Σαν Σήμερα...

Σαν σήμερα, το 1992, πεθαίνει στο νοσοκομείο «Σωτηρία», ο δεξιοτέχνης του μπουζουκιού και συνθέτης του λαϊκού ρεπερτορίου Γιώργος Ζαμπέτας.

Ο καλύτερος αυτοδίδακτος μπουζουξής της εποχής, συνήθως έγραφε πάνω στο στίχο και αφιέρωνε πολλές ώρες να βρει την κατάλληλη μελωδία που να ταίριαζε απόλυτα. Επειδή δεν ήξερε νότες, όποια μουσική ιδέα γύρναγε στο μυαλό του την έγραφε σε ένα κασετόφωνο και για να μην την ξεχάσει, αλλά και για να την ακούει, ώστε να κάνει διορθώσεις, αν κάτι δεν του άρεσε.

Ο πληθωρικός δημιουργός και σολίστας του μπουζουκιού, με τις εύστοχες ατάκες και το παροιμιώδες χιούμορ, που διήνυσε μια μεγάλη πορεία από το κουζινάκι του στο Αιγάλεω μέχρι τις Κάννες και τις ΗΠΑ όπου μάγεψε τον κόσμο με τις πενιές του, υπήρξε μια περίπτωση «παρεξηγημένου» προσώπου παρά τις πολλές και διαχρονικές του επιτυχίες και τις δεκάδες μουσικές του για τον κινηματογράφο.

[Οπτικοακουστικό για την ζωή και την καλλιτεχνική διαδρομή του Γιώργου Ζαμπέτα, από το αρχείο της ΕΡΤ (http://goo.gl/iYzGNS)]

[Ἑλληνικό Ἡμερολόγιο - http://ellinoistorin.gr/]
 
Σαν σήμερα, το 1992, πεθαίνει στο νοσοκομείο «Σωτηρία», ο δεξιοτέχνης του μπουζουκιού και συνθέτης του λαϊκού ρεπερτορίου Γιώργος Ζαμπέτας.

Ο καλύτερος αυτοδίδακτος μπουζουξής της εποχής, συνήθως έγραφε πάνω στο στίχο και αφιέρωνε πολλές ώρες να βρει την κατάλληλη μελωδία που να ταίριαζε απόλυτα. Επειδή δεν ήξερε νότες, όποια μουσική ιδέα γύρναγε στο μυαλό του την έγραφε σε ένα κασετόφωνο και για να μην την ξεχάσει, αλλά και για να την ακούει, ώστε να κάνει διορθώσεις, αν κάτι δεν του άρεσε.

Ο πληθωρικός δημιουργός και σολίστας του μπουζουκιού, με τις εύστοχες ατάκες και το παροιμιώδες χιούμορ, που διήνυσε μια μεγάλη πορεία από το κουζινάκι του στο Αιγάλεω μέχρι τις Κάννες και τις ΗΠΑ όπου μάγεψε τον κόσμο με τις πενιές του, υπήρξε μια περίπτωση «παρεξηγημένου» προσώπου παρά τις πολλές και διαχρονικές του επιτυχίες και τις δεκάδες μουσικές του για τον κινηματογράφο.

[Οπτικοακουστικό για την ζωή και την καλλιτεχνική διαδρομή του Γιώργου Ζαμπέτα, από το αρχείο της ΕΡΤ (http://goo.gl/iYzGNS)]

[Ἑλληνικό Ἡμερολόγιο - http://ellinoistorin.gr/]
 
Προσωπικά μετά από 20 χρόνια δεν ξέρω ακόμα πια θα ήταν η σωστότερη αντίδραση της Ελλάδας.
Σήμερα μετά την ήττα των Ιμίων έχουμε να θυμόμαστε την απώλεια 3 Ελλήνων αξιωματικών και την τεράστια πληγή στην υπερηφάνεια μας.
Όμως έχουμε μόνο τρεις νεκρούς.
Αν είχαμε συρθεί σε πολεμική σύρραξη ποιος ξέρει πόσες εκατοντάδες ίσως και χιλιάδες νεκρούς θα είχαμε;;;;;;
Και όλα αυτά για βραχονησίδες που η μοναδική τους ουσιαστική αξία είναι οι τσιπούρες που γεννάνε στις ακτές τους.

Από την άλλη όμως το όλο θέμα δεν έχει να κάνει με τα βράχια αλλά με την υποστολή της σημαίας μας η οποία συμβολίζει χιλιάδες χρόνια ιστορίας και θυσίες .
ΝΑΙ ΝΑΙ!!!!!Και την σημαια .Ασε να το παρει ο αερας το κωλοπανο!!!!!!Και τον αερα????Τι τον θελουμε τον εναεριο χωρο?????Μονο τσιχλες και κοτσιφια περνανε...

Δεν έχει καμία σχέση το κατοικημένο Καστελόριζο με τις ακατοίκητες βραχονησίδες των Ιμίων.
Επίσης όταν με το καλό κάνεις έναν γιο έλα να μου πεις αν θα τον έστελνες να σκοτωθεί για βράχια που δεν ζουν ούτε γλάροι
Ηθελα ο ενας απο τους 3 να ηταν ο γιος σου και τοτε θα ηθελα να σε ακουσω...
 
Ηθελα ο ενας απο τους 3 να ηταν ο γιος σου και τοτε θα ηθελα να σε ακουσω...

Εγω αγαπητέ αντιθέτως , δεν θέλω ούτε εύχομαι σε κανέναν πατέρα να ήταν ο γιος του νεκρός , ούτε ο δικός σου ούτε κανενός , για καμία ακατοίκητη βραχονησίδα .
 
Εγω αγαπητέ αντιθέτως , δεν θέλω ούτε εύχομαι σε κανέναν πατέρα να ήταν ο γιος του νεκρός , ούτε ο δικός σου ούτε κανενός , για καμία ακατοίκητη βραχονησίδα .
Μονο που καποιοι πριν αλλα και τωρα δωσαν την ζωη τους για τις βραχονησιδες.Μαζι με τους τρεις εκεινη την νυχτα.Και ρωτω.Θα ελεγες τα ιδια αν ο ενας απο τους τρεις ηταν ο γιος σου??????

Τι σε κανει να πιστευεις οτι πρόκειται για μια μονο βραχονησιδα????Εχουν παραιτηθει απο τις υπολοιπες αξιωσει τους????Θα καναν πολεμο οι τουρκοι εκεινη την νυχτα για να καταλαβουν μονο την βραχονησιδα??????
Ουτε και γω θελω να γινει πολεμος.Ουτε και γω θελω να σκοτωθουν εκατονταδες χιλιαδες κοσμος μαζι και γω και τα παιδια μου.Αυτο ομως δεν σημαινει οτι θα δεχθω να παραχωρισω εστω και μια σπιθαμη της πατριδας μου ετσι ελαφρα την καρδια.Γιατι μια σπιθαμη απο τα συνορα ειναι το σπιτι μου.Και εκεινη την νυχτα κληθηκα και εφυγα επιστρατος στην πρωτη γραμμη.Ναι εδω ειχαμε επιστρατευση την ωρα που πολλοι με το δικο σου σκεπτικο νοτιοτερα ειχαν το διαβατηριο στο στομα...
Κανεις λογος ανησυχιας ομως διοτι δεν θα χρειαστει να πολεμησουμε ποτε.Αυτοι που μας κυβερνανε τωρα ειναι χειροτεροι απο τους τοτε(Παγκαλος)Σε λιγες μερες φερνουν τον ΤΟΥΡΚΟ διευθυντη στα νησια για να μας τα επιτηρει!!!!!!!!!Οποτε ας ησυχασουμε γιατι την ωρα που τα συζητουσαν μεταξυ τους τις προαλες μας το ειπαν καθαρα."Τι δικο μας νησι τι δικο σας.."
 
Last edited:
Μονο που καποιοι πριν αλλα και τωρα δωσαν την ζωη τους για τις βραχονησιδες.Μαζι με τους τρεις εκεινη την νυχτα.Και ρωτω.Θα ελεγες τα ιδια αν ο ενας απο τους τρεις ηταν ο γιος σου??????
Παρόλο που το εχω ξεκαθαρίσει θα το πω αλλη μία φορα.
Αν ήταν ο γιος μου θα ελεγα οτι εκεινη την βραδυα μαζι με τον γιο μου θυσιάστηκαν ΑΔΙΚΑ και αλλοι δυο ήρωες ,άφοβοι Ελληνες αξιωματικοί τους οποίους τους εστειλε χωρις λογο στον θάνατο ( η κριση έβαινε προς εκτόνωση) κάποιος πολεμοχαρής "γενναίος" αλλα ζωντανός θεωρητικός πατριώτης των μετοπισθεν , σε μια επιχείρηση λάθος σχεδιασμένη , με ενα πτητικό μέσο ακατάλληλο για τις συγκεκριμένες καιρικές συνθήκες.
Δεν νομίζω όμως οτι εχει ιδιαίτερη σημασία τι λέμε εμεις οι εξω απο τον χορό .
Ας δουμε τι λενε οι γονεις των ίδιων των αξιωματικών.
Σε ολες τις δηλωσεις τους αναφέρουν για τον άδικο θάνατο των παιδιων τους , μιλανε για μια παράλογη θυσία η οποία θα μπορουσε να είχε αποφευχθεί αφου η λυση θα ήταν ούτως η άλλως πολιτική.
Τι σε κανει να πιστευεις οτι πρόκειται για μια μονο βραχονησιδα????Εχουν παραιτηθει απο τις υπολοιπες αξιωσει τους????Θα καναν πολεμο οι τουρκοι εκεινη την νυχτα για να καταλαβουν μονο την βραχονησιδα??????
Τα ιμια ειναι μια ακατοίκητη βραχονησίδα , τελεια και παύλα.
Οταν ετοιμαζεσαι για πόλεμο και οταν στέλνεις αμούστακα παιδια να σκοτωθούν πρεπει οπωσδηποτε να σκεφτεις γιατι το κανεις.Δεν το κανεις για ενα κατοικημένο νησι που ζουν Ελληνες , το κανεις για ενα ακατοίκητο βράχο.Ευτυχώς που ακόμα υπερτερούν οι λογικά σκεπτόμενοι Ελληνες αξιωματούχοι και δεν εχουμε θρηνήσει εκατόμβες νεκρών παιδιων για ψυλου πήδημα .
Οι Τούρκοι δεν έχουν παραιτηθεί απο τις αξιώσεις τους και ούτε προκειται .Αυτοί ειναι οι Τούρκοι , αυτή ειναι η πολιτική τους .Τι προτείνεις λοιπον ;;;;;;Να είμαστε συνέχεια σε πόλεμο;;;;Επειδη καποιοι Τούρκοι κάφροι δημοσιογράφοι ανέβηκαν στα Ιμια έπρεπε να πάμε σε πόλεμο ενώ με τις κατάλληλες συνεννοήσεις το θεμα θα έληγε χωρις να ανοιξει ρουθούνι και χωρις νεκρους τους τρεις αξιωματικούς μας;;;;Επειδη η τουρκική φρεγάτα αγνόησε επιδεικτικά τα θαλάσσια σύνορα μας και εφτασε μεχρι την Τζια πρεπει να την βυθίσουμε;;;;Επειδη τα τουρκικά αεροπλάνα πετάνε στον εθνικό μας εναέριο χωρο αμφισβητώντας ουσιαστικα τα σύνορα μας πρεπει να τα καταρρίψουμε;;;
Εδώ ακόμα και οι παντοδύναμοι Ρώσοι ακολούθησαν τον δρόμο της λογικής και δεν σύρθηκαν σε αιματηρό πόλεμο με απρόβλεπτες προεκτάσεις , μετα απο την πρόσφατη κατάρριψη του μαχητικού τους.
.Ναι εδω ειχαμε επιστρατευση την ωρα που πολλοι με το δικο σου σκεπτικο νοτιοτερα ειχαν το διαβατηριο στο στομα...
Βαριέμαι τωρα να σου αναλύσω τι σημαινει γενναιότητα και τι πατριδοκαπηλεία .
Θα πρέπει να γνωρίζεις όμως οτι αυτοι οι δειλοί , σαν και εμένα οπως υπονοείς , ειναι η αιτία που σημερα μπορουμε εγω και εσυ να συζητάμε διότι αν ειχαμε συρθεί σε έναν πόλεμο πιθανόν να ειχαμε αποδημήσει εις κύριον, πιθανόν η πατριδα μας να μην ηταν ακέραιη οπως ειναι σήμερα , μπορει τα ιμια να ηταν τιποτα μπροστα σε αυτά που πιθανον να ειχαμε χασει.
Άλλωστε ακόμα και οι Ελληνες αξιωματικοί της πρώτης γραμμής , αυτοί οι πραγματικά γενναίοι και πατριώτες , έλεγαν "καλυτερα τρεις νεκροί παρα χίλιοι τρεις".
Κανεις λογος ανησυχιας ομως διοτι δεν θα χρειαστει να πολεμησουμε ποτε.Αυτοι που μας κυβερνανε τωρα ειναι χειροτεροι απο τους τοτε(Παγκαλος)Σε λιγες μερες φερνουν τον ΤΟΥΡΚΟ διευθυντη στα νησια για να μας τα επιτηρει!!!!!!!!!Οποτε ας ησυχασουμε γιατι την ωρα που τα συζητουσαν μεταξυ τους τις προαλες μας το ειπαν καθαρα."Τι δικο μας νησι τι δικο σας.."
Ευχομαι πραγματικα να μην χρειαστει ποτέ να πολεμήσουμε .
Αν ομως χρειαστει να πολεμήσουμε ειμαι απολυτα σιγουρος οτι ο Ελληνας θα προστατεύσει με θάρρος και αυτοθυςια την οικογένεια του , την πατριδα του και τα ιδανικά του.Ευχομαι όμως να μην μας σύρουν σε ανόητους πολέμους τίιποτα λαγοί ψευτοπατριωτες της φακής που ονειρεύονται πολέμους .

Όσον αφορά τις τελευταιες κυβερνήσεις , όπως πολυ σωςτά λες ,ειναι πραγματι ανεπαρκείς και σιγουρα κατώτερες των περιςταςεων αλλά τους προτιμώ πολυ περισσοτερο απο τους φασιστες χρυσαυγιτες φιλοναζι που βγάζουν πατριωτικές κορώνες για τα ιμια και για καθε τι που αφορα εθνικές υποθέσεις.
 
Δηλαδη εσυ πιστευεις οτι η πραγματικη αιτια για την κριση των Ιμιων ηταν τρεις δημοσιογραφοι??Και οτι αφου καταλαμβαναν την βραχονησιδα θα σταματουσαν εκει??Και αν δεν εχουν καμια αξια τα ακατοικιτα συνορα μας ας τα παραχορισουμε.Οχι μονο τα Ιμια αλλα ολες τις βραχονησιδες του Αιγαιου.Και τα χερσαια συνορα στον Εβρο ας τα μεταφερουμε στις σιδηροδρομικες γραμμες.Απο κει και κατω μονο παλιοχωραφα και το ποταμι εχει.Και τα βουνα στα βορεια.Και αυτα ακατοικιτα ειναι ας τα δοσουμε μαζι με το ονομα της Μακεδονιας που φαγωθηκαν να παρουν οι αλλοι γειτωνες και να τελειωσει η φασαρια.Σιγα το πραμα για εναν τιτλο θα κανουμε ετσι??

Ευχομαι πραγματικα να μην χρειαστει ποτέ να πολεμήσουμε .
Αν ομως χρειαστει να πολεμήσουμε ειμαι απολυτα σιγουρος οτι ο Ελληνας θα προστατεύσει με θάρρος και αυτοθυςια την οικογένεια του , την πατριδα του και τα ιδανικά του.Ευχομαι όμως να μην μας σύρουν σε ανόητους πολέμους τίιποτα λαγοί ψευτοπατριωτες της φακής που ονειρεύονται πολέμους .

Εδω πραγματικα συμφωνω μαζι σου.Και το ξερουν ολοι και εχουν το νου τους!!!Αυτο ακριβως τους απεδιξαν οι τρεις ηρωες εκεινο το βραδυ μαζι με ολους τους υπολοιπους που ηταν ετοιμοι στις επαλξεις βαζοντας ισχυρα διπλωματικα χαρτια στα χερια των πολιτικων-διπλωματων για να λειξουν την κριση.




[/QUOTE]Όσον αφορά τις τελευταιες κυβερνήσεις , όπως πολυ σωςτά λες ,ειναι πραγματι ανεπαρκείς και σιγουρα κατώτερες των περιςταςεων αλλά τους προτιμώ πολυ περισσοτερο απο τους φασιστες χρυσαυγιτες φιλοναζι που βγάζουν πατριωτικές κορώνες για τα ιμια και για καθε τι που αφορα εθνικές υποθέσεις.[/QUOTE]

Αυτη η κυβερνηση ειναι το χειροτερο καθεστως που εχω ζησει.Με την χρυση αυγη δεν εχω σχεση αλλα δεν την εχουμε δοκιμασει..
 
Last edited by a moderator:
Δηλαδη εσυ πιστευεις οτι η πραγματικη αιτια για την κριση των Ιμιων ηταν τρεις δημοσιογραφοι??Και οτι αφου καταλαμβαναν την βραχονησιδα θα σταματουσαν εκει??Και αν δεν εχουν καμια αξια τα ακατοικιτα συνορα μας ας τα παραχορισουμε.Οχι μονο τα Ιμια αλλα ολες τις βραχονησιδες του Αιγαιου.Και τα χερσαια συνορα στον Εβρο ας τα μεταφερουμε στις σιδηροδρομικες γραμμες.Απο κει και κατω μονο παλιοχωραφα και το ποταμι εχει.Και τα βουνα στα βορεια.Και αυτα ακατοικιτα ειναι ας τα δοσουμε μαζι με το ονομα της Μακεδονιας που φαγωθηκαν να παρουν οι αλλοι γειτωνες και να τελειωσει η φασαρια.Σιγα το πραμα για εναν τιτλο θα κανουμε ετσι??
Δεν υποστήριξα πουθενά οτι δεν εχουν καμια αξία τα συνορα μας , πως το λες αυτο;;;;
Το αντιθετο μάλιστα.
Ειπα οτι οταν χρειαστει θα κανουμε το καθηκον μας.
Αυτο που ειπα ειναι οτι δεν χρειαζεται να θυσιασουμε τα παιδια μας στον βωμο μιας ανουσιας διεκδικησης βραχονησιδων που δεν ζουν ουτε κατσικια
 
Μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος για ποιο λόγο ή Τουρκία να μπει σε διαδικασία να έρθει σε σύρραξη με την Ελλάδα όταν αυτό που ήθελε να το πετύχει το πετυχε εδω και 40 χρονια οπως :
να τουρκοποιησει τους κατοίκους των Πομακοχωρίων
δεκάδες ψευτομουφτηδες ρουφιανοι του Τουρκικού προξενείου να αλωνιζουν ελεύθερα στην βόρεια Θράκη καθορίζοντας την ζωή των κατοίκων με τις ορέξεις του Ερντογαν και να σηκώνουν σημαίες σε εκδηλώσεις του
της Ανεξάρτητης Θρακης
να στρέψει χιλιάδες Νεοελληναραδες να κανουν τις αγορες τους προς την Ανδριανούπολη βάζοντας λουκέτο στις τοπικές αγορές του Νομού και
δεκάδες πλοιάρια από Σαμο-Χιο-Μυτιλινη να πηγαινοέρχονται σε καθημερινή βάση στα Μικρασιατικά παραλία δίνοντας ενισχύση στις τοπικές αγορές των Τούρκων ?
Νοσοκομεία -κλινικές για ρωτηστε του νησιώτες που κάνουν τις εξετάσεις τους ?
Λυπάμαι αλλά εμείς διαλέξαμε αυτόν τον δρόμο φέρνοντας στην Εξουσία προσκυνητές του Κεμάλ
χορευταράδες ζεϊμπέκικου στην Πόλη
και κολογλυφτες Γερμαναραδων που για τις επενδύσεις τους στην Τουρκία κάθονται σούζα στον Πασα
 
Μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος για ποιο λόγο ή Τουρκία να μπει σε διαδικασία να έρθει σε σύρραξη με την Ελλάδα όταν αυτό που ήθελε να το πετύχει το πετυχε εδω και 40 χρονια οπως :
να τουρκοποιησει τους κατοίκους των Πομακοχωρίων
δεκάδες ψευτομουφτηδες ρουφιανοι του Τουρκικού προξενείου να αλωνιζουν ελεύθερα στην βόρεια Θράκη καθορίζοντας την ζωή των κατοίκων με τις ορέξεις του Ερντογαν και να σηκώνουν σημαίες σε εκδηλώσεις του
της Ανεξάρτητης Θρακης
να στρέψει χιλιάδες Νεοελληναραδες να κανουν τις αγορες τους προς την Ανδριανούπολη βάζοντας λουκέτο στις τοπικές αγορές του Νομού και
δεκάδες πλοιάρια από Σαμο-Χιο-Μυτιλινη να πηγαινοέρχονται σε καθημερινή βάση στα Μικρασιατικά παραλία δίνοντας ενισχύση στις τοπικές αγορές των Τούρκων ?
Νοσοκομεία -κλινικές για ρωτηστε του νησιώτες που κάνουν τις εξετάσεις τους ?
Λυπάμαι αλλά εμείς διαλέξαμε αυτόν τον δρόμο φέρνοντας στην Εξουσία προσκυνητές του Κεμάλ
χορευταράδες ζεϊμπέκικου στην Πόλη
και κολογλυφτες Γερμαναραδων που για τις επενδύσεις τους στην Τουρκία κάθονται σούζα στον Πασα
.shake hands..shake hands..shake hands..shake hands..shake hands.
 
Οι υπόλοιποι ρε ουστη μου είναι ψεκασμενοι η υπνωτισμενοι και δεν μιλάει κανεις?πρωτη φορά ακούω τους Έλληνες να λένε παλι καλά που έχουμε δουλεια όσοι έχουν για να πληρώνουμε αυτά που μας βαζουν.προχθες δε αν θυμάμαι καλά στην Αλεξανδρ.τη μουσουλμάνα που φώναξε μέσα στη τράπεζα γκιαουρηδες θα σας σφαξουμε την αφησανε κι έφυγε κύρια.ας φώναζε κανεις Έλληνας σε τουρκική τράπεζα αυτό το πράμα να δουμε τι θα γινοτανε
 
Back
Top