Ρυθμιστική 2021 και το μέλλον του τρυγονιού

Σου έκανα μια ερώτηση και εσύ με ειρωνεύεσαι. Το κλείνω εδώ λοιπόν και καλή συνέχεια.
εσύ με ειρωνεύεσαι όταν έχουμε κάνει αυτή τη συζήτηση και προσπαθείς να δημιουργήσεις εδώ εντυπώσεις για να καλύψεις τη διαχειριστική ανυπαρξία σου.
πολύ πολύ σοβαρά το έγραψα και το ξαναγράφω, σοβαρότατα και με κάθε σεβασμό, έχεις απόλυτο δίκιο και εγώ στη θέση σου θα συμφωνούσα μαζί τους
 
η καραμελα της οικονομικης συμβολης του κυνηγιου, ειναι γλυκια για μας και μας τονωνει (οχι ασημαντο) , αλλα η πικρη αληθεια ειναι οτι ειναι ασημαντη για την οικονομια της χωρας. Οπως ειναι διαμορφωμενο το παγκοσμιο χρηματοπιστωτικο συστημα, δανιζεσαι οσα θες με σχεδον μηδενικο επιτοκιο. Αν καθε φορα που ειναι να παω για κυνηγι , βγω βολτα στην Ερμου, θα ξοδεψω πιο πολλα σε αγορες και καφεδες και μπυρες. Ας το παρουμε χαμπαρι, ειμαστε μονοι μας, τελευταιοι, και δινουμε απελπισμενη μαχη χαρακωματων. Δεν μας εχει αναγκη η κοινωνια , ειμαστε γραφικοι και ακομα μας ανεχονται. Αντιδρασεις που δεν γραφουν στην τηλεοραση δεν μετρανε.
Δεν ειναι βεβαια ολα μαυρα , και μπορουμε για πολλα χρονια να κερδιζουμε μικρες μαχες και τη μεγαλη της διατηρησης του Ελευθερου Παραδοσιακου Κυνηγιου. Αρκει να ξερουμε που και ποτε να υποχωρουμε και που να διεκδικουμε.
Εμεις βεβαια συνεχιζουμε να σχολιαζουμε τα μαλλια του προεδρου με γλωσσα λαχαναγορας
Αν καθε φορα που ειναι να παω για κυνηγι τα βαλω κατω και τα υπολογισω, (καυσιμα, φυσιγγια, καφεδες, κολατσιο) βγαινω εκτος προυπολογισμου και σιφιλιαζομαι. Υποψιν, στο badget, δεν εχει ληφθει υποψιν η προβατινα που παιζει πολυ συχνα!!!!
 
Προβλέπω να υπάρχουν πολλά δεύτερα και αφόρτιστα ή σπασμένα κινητά στα αυτοκίνητα φέτος.

Πρόστιμα μηδέν.
Κάρπωση μηδέν.
Όριο 12 του χρόνου.
Problem solved.

Αξιόπιστα και προπάντων επιστημονικά ...
Με καρπωση μηδέν θα μας λένε ότι δεν υπάρχουν πουλιά
 
εσύ με ειρωνεύεσαι όταν έχουμε κάνει αυτή τη συζήτηση και προσπαθείς να δημιουργήσεις εδώ εντυπώσεις για να καλύψεις τη διαχειριστική ανυπαρξία σου.
πολύ πολύ σοβαρά το έγραψα και το ξαναγράφω, σοβαρότατα και με κάθε σεβασμό, έχεις απόλυτο δίκιο και εγώ στη θέση σου θα συμφωνούσα μαζί τους
Δεν σε ειρωνεύομαι. Ξεκάθαρα σου γράφω ότι δεν μπορείς να σεβαστείς την γνώμη του άλλου και προσπαθείς να το αιτιολογήσεις λέγοντας ότι προσβάλλει εσένα και όλους τους κυνηγούς. Ενώ η πραγματικότητα είναι αυτή που σου γράφω.
 
Δε θα το κρύψω, είμαι ομοφοβικός, πούστης δεν είμαι.
Φιλικά πάντα:cool:
Εσένα θα σε πάρουμε στην γουρουνοπαρέα :)
Το αντέχεις το τσίπουρο και το ξίγκι ;;; :) :) :)

Ντοκ, άσε να βρούν πρώτα τα στοιχεία πίεσης και όταν τα ανακαλύψουν και τα παρουσιάσουν τα αναλύουμε.
Εγώ σήμερα πάντως είδα 1.000.000.000 τρυγόνια.

ps
Και λίγα λέω.
 
εσύ με ειρωνεύεσαι όταν έχουμε κάνει αυτή τη συζήτηση και προσπαθείς να δημιουργήσεις εδώ εντυπώσεις για να καλύψεις τη διαχειριστική ανυπαρξία σου.
πολύ πολύ σοβαρά το έγραψα και το ξαναγράφω, σοβαρότατα και με κάθε σεβασμό, έχεις απόλυτο δίκιο και εγώ στη θέση σου θα συμφωνούσα μαζί τους
Φιλε κανω παραθεση το συγκεκριμενο ποστ αν και η επισημανση δεν αφορα το παρον απαραιτητα.
Εκφρασω την αποψη οτι εισαι εριστικος.
Αρκετα απο αυτα που γραφεις προσβαλουν και δεν βρισκω τον λογο.
Μπορει να υπαρχουν συναδελφοι που ενδεχομενως δεν στοχευουν σωστα ή εν παση περπτωση δεν ταυτιζονται σπολυτα οι αποψεις τους με τις δικες σου.
Αυτος δεν ειναι λογος να την πεφτεις στην διαχειρηση για υποθαλψη <εγκληματιων οικωλογων>
Μεγαλα παιδια ειμαστε .....

Φιλικα
 
Εσένα θα σε πάρουμε στην γουρουνοπαρέα :)
Το αντέχεις το τσίπουρο και το ξίγκι ;;; :) :) :)

Ντοκ, άσε να βρούν πρώτα τα στοιχεία πίεσης και όταν τα ανακαλύψουν και τα παρουσιάσουν τα αναλύουμε.
Εγώ σήμερα πάντως είδα 1.000.000.000 τρυγόνια.

ps
Και λίγα λέω.
Κοίτα Βασίλη.
Όταν από 10 τα πήγαν στα 8 (δεύτερη μείωση) έλεγα μέσα μου, καμιά πενταετία έχει ακόμα, θα το κόψουν μετά.
Με αυτά που ακούγονταν από πέρσι για φέτος, έλεγα μέσα μου πολλά τα πέντε χρόνια, μία τριετία και άμα.
Τελικά ενώ πίστευα ότι εγώ ήμουν ο υπερβολικός, αυτοί ήταν πιο υπερβολικοί από εμένα.
Από φέτος πρακτικά κομμένο το λες. Δε θα μου φανεί παράξενο αν απ'του χρόνου αφαιρεθεί απ' τη ρυθμιστική. Για αυτό που είμαι σίγουρος είναι ότι, αν συμβεί αυτό, θα είναι μετά από πρόταση της ΞΕ την οποία μετά από σκληρή διαπραγμάτευση δέχτηκε το υπουργείο. Φυσικά εκεί κάτι άλλο θα έχουμε σώσει για να παρουσιαστεί ως νίκη. Φλεβάρη; Έναρξη; Μένει να το δούμε.
Στο μεταξύ, εμείς θα είμαστε οι γραφικοί, άξεστοι, επιδειξιομανεις, σακουλαδες, που δε σεβόμαστε τη φύση. Αυτοί θα ονομάζουν κόσμιες απόψεις αυτούς τους χαρακτηρισμούς.
Εμείς θα κάνουμε ανεξοδη κριτική, απ' το πληκτρολόγιο μας, θα λέμε χαζές ατάκες, θα έχουμε τρικυμία εν κρανίω. Χαρακτηρισμοί που μας αποδόθηκαν σε ένα σωρό προηγούμενα ποστς. Όταν θα απαντούμε θα είμαστε οι ασεβαστοι και δυσανεκτικοι στη διαφορετική άποψη!!!
Λένε μια παροιμία στο χωριό μου, η πουτάνα είπε την νοικοκυρά πουτάνα και την έσκασε.
Εγώ λόγω ηλικίας θες; Λόγω χαρακτήρα; Δε θα κάτσω να σκάσω.
Θα επιχειρηματολογω, θα κρίνω και όταν θα δέχομαι τέτοιους χαρακτηρισμούς θα τους επιστρέφω στον αποστολέα. Όταν μου κουνά άδικα και ύπουλα ο άλλος το δάχτυλο δεν κάθομαι να το θαυμάζω. Το κόβω με την τανάλια.
 
Φιλε κανω παραθεση το συγκεκριμενο ποστ αν και η επισημανση δεν αφορα το παρον απαραιτητα.
Εκφρασω την αποψη οτι εισαι εριστικος.
Αρκετα απο αυτα που γραφεις προσβαλουν και δεν βρισκω τον λογο.
Μπορει να υπαρχουν συναδελφοι που ενδεχομενως δεν στοχευουν σωστα ή εν παση περπτωση δεν ταυτιζονται σπολυτα οι αποψεις τους με τις δικες σου.
Αυτος δεν ειναι λογος να την πεφτεις στην διαχειρηση για υποθαλψη <εγκληματιων οικωλογων>
Μεγαλα παιδια ειμαστε .....

Φιλικα
Ναι ρε φίλε, του χρόνου που θα σου κόψουν το τρυγόνι άπαξ δια παντός θυμήσου ότι εγώ ο εριστικός δυσκοιλιος έφταιγα :)
 

Πρόγραμμα Άρτεμις​




Αυτό το email το έστειλα χθες στην ΚΣΕ

profile_mask_2x.png

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΦΩΣΤΕΡΗΣ <dimfosteris@gmail.com>​

Τετ, 21 Ιουλ, 6:54 μ.μ. (πριν από 16 ώρες)
προς info






Με αφορμή την ανακοίνωση της ΚΣΕ για την πρόταση που αφορά τον αριθμό θηρευμενων τρυγονιων και ότι η Ομοσπονδία έλαβε υπόψη της τα στοιχεία από το πρόγραμμα Άρτεμις θα ήθελα να ενημερωθώ για την ετήσια καρπωση τρυγονιων με βάση το πρόγραμμα.Θεωρώ ότι δικαιούμαι να μάθω ως κυνηγός επί 38 έτη και συμπληρώνοντας το πρόγραμμα από την αρχή του....
Δεν θα σου απαντήσουν έχω στείλει και εγώ.
 
Ναι ρε φίλε, του χρόνου που θα σου κόψουν το τρυγόνι άπαξ δια παντός θυμήσου ότι εγώ ο εριστικός δυσκοιλιος έφταιγα :)
Μα εγω δεν διαφωνησα επι τουτου μαζι σου.
Αλλωστε ολοι αντιλαμβανοντσι οτι εδω γινεται απλα ανταλλαγη αποψεων ενιοτε για χασομερι.
Ποιος θεωρει οτι δυναται να δωθει ουσιαστικη λυση αυτου του προβληματος η και αλλων;
 
Κοίτα Βασίλη.
Όταν από 10 τα πήγαν στα 8 (δεύτερη μείωση) έλεγα μέσα μου, καμιά πενταετία έχει ακόμα, θα το κόψουν μετά.
Με αυτά που ακούγονταν από πέρσι για φέτος, έλεγα μέσα μου πολλά τα πέντε χρόνια, μία τριετία και άμα.
Τελικά ενώ πίστευα ότι εγώ ήμουν ο υπερβολικός, αυτοί ήταν πιο υπερβολικοί από εμένα.
Από φέτος πρακτικά κομμένο το λες. Δε θα μου φανεί παράξενο αν απ'του χρόνου αφαιρεθεί απ' τη ρυθμιστική. Για αυτό που είμαι σίγουρος είναι ότι, αν συμβεί αυτό, θα είναι μετά από πρόταση της ΞΕ την οποία μετά από σκληρή διαπραγμάτευση δέχτηκε το υπουργείο. Φυσικά εκεί κάτι άλλο θα έχουμε σώσει για να παρουσιαστεί ως νίκη. Φλεβάρη; Έναρξη; Μένει να το δούμε.
Στο μεταξύ, εμείς θα είμαστε οι γραφικοί, άξεστοι, επιδειξιομανεις, σακουλαδες, που δε σεβόμαστε τη φύση. Αυτοί θα ονομάζουν κόσμιες απόψεις αυτούς τους χαρακτηρισμούς.
Εμείς θα κάνουμε ανεξοδη κριτική, απ' το πληκτρολόγιο μας, θα λέμε χαζές ατάκες, θα έχουμε τρικυμία εν κρανίω. Χαρακτηρισμοί που μας αποδόθηκαν σε ένα σωρό προηγούμενα ποστς. Όταν θα απαντούμε θα είμαστε οι ασεβαστοι και δυσανεκτικοι στη διαφορετική άποψη!!!
Λένε μια παροιμία στο χωριό μου, η πουτάνα είπε την νοικοκυρά πουτάνα και την έσκασε.
Εγώ λόγω ηλικίας θες; Λόγω χαρακτήρα; Δε θα κάτσω να σκάσω.
Θα επιχειρηματολογω, θα κρίνω και όταν θα δέχομαι τέτοιους χαρακτηρισμούς θα τους επιστρέφω στον αποστολέα. Όταν μου κουνά άδικα και ύπουλα ο άλλος το δάχτυλο δεν κάθομαι να το θαυμάζω. Το κόβω με την τανάλια.
Επειδή διαβάζω πολύ θύμο μέσα σου....και δεν σηκώνεις μύγα στο σπαθί σου.....μπορώ με όλο το θάρρος να σε ρωτήσω και να να μοιράστεις δημόσια ποια είναι η συμβολή σου στο κυνήγι γενικότερα...εκτός από το να γράφεις στο HL και να σε διαβάζουν 200 άτομα? και να σου κανουν like αλλά 10?

Και για να ξέρεις ποιος είναι αυτός που σε ρωτάει.....είναι κάποιος...που είναι μέλος σε επίσημο σύλλογο της ΚΣΕ και ιδιαίτερα ενεργός στα δρώμενα του συλλόγου του...και πρόσφατα μέλος της ιδρυτικής ομάδας του ΚΕΚΑ.

Εσύ λοιπόν...μπορείς να μοιραστείς με όλους εμάς...τι άκριβως έχεις κάνει....και ποια είναι η προσφορά σου...αφού όλοι όσοι εμπλέκονται με το μέλλον του κυνήγιου τα κάνουν λάθος?

Η απλά σε ενδιαφέρει να περιμένεις να βλέπεις τις εξελίξεις για να είσαι κριτής των πάντων?

Σήμερα κρίνεις την ΚΣΕ....άυριο θα κρίνεις το ΚΕΚΑ. Ιδού η ρόδος λοιπόν...ιδου και το πήδημα! Βγες παραέξω να δουμε πόση απήχηση έχουν οι ιδέες σου....και αν έχουν εγώ πρώτος θα σε ακολουθήσω και θα σε στηρίξω.

Εκτός αν θες να είσαι μόνος σου με τις απόψεις σου!

Είναι ωραίο να κουνάς δαχτύλο μέσα στο φόρουμ και πίσω από το πληκτρολόγιο....αλλά για να έχει αξία...πρέπει να είσαι να έχεις και υπόσταση!

29/8 σε περιμένω στο συνέδριο του ΚΕΚΑ να σε γνωρίσω...και να δω πόσο έτοιμος είσαι να εκτεθείς στα κοινά με τις απόψεις σου!

Άντε ντε....αγαπάτε το κυνηγί και εσείς? Δείξτε το! Πάλεψε!

Γιατί από τσάμπα μάγκες όπως και εσύ λές χορτάσαμε!

Φιλικά πάντα!
 
Παρακαλω να μην παρεξηγηθω.
Δεν υποβιβαζω την σελιδα.
Απλα λεω οτι η ανταλλαγη αποψεων δεν δινει απαραιτητα λυση στα μεγαλα προβληματα
 
Back
Top