανε τις συνηδησεις του τι ειμαστε και ποιο ειμαστε σαν λαος ....τωρα τις διαμορφωνουν τα IPAD
 
...εγω θυμαμαι τουλαχιστον στο σχολειο η ιστορια που διδαχτηκαμε και ο εορταζμος με τις παρελασεις μας διαμορφωσανε τις συνηδησεις του τι ειμαστε και ποιο ειμαστε σαν λαος ....
Αργυράκο, θεωρείς ότι η διαμόρφωση ήταν επιτυχής;
 
Αν σταματησουν και οι εθνικες εορτες που μας θυμιζουν τις αξιες τα οραματα και τα πιστευω αυτου του λαου ,τι θα μεινει ;;
Ηδη καταφεραν να κατεβασουν τις εικονες απο τα σχολεια ,απογερευσαν και την προσευχη θα απαγορευσουν και την επαρση της σημαιας ....αλλα θα ειμαστε ΕΥΡΩΠ-ΠΑΙΟΙ...στο τελος αυτος ο λαος για το μονο που θα υπερηφανευεται θα ειναι ο καλος μουσακος και τζαζικι ...αυτο θελουμε ;;
Χανουμε την ταυτοτητα μας...εγω θυμαμαι τουλαχιστον στο σχολειο η ιστορια που διδαχτηκαμε και ο εορταζμος με τις παρελασεις μας διαμορφωσανε τις συνηδησεις του τι ειμαστε και ποιο ειμαστε σαν λαος ....τωρα τις διαμορφωνουν τα IPAD
θα μας μεινει το ΠΑΙΟΙ
 
Αργυράκο, θεωρείς ότι η διαμόρφωση ήταν επιτυχής;
Γιωργο δεν ηταν ολα μελι γαλα υπηρχαν και διαστρεβλωσεις απο ακραια μυαλα οπως γινεται και παντου ....αλλα ρε φιλε αυτο που γινεται εδω δεν υπαρχει !!
Σε φιλοξενω στο σπιτι μου.. Κε μουσουλμανε ,πακιστανε ,αλβανε ,κινεζε και οποιος αλλος ,σου δινω δουλεια δικαιωματα περισσοτερα κι απο μενα ( πρωτερεωτητα σχεδον σε ολα εχουν οι αλλοδαποι....μεχρι κσι στους παιδικους σταθμους αυτων παιρνουν τα παιδια πρωτα..ακομα και στα πανεπηστημια μοριοδοτουνται .και αντι να σεβονται συτοι τα πιστευω μας πρεπει εμεις να ντεπομαστε γιατι ημαστε ορθοδοξοι γιατι εχουμε εικονες και κανουμε τον σταυρο μας ,γιατι πτεπει να κραταω την σημαια μου ( μηπως και προσβληθουνε ή αισθανθουν ασχημα οι φιλοξενουμενοι ) που το βρηκανε αυτο γραμμενο ....σε φιλοξενω ; εσυ διαλεξες να μεινεις στην πατριδα μου ; ε τοτε θα σεβαστεις τα πιστεω μου και τα ηθη και εθιμα μου
Θα τρελαθουμε τελειως ...hair.
 
ο καθείς καταλαμβάνει τον κενό χώρο που του αφήνεις ΕΣΥ (ως χώρα).
όταν ηθελημένα ή μη διατηρείς ένα μπάχαλο χωρίς πρόγραμμα και εκτίμηση του αποτελέσματος,
ο κατατρεγμένος θα σου ανέβει...και στο κρεββάτι
 
Δηλαδή για να είμαι και να αισθάνομαι Έλληνας, πρέπει υποχρεωτικά να είμαι και χριστιανός; Θα τρίζουν τα κόκαλα του Οδυσσέα Ανδρούτσου και των λοιπών μουσουλμάνων - αγωνιστών του 1821...
Καλώς η κακώς η σημαία μας έχει πάνω τον σταυρό που σημαίνει πως αν αυτός που την κρατάει στα χέρια του την σέβεται την αγαπά την τιμά και δεν την θεωρεί ενα κομμάτι πανί τοτε πρεπει να την αποδεχθεί στο μέγιστο με οτι αυτή συμβολίζει .
Τα κόκκαλα τους τρίζουν σίγουρα αλλά όχι γιατί ηταν χριστιανοί ή μουσουλμάνοι αλλά γιατί ξανά μαζεψαμε όλοι εμείς οι δημοκράτες στην χώρα αυτους τους οποίους αυτοι έδωσαν το αίμα τους για να τους διώξουν και το χειρότερο ;;;; Δεν φτάνει που τους μαζεψαμε μας κανουν και κουμάντο !!!
 
Κατέστρεψαν την παρέλαση των παιδιών γιατί λέει δεν μπορούν να ανεχθούν ΜΗ Ελληνες να κρατούν την σημαία μας , ειδικά την μέρα που γιορτάζουμε τους αγώνες για την απελευθέρωση της πατρίδας μας από τους Ναζί.
h7gYl4l.jpg
Διονύση οι μεν το βροντοφωναζουν ότι είναι υπέρ του Ναζισμού
και οι δε

εργάζονται εδω κάι δύο χρόνια νυχθημερόν για να τον αναβιώσουν
υπηρετώντας κατά γράμμα τους Νεοναζί του Βερολίνου
κόβοντας την ζωή και το μέλλον του Λαού μας
Για πες μου τώρα
ποιοι πιστεύεις ότι είναι ποιο επικινδυνοι για το Έθνος μας ?
 
Βρε Κώστα, μήπως είσαι λίγο υπερβολικός; Πότε εξουσιοδοτηθηκε ο Τσίπρας, από τον λαό, να έρθει σε ρήξη με τους Γερμανούς και δεν το πήρα χαμπάρι;
Του Τσίπρα η γλώσσα είχε μαλλιάσει προεκλογικά να λέει ότι.....θέλουμε Ευρώπη....όπως φυσικά και το 90% των Ελλήνων.
 
Κώστα,
ειναι γνωστό πως το χρήμα δεν έχει ούτε πατρίδα, ούτε Θεό..... μας πασπαλίζουν ιδεολογία με σκόνη μπλε, κόκκινη, πράσινη ή μαύρη για να έχουμε κάτι να ασχολούμαστε.....
επίσης θα προσθέσω ότι σύμφωνα με αντικειμενικά δείγματα της Ιστορίας, ο έξω από το χορό, πολλά τραγούδια ξέρει και όταν τρΟΥπώσει και αυτός στη θέση των προηγούμενων, είναι ζήτημα 6-12 μηνών να αναιρέσει τα πάντα..... τα παραδείγματα είναι χιλιαδες
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top