Σαν Σήμερα...

Το Αντιτορπιλικό Βασίλισσα Όλγα

1695722373776.png

Το Αντιτορπιλικό Βασίλισσα Όλγα (D-15), τύπου Greyhound, ναυπηγήθηκε σε αγγλικά ναυπηγεία τα έτη 1936-38 και εντάχθηκε απ’ ευθείας στον Ελληνικό Στόλο. Υπήρξε ένα από τα πιο ιστορικά πλοία του Ελληνικού Πολεμικού Ναυτικού, καθώς διαδραμάτισε αξιόλογη δράση την περίοδο του Β΄ Παγκοσμίου Πολέμου. To Βασίλισσα Όλγα, μόνο του ή σε συνεργασία με Βρετανικά πολεμικά, συμμετείχε με επιτυχία σε ναυτικές επιχειρήσεις βυθίζοντας εχθρικά πλοία επιφανείας και υποβρύχια.

Τελικά, το Αντιτορπιλικό Βασίλισσα Όλγα βυθίστηκε ένεκα γερμανικής αεροπορικής επιδρομής στις 26 Σεπτεμβρίου 1943, ενώ ήταν αγκυροβολημένο στον όρμο Λακκί της Λέρου, παρασύροντας στον βυθό τον Κυβερνήτη, Πλωτάρχη Γεώργιο Μπλέσσα, 6 Αξιωματικούς και 65 Υπαξιωματικούς και ναύτες...

( ...για την Ιστορία, πρόκειται για αδελφό πλοίο με το Greyhound της ομώνυμης ταινίας με πρωταγωνιστή τον Tομ Χανκς, με μια διαφορά… την γαλανόλευκη στην πρύμη!

Με Έλληνα Κυβερνήτη και πλήρωμα που έπεσαν υπέρ πατρίδος , γιατί κατά την Κρητική μαντινάδα ..." το δέντρο της ελευτεριάς για να καρποφορήσει , το αίμα των παλικαριών πρέπει να το ποτίσει" )

 
Δε βαριέσαι τι να μαθαίνουν τα παιδια απ αυτά. Γι νόημα εχουν αυτα το 2023.
Για τους ευρωπαίους μια απ τις σημαντικότερες νίκες των Ελλήνων με προεκτάσεις ,αφου ανέκοψαν την πορεία των Περσών . Μια ναυμαχία που στην Ευρώπη κοσμεί μεχρι και κοινοβούλια. Για μας τους ελληναράδες δεν σημαίνει τίποτα.
Για το υπουργείο Παιδείας αυτα ειναι τελείως περιττά .

https://www.newsbomb.gr/ellada/ethnika/story/1474145/san-simera-480-p-x-i-navmaxia-tis-salaminas
 
Δε βαριέσαι τι να μαθαίνουν τα παιδια απ αυτά. Γι νόημα εχουν αυτα το 2023.
Για τους ευρωπαίους μια απ τις σημαντικότερες νίκες των Ελλήνων με προεκτάσεις ,αφου ανέκοψαν την πορεία των Περσών . Μια ναυμαχία που στην Ευρώπη κοσμεί μεχρι και κοινοβούλια. Για μας τους ελληναράδες δεν σημαίνει τίποτα.
Για το υπουργείο Παιδείας αυτα ειναι τελείως περιττά .

https://www.newsbomb.gr/ellada/ethnika/story/1474145/san-simera-480-p-x-i-navmaxia-tis-salaminas
Θείο,την πρόλαβες σα ναυτάκι?🥴
 
Δε βαριέσαι τι να μαθαίνουν τα παιδια απ αυτά. Γι νόημα εχουν αυτα το 2023.
Για τους ευρωπαίους μια απ τις σημαντικότερες νίκες των Ελλήνων με προεκτάσεις ,αφου ανέκοψαν την πορεία των Περσών . Μια ναυμαχία που στην Ευρώπη κοσμεί μεχρι και κοινοβούλια. Για μας τους ελληναράδες δεν σημαίνει τίποτα.
Για το υπουργείο Παιδείας αυτα ειναι τελείως περιττά .

https://www.newsbomb.gr/ellada/ethnika/story/1474145/san-simera-480-p-x-i-navmaxia-tis-salaminas
Ίσως θα έπρεπε τότε οι πρόγονοι μας να πούνε Persian refugees welcome.
Κάτι ανεγκεφαλοι φασίστες Μιλτιάδηδες Θεμιστοκλήδες Λεωνίδες χάλασαν την πολυπολιτισμική μαγιά.
Η ωραιότατη εμφανισιακά κυρία υφυπουργός παιδείας (επί Γιωργάκη αφαιρέθηκε να θυμίσω το "εθνικής") ειρωνεύτηκε τον κύριο Νατσιο (τον οποίο δεν ψήφισα) ότι καλύτερα που τον έχουμε στο κοινοβούλιο, παρά που ήταν 35 χρόνια σε τάξεις, όταν έβγαλε στη φόρα τις ανιστορητες ανακρίβειες και άλλα φαιδρα των σχολικών μας βιβλίων. Για την κυρία υφυπουργό είναι αναχρονιστικά η έπαρση σημαίας και ο εθνικός μας ύμνος.
Ίσως συνδέεται με την προωθούμενη νομιμοποίηση περί των 300.000 λαθρομεταναστών, οι οποίοι φυσικά αφότου καταστούν τυπικά νόμιμοι, θα αποκτήσουν σε δεύτερο βήμα εύκολα την ιθαγένεια. Δε θα ήταν ωραίο για έναν μουσουλμάνο η έπαρση μίας σημαίας με σταυρό και ο ύμνος εις την ελευθερίαν από τον οθωμανικό ζυγό.... Θα πρέπει να αφομοιωθουμε..... ζούμε στην εποχή της συμπερίληψης άλλωστε.
 
Δε θα ήταν ωραίο για έναν μουσουλμάνο η έπαρση μίας σημαίας με σταυρό και ο ύμνος εις την ελευθερίαν από τον οθωμανικό ζυγό.... Θα πρέπει να αφομοιωθουμε..... ζούμε στην εποχή της συμπερίληψης άλλωστε
Τα πετροδολαρια από Κατάρ μαζί με τις νουθεσιες του ιδρύματος Σορος, αποτελούν για τους πολιτικούς μας διαχρονική αξία.
 
Ίσως θα έπρεπε τότε οι πρόγονοι μας να πούνε Persian refugees welcome.
Κάτι ανεγκεφαλοι φασίστες Μιλτιάδηδες Θεμιστοκλήδες Λεωνίδες χάλασαν την πολυπολιτισμική μαγιά.
.my man. Και μεις σήμερα γιατι είμαστε εδώ;
Μα για να επανορθώσουμε τις μαλακίες των προγόνων.

Ουτε μια τρίχα απ τα λιόκια τους δεν είμαστε .
 
Πάντοτε τέτοια μέρα κανω τις ίδιες σκέψεις....

Σήμερα κάνει πολυ κρυο η ζέστη δεν θα βγω εξω να κάνω την τάδε εργασία!

Τα παπουτσια μου δεν είναι καλά κ με την υγρασία νοτιζουν οι κάλτσες θα πρεπει παρω αλλά!

Και ένα μπουφάν ακόμα κάτι έρχεται χειμώνας κ το άλλο θέλει αλλαγή!

Και το στρώμα του κρεβατιού μου θέλει ανανέωση γιατί δεν απολαμβάνω τον υπνο!

θα ανάψω τον θερμοσίφωνα να κάνω μπάνιο, χτες έκανα αλλά νομίζω πως αν δεν πλυθω με πιανει φαγουρα!

Σήμερα κρυολόγησα Ωχ δεν μπορώ! μα ποτε θα περασει?!

Χτυπησα το ποδι μου κ έχει κάνει πληγή παω να βάλω γρήγορα οξυζενέ κ betadine μην παθω καμμια μόλυνση!

Φαΐ είναι αυτό που έφτιαξεις σήμερα ρε μάνα?
Φτιάξε μου κάτι αλλο αφου ξέρεις πως δεν μου αρέσει!

Και αναρωτιέμαι πως άντεξαν όλες αυτές τις κακουχίες οι ΗΡΩΕΣ ΜΑΣ????
Ατάιστοι, βρώμικοι, ψειριασμένοι, αυπνοι κ αρκετοι απο αυτους με τον πυρετο να τους κατακαιει το κορμί???

Άφηναν τις σάρκες τους από τα κρυοπαγήματα πανω στο χιόνι που βαφοταν κόκκινο....

Τους ΧΡΩΣΤΑΜΕ παρα πολλά όμως ΠΡΟΔΩΣΑΜΕ ολο αυτο τον αγώνα που έκαναν τότε ΓΙΑ ΕΜΑΣ....

Με το σημερινό κατάντημα της πατρίδας μας οι ψυχές τους δεν μπορεί να είναι περηφανες για αυτο κ ίσως να μην βρίσκουν την ηρεμία εκεί που βρισκονται........

 
Το σημείο που βυθίστηκε το υποβρυχιο βρισκεται πολυ κοντά στον τόπο μου....
Και εχω ακουσει τις διάφορες μαρτυρίες από τους ηλικιωμένους του διπλανου χωριου η από συγγενείς τους μιας κ αυτα πανε από στόμα σε στόμα...

Αν δεν το γνωρίζεται αφιερώστε λίγο χρόνο γιατί πραγματικα το αξίζει....

https://www.tideon.org/istorika/13259-john-capes-6-1941

 
Back
Top