Σακίδια-Τσάντες κλπ


Τι γνώμη έχετε για αυτό το γιλέκο με τιράντες γτ το παραγγειλα για να είναι ποιο άνετο στο περπατητο με πολλά φυσίγγια και να μην με κόβει τοσο τους ώμους οπότε ακούω γνώμες
Το φοράω στα ορτύκια (γενικά σε ζεστό καιρό) 4η συνεχόμενη σεζόν και είμαι υπερευχαριστημένος. Πολύ βολικό και είναι υποφερτό στη ζέστη γιατί δεν αγκαλιάζει μεγάλη επιφάνεια τους σώματος. Δεν κουράζει καθόλου. Δεν υπάρχει κάτι αρνητικό για μένα. Κάθε χρόνο με την πουλιάστρα έχανα και από κανένα πουλάκι ενώ από τότε που πήρα το γιλέκο, δεν έχασα ούτε ένα πουλί από μέσα. .sarcastic.
 
Last edited:
Κατά τη γνώμη μου κανένα τσαντάκι ή σακίδιο δεν κατανέμει το βάρος των φυσιγγίων πιο ομοιόμορφα από ότι η ζώνη. Στη τσέπη μέσα τα φυσίγγια θα γίνονται μπούγιο και θα βαραίνουν τους ώμους. Για καρτέρι που θέλω πολλά φυσίγγια μου αρέσει και εμένα και το σκέφτομαι, για περπατητό όμως εγώ μόνο ζώνη.

Για καρτέρι παίρνεις μία τσάντα κρεμαστή χιαστή ή ένα πλάτης , βάζεις όσα κουτιά φυσίγγια θες , τα πουλιά που χτυπάς , διάφορα άλλα π.χ γυαλιά , γάντια , ζακέτες που βγάζεις όταν ζεστάνει ο καιρός , νερό , θερμός με τον καφέ και το αφήνεις δίπλα σου .
Έχεις στην τσέπη 10 φυσίγγια και δεν σε βαραίνει τίποτα.
Θες να πας παραδίπλα , στην πλάτη και βουρ , το ξανακατεβάζεις και έτοιμος.
Ειδικά αν κάθεσαι στο καρεκλάκι μετά από 20 σήκω κάτσε ( αν τα κουβαλάς όλα επάνω σου ) είσαι πτώμα.
Βέβαια αυτά ισχύουν για εμάς τους γέρους , εσείς τα νέα παιδιά είστε αλλιώς .......... .yel. .yel. .yel. .yel.
 
στο περπατητο μόνο ζωνη κ οσο λιγότερα γινεται τα βασικά..

τωρα για κατι περισσότερο το σακιδιο ειναι αναποφεκτο, αλλα θελει σωστο φορτωμα..

εγω εχω ενα με μολε θηκες εχω βαλει κ εξτρα θηκες αποσπομενες, χωραει κ την πεθερα μου..
 

Τι γνώμη έχετε για αυτό το γιλέκο με τιράντες γτ το παραγγειλα για να είναι ποιο άνετο στο περπατητο με πολλά φυσίγγια και να μην με κόβει τοσο τους ώμους οπότε ακούω γνώμες
Εχω ακριβώς το ιδιο....ειναι φοβερα βολικο...και μενα στα τοσα που δοκιμασα ειναι το μονο π με ικανοποίησε....με ειχε φαει η μ@λ@κια να το δώσω ευτηχως το μετανιωσα. Θα το ευχαριστηθεις πραγματικα.
 
Η εντυπώσεις είναι πολύ καλές από το σακίδιο η αληθεια είναι ότι δεν το περίμενα τόσο καλό.
Σε άλλη φάση θα το βρησκαμε γύρο στα σαράντα εύρο.

Παρ ότι στις φωτογραφίες του περιοδικού έδειχνε λιγο μεγάλο , τελικά δεν ειναι και τραγικό. Μπήκα στον πειρασμό κι εγω την Δευτέρα να το πάρω και να το δω με την ησυχια μου στο σπίτι κι αν δεν το επιστρέφω.Αλλά βλέπω να το κρατάω.
Αυτο που μ αρέσει ειναι ο ενιαιος χώρος.Δεν μπορώ τα πολλά φερμουαράκια και τα τσεπάκια που κάποιες φορες παραείναι υπερβολικά πολλά και θα έλεγα οτι χάνεις και χώρο τελικά.
 
Μετά από χρόνια υδρώτα και πιάσιμο των ώμων από το κουβάλημα της τσάντας μία στον αριστερό και μία στον δεξί και φυσικά μετά από πολλές ώρες περπάτημα η αστοχία από τα κουρασμένα χέρια ήταν σύνηθες. Έτσι σκέφτηκα να φτιάξω μία τσάντα που θα την κουμπώνω στην μέση ώστε τα χέρια μου να είναι ελεύθερα και οι ώμοι μου ξεκούραστοι. Να χωράει 1 μπουκάλι νερό, 1 λαγό και 2 πέρδικες. Να είναι γερή και ανθεκτική στα γδαρσίματα, δερμάτινη και να μου αρέσει. Έτσι αγόρασα δέρμα της αρεσκείας μου, βελόνες και κορδόνι κερομένο, σχεδιάζω το πατρόν σύμφωνα με αυτά που ήθελα και μετά από 35 ώρες ράψιμο στο χέρι με διπλή βελόνα στο κορδόνι, δαχτυλίθρα και πένσα ειδού το αποτέλεσμα!

picture upload sites




 
Μετά από χρόνια υδρώτα και πιάσιμο των ώμων από το κουβάλημα της τσάντας μία στον αριστερό και μία στον δεξί και φυσικά μετά από πολλές ώρες περπάτημα η αστοχία από τα κουρασμένα χέρια ήταν σύνηθες. Έτσι σκέφτηκα να φτιάξω μία τσάντα που θα την κουμπώνω στην μέση ώστε τα χέρια μου να είναι ελεύθερα και οι ώμοι μου ξεκούραστοι. Να χωράει 1 μπουκάλι νερό, 1 λαγό και 2 πέρδικες. Να είναι γερή και ανθεκτική στα γδαρσίματα, δερμάτινη και να μου αρέσει. Έτσι αγόρασα δέρμα της αρεσκείας μου, βελόνες και κορδόνι κερομένο, σχεδιάζω το πατρόν σύμφωνα με αυτά που ήθελα και μετά από 35 ώρες ράψιμο στο χέρι με διπλή βελόνα στο κορδόνι, δαχτυλίθρα και πένσα ειδού το αποτέλεσμα!

picture upload sites





Μπράβο, πολύ ωραία δουλειά! Πρακτική και χρήσιμη, και πάνω από όλα τελείως εξατομικευμένη στις προσωπικές σου ανάγκες.
 
Μετά από χρόνια υδρώτα και πιάσιμο των ώμων από το κουβάλημα της τσάντας μία στον αριστερό και μία στον δεξί και φυσικά μετά από πολλές ώρες περπάτημα η αστοχία από τα κουρασμένα χέρια ήταν σύνηθες. Έτσι σκέφτηκα να φτιάξω μία τσάντα που θα την κουμπώνω στην μέση ώστε τα χέρια μου να είναι ελεύθερα και οι ώμοι μου ξεκούραστοι. Να χωράει 1 μπουκάλι νερό, 1 λαγό και 2 πέρδικες. Να είναι γερή και ανθεκτική στα γδαρσίματα, δερμάτινη και να μου αρέσει. Έτσι αγόρασα δέρμα της αρεσκείας μου, βελόνες και κορδόνι κερομένο, σχεδιάζω το πατρόν σύμφωνα με αυτά που ήθελα και μετά από 35 ώρες ράψιμο στο χέρι με διπλή βελόνα στο κορδόνι, δαχτυλίθρα και πένσα ειδού το αποτέλεσμα!

picture upload sites




Καλα κυνηγια Νικηφορε
 
Ωραίο γιλέκο είναι και αυτό του Τοξότη, έχει την εσωτερική ζώνη που είναι φαρδιά πίσω και έρχεται και κουμπώνει χαμηλά κάτω από την ζώνη του παντελονιού και κρατάει το γιλέκο σωστά και ας έχει βάρος χωρίς να την ακούνε οι ώμοι ,κουμπώνει και στο στήθος και γίνεται ένα με το σώμα ,έχει δύο πολύ ωραίες θήκες τσέπες μεγάλες μπροστά δεξιά αριστερά και πίσω μεγάλο σάκο ο οποίος πάνω ψηλά δένει με φερμουάρ με αποτέλεσμα όταν το ανοίγεις να καθαρίζεται από φτερά κτλ ,το καλύτερο γιλέκο που έχω πάρει με διάφορα https://postimg.cc/xJdv41FC
 
Μετά από χρόνια υδρώτα και πιάσιμο των ώμων από το κουβάλημα της τσάντας μία στον αριστερό και μία στον δεξί και φυσικά μετά από πολλές ώρες περπάτημα η αστοχία από τα κουρασμένα χέρια ήταν σύνηθες. Έτσι σκέφτηκα να φτιάξω μία τσάντα που θα την κουμπώνω στην μέση ώστε τα χέρια μου να είναι ελεύθερα και οι ώμοι μου ξεκούραστοι. Να χωράει 1 μπουκάλι νερό, 1 λαγό και 2 πέρδικες. Να είναι γερή και ανθεκτική στα γδαρσίματα, δερμάτινη και να μου αρέσει. Έτσι αγόρασα δέρμα της αρεσκείας μου, βελόνες και κορδόνι κερομένο, σχεδιάζω το πατρόν σύμφωνα με αυτά που ήθελα και μετά από 35 ώρες ράψιμο στο χέρι με διπλή βελόνα στο κορδόνι, δαχτυλίθρα και πένσα ειδού το αποτέλεσμα!

picture upload sites




Μεγειά και καλά κυνηγια ....
 
Ωραίο γιλέκο είναι και αυτό του Τοξότη, έχει την εσωτερική ζώνη που είναι φαρδιά πίσω και έρχεται και κουμπώνει χαμηλά κάτω από την ζώνη του παντελονιού και κρατάει το γιλέκο σωστά και ας έχει βάρος χωρίς να την ακούνε οι ώμοι ,κουμπώνει και στο στήθος και γίνεται ένα με το σώμα ,έχει δύο πολύ ωραίες θήκες τσέπες μεγάλες μπροστά δεξιά αριστερά και πίσω μεγάλο σάκο ο οποίος πάνω ψηλά δένει με φερμουάρ με αποτέλεσμα όταν το ανοίγεις να καθαρίζεται από φτερά κτλ ,το καλύτερο γιλέκο που έχω πάρει με διάφορα https://postimg.cc/xJdv41FC
Σκέφτομαι να πάρω το ίδιο αν λες για το μοντέλο 1022. Οι τιράντες σε εμποδίζουν στην επώμιση ή είναι ΟΚ;
 
Σκέφτομαι να πάρω το ίδιο αν λες για το μοντέλο 1022. Οι τιράντες σε εμποδίζουν στην επώμιση ή είναι ΟΚ;
Εγώ φίλε πήρα ένα παρόμοιο της dispan και όχι οι τιράντες δεν σε εμποδίζουν ούτε σου χαλάνε την επωμιση.
 
Back
Top