ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΜΕΤΑΒΙΒΑΣΗ ΟΠΛΟΥ ΑΠΌ ΚΛΗΡΟΝΟΜΙΑ

Καλημέρα και χρόνια πολλά σε όλους με υγεία και ασφάλεια.
Θα ήθελα τη βοήθειά σας για την μεταβίβαση στο όνομά μου κυνηγετικού όπλου το οποίο αναφέρεται σε κληρονομιά που άφησε ο πατέρας μου προς εμένα. Γνωρίζετε ποια δικαιολογητικά χρειάζονται και ποια είναι η διαδικασία; Ευχαριστώ (για την ιστορία πρόκειται για μια Remington 1100 του 1980 ). Ευχαριστώ
 
Καλυτερα, και ασφαλεστερα, θα σε ενημερωσουν στην Ασφαλεια.

Εγω πχ, που ειχα χασει τα ΑΚΚΟ, μου ζητησαν χαρτι οπλουργου για τα χαρακτηριστικα των οπλων, καποια παραβολα που εβγαλα ηλεκτρονικα. Πιθανοτατα να χρειαστει να κρατας και την διαθηκη, εαν αναφερεται σ'αυτην η παραχωρηση. Εμενα δεν υπηρχε κατι τετοιο, οποτε ηταν ισως ευκολοτερη η διαδικασια.
 
Καλυτερα, και ασφαλεστερα, θα σε ενημερωσουν στην Ασφαλεια.

Εγω πχ, που ειχα χασει τα ΑΚΚΟ, μου ζητησαν χαρτι οπλουργου για τα χαρακτηριστικα των οπλων, καποια παραβολα που εβγαλα ηλεκτρονικα. Πιθανοτατα να χρειαστει να κρατας και την διαθηκη, εαν αναφερεται σ'αυτην η παραχωρηση. Εμενα δεν υπηρχε κατι τετοιο, οποτε ηταν ισως ευκολοτερη η διαδικασια.
Βίκτωρα σε ευχαριστώ για την απάντηση. Ναι, αναφέρεται στη διαθήκη η παραχώρηση του όπλου και η ΑΚΚΟ είναι σε ισχύ.
 
Καλημέρα και χρόνια πολλά σε όλους με υγεία και ασφάλεια.
Θα ήθελα τη βοήθειά σας για την μεταβίβαση στο όνομά μου κυνηγετικού όπλου το οποίο αναφέρεται σε κληρονομιά που άφησε ο πατέρας μου προς εμένα. Γνωρίζετε ποια δικαιολογητικά χρειάζονται και ποια είναι η διαδικασία; Ευχαριστώ (για την ιστορία πρόκειται για μια Remington 1100 του 1980 ). Ευχαριστώ
Βίκτωρα σε ευχαριστώ για την απάντηση. Ναι, αναφέρεται στη διαθήκη η παραχώρηση του όπλου και η ΑΚΚΟ είναι σε ισχύ.
Παράβολο 2,02 € , χαρτιά γιατρών (παθολόγου ή γενικού ιατρού ΚΑΙ ψυχίατρου) εκτός και εάν εχεις πρόσφατα, μέσα στην τελευταία διετία και 2 φωτογραφίες, φυσικά το όπλο με την παλιά ΑΚΚΟ και τη διαθήκη.
 
Καλημέρα και χρόνια πολλά σε όλους με υγεία και ασφάλεια.
Θα ήθελα τη βοήθειά σας για την μεταβίβαση στο όνομά μου κυνηγετικού όπλου το οποίο αναφέρεται σε κληρονομιά που άφησε ο πατέρας μου προς εμένα. Γνωρίζετε ποια δικαιολογητικά χρειάζονται και ποια είναι η διαδικασία; Ευχαριστώ (για την ιστορία πρόκειται για μια Remington 1100 του 1980 ). Ευχαριστώ
Εγώ πριν τρεις μήνες είχα πάει
Ένα χαρτί για κάθε όπλο γιατί ήταν τρία από την εφορία με τα στοιχεία του όπλου που μου το έβγαλαν βάση της διαθήκης
Πιστοποιητικό πλησιεστερων συγγενών
Χαρτί από παθολόγο
Παράβολα
Φωτογραφίες και την παλιά άδεια φυσικά
 
Παράβολο 2,02 € , χαρτιά γιατρών (παθολόγου ή γενικού ιατρού ΚΑΙ ψυχίατρου) εκτός και εάν εχεις πρόσφατα, μέσα στην τελευταία διετία και 2 φωτογραφίες, φυσικά το όπλο με την παλιά ΑΚΚΟ και τη διαθήκη.
Ευχαριστώ πολύ.
 
Εγώ πριν τρεις μήνες είχα πάει
Ένα χαρτί για κάθε όπλο γιατί ήταν τρία από την εφορία με τα στοιχεία του όπλου που μου το έβγαλαν βάση της διαθήκης
Πιστοποιητικό πλησιεστερων συγγενών
Χαρτί από παθολόγο
Παράβολα
Φωτογραφίες και την παλιά άδεια φυσικά
Ευχαριστώ πολύ. Σας ζήτησαν χαρτί πλησιεστέρων συγγενών ενώ αναγράφονταν στην κληρονομιά τα όπλα;
 
Ευχαριστώ πολύ. Σας ζήτησαν χαρτί πλησιεστέρων συγγενών ενώ αναγράφονταν στην κληρονομιά τα όπλα;
Εμένα μου ζήτησαν και το είχα και έτοιμο γιατί το χρειάστηκα και αλλού και είχα βγάλει για να έχω απόθεμα
 
Αν δε με γελαει η μνημη μου, ζητησαν και σε μενα. Επειδη ομως χρειαζομουν κατα καιρους, ειχα βγαλει καμποσα, και τα κρατουσα μαζι πακετο, ωστε να μην χρειαζεται να ξαναπαω. Πλησιεστερων συγγενων, πιστοποιητικο θανατου και ειχα και αντιγραφο απο την μη δημοσιευση διαθηκης απο το πρωτοδικειο μπας και χρειαστει
 
Ευχαριστώ πολύ. Σας ζήτησαν χαρτί πλησιεστέρων συγγενών ενώ αναγράφονταν στην κληρονομιά τα όπλα;
Κανονικά χρειάζεται μόνο όταν δεν υπάρχει διαθήκη, μαζί με ΥΔ των υπόλοιπων συγγενών ότι παραχωρούν το δικαίωμά τους.
Όσο για το χαρτί γιατρού, μετά από τις 26/10/2020 απαιτείται από δύο γιατρούς, όπως είπα και πιό πάνω. Οι ιατρικές βεβαιώσεις πρέπει να προσκομίζονται σε σφραγισμένους φακέλλους και ισχύουν για 2 χρόνια . Δήλωσα το Νοέμβρη δύο όπλα και είναι σίγουρο.
 
Κανονικά χρειάζεται μόνο όταν δεν υπάρχει διαθήκη, μαζί με ΥΔ των υπόλοιπων συγγενών ότι παραχωρούν το δικαίωμά τους.
Όσο για το χαρτί γιατρού, μετά από τις 26/10/2020 απαιτείται από δύο γιατρούς, όπως είπα και πιό πάνω. Οι ιατρικές βεβαιώσεις πρέπει να προσκομίζονται σε σφραγισμένους φακέλλους και ισχύουν για 2 χρόνια . Δήλωσα το Νοέμβρη δύο όπλα και είναι σίγουρο.
Ευχαριστώ πολύ.
 
Σχετικά με το παραπάνω θέμα που άνοιξα θα ήθελα να σας ενημερώσω σχετικά με τα παρακάτω μετά από την σημερινή μου επίσκεψη στο τμήμα Ασφάλειας της Περιοχής μου για να δηλώσω το όπλο που προέρχεται από κληρονομιά. .

Εδώ και λίγες ημέρες έχει αλλάξει ο νόμος για την διαδικασία αλλά και τα δικαιολογητικά για την δήλωση των κυνηγετικών όπλων . Ποιο συγκεκριμένα η οδηγία της Ελληνικής Αστυνομίας αναφέρει ότι <<σχετικά με τις αλλαγές στην νομοθεσία περί όπλων αναφέρεται ότι « Οι κάτοχοι όπλων για θήρα, που δεν φέρουν την προβλεπόμενη σήμανση (δηλαδή της παρ. 3Α του άρθρου 5 του ν. 2168/1993: επωνυμία κατασκευαστή ή εμπορική ονομασία, χώρα ή τόπο κατασκευής, αριθμός σειράς, έτος κατασκευής και μοντέλο όπου είναι εφικτό), είτε έχουν άδεια είτε όχι, θα πρέπει μέχρι και την 9/11/2022 με προσωπική τους ευθύνη να ενδιαφερθούν για την ολοκλήρωση της διαδικασίας σήμανσης των όπλων τους, επικοινωνώντας έγκαιρα με το Τμήμα Ασφαλείας ή όπου δεν υπάρχει με το Αστυνομικό Τμήμα, του τόπου κατοικίας τους, ώστε να ενημερωθούν για τις λεπτομέρειες και τη σχετική διαδικασία» (από την ιστοσελίδα της Ελληνικής Αστυνομίας -http://www.astynomia.gr/index.php?ption=ozo_content&lang=%27..%27&perform=view&id=99572&Itemid=2579&lang= - Τετάρτη 13/1/2021 11:53) .

Προσερχόμενος στο Τμήμα όπλων της Ασφάλειας της περιοχής μου – για να δηλώσω το κυνηγετικό όπλο που προέρχεται από κληρονομιά του πατέρα μου , με όλα τα απαιτούμενα έγγραφα( ΑΚΚΟ όπλου, Πιστοποιητικό Ειρηνοδικείου Περί Κληρονομιάς, βεβαιώσεις ιατρών και σχετικό παράβολο) συν την εν ισχύ έως το 2028 ΑΚΚΟ του όπλου, ο εκεί αστυνομικός υπάλληλος με ενημέρωσε ότι χρειάζεται σήμανση με SN , πέραν του κυρίως κορμού του όπλου, όπου φέρει σειριακό αριθμό και αναγράφεται και στην ΑΚΚΟ, και η κάνη του όπλου αλλά και το κλείστρο (τα οποία δεν φέρουν SN από το εργοστάσιο κατασκευής – Remington USA).

Ωστόσο με δεδομένο ότι αυτή τη στιγμή κατέχω «παράνομα» ένα νόμιμο καθ΄ όλα κυνηγετικό όπλο για το οποίο εδώ και 40 περίπου χρόνια η Ελληνική Αστυνομία εκδίδει άδειες κατοχής τίθεται το "φιλοσοφικό" ερώτημα πως μπορώ να μεταφέρω το όπλο σε οπλουργό προκειμένου να γίνει η σχετική σήμανση και να μην έχω πρόβλημα σε έναν ενδεχόμενο έλεγχο των Αστυνομικών Οργάνων; Να σας ενημερώσω δε ότι κεντρικό Οπλουργείο των Αθηνών , ακόμη δεν γνωρίζει τη διαδικασία επακριβώς και βέβαια άγνωστες παραμένουν και οι χρεώσεις για τη σχετική διαδικασία οι οποίες υποψιάζομαι ότι δεν θα είναι διόλου ευκαταφρόνητες.......

Θα ήθελα να ακούσω τις σκέψεις ή και τις γνώσεις σας επί του θέματος....
 
Παραξενα πραγματα Γαβριήλ.... :oops:
Ότι κ να πουμε εμείς περιττευει αφου στον είπαν στο ΑΤ..
Αλλά για μεγαλυτερη σιγουριά(γιατί απο ΑΤ σε ΑΤ πολλα....ακουγονται...)δεν κάνεις κ ενα τηλ στα κεντρικα στην ΓΑΔΑ κ να τους αναφέρεις τι σου είπαν για να διασταυρώσεις κ τις πληροφορίες...
Αν σου πουν τα ίδια τοτε δεν μπορείς να κάνεις-κανουμε κ διαφορετικά...
 
Παραξενα πραγματα Γαβριήλ.... :oops:
Ότι κ να πουμε εμείς περιττευει αφου στον είπαν στο ΑΤ..
Αλλά για μεγαλυτερη σιγουριά(γιατί απο ΑΤ σε ΑΤ πολλα....ακουγονται...)δεν κάνεις κ ενα τηλ στα κεντρικα στην ΓΑΔΑ κ να τους αναφέρεις τι σου είπαν για να διασταυρώσεις κ τις πληροφορίες...
Αν σου πουν τα ίδια τοτε δεν μπορείς να κάνεις-κανουμε κ διαφορετικά...
Αγαπητέ Τάσο , έχω στείλει ήδη στα Κεντρικά της ΓΑΔΑ σχετική επιστολή και αναμένω επίσημη απάντηση...Το φοβερό είναι ότι έχω μιλήσει και με δυο οπλουργούς οι οποίοι ούτε οι ίδιοι δεν ξέρουν τι να κάνουν και είναι σε αναμονή.
 
Αγαπητοί φίλοι..

Για να βοηθήσω όποιον πρόκειται να προβεί σε δήλωση κυνηγετικού όπλου στο Τμήμα Ασφάλειας της περιοχής του θα ήθελα να σας ενημερώσω ότι πριν από λίγο είχα επίσημη ενημέρωση από το Τμήμα Όπλων της ΓΑΔΑ , μετά από γραπτή ερώτηση που είχα καταθέσει ότι:

Δεν χρειάζεται να προχωρήσει κανείς σε σήμανση σε κλείστρο και κάνη για όπλα που η εισαγωγή τους έχει γίνει πριν από τις 20/3/2020 (όπου δημοσιεύτηκε και ο Νόμος 4678)και φέρουν κάπου στο σώμα τους SN διότι το στοιχείο αυτό επαρκεί και τα κάνει ανιχνεύσιμα. Ο νόμος 4678 ενσωματώνει κοινοτική οδηγία και αφορά τις εισαγωγές όπλων μετά την 20 Μαρτίου του 2020 όπου ρητώς προβλέπεται ότι θα πρέπει να φέρουν σήμανση στα κύρια αποσπώμενα μέρη δηλαδή κάνη και κλείστρο.

Εντός δεκαημέρου πρόκειται να κυκλοφορήσει διευκρινιστική οδηγία προς τα τμήματα ασφαλείας της χώρας για το παραπάνω θέμα.
 
Back
Top